Fencing at the Summer Universiade

Men’s Event

Foil İndividual

YearHostGoldSilverBronze
2023
2021
2019Naples, İtalyDamiano Rosatelli
Italy
Guillaume Bianchi
Italy
Meddy Elice
France
Yuto Ueno
Japan
2017Taipei, TaiwanDmytro Chuchukalo
Ukraine
Kyosuke Matsuyama
Japan
Alessandro Paroli
Italy
Rostyslav Hertsyk
Ukraine
2015Gwangju, South KoreaMaximilien Chastanet
France
Aleksandr Pivovarov
Russia
Martino Minuto
Turkey
Kwak Jun-hyuk
South Korea
2013Kazan, RussiaAleksey Cheremisinov
Russia
Son Young-ki
South Korea
Edoardo Luperi
Italy
Daniele Garozzo
Italy
2011Shenzhen (chn)Martino Minuto
Italy
Lei Sheng
China
Zhu Jun
China
Heo Jun
South Korea
2009Beograd (ser)Son Young-Ki (sko)Tobia Biondo (ita)Huang Liangcai (chn)
Thibault Sarda (fra)
2007Bangkok (tha)Wu Hanxiong (chn)Bao Xiaoqing (chn)Laurence Halsted (gbr)
Maksim Petrov (ukr)
2005Izmir (tur)Andrea Baldini (ita)Radoslaw Glonek (pol)Andrea Cassara (ita)
Yuriy Moltchan (rus)
2003Daegu (sko)Zhang Liangliang (chn)Ha Chang-Duk (sko)Yusuke Fukuda (jpn)
Kyoya Ichikawa (jpn)
2001Beijing (chn)Dong Zhaozhi (chn)Wang Haibin (chn)Vadim Ayupov (rus)
Lorenzo Mammi (ita)
1999Palma de Mallorca (spa)Rolando Tucker (cub)Michael Ludwig (aut)Slawomir Mocek (pol)
1997Catania (ita)Roland Tucker (cub)Sergiy Goluytskiy (ukr)Vadim Ayupov (rus)
Wang Haibin (chn)
1995Fukuoka (jpn)Elvis Gregory (cub)Dmitriy Chevchenko (rus)Ryszard Sobczak (pol)
1993Buffalo (usa)Sergiy Golubytskiy (ukr)Alexander Koch (ger)Lionel Plumenail (fra)
Alessandro Puccini (ita)
1991Sheffield (gbr)Dmitriy Shevchenko (sov)Alessandro Puccini (ita)Luca Vitalesta (ita)
1989Duisburg (wge)Mauro Numa (ita)Z. Ersek (hun)S. Cerioni (ita)
1987Zagreb (yug)Z. Ersek (hun)I. Szelei (hun)P. Szerkeres (hun)
1985Kobe (jpn)A. Robak (pol)M. Marx (usa)A. Ibragimov (sov)
1983Edmonton (can)D. Lemenage (fra)Mauro Numa (ita)A. Borella (ita)
1981Bucuresti (rom)Vladimir Smirnov (sov)Petru Kuki (rom)Frederico Cervi (ita)
1979Mexico City (mex)Aleksandr Romankov (sov)Vladimir Dunayev (sov)Klaus Härter (ege)
1977Sofia (bul)Ruziyev (sov)Klaus Härter (ege)Aleksandr Romankov (sov)
1973Moskva (sov)Vasiliy Stankovich (sov)Takao Masuoka (jpn)Mihai Tiu (rom)
1970Torino (ita)Leonid Romanov (sov)Vasiliy Stankovich (sov)Marek Dabrowski (pol)
1967Tokyo (jpn)A. Pinelli (ita)Daniel Revenu (fra)Nicola Granieri (ita)
1965Budapest (hun)Jeno Kamuti (hun)Viktor Putyatin (sov)Daniel Revenu (fra)
1963Porto Alegre (bra)Jeno Kamuti (hun)Zbigniew Skrudlik (pol)Daniel Revenu (fa)
1961Sofia (bul)Jeno Kamuti (hun)Viktor Sdanovich (sov)Yuriy Sisikin (sov)
1959Torino (ita)Barrabino (fra)Yuriy Sisikin (sov)Idanovich (sov)

Epee İndividual

YearHostGoldSilverBronze
2019Naples, İtalyMartin Rubeš
Czech Republic
Dmitriy Gusev
Russia
Jang Hyo-min
South Korea
Wojciech Kolańczyk
Poland
2017Taipei, TaiwanSergey Bida
Russia
Zsombor Bányai
Hungary
Masaru Yamada
Japan
Filip Broniszewski
PolandMartin Rubeš
Czech Republic
2015Gwangju, South KoreaYannick Borel
France
Virgile Marchal
France
Daniel Berta
Hungary
Jung Tae-seung
South Korea
2013Kazan, RussiaDong Chao
China
Ruslan Kurbanov
Kazakhstan
Max Heinzer
Switzerland
Tristan Tulen
Netherlands
2011Shenzhen (chn)Péter Szényi
Hungary
Virgile Marchal
France
Anatoliy Herey
Ukraine
Raffaello Marzani
Italy
2009Beograd (ser)Benjamin Steffen (swi)Paolo Pizzo (ita)Fabian Kauter (swi)
Peter Szenyi (hun)
2007Bangkok (tha)András Redli (hun)Dong Guotao (chn)Dmitriy Gryaznov (kaz)
Maksym Khvorost (ukr)
2005Izmir (tur)Christoph Marik (aut)Dong Guotao (chn)Dmitriy Chumak (ukr)
Marcel Fischer (swi)
2003Daegu (sko)Jean-Michel Lucenay (fra)Benjamin Steffen (swi)Christoph Marik (aut)
Igor Turchin (rus)
2001Beijing (chn)Denis Matthieu (fra)Maksym Khvorost (ukr)Nikolai Novosjolov (est)
Aleksey Selin (rus)
1999Palma de Mallorca (spa)Davide Burroni (ita)Aleksandr Gorbachuk (ukr)Marcel Fischer (swi)
1997Catania (ita)Aleksandr Gorbachuk (ukr)Iván Trevejo (cub)Davide Burroni (ita)
Gunther Krajevski (ger)
1995Fukuoka (jpn)Pavel Kolobkov (rus)Paolo Milanoli (ita)Ivan Kovács (hun)
1993Buffalo (usa)Patrick Dränert (ger)Krisztian Kulcsar (hun)Jean-Marc Muratorio (fra)
Arnd Schmitt (ger)
1991Sheffield (gbr)Pavel Kolobkov (sov)Maurizio Randazzo (ita)Robert le Roux (fra)
1989Duisburg (wge)Carlos Pedroso (cub)Maurizio Randazzo (ita)Wilfredo Loyola (cub)
1987Zagreb (yug)A. Bermondi (ita)S. Pantano (ita)Carlos Pedroso (cub)
1985Kobe (jpn)Aleksandr Mochayev (sov)R. Manzi (ita)P. Merencio (cub)
1983Edmonton (can)S. Bellone (ita)M. Bodoczim (rom)V. Sokolov (sov)
1981Bucuresti (rom)Björn Väggö (swe)Oliver Lenglet (fra)Erno Kolcsonay (hun)
1979Mexico City (mex)Erno Kolczonay (hun)Leonida Dunayev (sov)Hans Jana (wge)
1977Sofia (bul)Philippe Riboud (fra)Boris Lukomskiy (sov)Suchanecki (swi)
1970Torino (ita)Sergey Paramonov (sov)Nicola Granieri (ita)István Osztrics (hun)
1967Tokyo (jpn)D. Chamay (swi)Nicola Granieri (ita)R. Losert (aus)
1965Budapest (hun)Zoltán Nemere (hun)Bruno Khabarov (sov)Aleksey Nikanchikov (sov)
1963Porto Alegre (bra)Peter Jacobs (gbr)Michel Steininger (swi)Gian Luigi Saccaro (ita)
1961Sofia (bul)Bogdan Gonsior (pol)László Lendvay (hun)Rudiger Wurtz (wge)
1959Torino (ita)István Kausz (hun)Michel Steininger (swi)Abrahamsson (swe)

Sabre İndividual

YearHostGoldSilverBronze
2023
2021
2019Naples, İtalyOh Sang-uk
South Korea
Frederic Kindler
Germany
Matteo Neri
Italy
Răzvan Ursachi
Romania
2017Taipei, TaiwanAndrás Szatmári
Hungary
Enver Yildirim
Turkey
Mohammad Rahbari
Iran
Mohammad Fotouhi
Iran
2015Gwangju, South KoreaSong Jun-hun
South Korea
Dmitry Danilenko
Russia
Ferenc Valkai
Hungary
Leonardo Affede
Italy
2013Kazan, RussiaKamil Ibragimov
Russia
Luigi Angelo Miracco
Italy
Massimiliano Murolo
Italy
Veniamin Reshetnikov
Russia
2011Shenzhen (chn)Andriy Yahodka
Ukraine
Gu Bon-gil
South Korea
Massimiliano Murolo
Italy
He Wei
China
2009Beograd (ser)Wang Jingzhi (chn)Aleksandr Buikevich (blr)Luigi Samele (ita)
Zhong Man (chn)
2007Bangkok (tha)Aleksey Yakimenko (rus)Balázs Lontay (hun)Kim Jung-Hwan (sko)
Venyamin Reshetnikov (rus)
2005Izmir (tur)Aleksey Yakimenko (rus)Aleksey Frosin (rus)Fernando Cácares (spa)
Vladyslav Tretyak (ukr)
2003Daegu (sko)Volodymyr Lukashenko (ukr)Oh Eun-Seok (sko)Tamas Decsi (hun)
Aleksey Frosin (rus)
2001Beijing (chn)Sergey Charikov (rus)Giampiero Pastore (ita)Alessandro Cavaliere (ita)
Aleksey Frosin (rus)
1999Palma de Mallorca (spa)Vadym Gutsayt (ukr)Stanislav Pozdnyakov (rus)Sergey Charikov (rus)
1997Catania (ita)Vadym Gutsayt (ukr)Luigi Tarantino (ita)Sergey Charikov (rus)
Dmitriy Lapkes (blr)
1995Fukuoka (jpn)Stanislav Pozdnyakov (rus)Vadym Gutsayt (ukr)Steffen Wiesinger (ger)
1993Buffalo (usa)Giovanni Sirovich (ita)Gael Gouya (fra)Balaza Kovács (hun)
Rafal Sznajder (pol)
1991Sheffield (gbr)Grigoriy Kiriyenko (sov)Csaba Koves (hun)Jörg Kempenich (ger)
1989Duisburg (wge)Bence Szabó (hun)Toni Terenzi (ita)J. Kiesel (pol)
1987Zagreb (yug)Bence Szabó (hun)Y. Kuznetsov (sov)F. Meglio (ita)
1985Kobe (jpn)Sergeiy Mindirgasov (sov)L. Csongradi (hun)Vasil Etropolski (bul)
1983Edmonton (can)Marco Marin (ita)Giovanni Scalzo (ita)Gianfranco dalla Barba (ita)
1981Bucuresti (rom)Giovanni Scalzo (ita)Andrey Alashan (sov)Vasil Etropolski (bul)
1979Mexico City (mex)Imre Gedovari (hun)Mikhail Burtsev (sov)Marin Mustata (rom)
1977Sofia (bul)Marco Marin (ita)Angelo Arcidiacono (ita)Dan Irimciuc (rom)
1973Moskva (sov)Vladimir Naslymov (sov)Dan Irimciuc (rom)Tommaso Montano (ita)
1970Torino (ita)Viktor Sidyak (sov)Michele Maffei (ita)Vladimir Naslymov (sov)
1967Tokyo (jpn)B. Vallée (fra)C. Salvadori (ita)Mario Aldo Montano (ita)
1965Budapest (hun)Miklos Meszena (hun)Peter Bakonyi (hun)Attila Kovács (hun)
1963Porto Alegre (bra)Tibor Pézsa (hun)Peter Bakonyi (hun)Boris Melinkov (sov)
1961Sofia (bul)Peter Bakonyi (hun)Nugsar Assatianiy (sov)Tibor Pézsa (hun)
1959Torino (ita)Wladimiro Calarese (ita)Emil Ochyra (pol)Ramez (fra)

Foil Team

YearHostGoldSilverBronze
2023
2021
2019Naples, İtalyItaly
Guillaume Bianchi
Francesco Ingargiola
Damiano Rosatelli
South Korea
Choi Min-seo
Jang Hyo-min
Seo Jung-min
Seo Myeong-cheol
Russia
Iskander Akhmetov
Alan Fardzinov
Askar Khamzin
Grigoriy Semenyuk
2017Taipei, TaiwanJapan
Kyosuke Matsuyama
Takahiro Shikine
Toshiya Saito
Ryohei Noguchi
Russia
Askar Khamzin
Grigoriy Semenyuk
Alexander Sirotkin
Iskander Akhmetov
Italy
Guillaume Bianchi
Edoardo Luperi
Alessandro Paroli
Francesco Trani
2015Gwangju, South KoreaFrance
Baptiste Mourrain
Jean Paul Helissey
Maxime Pauty
Maximilien Chastanet
South Korea
Kwak Chang-woo
Kwak Jun-hyuk
Park Jun-young
Song Jae-kwan
Italy
Alessandro Paroli
Francesco Trani
Saverio Schiavone
Tobia Biondo
2013Kazan, RussiaRussia
Artur Akhmatkhuzin
Aleksey Cheremisinov
Renal Ganeyev
Aleksey Khovanskiy
Italy
Tobia Biondo
Alessio Foconi
Daniele Garozzo
Edoardo Luperi
France
Benoît Journet
Enzo Lefort
Vincent Simon
Jean-Paul Tony Helissey
2011Shenzhen (chn)China
Lei Sheng
Huang Liangcai
Zhu Jun
Chen Min
Italy
Alessio Foconi
Tommaso Lari
Martino Minuto
Luca Simoncelli
Russia
Aleksey Khovanskiy
Igor Zapozdaev
Artur Akhmatkhuzin
Dmitry Komissarov
2009Beograd (ser)Russia
Dmitriy Zherebchenko
Igor Gridnev
Artur Akhmatkhuzin
Dmitriy Rigin
France
Thibault Sarda
Pierrick St.-Bonnet
Benoît Journet
Ghislain Perrier
China
Ma Jianfei
Li Hua
Li Bingwei
Huang Liangcai
2007Bangkok (tha)Russia
Aleksey Cheremisinov
Renal Ganeyev
Aleksey Khovanskiy
Dmitriy Rigine
China
Bao Xiaoqing
Huang Liangcai
Tao Jiale
Wu Hanxiong
France
Jérémy Cadot
Clément Desvaux
Jérôme Jault
Guillaume Pitta
2005Izmir (tur)JapanItalyRussia
(Yasuke Fukuda,(Andrea Baldini,(Renal Ganeyev,
Kyoya Ichikawa,Andrea Cassara,Anton Ivanov,
Yuki Ota)Marco Ramacci,Yuriy Moltchan,
Simone Vanni)Artem Sedov)
2003Daegu (sko)ChinaSouth KoreaRussia
(Zhang Jie,(Choi Byung-Chul,(Renal Ganeyev,
Wu Hanxiong,Ha Chang-Duk,Aleksandr Stukalin,
Zhou Rui,Ko Jae-Won)Yuriy Molchan)
Zhang Liangliang)
2001Beijing (chn)ChinaItalyFrance
1999Palma de Mallorca (spa)CubaPolandFrance
1997Catania (ita)UkraineCubaChina
1995Fukuoka (jpn)RussiaChinaGermany
1993Buffalo (usa)CubaItalyChina
1991Sheffield (gbr)ItalySoviet UnionPoland
1989Duisburg (wge)CubaHungaryItaly
1987Zagreb (yug)CubaSoviet UnionItaly
1985Kobe (jpn)HungaryFranceItaly
1983Edmonton (can)ItalySoviet UnionCuba
1981Bucuresti (rom)ItalySoviet UnionCuba
1979Mexico City (mex)Soviet UnionItalyEast Germany
1977Sofia (bul)Soviet UnionPolandItaly
1973Moskva (sov)Soviet UnionPolandJapan
1970Torino (ita)Soviet UnionPolandHungary
1967Tokyo (jpn)JapanItalyFrance
1965Budapest (hun)RomaniaFranceSoviet Union
1963Porto Alegre (bra)PolandHungarySoviet Union
1961Sofia (bul)HungarySoviet UnionPoland
1959Torino (ita)Soviet UnionHungaryFrance

Epee Team

YearHostGoldSilverBronze
2021
2019Naples, İtalySouth Korea
Jang Hyo-min
Jang Min-hyeok
Lee Seung-hyun
Seo Jung-min
Russia
Alan Fardzinov
Dmitriy Gusev
Dmitrii Shvelidze
Artem Tselyshev
Italy
Lorenzo Buzzi
Valerio Cuomo
Federico Vismara
2017Taipei, TaiwanRussia
Sergey Bida
Alan Fardzinov
Dmitriy Gusev
Georgiy Bruev
Hungary
Daniel Berta
Sándor Cho Taeun
Gergely Siklósi
Zsombor Bányai
South Korea
Pak Min-woo
Jang Hyo-min
Hwang Hyeon-il
Kim Jae-won
2015Gwangju, South KoreaFrance
Alex Fava
Erwan Fonson
Virgile Marchal
Yannick Borel
Ukraine
Valeriy Zharskyy
Volodymyr Stankevych
Yan Sych
Yuriy Taranenko
Italy
Andrea Baroglio
Lorenzo Bruttini
Lorenzo Buzzi
Luca Ferraris
2013Kazan, RussiaFrance
Alexandre Blaszyck
Yannick Borel
Alex Fava
Daniel Jerent
China
Chen Yadong
Dong Chao
Jiang Chenyang
Li Hua
Kazakhstan
Dmitriy Alexanin
Elmir Alimzhanov
Dmitriy Gryaznov
Ruslan Kurbanov
2011Shenzhen (chn)Russia
Nikita Glazkov
Sergey Khodos
Alexandr Velikanov
Vseslav Morgoyev
France
Alex Fava
Virgile Marchal
Adrien Penso-Tsai
Alexandre Bardenet
Hungary
Péter Szényi
Dániel Budai
Márk Hanczvikkel
2009Beograd (ser)Switzerland
Max Heinzer
Fabian Kauter
Valentin Marmillod
Benjamin Steffen
Italy
Matthew Trager
Enrico Garozzo
Roberto Bertinetti
Paolo Pizzo
Ukraine
Anatoliy Herey
Igor Reyzlin
Vitaliy Medvedev
Maksym Khvorost
2007Bangkok (tha)Ukraine
Dmitriy Karuchenko
Maksym Khvorost
Vitaliy Sokolov
Oleg Sokolov
France
Adrien Bodet
Alexandre Bouzaid
Gauthier Grumier
Bastien Sicot
Switzerland
Max Heinzer
Fabian Kauter
Valentin Marmillod
2005Izmir (tur)UkraineFranceRussia
(Dmitriy Chumak,(Gauthier Grumier,(Aleksey Selin,
Dmitriy Karyuchenko,Bénoît Janvier,Aleksey Tikhomirov,
Maksym Khvorost,Jean-Michel Lucenay,Igor Turchin,
Vitaliy Osharov)Bastien Sicot)Pavel Voskoboynikov)
2003Daegu (sko)UkraineChinaHungary
(Dmitriy Karyuchenko,(Xie Yongjun,(Gábor Boczko,
Maksym Khvorost,Tuo Long,Tamas Padar,
Bogdan Nikishyn,Wang Lei)Arpad Horváth)
Vitaliy Osharov)
2001Beijing (chn)FranceItalySwitzerland
1999Palma de Mallorca (spa)FrancePolandAustria
1997Catania (ita)UkraineHungaryPoland
1995Fukuoka (jpn)HungaryUkraineGermany
1993Buffalo (usa)CubaHungaryItaly
1991Sheffield (gbr)GermanySoviet UnionFrance
1989Duisburg (wge)ItalyCubaWest Germany
1987Zagreb (yug)ItalyCanadaCuba
1985Kobe (jpn)Soviet UnionCubaItaly
1983Edmonton (can)ItalyPolandSoviet Union
1981Bucuresti (rom)RomaniaSwitzerlandFrance
1979Mexico City (mex)HungarySoviet UnionRomania
1973Moskva (sov)Soviet UnionHungaryItaly
1970Torino (ita)West GermanyHungaryItaly
1967Tokyo (jpn)SwitzerlandSwedenJapan
1965Budapest (hun)HungarySoviet UnionPoland
1963Porto Alegre (bra)PolandHungaryItaly
1961Sofia (bul)ItalySwitzerlandWest Germany
1959Torino (ita)ItalyPolandHungary

Sabre Team

YearHostGoldSilverBronze
2025
2023
2021
2019Naples, İtalySouth Korea
Choi Min-seo
Jeong Han-gil
Jung Jae-seung
Oh Sang-uk
Germany
Raoul Bonah
Lorenz Kempf
Frederic Kindler
France
Jean-Philippe Patrice
Sébastien Patrice
Maxime Pianfetti
Wallerand Roger
2017Taipei, TaiwanSouth Korea
Oh Sang-uk
Gu Bon-gil
Kim Jun-ho
Jang Tea-hoon
Iran
Mohammad Fotouhi
Mohammad Rahbari
Ali Pakdaman
Farzad Baher
Italy
Dario Cavaliere
Francesco D'Armiento
Riccardo Nuccio
Lorenzo Romano
2015Gwangju, South KoreaFrance
Arthur Zatko
Fabien Ballorca
Maxence Lambert
Tom Seitz
Ukraine
Bohdan Platonov
Dmytro Raskosov
Yevhen Statsenko
Yuriy Tsap
South Korea
Chung Ho-jin
Kang Min-kyu
Park Jun-yeong
Song Jun-hun
2013Kazan, RussiaRussia
Kamil Ibragimov
Nikolay Kovalev
Nikita Proskura
Veniamin Reshetnikov
Italy
Francesco Darmiento
Luigi Angelo Miracco
Massimiliano Murolo
Riccardo Nuccio
France
Fabien Ballorca
Tristan Laurence
Romain Miramon Choy
Arthur Zatko
2011Shenzhen (chn)Ukraine
Dmytro Boiko
Oleh Shturbabin
Andriy Yahodka
Dmytro Pundyk
Italy
Marco Tricarico
Massimiliano Murolo
Luigi Miracco
Stefano Sbragia
South Korea
Heo Young-gu
Gu Bon-gil
Hwang Byung-yul
2009Beograd (ser)China
Zhong Man,
Wang Jingzhi
Liu Xiao
He Wei
Italy
Marco Ciari
Massimiliano Murolo
Luigi Samele
Marco Tricarico
Hungary
Zsolt Nagy
Csanada Gémesi
Balázs Hamar
Pal Nagy
2007Bangkok (tha)Ukraine
Dmitriy Boyko
Oleg Shturbabin
Oleksandr Torchuk
Andriy Yagodka
South Korea
Hwang Byung-Yul
Kim Jung-Hwan
Oh Eun-Seok
Russia
Pavel Bykov
Nikolay Kovalev
Venyamin Reshetnikov
Aleksey Yakimenko
2005Izmir (tur)RussiaUkraineItaly
(Aleksey Diatchenko,(Dmitriy Boyko,(Marco Ciari,
Aleksey Frossin,Vladimir Lukashenko,Giacomo Guidi,
Ilya Mokretsov,Oleg Shturbabin,Diego Occhiuzzi,
Aleksey Yakimenko)Vladyslav Tretyak)Marco Tricarico)
2003Daegu (sko)RussiaUkraineSpain
(Aleksey Yakimenko,(Oleg Shturbabin,(Fernando Casares,
Aleksey Diachenko,Volodymyr Lukashenko,Jorge Pina,
Aleksey Frosin,Vladyslav Tretyak)Jaime Marti,
Dmitriy Aybuchev)Ignacio Cásares)
2001Beijing (chn)RussiaItalySpain
1999Palma de Mallorca (spa)HungarySpainRussia
1997Catania (ita)ItalyHungaryUkraine
1995Fukuoka (jpn)RussiaFranceHungary
1993Buffalo (usa)ItalyFranceHungary
1991Sheffield (gbr)GermanyItalySoviet Union
1989Duisburg (wge)PolandHungaryItaly
1987Zagreb (yug)HungarySoviet UnionItaly
1985Kobe (jpn)Soviet UnionBulgariaItaly
1983Edmonton (can)Soviet UnionItalyHungary
1981Bucuresti (rom)ItalySoviet UnionRomania
1979Mexico City (mex)Soviet UnionHungaryPoland
1977Sofia (bul)RomaniaHungarySoviet Union
1973Moskva (sov)Soviet UnionHungaryPoland
1970Torino (ita)Soviet UnionHungaryItaly
1967Tokyo (jpn)ItalyJapanFrance
1965Budapest (hun)HungarySoviet UnionRomania
1963Porto Alegre (bra)HungarySoviet UnionItaly
1961Sofia (bul)HungarySoviet UnionBulgaria
1959Torino (ita)HungaryItalyPoland

Women’s Event

Foil İndividual

YearHostGoldSilverBronze
2021
2019Naples, İtalyErica Cipressa
Italy
Morgane Patru
France
Camilla Mancini
Italy
Mălina Călugăreanu
Romania
2017Taipei, TaiwanDmytro Chuchukalo
Ukraine
Kyosuke Matsuyama
Japan
Alessandro Paroli
Italy
Rostyslav Hertsyk
Ukraine
2015Gwangju, South KoreaJéromine Mpah Njanga
France
Svetlana Tripapina
Russia
Kristina Novalinska
Russia
Hong Hyo-jin
South Korea
2013Kazan, RussiaInna Deriglazova
Russia
Larisa Korobeynikova
Russia
Alice Volpi
Italy
Diana Yakovleva
Russia
2011Shenzhen (chn)Kamilla Gafurzianova
Russia
Jeon Hee-sook
South Korea
Katarzyna Kryczalo
Poland
Yuliya Biryukova
Russia
2009Beograd (ser)Claudia Pigliapoco (ita)Yuliya Rashidova (rus)Viktoriya Kozyreva (rus)
Martina Zacke (ger)
2007Bangkok (tha)Yuliya Biryukova (rus)Lee Hye-Sun (sko)Liu Yuan (chn)
Polina Repina (rus)
2005Izmir (tur)Lee Hye-Sun (sko)Margherita Grambassi (ita)Kanae Ikehata (jpn)
Yuliya Khakimova (rus)
2003Daegu (sko)Nam Hyun-Hee (sko)Olga Lobyntseva (rus)Yevgeniya Lamonova (rus)
Jung Kil-Ok (sko)
2001Beijing (chn)Valentina Vezzali (ita)Meng Jie (chn)Yekaterina Yucheva (rus)
Zhang Lei (chn)
1999Palma de Mallorca (spa)Valentina Vezzali (ita)Aida Mohamed (hun)Xiao Aihua (chn)
1997Catania (ita)Valentina Vezzali (ita)Anna Giacometti (ita)Ildikó Mincza (hun)
Xiao Aihua (chn)
1995Fukuoka (jpn)Valentina Vezzali (ita)Ildikó Mincza (hun)Reka Szabo (rom)
1993Buffalo (usa)Ildikó Mincza (hun)Anna Giacometti (ita)Diana Bianchedi (ita)
Giovanna Trillini (ita)
1991Sheffield (gbr)Giovanna Trillini (ita)Xiao Aihua (chn)Zalaffi Margheri (ita)
1989Duisburg (wge)Diana Bianchedi (ita)J. Nemethine (hun)Giovanna Trillini (ita)
1987Zagreb (yug)L. Traversa (ita)A. Gandolfi (ita)Zhu Y. (chn)
1985Kobe (jpn)Luan Jujie (chn)Olga Voshchakina (sov)M. Soboleva (sov)
1983Edmonton (can)E. Guzganu (rom)R. Oros (rom)M. Philion (can)
1981Bucuresti (rom)Ana Dimitrenko (sov)Aurora Dan (rom)Flora Chaldaeyeva (sov)
1979Mexico City (mex)Pascale Trinquet (fra)Cornelia Hanisch (wge)Mandy Dick (ege)
1977Sofia (bul)Katarina Raczová (czs)Cornelia Hanisch (wge)Ildikó Schwarzenberger (hun)
1973Moskva (sov)Valentina Burchkina (sov)Yelena Belova (sov)Valentina Nikonova (sov)
1970Torino (ita)Agnes Simonffy (hun)Ecaterina Stahl (rom)Mariya Scakolina (sov)
1967Tokyo (jpn)K. Palm (swe)Annick Lever (fra)C. Eustache (fra)
1965Budapest (hun)Brigitte Gapais (fra)Elzbieta Cymerman (pol)Heidi Schmidt (wge)
1963Porto Alegre (bra)Jozsefine Sakovitz (hun)Annick Lever (fra)Tomasne Mendelenyi (hun)
1961Sofia (bul)Heidi Schmidt (wge)Olga Szabo (rom)Valentina Prudskova (sov)
1959Torino (ita)Weiss (wge)Vorbrich (wge)Leroux (fra)

Epee İndividual

YearHostGoldSilverBronze
2023
2021
2019Naples, İtalyAlexandra Louis-Marie
France
Evgeniya Zharkova
Russia
Roberta Marzani
Italy
Nickol Tal
Israel
2017Taipei, TaiwanAleksandra Zamachowska
Poland
Kamila Pytka
Poland
Roberta Marzani
Italy
Kseniya Pantelyeyeva
Ukraine
2015Gwangju, South KoreaDimodi Laurence Épée
France
Viktoriia Kuzmenkova
Russia
Iuliia Lichagina
Russia
Nelli Paju
Estonia
2013Kazan, RussiaShin A-lam
South Korea
Sun Yiwen
China
Marie-Florence Candassamy
France
Simona Pop
Romania
2011Shenzhen (chn)Lauren Rembi
France
Olena Kryvytska
Ukraine
Ayaka Shimookawa
Japan
Shin A-lam
South Korea
2009Beograd (ser)Ewa Nelip (pol)Simona Deac (rom)Olga Kochneva (rus)
Nozomi Nakano (jpn)
2007Bangkok (tha)Yana Shemyakina (ukr)Noam Mills (isr)Malgorzata Bereza (pol)
Tan Li (chn)
2005Izmir (tur)Olga Aleksejeva (est)Li Na (chn)Hanna Cygan (pol)
Irina Embrich (est)
2003Daegu (sko)Kim Hee-Jeong (sko)Zhang Li (chn)Li Na (chn)
Luo Xiaojuan (chn)
2001Beijing (chn)Yang Shaoqi (chn)Anna Garina (ukr)Olga Aleksejeva (est)
Li Na (chn)
1999Palma de Mallorca (spa)Oksana Yermakova (rus)Natalya Gruzinskaya (ukr)Kim Hee-Jeong (sko)
1997Catania (ita)Timea Nagy (hun)Karina Aznavurian (rus)Barbara Ciszewska (pol)
Viktoriya Titova (ukr)
1995Fukuoka (jpn)Timea Nagy (hun)Katja Nass (ger)Isabelle Pentucci (swi)
1993Buffalo (usa)Marianne Horváth (hun)Sangita Tripathi (fra)Elisabeth Knechtl (aut)
Corinne Panzeri (ita)
1991Sheffield (gbr)Marianne Horváth (hun)Ute Schäper (ger)Wen Dong (chn)
1989Duisburg (wge)Diana Eori (hun)Taime Chappe (cub)Wen Dong (chn)

Sabre İndividual

YearHostGoldSilverBronze
2021
2019Naples, İtalySara Balzer
France
Lucia Lucarini
Italy
Michela Battiston
Italy
Jeon Su-in
South Korea
2017Taipei, TaiwanAnna Márton
Hungary
Hwang Seon-a
South Korea
Chiara Mormile
Italy
Misaki Emura
Japan
2015Gwangju, South KoreaAnna Bashta
Russia
Kim Seon-hee
South Korea
Adrienne Jarocki
United States
Marta Wiktoria Puda
Poland
2013Kazan, RussiaOlha Kharlan
Ukraine
Kim Ji-yeon
South Korea
Yekaterina Dyachenko
Russia
Halyna Pundyk
Ukraine
2011Shenzhen (chn)Olha Kharlan
Ukraine
ianca Pascu
Romania
Kim Ji-yeon
South Korea
Au Yeung Wai Sum
Hong Kong
2009Beograd (ser)Kim Hye-Lim (sko)Bao Yingying (chn)Ni Hong (chn)
Tan Xue (chn)
2007Bangkok (tha)Lee Shin-Mi (sko)Galyna Pundyk (ukr)An Mi-Ae (sko)
Guo Fei (chn)
2005Izmir (tur)Sofiya Velikaya (rus)Kim Keum-Hwa (sko)Yelena Nechayeva (rus)
Sun Henan (chn)
2003Daegu (sko)Tan Xue (chn)Yelena Nechayeva (rus)Bao Yingying (chn)
Natalya Makayeva (rus)
2001Beijing (chn)Ilaria Bianco (ita)Natalya Makeyeva (rus)Bao Yingying (chn)
Gioia Marzocca (ita)

Foil Team

YearHostGoldSilverBronze
2021
2019Naples, İtalyItaly
Erica Cipressa
Camilla Mancini
Martina Sinigalia
Russia
Olga Batenina
Oksana Martinez Jauregui
Daria Martynyuk
Maria Melnikova
France
Rozène Castanié
Constance Catarzi
Morgane Patru
Margaux Rifkiss
2017Taipei, TaiwanItaly
Olga Calissi
Valentina De Costanzo
Francesca Palumbo
Beatrice Monaco
Russia
Leyla Pirieva
Adelya Abdrakhmanova
Yana Alborova
Irina Elesina
Poland
Julia Walczyk
Martyna Jelińska
Julia Chrzanowska
Hanna Łyczbińska
2015Gwangju, South KoreaItaly
Beatrice Monaco
Camilla Mancini
Francesca Palumbo
Olga Rachele Calissi
France
Flora Tran
Jéromine Mpah Njanga
Julie Huin
Maeva Rancurel
Russia
Kristina Novalinska
Leyla Pirieva
Oxana Pogrebnyak
Svetlana Tripapina
2013Kazan, RussiaRussia
Yulia Biryukova
Inna Deriglazova
Larisa Korobeynikova
Diana Yakovleva
Italy
Valentina de Costanzo
Francesca Palumbo
Alice Volpi
Martina Batini
Poland
Marta Lyczbinska
Monika Paliszewska
Emilia Rygielska
Martyna Synoradzka
2011Shenzhen (chn)Russia
Viktoria Kozyreva
Yuliya Biryukova
Kamilla Gafurzianova
Yulia Rashidova
Poland
Hanna Lyczbinska
Marta Lyczbinska
Katarzyna Kryczalo
Karolina Chlewińska
France
Bérangère Genevois
Maëva Roulin
Ysaora Thibus
Clarisse Luminet
2009Beograd (ser)ItalyRussiaSouth Korea
(Benedetta Durando,(Diana Yakovleva,(Jeon Hee-Sook,
Valentina Cipriani,Viktoriya Kozyreva,Lee Hye-Sun,
Martina Batini,Yuliya Rashidova,Oh Hye-Mi)
Claudia Pigliapoco)Larisa Korobeynikova)
2007Bangkok (tha)ChinaSouth KoreaJapan
(Chen Jinyan,(Lee Hye-Sun,(Hitomi Matsuki,
Liu Yuan,Lim Seung-Min,Yuki Mori,
Qiu Yilin,Oh Ha-Na)Shiho Nishioka)
Ruan Laidi)
2005Izmir (tur)ItalySouth KoreaRussia
(Valentina Cipriani,(Jang Se-Jung,(Ayda Chanayeva,
Elisa di Francisca,Lee Hye-Sun,Yuliya Khakimova,
Margherita Grambassi,Nam Hyun-Hee,Yevgeniya Lamonova,
Ilaria Salvatori)Oh Na-Na)Polina Repina)
2003Daegu (sko)ChinaSouth KoreaRussia
(Meng Jie,(Jung Kil-Ok,(Viktoriya Nikishina,
Liu Yuan,Nam Hyun-Hee,Olga Lobyntseva,
Zhang Lei)Lee Hye-Sun,Yevgeniya Lamonova)
Oh Hana)
2001Beijing (chn)ChinaItalyRussia
1999Palma de Mallorca (spa)ItalyUSARussia
1997Catania (ita)HungaryItalyRomania
1995Fukuoka (jpn)GermanyItalyChina
1993Buffalo (usa)ItalyGermanyFrance
1991Sheffield (gbr)ItalyChinaPoland
1989Duisburg (wge)ItalyWest GermanyChina
1987Zagreb (yug)ItalyChinaSoviet Union
1985Kobe (jpn)ItalySoviet UnionWest Germany
1983Edmonton (can)ChinaRomaniaFrance
1981Bucuresti (rom)RomaniaSoviet UnionHungary
1979Mexico City (mex)East GermanySoviet UnionWest Germany
1977Sofia (bul)Soviet UnionRomaniaFrance
1973Moskva (sov)Soviet UnionRomaniaPoland
1970Torino (ita)Soviet UnionRomaniaHungary
1965Budapest (hun)HungaryRomaniaFrance
1963Porto Alegre (bra)FranceHungaryWest Germany
1961Sofia (bul)RomaniaSoviet UnionWest Germany
1959Torino (ita)FranceWest GermanyItaly

Epee Team

YearHostGoldSilverBronze
2021
2019Naples, İtalyRussia
Anna Koroleva
Daria Martynyuk
Maria Obraztsova
Evgeniya Zharkova
Italy
Eleonora De Marchi
Nicol Foietta
Roberta Marzani
Poland
Anna Mroszczak
Kamila Pytka
Martyna Swatowska
Jagoda Zagała
2017Taipei, TaiwanUkraine
Dzhoan Bezhura
Anfisa Pochkalova
Kseniya Pantelyeyeva
Yuliya Svystil
United States
Katharine Holmes
Anna van Brummen
Catherine Nixon
Barbara Vanbenthuysen
Poland
Barbara Rutz
Kamila Pytka
Martyna Swatowska
Aleksandra Zamachowska
2015Gwangju, South KoreaFrance
Amélie Awong Mvele
Joséphine Coquin
Dimodi Laurence Épée
Hélène Ngom
Russia
Alena Komarova
Elena Shasharina
Iuliia Lichagina
Viktoriia Kuzmenkova
United States
Amanda Sirico
Danielle Henderson
Nina Van Loon
Jessie Radanovich
2013Kazan, RussiaFrance
Marie-Florence Candassamy
Joséphine Coquin
Auriane Mallo
Lauren Rembi
South Korea
Choi Eun-sook
Choi In-jeong
Shin A-lam
Ukraine
Anastasiya Ivchenko
Olena Kryvytska
Kseniya Pantelyeyeva
Anfisa Pochkalova
2011Shenzhen (chn)France
Melissa Goram
Lauren Rembi
Marie-Gabrielle Fayolle
Mathilde Grumier
United States
Courtney Hurley
Kelley Hurley
Susannah Scanlan
Holly Buechel
Russia
Vlada Vlasova
Elena Shasharina
Tatiana Andryushina
Maya Guchmazova
2009Beograd (ser)UkraineRussiaItaly
(Olga Petriuk,(Vlada Vlasova,(Marzia Muroni,
Olena Kryvytska,Yana Zvereva,Francesca Boscarelli,
Yana Shemyakina,Yelena Shasharina,Mara Navarria,
Anfisa Pochkalova)Olga Kochneva)Giulia Rizzi)
2007Bangkok (tha)UkraineRomaniaChina
(Olena Kryvytska,(Simona Alexandru,(Luo Xiaojuan,
Olga Partala,Loredana Iordachioiu,Tan Li,
Olena Reyzlina,Iuliana Maceseanu)Zhang Li,
Yana Shemyakina)Zhong Weiping)
2005Izmir (tur)UkraineRussiaChina
(Nadiya Kazimirchuk,(Yekaterina Churupina,(Chen Yunxia,
Tetyana Novakovska,Valentina Sabrekova,Li Na,
Olga Partala,Lyubov Shutova,Wang Ling,
Yana Shemyakina)Yevgeniya Stroganova)Zhang Li)
2003Daegu (sko)RussiaChinaEstonia
(Tatyana Logunova,(Li Na,(Olga Aleksejeva,
Anastasiya Sheptalina,Shen Weiwei,Irina Embrich,
Lyubov Shutova,Luo Xiaojuan,Olga Volovik)
Yekaterina Shurupina)Zhang Li)
2001Beijing (chn)ChinaRussiaUkraine
1999Palma de Mallorca (spa)UkraineHungaryCuba
1997Catania (ita)HungaryRussiaChina
1995Fukuoka (jpn)HungaryChinaItaly
1993Buffalo (usa)HungaryFranceGermany
1991Sheffield (gbr)HungaryItalyFrance
1989Duisburg (wge)HungaryPolandSweden

Sabre Team

YearhostGoldSilverBronze
2021
2019Naples, İtalyItaly
Michela Battiston
Rebecca Gargano
Lucia Lucarini
France
Sara Balzer
Rozène Castanié
Sarah Noutcha
Margaux Rifkiss
South Korea
Hong Ha-eun
Jeon Su-in
Kim Jeong-mi
Ko Chae-yeong
2017Taipei, TaiwanJapan
Fukushima Shihomi
Emura Misaki
Mukae Ayaka
Takashima Risa
Hungary
Petra Zahonyi
Julia Mikulik
Renata Katona
Anna Marton
France
Margaux Gimalac
Caroline Queroli
Margaux Rifkiss
Charleine Taillandier
2015Gwangju, South KoreaSouth Korea
Choi Shin-hui
Choi Soo-yeon
Kim Ha-eun
Kim Seon-hee
Russia
Aleksandra Shatalova
Anna Bashta
Evgeniia Karbolina
Alina Meshcheriakova
France
Béline Boulay
Marion Stoltz
Sara Balzer
Mathilda Agralissoum
2013Kazan, RussiaSouth Korea
Kim Ji-yeon
Lee Ra-jin
Lee Woo-ree
Italy
Benedetta Baldini
Martina Petraglia
Lucrezia Sinigaglia
Loreta Maria Gulotta
Russia
Yekaterina Dyachenko
Yana Egorian
Dina Galiakbarova
Yuliya Gavrilova
2011Shenzhen (chn)China
Chen Xiaodong
Xia Min
Li Fei
Yuan Tingting
Ukraine
Alina Komashchuk
Olena Khomrova
Olha Kharlan
Halyna Pundyk
South Korea
Choi Soo-yeon
Kim Ji-yeon
Lee Ra-jin
2009Beograd (ser)UkraineRussiaSouth Korea
(Olga Kiseleva,(Anna Illarionova,(Kim Hye-Lim,
Olena Voronina,Alina Ozolina,Lee Hee-Ra,
Iryna Kravchuk,Dina Galiakbarova,Kim Hyea-Rim)
Nina Kozlova)Viktoriya Kovaleva)
2007Bangkok (tha)South KoreaUkraineRussia
(An Mi-Ae,(Olena Khomrova,(Veronika Danilova,
Kim Hye-Lim,Nina Kozlova,Yekaterina Diatchenko,
Lee Shin-Mi)Galyna Pundyk,Margarita Youkova,
Olga Zhovnir)Svetlana Kormilitsyna)
2005Izmir (tur)RussiaJapanPoland
(Yekaterina Fedorkina,(Sakura Kaneko,(Bogna Jozwiak,
Svetlana Kormilitsyna,Haruko Nakamura,Katarzyna Karpinska,
Yelena Nechayeva,Seira Nakayama)Aleksandra Socha,
Sofiya Velikaya)Irena Wieckowska)
2003Daegu (sko)ChinaRussiaJapan
(Tan Xue,(Sofiya Velikaya,(Chiyo Ogawa,
Huang Haiyang,Yelena Nechayeva,Sakura Kaneko,
Bao Yingying,Natalya Makeyeva,Madoka Hisagae)
Zhang Ying)Irina Bazhenova)
2001Beijing (chn)RussiaChinaItaly