Avrupa Güreş Şampiyonası

Avrupa Güreş Şampiyonası, modern dünyanın en eski ikinci uluslararası güreş yarışması ve Avrupa'daki ana güreş şampiyonalarıdır. Dünya Güreş Şampiyonalarından ve diğer bölgesel güreş şampiyonalarından önce gelir ve yalnızca Olimpiyatlardaki güreş etkinliklerinden sonra ikinci sıradadır. 1898'deki başlangıcından 1927'ye kadar sadece Greko-Romen güreşine itiraz edildi. 1929'dan beri ayrı serbest güreş müsabakaları da düzenlendi. 1970'den beri iki Olimpik güreş stili, aynı birleşik etkinlikler sırasında birlikte tartışıldı. 1973'ten beri Sambo güreşi, GR ve serbest stil güreşiyle birlikte şampiyonluk programına dahil edildi (daha sonra durduruldu ve 1983'ten ayrı olarak itiraz edildi). 2014'ten beri, UWW tarafından dünya çapında tanınan ilişkili geleneksel güreş stilleri, yıllık şampiyona programına dahil edildi.

Erkekler Serbest Stil

Avrupa Güreş Şampiyonası 57 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2014 Vantaa, FinlandiyaVladimer Khinchegashvili (Georgia)Ghenadie Tulbea (Monaco)Garik Barseghyan (Armenia)
Zoheir El Ouarraqe (France)
2016 Riga, LetonyaGadzhimurad Rashidov (Rusya)Andriy Yatsenko (Ukraine)Andrei Dukov (Romania)
Georgi Vangelov (Belarus)
2017 Novi Sad, SırbistanGiorgi Edisherashvili (Azerbaycan)Andrei Dukov (Romania)Zaur Uguev (Rusya)
Süleyman Atlı (Turkey)
2018 Kaspiysk, RusyaGiorgi Edisherashvili (Azerbaycan)Zaur Uguev (Rusya)Stevan Mićić (Serbia)
Uladzislau Andreyeu (Belarus)
2019 Bükreş, RomanyaSüleyman Atlı (Türkiye)Muslim Sadulaev (Rusya)Mahir Amiraslanov (Azerbaycan)
Vladimir Egorov (Macedonia)
2020Rome, İtalyaAzamat Tuskaev (Rusya)Süleyman Atlı (Türkiye)Horst Lehr (Germany)
Stevan Mićić (Serbia)
2021Varşova, PolonyaSüleyman Atlı (Türkiye)Nachyn Mongush (Rusya)Kamil Kerymov (Ukrayna)
Afgan Khashalov (Azerbaycan)
2022Budapeşte, MacaristanVladimir Egorov (Makedonya)Aliabbas Rzazade (Azerbaycan)Manvel Khndzrtsyan (Ermenistan)
Beka Bujiashvili (Gürcistan)
2023
2024Bükreş, Romanya

Avrupa Güreş Şampiyonası 61 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2014Vantaa, FinlandiyaHaji Aliyev (Azerbaijan)Bekkhan Goygereyev (Russia)Andrei Perpelita (Moldova)
Vasyl Shuptar (Ukraine)
2016Riga, LetonyaVladimer Khinchegashvili (Georgia)Heorhi Kaliyeu (Belarus)Ivan Guidea (Romania)
Haji Aliyev (Azerbaijan)
2017Novi Sad, SırbistanVladimer Khinchegashvili (Georgia)Akhmed Chakaev (Russia)Valodya Frangulyan (Ermenistan)
Andrei Perpeliță (Moldova)
2018Kaspiysk, RusyaGadzhimurad Rashidov (Russia)Beka Lomtadze (Gürcistan)Ivan Guidea (Romania)
Recep Topal (Turkey)
2019Bucharest, RomanyaArsen Harutyunyan (Ermenistan)Beka Lomtadze (Gürcistan)Randy Vock (Switzerland)
Recep Topal (Turkey)
2020Rome, İtalyaAleksandr Bogomoev (Rusya)Beka Lomtadze (Gürcistan)Nikolai Okhlopkov (Romania)
Arsen Harutyunyan (Ermenistan)
2021Varşova, PolonyaAbasgadzhi Magomedov (Rusya)Andrii Dzhelep (Ukrayna)Beka Lomtadze (Gürcistan)
Eduard Grigorev (Polonya)
2022Budapeşte, MacaristanArsen Harutyunyan (Ermenistan)Süleyman Atlı (Türkiye)Eduard Grigorev (Polonya)
Georgi Vangelov (Bulgaristan)
2023
2024Bükreş, Romanya

Avrupa Güreş Şampiyonası 65 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018Haji Aliyev (Azerbaijan)Ilyas Bekbulatov (Russia)Vladimer Khinchegashvili (Georgia)
Selahattin Kılıçsallayan (Turkey)
2019Haji Aliyev (Azerbaycan)Selahattin Kılıçsallayan (Turkey)Nachyn Kuular (Russia)
Vasyl Shuptar (Ukraine)
2020Rome, İtalyaKurban Shiraev (Russia)Niurgun Skriabin (Belarus)Ali Rahimzade (Azerbaycan)
Erik Arushanian (Ukraine)
2021Varşova, Polonya Zagir Shakhiev (Rusya)Krzysztof Bieńkowski (Polonya)Ali Rahimzade (Azerbaycan)
Maxim Saculțan (Moldova)
2022Budapeşte, MacaristanIszmail Muszukajev (Macaristan)Haji Aliyev (Azerbaycan)Münir Recep Aktaş (Türkiye)
Islam Dudaev (Arnavutluk)
2023
2024Bükreş, Romanya

Avrupa Güreş Şampiyonası 70 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018Magomed Kurbanaliev (Russia)Magomedmurad Gadzhiev (Poland)Zurabi Iakobishvili (Gürcistan)
Murtazali Muslimov (Azzerbaijan)
2019Bucharest, RomaniaMustafa Kaya (Turkey)Aghahuseyn Mustafayev (Azerbaijan)Magomedmurad Gadzhiev (Poland)
Magomedrasul Gazimagomedov (Russia)
2020Rome, İtalyMagomedmurad GadzhievAghahuseyn Mustafayev (Azerbaijan)Haydar Yavuz (Turkey)
Mihail Sava (Moldova)
2021Varşova, PolonyaIsrail Kasumov (Rusya)Turan Bayramov (Azerbaycan)Ihor Nykyforuk (Ukrayna)
Arman Andreasyan (Ermenistan)
2022Budapeşte, MacaristanZurabi Iakobishvili (Gürcistan)Arman Andreasyan (Ermenistan)Ramazan Ramazanov (Bulgaristan)
Nicolai Grahmez (Moldova)
2023
2024Bükreş, Romanya

Avrupa Güreş Şampiyonası 74 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2017Frank Chamizo (İtalya)
2018Soner Demirtaş (Turkey)Zelimkhan Khadjiev (France)Andrei Karpach (Belarus)
Frank Chamizo (İtaly)
2019Bükreş, RomanyaFrank Chamizo (İtalya)Zelimkhan Khadjiev (France)Timur Bizhoev (Russia)
Avtandil Kentchadze (Georgia)
2020Rome, İtalyFrank Chamizo (İtalya)Magomedrasul Gazimagomedov (Russia)Soner Demirtaş (Turkey)
Avtandil Kentchadze (Georgia)
2021Varşova, PolonyaTajmuraz Salkazanov (Slovakya)Miroslav Kirov (Bulgaristan)Frank Chamizo (İtalya)
Mitchell Finesilver (İsrail)
2022Budapeşte, MacaristanTajmuraz Salkazanov (Slovakya)Frank Chamizo (İtalya)Turan Bayramov (Azerbaycan)
Giorgi Sulava (Gürcistan)
2023
2024Bükreş, Romanya

Avrupa Güreş Şampiyonası 79 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2017
2018Akhmed Gadzhimagomedov (Russia)Martin Obst (Germany)Mihály Nagy (Hungary)
Jabrayil Hasanov (Azerbaijan)
2019Jabrayil Hasanov (Azerbaijan)Akhmed Gadzhimagomedov (Russia)Nika Kentchadze (Georgia)
Muhammet Nuri Kotanoğlu (Turkey)
2020Rome, İtalyMagomedkhabib Kadimagomedov (Belarus)Magomed Ramazanov (Rusya)Vasyl Mykhailov (Ukraine)
Jabrayil Hasanov (Azerbaycan)
2021Varşova, PolonyaAchsarbek Gulajev (Slovakya)Saifedine Alekma (Fransa)Nika Kentchadze (Gürcistan)
Alans Amirovs (Letonya)
2022Budapeşte, MacaristanGeorgios Kougioumtsidis (Yunanistan)Ashraf Ashirov (Azerbaycan)Vladimeri Gamkrelidze (Gürcistan)
Muhammet Akdeniz (Türkiye)
2023
2024Bükreş, Romanya

Avrupa Güreş Şampiyonası 86 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2017
2018Artur Naifonov (Rusya)Aleksander Gostiyev (Azerbaijan)Sandro Aminashvili (Georgia)
Shamil Kudiiamagomedov (İtaly)
2019Vladislav Valiev (Russia)Piotr Ianulov (Moldova)Fatih Erdin (Türkiye)
Ali Shabanau (Belarus)
2020Rome, İtalyArtur Naifonov (Rusya)Myles Amine (San Marino)Rasul Tsikhayeu (Belarus)
Boris Makojev (Slovakia)
2021Varşova, PolonyaArtur Naifonov (Rusya)Sandro Aminashvili (Gürcistan)Myles Amine (San Marino)
Ali Shabanau (Belarus)
2022Budapeşte, MacaristanMyles Amine (San Marino)Abubakr Abakarov (Azerbaycan)Osman Göçen (Türkiye)
Sebastian Jezierzański (Polonya)
2023
2024Bükreş, Romanya

Avrupa Güreş Şampiyonası 92 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2017
2018Abdulrashid Sadulaev (Russia)Sharif Sharifov (Azerbaijan)Serdar Böke (Turkey)
Kyrylo Mieshkov (Ukraine)
2019Sharif Sharifov (Azerbaijan)Zbigniew Baranowski (Poland)Irakli Mtsituri (Georgia)
István Veréb (Hungary)
2020Rome, İtalySüleyman Karadeniz (Türkiye)Samuel Scherrer (İsviçre)Amarhajy Mahamedau (Belarus)
Aslanbek Alborov (Azerbaijan)
2021Varşova, PolonyaMagomed Kurbanov (Rusya)Samuel Scherrer (İsviçre)Osman Nurmagomedov (Azerbaycan)
Gadzhi Radzhabov (Belarus)
2022Budapeşte, MacaristanFeyzullah Aktürk (Türkiye)Akhmed Bataev (Bulgaristan)Osman Nurmagomedov (Azerbaycan)
Miriani Maisuradze (Gürcistan)
2023
2024Bükreş, Romanya

Avrupa Güreş Şampiyonası 97 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2017
2018Vladislav Baitcaev (Rusya)Aliaksandr Hushtyn (Belarus)Nurmagomed Gadzhiev (Azerbaijan)
Elizbar Odikadze (Georgia)
2019Abdulrashid Sadulaev (Rusya)Aliaksandr Hushtyn (Belarus)Nurmagomed Gadzhiev (Azerbaycan)
Elizbar Odikadze (Georgia)
2020Rome, İtalyAbdulrashid Sadulaev (Rusya)Albert Saritov (Romania)Abraham Conyedo (İtaly)
Elizbar Odikadze (Georgia)
2021Varşova, PolonyaAlikhan Zhabrailov (Rusya)Süleyman Karadeniz (Türkiye)Radosław Baran (Polonya)
Elizbar Odikadze (Gürcistan)
2022Budapeşte, MacaristanMagomedkhan Magomedov (Azerbaycan)Vladislav Baitcaev (Macaristan)Batyrbek Tsakulov (Slovakya)
Zbigniew Baranowski (Polonya)
2023
2024Bükreş, Romanya

Avrupa Güreş Şampiyonası 125 Kg.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2014Vantaa, FinlandTaha Akgül (Türkiye)
2015Taha Akgül (Türkiye)
2016Riga, LatviaGeno Petriashvili (Gürcistan)Robert Baran (Poland)Alexey Nikoleav (Belarus)
Alen Zasieiev (Ukraine)
2017Novi Sad, SerbiaTaha Akgül (Türkiye)Geno Petriashvili (Georgia)
2018Kaspiysk, RussiaTaha Akgül (Türkiye)Geno Petriashvili (Gürcistan)Robert Baran (Poland)
Jamaladdin Magomedov (Azerbaijan)
2019Bucharest, RomaniaTaha Akgül (Türkiye)Geno Petriashvili (Gürcistan)Anzor Khizriev (Russia)
Oleksandr Khotsianivskyi (Ukraine)
2020Rome, İtalyGeno Petriashvili (Gürcistan)Robert Baran (Poland)Baldan Tsyzhipov (Russia)
Jamaladdin Magomedov (Azerbaijan)
2021Varşova, PolonyaTaha Akgül (Türkiye)Sergey Kozyrev (Rusya)Geno Petriashvili (Gürcistan)
Oleksandr Khotsianivskyi (Ukrayna)
2022Budapeşte, MacaristanTaha Akgül (Türkiye)Geno Petriashvili (Gürcistan)Robert Baran (Poland)
Dániel Ligeti (Macaristan)
2023
2024Bükreş, Romanya