Fencing at the Asian Games

Men’s Event

Individual épée

GamesGoldSilverBronze
1974 Tehran Makoto Ishikawa (JPN) Pirouz Adamiat (IRI) Mitsuyasu Aida (JPN)
1978 Bangkok Toshiaki Araki (JPN) Kim Kuk-hyun (KOR) Sei Murata (JPN)
1986 Seoul Lee Il-hee (KOR) Ma Zhi (CHN) Kim Bong-man (KOR)
1990 Beijing Yang Dal-sik (KOR) Chang Tae-suk (KOR) Lee Sang-ki (KOR)
1994 Hiroshima Xu Xuening (CHN) Alexey Pistsov (KAZ) Sergey Shabalin (KAZ)
1998 Bangkok Yang Roy-sung (KOR) Lee Sang-ki (KOR) Zhao Gang (CHN)
2002 Busan Zhao Gang (CHN) Wang Lei (CHN) Sergey Shabalin (KAZ)
2006 Doha Wang Lei (CHN) Xie Yongjun (CHN) Ali Yaghoubian (IRI)
 Kim Seung-gu (KOR)
2010 Guangzhou Kim Won-jin (KOR) Li Guojie (CHN) Yin Lianchi (CHN)
 Shogo Nishida (JPN)
2014 Incheon Jung Jin-sun (KOR) Park Kyoung-doo (KOR) Lim Wei Wen (SGP)
 Nguyễn Tiến Nhật (VIE)
2018 Jakarta–Palembang Dmitriy Alexanin (KAZ) Park Sang-young (KOR) Koki Kano (JPN)
 Jung Jin-sun (KOR)

Team épée

GamesGoldSilverBronze
1974 Tehran Iran (IRI) Japan (JPN) China (CHN)
Pirouz AdamiatGao Weilin
Sarkis AssadourianGuo Yineng
Ali Asghar PashapourTao Jinhan
Esfandiar ZarnegarTong Wei
Behzad Zolfaghari
1978 Bangkok China (CHN) Japan (JPN) South Korea (KOR)
Cui YiningToshiaki ArakiKim Heon-su
Guo DongshengHideyuki ItakuraKim Kuk-hyun
He ZhipingSei MurataKook Choong-kum
Tan ZhihuiTakahiro YamaguchiShin Dong-seok
1986 Seoul South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Choi Jeung-sikHuang ZhenHironao Nagai
Kim Bong-manKang YanMasahiro Sato
Lee Il-heeMa ZhiToshihiko Sugawara
Lee Sang-kiYao YongKeiju Suzuki
Yun Nam-jinZong Xiangqing
1990 Beijing South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Chang Tae-sukDu ZhenchengMasatoshi Mino
Cho Hee-jaeMa ZhiKosei Murakami
Lee Sang-kiWang QunTetsuhisa Murakami
Yang Dal-sikXu XueningHitoshi Nishigaki
Yun Nam-jinYang WenyongMasahiro Sato
1994 Hiroshima Kazakhstan (KAZ) China (CHN) South Korea (KOR)
Dmitriy DimovDu ZhenchengKu Kyo-dong
Andrey MazanovXu XueningLee Sang-ki
Alexey PistsovXu ZhongzhuLee Sang-yup
Sergey ShabalinYe ChongPark Choon-koan
Yuriy TsvetovZhao GangYoon Won-jin
1998 Bangkok South Korea (KOR) Kazakhstan (KAZ) China (CHN)
Choi Yong-chulAlexandr AxenovDong Zhaozhi
Lee Sang-kiDmitriy DimovWang Qibing
Lee Sang-yupAlexey PistsovXiao Jian
Yang Roy-sungSergey ShabalinZhao Gang
2002 Busan Kazakhstan (KAZ) China (CHN) South Korea (KOR)
Alexandr AxenovWang LeiKim Jeong-gwan
Dmitriy DimovXie YongjunKu Kyo-dong
Sergey ShabalinZhao ChunshengLee Sang-yup
Alexey ShipilovZhao GangYang Roy-sung
2006 Doha South Korea (KOR) China (CHN) Iran (IRI)
Jung Jin-sunDong GuotaoSiamak Feiz-Askari
Kim Seung-guWang LeiMohammad Rezaei
Kim Won-jinXiao JianHamed Sedaghati
Park Sang-sunXie YongjunAli Yaghoubian
 Kazakhstan (KAZ)
Alexandr Axenov
Sergey Khodos
Sergey Shabalin
Alexey Shipilov
2010 Guangzhou South Korea (KOR) Kazakhstan (KAZ) China (CHN)
Jung Jin-sunElmir AlimzhanovDong Chao
Jung Seung-hwaAlexandr AxenovLi Guojie
Kim Won-jinDmitriy GryaznovWang Sen
Park Kyoung-dooSergey ShabalinYin Lianchi
 Japan (JPN)
Kazuyasu Minobe
Shogo Nishida
Keisuke Sakamoto
2014 Incheon South Korea (KOR) Japan (JPN) Kazakhstan (KAZ)
Jung Jin-sunKazuyasu MinobeDmitriy Alexanin
Kweon Young-junKeisuke SakamotoElmir Alimzhanov
Park Kyoung-dooMasaru YamadaDmitriy Gryaznov
Park Sang-youngRuslan Kurbanov
 Vietnam (VIE)
Nguyễn Phước Đến
Nguyễn Tiến Nhật
Phạm Hùng Dương
Trương Trần Nhật Minh
2018 Jakarta–Palembang Japan (JPN) China (CHN) Kazakhstan (KAZ)
Koki KanoDong ChaoDmitriy Alexanin
Kazuyasu MinobeLan MinghaoElmir Alimzhanov
Satoru UyamaShi GaofengRuslan Kurbanov
Masaru YamadaXue YangdongVadim Sharlaimov
 South Korea (KOR)
Jung Jin-sun
Kweon Young-jun
Park Kyoung-doo
Park Sang-young

Individual Foil

GamesGoldSilverBronze
1974 Tehran Toshio Jingu (JPN) Ali Asghar Pashapour (IRI) Masaya Fukuda (JPN)
1978 Bangkok Kiyoshi Otsuka (JPN) Wang Fuyun (CHN) Hideyuki Itakura (JPN)
1986 Seoul Ko Nak-choon (KOR) Cho Jai-bong (KOR) Lao Shaopei (CHN)
1990 Beijing Ye Chong (CHN) Kim Seung-pyo (KOR) Lao Shaopei (CHN)
1994 Hiroshima Dong Zhaozhi (CHN) Yoshihide Nagano (JPN) You Bong-hyung (KOR)
1998 Bangkok Wang Haibin (CHN) Kim Young-ho (KOR) You Bong-hyung (KOR)
2002 Busan Wang Haibin (CHN) Kim Sang-hun (KOR) Wu Hanxiong (CHN)
2006 Doha Yuki Ota (JPN) Lee Cheon-woong (KOR) Lei Sheng (CHN)
 Zhang Liangliang (CHN)
2010 Guangzhou Choi Byung-chul (KOR) Cheung Siu Lun (HKG) Lei Sheng (CHN)
 Yuki Ota (JPN)
2014 Incheon Ma Jianfei (CHN) Heo Jun (KOR) Chen Haiwei (CHN)
 Yuki Ota (JPN)
2018 Jakarta–Palembang Huang Mengkai (CHN) Nicholas Choi (HKG) Cheung Ka Long (HKG)
 Son Young-ki (KOR)

Team Foil

GamesGoldSilverBronze
1974 Tehran Japan (JPN) South Korea (KOR) Iran (IRI)
Kim Doo-kyungAhmad Akbari
Kim Jung-ilParviz Almasi
Kim Kuk-hyunSarkis Assadourian
Shin Dong-seokAli Asghar Pashapour
Sung Ki-manKioumars Tolouei
1978 Bangkok South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Cha YulQiu HongjunHideyuki Itakura
Kim Doo-kyungWang FuyunTakao Masuoka
Kim Heon-suWu FujingShiro Toshima
Kim Kuk-hyunXu JianzhongKenichi Umezawa
1986 Seoul South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Cho Jai-bongLao ShaopeiKoji Emura
Hong Young-seungLiu YunhongHiroshi Hashimoto
Kim Seung-pyoYu YifengYoshihiko Kimura
Ko Nak-choonZeng XianhongTakashi Tomida
Lee Young-rokZhang ZhichengKenichi Umezawa
1990 Beijing China (CHN) South Korea (KOR) Hong Kong (HKG)
Lao ShaopeiHong Young-seungLee Chung Man
Wang LihongHwang Joon-sukLo Moon Tong
Ye ChongKim Seung-pyoTang Kwong Hau
Yin GuiminKim Yong-kookWong Tsan
Zhang ZhichengLee Ho-sungWu Xing Yao
1994 Hiroshima South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Chung Soo-kiDong ZhaozhiYasunori Amao
Kim Seung-pyoWang HaibinYusuke Aoki
Kim Yong-kookWang LihongHiroki Ichigatani
Kim Young-hoXu XueningYoshihide Nagano
You Bong-hyungYe ChongAkira Tamura
1998 Bangkok China (CHN) Japan (JPN) South Korea (KOR)
Dong ZhaozhiYusuke AokiKim Seung-pyo
Lin LiangHiroki FujiiKim Woon-sung
Liu YuntaoHiroki IchigataniKim Young-ho
Wang HaibinNaoto OkazakiYou Bong-hyung
2002 Busan China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Wang HaibinChoi Byung-chulYusuke Fukuda
Wu HanxiongKim Sang-hunTakashi Okano
Zhang JieKim Young-hoNaoto Okazaki
Zhou RuiLee Kwan-haengHayato Shibuki
2006 Doha China (CHN) South Korea (KOR) Hong Kong (HKG)
Lei ShengCha Hyung-wooCheung Kai Tung
Wu HanxiongChoi Byung-chulLau Kwok Kin
Zhang LiangliangHa Chang-dukKevin Ngan
Zhu JunLee Cheon-woongWong Kam Kau
 Japan (JPN)
Kenta Chida
Yusuke Fukuda
Yuki Ota
2010 Guangzhou China (CHN) Japan (JPN) Hong Kong (HKG)
Huang LiangcaiSuguru AwajiCheung Siu Lun
Lei ShengKenta ChidaChu Wing Hong
Zhang LiangliangYusuke FukudaLau Kwok Kin
Zhu JunYuki OtaKevin Ngan
 South Korea (KOR)
Choi Byung-chul
Ha Tae-gyu
Heo Jun
Kwon Young-ho
2014 Incheon Japan (JPN) China (CHN) Hong Kong (HKG)
Kenta ChidaChen HaiweiCheung Ka Long
Daiki FujinoLei ShengCheung Siu Lun
Ryo MiyakeLi ChenNicholas Choi
Yuki OtaMa JianfeiYeung Chi Ka
 South Korea (KOR)
Heo Jun
Kim Hyo-gon
Kim Min-kyu
Son Young-ki
2018 Jakarta–Palembang South Korea (KOR) Hong Kong (HKG) China (CHN)
Ha Tae-gyuCheung Ka LongHuang Mengkai
Heo JunNicholas ChoiLi Chen
Lee Kwang-hyunRyan ChoiMa Jianfei
Son Young-kiYeung Chi KaShi Jialuo
 Japan (JPN)
Kyosuke Matsuyama
Toshiya Saito
Takahiro Shikine
Kenta Suzumura

Individual Sabre

GamesGoldSilverBronze
1974 Tehran Atsushi Akiho (JPN) Abdolhamid Fathi (IRI) Manouchehr Shafaei (IRI)
1978 Bangkok Wang Ruiji (CHN) Tadashi Kawamura (JPN) Cha Yul (KOR)
1986 Seoul Wang Xingqi (CHN) Wang Zhiming (CHN) Kim Sang-wook (KOR)
1990 Beijing Wang Zhiming (CHN) Zheng Zhaokang (CHN) You Sang-joo (KOR)
1994 Hiroshima Kim Sang-wook (KOR) Lee Hyo-kun (KOR) Katsumi Yamaguchi (JPN)
1998 Bangkok Guo Rong (CHN) Ko Young-tae (KOR) Zhang Lin (CHN)
2002 Busan Lee Seung-won (KOR) Wang Jingzhi (CHN) Kim Doo-hong (KOR)
2006 Doha Wang Jingzhi (CHN) Oh Eun-seok (KOR) Zhou Hanming (CHN)
 Wiradech Kothny (THA)
2010 Guangzhou Gu Bon-gil (KOR) Zhong Man (CHN) Wang Jingzhi (CHN)
 Oh Eun-seok (KOR)
2014 Incheon Gu Bon-gil (KOR) Kim Jung-hwan (KOR) Sun Wei (CHN)
 Lam Hin Chung (HKG)
2018 Jakarta–Palembang Gu Bon-gil (KOR) Oh Sang-uk (KOR) Low Ho Tin (HKG)
 Ali Pakdaman (IRI)

Team Sabre

GamesGoldSilverBronze
1974 Tehran Iran (IRI) Japan (JPN) China (CHN)
Ahmad AkbariAtsushi AkihoLiu Mao
Ahmad EskandarpourMasaya FukudaShen Changjie
Abdolhamid FathiHideaki KameiWang Pinzhang
Esmaeil PashapourHiroshi NakajimaZhang Baoren
Manouchehr Shafaei
1978 Bangkok Japan (JPN) China (CHN) South Korea (KOR)
Atsushi AkihoChen JinchuCha Yul
Ryokichi FukushimaWang RuijiCho Jae-bong
Tadashi KawamuraYang ShishengKim Doo-kyung
Kiyoshi OtsukaZhang BaorenKim Kuk-hyun
1986 Seoul China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Chen JinchuCho Jong-hyungJunichi Chiba
Huang WeixiongJeung HunKoji Emura
Wang XingqiKim Sang-wookYoshihiko Kanatsu
Wang ZhimingLee Byung-namSatoshi Sawada
Zheng ZhaokangLee Wook-jaeMitsuharu Yoshizawa
1990 Beijing China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Jia GuihuaKim Sang-wookKoji Emura
Jiang YefeiLee Hyo-kunYoshihiko Kanatsu
Wang ZhimingLee Hyun-sooOsamu Nakamura
Yang ZhenLee Wook-jaeMineo Noro
Zheng ZhaokangYou Sang-jooSatoshi Sawada
1994 Hiroshima China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Qiao MinKim Sang-wookYoshihide Chiba
Li YiLee Hyo-kunKoji Emura
Ning XiankuiLee Hyun-sooHiroshi Hashimoto
Wang LihongLee Soo-kumTadayoshi Kato
Yang ZhenYou Sang-jooKatsumi Yamaguchi
1998 Bangkok South Korea (KOR) China (CHN) Iran (IRI)
Kim Doo-hongGuo RongPeiman Fakhri
Ko Young-taeLiu YuntaoMohammad Mirmohammadi
Lee Hyun-sooYan WeidongAmir Mahiman Rahimi
Seo Sung-junZhang LinAbbas Sheikholeslami
2002 Busan South Korea (KOR) China (CHN) Kazakhstan (KAZ)
Kim Doo-hongChen FengYevgeniy Frolov
Lee HyukWang JingzhiSergey Sleptsov
Lee Seung-wonZhao ChunshengSergey Smirnov
Seo Sung-junZhou HanmingIgor Tsel
2006 Doha China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Huang YaojiangLee HyukMasashi Nagara
Wang JingzhiOh Eun-seokTatsuro Watanabe
Zhou HanmingOh Seung-hwanKoji Yamamoto
Zhu JunWon Woo-young Thailand (THA)
Natee Kattancharoen
Ekkathet Ketiam
Wiradech Kothny
Sares Limkangwanmongkol
2010 Guangzhou China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Jiang KelüGu Bon-gilShinya Kudo
Liu XiaoKim Jung-hwanSatoshi Ogawa
Wang JingzhiOh Eun-seokKoji Yamamoto
Zhong ManWon Woo-young Kazakhstan (KAZ)
Yevgeniy Frolov
Yerali Tilenshiyev
Zhanserik Turlybekov
2014 Incheon South Korea (KOR) Iran (IRI) China (CHN)
Gu Bon-gilMojtaba AbediniFang Xin
Kim Jung-hwanFarzad BaherSun Wei
Oh Eun-seokAli PakdamanTan Sheng
Won Woo-youngMohammad RahbariXu Yingming
 Hong Kong (HKG)
Cyrus Chang
Lam Hin Chung
Low Ho Tin
Yan Hon Pan
2018 Jakarta–Palembang South Korea (KOR) Iran (IRI) China (CHN)
Gu Bon-gilMojtaba AbediniLu Yang
Kim Jun-hoFarzad BaherWang Shi
Kim Jung-hwanAli PakdamanXu Yingming
Oh Sang-ukMohammad RahbariYan Yinghui
 Hong Kong (HKG)
Cyrus Chang
Lam Hin Chung
Terence Lee
Low Ho Tin

Women’s Event

Individual épée

GamesGoldSilverBronze
1990 Beijing Zhai Xiumin (CHN) Silvia Koeswandi (INA) Liang Qin (CHN)
1998 Bangkok Ko Jung-sun (KOR) Shen Weiwei (CHN) Yang Shaoqi (CHN)
2002 Busan Kim Hee-jeong (KOR) Hyun Hee (KOR) Shen Weiwei (CHN)
2006 Doha Park Se-ra (KOR) Zhong Weiping (CHN) Li Na (CHN)
 Shin A-lam (KOR)
2010 Guangzhou Luo Xiaojuan (CHN) Nozomi Nakano (JPN) Xu Anqi (CHN)
 Yeung Chui Ling (HKG)
2014 Incheon Sun Yujie (CHN) Shin A-lam (KOR) Vivian Kong (HKG)
 Choi In-jeong (KOR)
2018 Jakarta–Palembang Kang Young-mi (KOR) Sun Yiwen (CHN) Vivian Kong (HKG)
 Choi In-jeong (KOR)

Team épée

GamesGoldSilverBronze
1990 Beijing China (CHN) South Korea (KOR) Indonesia (INA)
Liang QinJeon Soon-miSilvia Koeswandi
Wen DongJeong Myung-sooRini Poniman
Yan JingKim Myung-jaSri Ayanti Satimin
Zhai XiuminLee Soon-ieSumiani
Zhou PingPark Soo-mi
1998 Bangkok China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Liang QinKim Kyung-jaYuko Arai
Liang ShuxianKo Jung-sunToshi Obata
Shen WeiweiLee Keum-namChieko Okada
Yang ShaoqiLee Myung-heeRemi Shozui
2002 Busan South Korea (KOR) China (CHN) Hong Kong (HKG)
Hyun HeeLi NaBjork Cheng
Kim Hee-jeongShen WeiweiCheung Yi Nei
Kim Mi-jungZhang LiHo Ka Lai
Lee Keum-namZhong WeipingYeung Chui Ling
2006 Doha China (CHN) South Korea (KOR) Hong Kong (HKG)
Li NaChoi Eun-sookBjork Cheng
Luo XiaojuanJung Hyo-jungCheung Yi Nei
Zhang LiPark Se-raSabrina Lui
Zhong WeipingShin A-lamYeung Chui Ling
 Japan (JPN)
Shizuka Ikehata
Hiroko Narita
Yoshie Takeyama
2010 Guangzhou Japan (JPN) China (CHN) Hong Kong (HKG)
Megumi IkedaLuo XiaojuanBjork Cheng
Nozomi NakanoSun YujieCheung Sik Lui
Ayaka ShimookawaXu AnqiSabrina Lui
Yin MingfangYeung Chui Ling
 South Korea (KOR)
Jung Hyo-jung
Oh Yun-hee
Park Se-ra
Shin A-lam
2014 Incheon China (CHN) South Korea (KOR) Hong Kong (HKG)
Hao JialuChoi Eun-sookChu Ka Mong
Sun YiwenChoi In-jeongVivian Kong
Sun YujieKim Myoung-sunCoco Lin
Xu AnqiShin A-lamYeung Chui Ling
 Japan (JPN)
Rie Ohashi
Ayaka Shimookawa
Ayumi Yamada
2018 Jakarta–Palembang China (CHN) South Korea (KOR) Hong Kong (HKG)
Lin ShengChoi In-jeongChu Ka Mong
Sun YiwenKang Young-miKaylin Hsieh
Xu ChengziLee Hye-inVivian Kong
Zhu MingyeShin A-lamCoco Lin
 Japan (JPN)
Haruna Baba
Shiori Komata
Kanna Oishi
Ayumi Yamada

Individual Foil

GamesGoldSilverBronze
1974 Tehran Hiroko Kamada (JPN) Mahvash Shafaei (IRI) Giti Mohebban (IRI)
1978 Bangkok Luan Jujie (CHN) Zhu Qingyuan (CHN) Masako Yoshioka (JPN)
1986 Seoul Li Huahua (CHN) Luan Jujie (CHN) Zhu Qingyuan (CHN)
1990 Beijing Tak Jung-im (KOR) Xiao Aihua (CHN) E Jie (CHN)
1994 Hiroshima Xiao Aihua (CHN) Chang Mi-kyung (KOR) Lee Jeong-sook (KOR)
1998 Bangkok Xiao Aihua (CHN) Lim Mi-kyung (KOR) Du Yunjie (CHN)
2002 Busan Zhang Lei (CHN) Lim Mi-kyung (KOR) Seo Mi-jung (KOR)
2006 Doha Nam Hyun-hee (KOR) Seo Mi-jung (KOR) Chen Jinyan (CHN)
 Yoko Makishita (JPN)
2010 Guangzhou Nam Hyun-hee (KOR) Chen Jinyan (CHN) Dai Huili (CHN)
 Jeon Hee-sook (KOR)
2014 Incheon Jeon Hee-sook (KOR) Le Huilin (CHN) Lin Po Heung (HKG)
 Nam Hyun-hee (KOR)
2018 Jakarta–Palembang Jeon Hee-sook (KOR) Fu Yiting (CHN) Liu Yan Wai (HKG)
 Sera Azuma (JPN)

Team Foil

GamesGoldSilverBronze
1974 Tehran Iran (IRI) Japan (JPN) Israel (ISR)
Maryam AchakNurit Carmi
Jila AlmasiNili Drori
Giti MohebbanInbar Guy
Mahvash ShafaeiOrli Schreiber
Maryam Shariatzadeh
1978 Bangkok China (CHN) Japan (JPN) Indonesia (INA)
Hu YubaoYukari ItakuraRita Piri Hehanusa
Luan JujieMachiko ItoWahyu Hertati
Su LianfengHiroko KawamuraSilvia Koeswandi
Zhu QingyuanMasako YoshiokaSlamet Poerawinata
1986 Seoul China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Cheng XianhuaJeon Soon-youngMariko Kanazawa
Li HuahuaOh Seung-soonMieko Miyahara
Luan JujiePark Soon-aiKiyomi Nakayama
Zhang JianqiuShin Seong-jaTomoko Oka
Zhu QingyuanTak Jung-imYuko Takayanagi
1990 Beijing China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
E JieJeong Che-guAyako Kato
Liang JunKim Jin-soonNona Kiritani
Sun HongyunLee Jeon-heeMieko Miyahara
Wang HuifengShin Seong-jaRika Monogaki
Xiao AihuaTak Jung-imYuko Takayanagi
1994 Hiroshima China (CHN) Japan (JPN) South Korea (KOR)
Liang JunAyako KatoChang Mi-kyung
Wang HuifengNona KiritaniChun Mi-kyung
Xiao AihuaRika MonogakiLee Hwa-young
Ye LinYuko TakayanagiLee Jeong-sook
Miki YoshimatsuLim Mi-kyung
1998 Bangkok South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Chun Mi-kyungDu YunjieYuko Arai
Lim Mi-kyungHuang MinnaMasako Kobayashi
Kim Dong-imWang HuifengChieko Okada
Lee Tae-heeXiao AihuaMiwako Shimada
2002 Busan South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Lim Mi-kyungLiu YuanYuko Arai
Nam Hyun-heeMa NaMadoka Hisagae
Oh Tae-youngMeng JieChieko Sugawara
Seo Mi-jungZhang LeiMika Uchiyama
2006 Doha South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Jeon Hee-sookChen JinyanMaki Kawanishi
Jung Gil-okHuang JialingYoko Makishita
Nam Hyun-heeSu WanwenChieko Sugawara
Seo Mi-jungZhang Ying Kazakhstan (KAZ)
Olga Antipova
Irina Fichshenko
Natalya Kazantseva
Yelena Kazantseva
2010 Guangzhou South Korea (KOR) Japan (JPN) China (CHN)
Jeon Hee-sookKanae IkehataChen Jinyan
Nam Hyun-heeShiho NishiokaDai Huili
Oh Ha-naChie YoshizawaLe Huilin
Seo Mi-jungShi Yun
 Hong Kong (HKG)
Valerie Cheng
Cheung Ho King
Lau Hiu Wai
Lin Po Heung
2014 Incheon South Korea (KOR) China (CHN) Hong Kong (HKG)
Jeon Hee-sookChen BingbingCheng Hiu Lam
Kim Mi-naLe HuilinKimberley Cheung
Nam Hyun-heeLiu YongshiLin Po Heung
Oh Ha-naWang ChenLiu Yan Wai
 Japan (JPN)
Karin Miyawaki
Shiho Nishioka
Haruka Yanaoka
2018 Jakarta–Palembang Japan (JPN) China (CHN) South Korea (KOR)
Sera AzumaChen QingyuanChae Song-oh
Komaki KikuchiFu YitingHong Seo-in
Karin MiyawakiHuo XingxinJeon Hee-sook
Sumire TsujiShi YueNam Hyun-hee
 Singapore (SGP)
Amita Berthier
Melanie Huang
Maxine Wong
Tatiana Wong

Individual Sabre

GamesGoldSilverBronze
2002 Busan Lee Shin-mi (KOR) Lee Gyu-young (KOR) Tan Xue (CHN)
2006 Doha Tan Xue (CHN) Zhao Yuanyuan (CHN) Chow Tsz Ki (HKG)
 Kim Keum-hwa (KOR)
2010 Guangzhou Kim Hye-lim (KOR) Au Sin Ying (HKG) Tan Xue (CHN)
 Kim Keum-hwa (KOR)
2014 Incheon Lee Ra-jin (KOR) Kim Ji-yeon (KOR) Li Fei (CHN)
 Shen Chen (CHN)
2018 Jakarta–Palembang Qian Jiarui (CHN) Shao Yaqi (CHN) Norika Tamura (JPN)
 Kim Ji-yeon (KOR)

Team Sabre

GamesGoldSilverBronze
2002 Busan China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Bao YingyingCho Kyung-miMadoka Hisagae
Huang HaiyangKim Hee-yeonMiyuki Kano
Tan XueLee Gyu-youngChiyo Ogawa
Zhang YingLee Shin-miChieko Sugawara
2006 Doha China (CHN) South Korea (KOR) Hong Kong (HKG)
Huang HaiyangJang Hyun-kyungAu Yeung Wai Sum
Tan XueKim Hye-limChow Tsz Ki
Zhang YingKim Keum-hwaAkina Pau
Zhao YuanyuanLee Shin-miTsui Wan Yi
 Japan (JPN)
Madoka Hisagae
Sakura Kaneko
Haruko Nakamura
2010 Guangzhou China (CHN) South Korea (KOR) Hong Kong (HKG)
Bao YingyingKim Hye-limAu Sin Ying
Chen XiaodongKim Keum-hwaAu Yeung Wai Sum
Tan XueLee Ra-jinFong Yi Tak
Zhu MinLee Woo-reeLam Hin Wai
 Kazakhstan (KAZ)
Aliya Bekturganova
Anastassiya Gimatdinova
Tamara Pochekutova
Yuliya Zhivitsa
2014 Incheon South Korea (KOR) China (CHN) Hong Kong (HKG)
Hwang Seon-aLi FeiAu Sin Ying
Kim Ji-yeonQian JiaruiKaren Chang
Lee Ra-jinShen ChenJenny Ho
Yoon Ji-suYu XintingLam Hin Wai
 Kazakhstan (KAZ)
Diana Pamansha
Tamara Pochekutova
Tatyana Prikhodko
Yuliya Zhivitsa
2018 Jakarta–Palembang South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Choi Soo-yeonMa YingjiaChika Aoki
Hwang Seon-aQian JiaruiShihomi Fukushima
Kim Ji-yeonShao YaqiRisa Takashima
Yoon Ji-suYang HengyuNorika Tamura
 Kazakhstan (KAZ)
Aibike Khabibullina
Tamara Pochekutova
Tatyana Prikhodko
Aigerim Sarybay