FA Gençler Kupası

FA Youth Cup İngiltere Futbol Federasyonu tarafından, 18 yaş altı takımlar için düzenlenen futbol organizasyonu. Turnuvada yalnızca 15 ile 18 yaş arasındaki futbolcular oynayabilmektedir. Mücadele eden 474 takımın katıldığı turnuvanın şampiyonları arasında Premier League takımlarının altyapıları çoğunluktadır.

İlk olarak 1952-53 sezonunda düzenlenen turnuvayı kazanan ilk takım; finalde Wolverhampton Wanderers’ı 9-3’lük skorla yenen Manchester United oldu. Son olarak 2014-15 sezonunda oynanan turnuvayı ise; finalde Manchester City’yi 5-2 yenen Chelsea şampiyon olarak tamamladı.

Bugüne kadarki en çok kişinin izlediği maç ise 14 Mart 2007’de Emirates Stadyumu’nda Arsenal ile Manchester United arasında oynanan ve 38.187 kişinin izlediği yarı final maçıydı. Maç; 1-0 Arsenal’ın üstünlüğüyle sonuçlandı.

Açılış sezonu 1952
Konfederasyon UEFA
Ülke(ler) İngiltere
Galler
Takım sayısı 474
Son şampiyon Aston Villa (2020-21)
En başarılı takım Manchester United (10)
Resmî site FA Youth Cup
Şampiyon TakımŞampiyonluk
Manchester United11
Chelsea9
Arsenal7
Liverpool4
Aston Villa4
West Ham United3
Everton3
Tottenham Hotspur3
Ipswich Town3
Manchester City3
Crystal Palace2
Sunderland2
Millwall2
Watford2
Leeds United2
Newcastle United2
Norwich City2
Coventry City1
Wolverhampton Wanderers1
Blackburn Rovers1
Middlesbrough1
West Bromwich Albion1
Burnley1
SezonŞampiyon Takım
(Manager)
Final SkorFinalist
1952–53Manchester United
Jimmy Murphy
9–3Wolverhampton Wanderers
1953–54Manchester United
Jimmy Murphy
5–4Wolverhampton Wanderers
1954–55Manchester United
Jimmy Murphy
7–1West Bromwich Albion
1955–56Manchester United
Jimmy Murphy
4–3Chesterfield
1956–57Manchester United
Jimmy Murphy
8–2West Ham United
1957–58Wolverhampton Wanderers
Stan Cullis
7–6Chelsea
1958–59Blackburn Rovers2–1West Ham United
1959–60Chelsea5–2Preston North End
1960–61Chelsea5–3Everton
1961–62Newcastle United2–1Wolverhampton Wanderers
1962–63West Ham United6–5Liverpool
1963–64Manchester United5–2Swindon Town
1964–65Everton3–2Arsenal
1965–66Arsenal5–3Sunderland
1966–67Sunderland2–0Birmingham City
1967–68Burnley3–2Coventry City
1968–69Sunderland6–3West Bromwich Albion
1969–70Tottenham Hotspur1–1Coventry City
1970–71Arsenal2–0Cardiff City
1971–72Aston Villa5–2Liverpool
1972–73Ipswich Town4–1Bristol City
1973–74Tottenham Hotspur2–1Huddersfield Town
1974–75Ipswich Town5–1West Ham United
1975–76West Bromwich Albion5–0Wolverhampton Wanderers
1976–77Crystal Palace1–0Everton
1977–78Crystal Palace1–0Aston Villa
1978–79Millwall2–0Manchester City
1979–80Aston Villa3–2Manchester City
1980–81West Ham United2–1Tottenham Hotspur
1981–82Watford7–6Manchester United
1982–83Norwich City6–5Everton
1983–84Everton4–2Stoke City
1984–85Newcastle United4–1Watford
1985–86Manchester City3–1Manchester United
1986–87Coventry City2–1Charlton Athletic
1987–88Arsenal6–1Doncaster Rovers
1988–89Watford2–1Manchester City
1989–90Tottenham Hotspur3–2Middlesbrough
1990–91Millwall3–0Sheffield Wednesday
1991–92Manchester United6–3Crystal Palace
1992–93Leeds United4–1Manchester United
1993–94Arsenal5–3Millwall
1994–95Manchester United1–1Tottenham Hotspur
1995–96Liverpool4–1West Ham United
1996–97Leeds United3–1Crystal Palace
1997–98Everton5–3Blackburn Rovers
1998–99West Ham United9–0Coventry City
1999–2000Arsenal5–1Coventry City
2000–01Arsenal6–3Blackburn Rovers
2001–02Aston Villa4–2Everton
2002–03Manchester United3–1Middlesbrough
2003–04Middlesbrough4–0Aston Villa
2004–05Ipswich Town3–2Southampton
2005–06Liverpool3–2Manchester City
2006–07Liverpool2–2Manchester United
2007–08Manchester City4–2Chelsea FC
2008–09Arsenal6–2Liverpool
2009–10Chelsea FC1–1
Jeffrey Bruma / Daniel Devine
2–1
Marko Mitrović, Conor Clifford / Kofi Poyser
Aston Villa
2010–11Manchester United2–2
Jesse Lingard, Will Keane / Callum McFadzean, Jordan Slew
4–1
Ravel Morrison (2), Will Keane (2) / Joe Ironside
Sheffield United
2011–12Chelsea FC4–0
Nathaniel Chalobah, Lewis Baker, Islam Feruz (2)
0–1
Tim Payne
Blackburn Rovers
2012–13Norwich City4–2Chelsea FC
2013–14Chelsea FC7–6Fulham
2014–15Chelsea FC5–2Manchester City
2015–16Chelsea FC4–2Manchester City
2016–17Chelsea FC
Jody Morris
5–1
Ike Ugbo, Trevoh Chalobah, Callum Hudson-Odoi, Dujon Sterling, Cole Dasilva / Lukas Nmecha
1–1
Ike Ugbo / Phil Foden
Manchester City
2017–18Chelsea FC
Jody Morris
3–1
Daishawn Redan (2), Marc Guehi / Xavier Amaechi
4–0
Billy Gilmour, Callum Hudson-Odoi (2), Tino Anjorin
Arsenal
2018–19Liverpool
Barry Lewtas
1–1
Bobby Duncan / Nabil Touaizi (5-3 pen.)
Manchester City
2019–20Manchester City
Carlos Vicens
3–2
James McAtee, Morgan Rogers, Cole Palmer / Marcel Lewis, Taylor Harwood-Bellis (k.k.)
Chelsea FC
2020–21Aston Villa
Sean Verity
2–1
Benjamin Chrisene, Brad Young / Melkamu Frauendorf
Liverpool
2021–22Manchester United
Travis Binnion
3–1
Rhys Bennett, Alejandro Garnacho (2) / Joshua Powell
Nottingham Forest
2022–23