Avrupa Atmalar Kupası

Avrupa Atma Kupası (2016'ya kadar Avrupa Kış Atışları Kupası) disk, cirit ve çekiç atma ve gülle atma olaylarında uzmanlaşmış sporcular için yıllık bir kıtasal atletizm yarışmasıdır. Avrupa Atletizm Derneği tarafından her Mart ayında düzenlenen kış etkinliği, kapalı alanda atletizm toplantılarının daha uzun atış etkinliklerine ev sahipliği yapamayacağı gerçeğini dengelemeyi amaçlamaktadır. Etkinlik atma konusunda uzmanlaşmış sporcuların önümüzdeki açık hava atletizm sezonu için formlarını ölçmelerine olanak tanır.

Etkinlik ilk olarak 2001 yılında Fransa'nın Nice kentinde Avrupa Kış Fırlatma Mücadelesi olarak düzenlendi. 2005 yılında Mersin'de yapıldığında Avrupa Kupası etkinliği olarak yeniden adlandırıldı. 

Büyükler Erkekler Kategorisi

Gülle Atma
SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001NiceManuel Martínez (İspanya)Paolo Dal Soglio (İtalya)Gheorghe Gușet (Romanya)
2002PulaManuel Martínez (İspanya)Rutger Smith (Hollanda)Leszek Sliwa (Polonya)
2003Gioia TauroRutger Smith (Hollanda)Ivan Yushkov (Rusya)Peter Sack (DEU)
2004MarsaRutger Smith (Hollanda)Miroslav Vodovnik (Slovenya)Grigoriy Panfilov (Rusya)
2005MersinRutger Smith (Hollanda)Gheorghe Gușet (Romanya)Manuel Martínez (İspanya)
2006Tel-AvivGheorghe Gușet (Romanya)Tomasz Majewski (Polonya)Pavel Sof’in (Rusya)
2007YaltaYuriy Bilonoh (Ukrayna)Pavel Lyzhyn (Belarus)Dzmitry Hancharuk (Belarus)
2008SplitRutger Smith (Hollanda)Marco Fortes (Portekiz)Hamza Alić (Bosna Hersek)
2009TenerifeLajos Kürthy (Macaristan)Manuel Martínez (İspanya)Nedžad Mulabegović (Hırvatistan)
2010ArlesAsmir Kolašinac (Sırbistan)Lajos Kürthy (HUN)Marco Fortes (Portekiz)
2011SofiaHamza Alić  (Bosna Hersek)Marco Fortes (Portekiz)Soslan Tsyrikhov (Rusya)
2012BarMarco Fortes (Portekiz)Asmir Kolašinac (SRB)Borja Vivas (İspanya)
2013CastellonBorja Vivas (İspanya)Georgi Ivanov (BGR)Andrij Semenov (Ukrayna)
2014LeiriaAleksandr Lesnoj (Rusya)Marco Fortes (Portekiz)Georgi Ivanov (Bulgaristan)
2015LeiriaBorja Vivas (İspanya)Leif Arrhenius (İsveç)Carlos Tobalina (İspanya)
2016AradAndrei Gag (Romanya)Tsanko Arnaudov (Portekiz)Sebastiano Bianchetti (İtalya)
2017Las PalmasMesud Pezer (Bosna Hersek)Carlos Tobalina (İspanya)Francisco Belo (Portekiz)
2018LeiriaAleksandr Lesnoy (ANA)Michał Haratyk (Polonya)Mesud Pezer (Bosna Hersek)
2019Šamorín, SlovakyaFrancisco Belo (Portekiz)Maksim Afonin (ANA)Bob Bertemes (Lüksemburg)
2021Split, HırvatistanAndrei Toader (Romanya)Francisco Belo (Portekiz)Scott Lincoln (Büyük Britanya)
2022Leiria, PortekizZane Weir (İtalya)Nick Ponzio (İtalya)Marcus Thomsen (Norveç)
2023Leiria, Portekiz
Disk Atma
SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001Nice Timo Tompuri (FIN) Andrzej Krawczyk (POL) Aleksandr Boričevskij (RUS)
2002Pula David Martínez (ESP) Aleksandr Boričevskij (RUS) Rutger Smith (NLD)
2003Gioia Tauro Gerd Kanter (EST) Mario Pestano (ESP) Ionel Oprea (ROU)
2004Marsa Gerd Kanter (EST) Mario Pestano (ESP) Rutger Smith (NLD)
2005Mersin Gerd Kanter (EST) Gábor Máté (HUN) Rutger Smith (NLD)
2006Tel-Aviv Piotr Małachowski (POL) Mario Pestano (ESP) Gerd Kanter (EST)
2007Yalta Gerd Kanter (EST) Piotr Małachowski (POL) Ercüment Olgundeniz (TUR)
2008Split Gerd Kanter (EST) Robert Harting (DEU) Rutger Smith (NLD)
2009Tenerife Gerd Kanter (EST) Frank Casañas (ESP) Erik Cadée (NLD)
2010Arles Markus Münch (DEU) Mario Pestano (ESP) Sergiu Ursu (ROU)
2011Sofia Ercüment Olgundeniz (TUR) Erik Cadée (NLD) Sergiu Ursu (ROU)
2012Bar Erik Cadée (NLD) Ercüment Olgundeniz (TUR) Rutger Smith (NLD)
2013Castellon Daniel Jasinski (DEU) Virgilijus Alekna (LTU) Erik Cadée (NLD)
2014Leiria Viktor Butenko (RUS) Erik Cadée (NLD) Christoph Harting (DEU)
2015Leiria Martin Kupper (EST) Andrius Gudžius (LTU) Viktor Butenko (RUS)
2016Arad Axel Harstedt (SWE) Martin Kupper (EST) Mykyta Nesterenko (UKR)
2017Las Palmas Lukas Weißhaidinger (AUT) Andrius Gudžius (LTU) Martin Kupper (EST)
2018Leiria Daniel Ståhl (İsveç) Simon Pettersson (İsveç)János Huszák (Macaristan)
2019ŠamorínPhilip Milanov (BEL)Christoph Harting (GER) Martin Kupper (EST)
2021Split, HırvatistanJános Huszák (Macaristan)Guðni Valur Guðnason (İslanda)Marek Bárta (Çek Cumhuriyeti)
2022Leiria, PortekizKristjan Čeh (Slovenya) Daniel Ståhl (İsveç) Simon Pettersson (İsveç)
2023Leiria, Portekiz
Çekiç Atma
SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001Nice David Chaussinand (FRA) Vladislav Piskunov (UKR) Alexandros Papadimitriou (GRC)
2002Pula Aleksej Zagornyj (RUS) Alexandros Papadimitriou (GRC) Miloslav Konopka (SVK)
2003Gioia Tauro Nicola Vizzoni (ITA) Alexandros Papadimitriou (GRC) Ilya Konovalov (RUS)
2004Marsa Krisztián Pars (HUN) Esref Apak (TUR) Alexandros Papadimitriou (GRC)
2005Mersin Ivan Tikhon (BLR) Aleksej Zagornyj (RUS) Ilya Konovalov (RUS)
2006Tel-Aviv Szymon Ziólkowski (POL) Vadim Khersontsev (RUS) Dzmitry Shako (BLR)
2007Yalta Primož Kozmus (SVN) Ivan Tikhon (BLR) Esref Apak (TUR)
2008Split Marco Lingua (ITA) Krisztián Pars (HUN) Dzmitry Shako (BLR)
2009Tenerife Krisztián Pars (HUN) Marco Lingua (ITA) Nicola Vizzoni (ITA)
2010Arles Nicola Vizzoni (ITA) Jury Szajunou (BLR) Aleksej Zagornyj (RUS)
2011Sofia Krisztián Pars (HUN) Jury Szajunou (BLR) Oleksly Sokyrskyy (UKR)
2012Bar Kirill Ikonnikov (RUS) Siarhei Kalamoets (BLR) Kristóf Németh (HUN)
2013Castellon Krisztián Pars (HUN) Paweł Fajdek (POL) Markus Esser (DEU)
2014Leiria Paweł Fajdek (POL) Krisztián Pars (HUN) Denis Lukyanov (RUS)
2015Leiria Krisztián Pars (HUN) Paweł Fajdek (POL) Serghei Marghiev (MDA)
2016Arad Krisztián Pars (HUN) Siarhei Kalamoyets (BLR) Marco Lingua (ITA)
2017Las PalmasQuentin Bigot (FRA) Pavel Bareisha (BLR) Simone Falloni (ITA)
2018Leiria Paweł Fajdek (POL) Marcel Lomnický (SVK) Özkan Baltacı (Türkiye)
2019ŠamorínQuentin Bigot (FRA)Mihaíl Anastasákis (GRE)Yevgeniy Korotovskiy (ANA)
2021Split, HırvatistanEşref Apak (Türkiye)Chris Bennett (Büyük Britanya)Yann Chaussinand (Fransa)
2022Leiria, PortekizBence Halász (Macaristan)Javier Cienfuegos (İspanya)Ragnar Carlsson (İsveç)
2023Leiria, Portekiz
Cirit Atma
SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001Nice Peter Blank (DEU) Gregor Högler (AUT) Björn Lange (DEU)
2002Pula Aleksandr Ivanov (RUS) Stefan Wenk (DEU) Marián Bokor (SVK)
2003Gioia Tauro Christian Nicolay (DEU) Aleksandr Ivanov (RUS) Dominique Pausé (FRA)
2004Marsa Vadims Vasilevskis (LVA) Ainārs Kovals (LVA) Teemu Wirkkala (FIN)
2005Mersin Aleksandr Ivanov (RUS) Igor Sukhomlinov (RUS) Manuel Nau (DEU)
2006Tel-Aviv Igor Janik (POL) Vladislav Shkurlatov (RUS) Ainārs Kovals (LVA)
2007Yalta Igor Sukhomlinov (RUS) Magnus Arvidsson (SWE) Ainārs Kovals (LVA)
2008Split Ilya Korotkov (RUS) Stephan Steding (DEU) Mihkel Kukk (EST)
2009Tenerife Tino Häber (DEU) Mihkel Kukk (EST) Mervyn Luckwell (GBR)
2010Arles Ilya Korotkov (RUS) Oleksandr Pyatnytsya (UKR) Paweł Rakoczy (POL)
2011Sofia Zigismunds Sirmais (LVA) Oleksandr Pyatnytsya (UKR) Valeriy Iordan (RUS)
2012Bar Fatih Avan (TUR) Dmitriy Tarabin (RUS) Risto Mätas (EST)
2013Castellon Zigismunds Sirmais (LTU) Thomas Röhler (DEU) Risto Mätas (EST)
2014Leiria Zigismunds Sirmais (LTU) Thomas Röhler (DEU) Risto Mätas (EST)
2015Leiria Valeriy Iordan (RUS) Thomas Röhler (DEU) Fatih Avan (TUR)
2016Arad Uladzimir Kazlou (BLR) Norbert Bonvecchio (İtalya) Zigismunds Sirmais (LVA)
2017Las Palmas Julian Weber (Almanya) Roberto Bertolini (İtalya) Paraskevás Batzávalis (GRE)
2018LeiriaJohannes Vetter (Almanya) Bernhard Seifert (Almanya) Mart ten Berge (NED)
2019ŠamorínMatija Kranjc (SLO)Norbert Rivasz-Tóth (HUN)Mauro Fraresso (ITA)
2021Split, HırvatistanJohannes Vetter (Almanya)Andrian Mardare (Moldova)Pawel Mialeszka (Belarus)
2022Leiria, PortekizAlexandru Novac (Romanya)Patriks Gailums (Letonya)Roberto Orlando (İtalya)
2023Leiria, Portekiz

Büyükler Kadınlar Kategorisi

Gülle Atma
SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001Nice Vita Pavlysh (UKR) Larisa Peleshenko (RUS) Lyudmila Sechko (RUS)
2002Pula Vita Pavlysh (UKR) Assunta Legnante (ITA) Irina Khudoroshkina (RUS)
2003Gioia Tauro Irina Khudoroshkina (RUS) Anna Romanova (RUS) Cristiana Checchi (ITA)
2004Marsa Nadine Kleinert (DEU) Assunta Legnante (ITA) Irina Khudoroshkina (RUS)
2005Mersin Olga Ryabinkina (RUS) Assunta Legnante (ITA) Kristin Marten (DEU)
2006Tel-Aviv Natallja Michnevič (BLR) Olga Ryabinkina (RUS) Nadine Kleinert (DEU)
2007Yalta Petra Lammert (DEU) Assunta Legnante (ITA) Chiara Rosa (ITA)
2008Split Assunta Legnante (ITA) Anna Omarova (RUS) Chiara Rosa (ITA)
2009Tenerife Nadzeja Astapčuk (BLR) Anca Heltne (ROU) Chiara Rosa (ITA)
2010Arles Nadzeja Astapčuk (BLR) Natallja Michnevič (BLR) Anca Heltne (ROU)
2011Sofia Alena Kopets (BLR) Jessica Cérival (FRA) Chiara Rosa (ITA)
2012Bar Nadzeja Astapčuk (BLR) Nadine Kleinert (DEU) Josephine Terlecki (DEU)
2013Castellon Evgenija Kolodko (RUS) Alena Kopets (BLR) Irina Tarasova (RUS)
2014Leiria Evgenija Kolodko (RUS) Alena Kopets (BLR) Julija Leancjuk (BLR)
2015Leiria Julija Leancjuk (BLR) Anita Márton (HUN) Chiara Rosa (ITA)
2016Arad Alena Abramchuk (BLR) Jessica Cérival (FRA) Markéta Červenková (CZE)
2017Las Palmas Anita Márton (HUN) Jessica Cérival (FRA) Yuliya Leantsiuk (BLR)
2018Leiria Anita Márton (HUN) Aliona Dubitskaya (BLR) Dimitriana Surdu (Kosova)
2019ŠamorínFanny Roos (İsveç) Dimitriana Surdu (Kosova) Anita Márton (HUN)
2021Split, HırvatistanSara Gambetta (Almanya)Alona Dubicka (Belarus)Emel Dereli (Türkiye)
2022Leiria, PortekizAuriol Dongmo (Portekiz)Jessica Schilder (Hollanda)Fanny Roos (İsveç)
2023Leiria, Portekiz
Disk Atma
SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001Nice Nicoleta Grasu (ROU) Olena Antonova (UKR) Mélina Robert-Michon (FRA)
2002Pula Valentina Ivanova (RUS) Viktoriya Boyko (UKR) Natalya Ampleyeva (RUS)
2003Gioia Tauro Teresa Machado (PRT) Viktoriya Boyko (UKR) Stella Tsikouna (GRC)
2004Marsa Franka Dietzsch (DEU) Natal’ja Sadova (RUS) Mélina Robert-Michon (FRA)
2005Mersin Natal’ja Sadova (RUS) Nicoleta Grasu (ROU) Jana Tucholke (DEU)
2006Tel-Aviv Wioletta Potępa (POL) Oksana Yesipchuk (RUS) Nicoleta Grasu (RUS)
2007Yalta Franka Dietzsch (DEU) Mélina Robert-Michon (FRA) Natalija Semenova (UKR)
2008Split Nicoleta Grasu (ROU) Mélina Robert-Michon (FRA) Dragana Tomašević (SRB)
2009Tenerife Nicoleta Grasu (ROU) Żaneta Glanc (POL) Vera Begic (HRV)
2010Arles Nadine Müller (DEU) Żaneta Glanc (POL) Nicoleta Grasu (ROU)
2011Sofia Olesya Korotkova (RUS) Nicoleta Grasu (ROU) Vera Ganeyeva (RUS)
2012Bar Nadine Müller (DEU) Darya Piščalnikova (RUS) Mélina Robert-Michon (FRA)
2013Castellon Nadine Müller (DEU) Mélina Robert-Michon (FRA) Dragana Tomašević (SRB)
2014Leiria Mélina Robert-Michon (FRA) Anna Rüh (DEU) Dragana Tomašević (SRB)
2015Leiria Nadine Müller (DEU) Mélina Robert-Michon (FRA)Irina Rodrigues (PRT)
2016AradMélina Robert-Michon (FRA) Pauline Pousse (FRA)Eliška Staňková (CZE)
2017Las PalmasMélina Robert-Michon (FRA)Dragana Tomašević (SRB)Hrisoula Anagnostopoulou (GRE)
2018LeiriaNadine Müller (GER)Irina Rodrigues (Portekiz)Yuliya Maltseva (ANA)
2019ŠamorínShanice Craft (GER)Nadine Müller (GER)Irina Rodrigues (Portekiz)
2021Split, HırvatistanLiliana Cá (Portekiz)Irina Rodrigues (Portekiz)Shanice Craft (Almanya)
2022Leiria, PortekizDaisy Osakue (İtalya)Lisa Brix Pedersen (Danimarka)Liliana Cá (Portekiz)
2023Leiria, Portekiz
Çekiç Atma
SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001Nice Olga Kuzenkova (RUS) Manuela Montebrun (FRA) Lorraine Shaw (GBR)
2002Pula Susanne Keil (DEU) Vânia Silva (PRT) Lorraine Shaw (GBR)
2003Gioia Tauro Manuela Montebrun (FRA) Mihaela Melinte (ROU) Olga Kuzenkova (RUS)
2004Marsa Andrea Bunjes (DEU) Shirley Webb (GBR) Sini Pöyry (FIN)
2005Mersin Ivana Brkljacic (HRV) Mihaela Melinte (ROU) Olga Kuzenkova (RUS)
2006Tel-Aviv Kamila Skolimowska (POL) Gulfiya Khanafeyeva (RUS) Manuela Montebrun (FRA)
2007Yalta Manuela Montebrun (FRA) Tat’jana Lysenko (RUS) Ester Balassini (ITA)
2008Split Anita Włodarczyk (POL) Betty Heidler (DEU) Kathrin Klaas (DEU)
2009Tenerife Anita Włodarczyk (POL) Betty Heidler (DEU) Silvia Salis (ITA)
2010Arles Betty Heidler (DEU) Silvia Salis (ITA) Tat’jana Lysenko (RUS)
2011Sofia Tat’jana Lysenko (RUS) Betty Heidler (DEU) Zalina Marghieva (MDA)
2012Bar Tat’jana Lysenko (RUS) Stéphanie Falzon (FRA) Kateřina Šafránková (CZE)
2013Castellon Tat’jana Lysenko (RUS) Kathrin Klaas (DEU) Tracey Andersson (SWE)
2014Leiria Joanna Fiodorow (POL) Éva Orbán (HUN) Kathrin Klaas (DEU)
2015Leiria Anna Bulgakova (RUS) Joanna Fiodorow (POL) Alexandra Tavernier (FRA)
2016Arad Zalina Marghieva (MDA)Alexandra Tavernier (Fransa) Betty Heidler (GER)
2017Las PalmasAlexandra Tavernier (Fransa) Kathrin Klaas (GER) Ida Storm (SWE)
2018Leiria Hanna Malyshchyk (BLR)Alexandra Tavernier (Fransa)Malwina Kopron (Polonya)
2019ŠamorínHanna Malyshik (BLR) Joanna Fiodorow (POL)Iryna Klymets (UKR)
2021Split, HırvatistanMalwina Kopron (Polonya)Anita Włodarczyk (Polonya)Alexandra Tavernier (Fransa)
2022Leiria, PortekizAlexandra Tavernier (Fransa)Laura Redondo (İspanya)Sara Fantini (İtalya)
2023Leiria, Portekiz
Cirit Atma
SeneEv Sahibi ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001Nice Tatyana Shikolenko (RUS) Ana Mirela Termure (ROU) Claudia Coslovich (ITA)
2002Pula Claudia Coslovich (ITA) Valeriya Zabruskova (RUS) Dörthe Friedrich (DEU)
2003Gioia Tauro Steffi Nerius (DEU) Oksana Gromova (RUS) Yekaterina Ivakina (RUS)
2004Marsa Valeriya Zabruskova (RUS) Steffi Nerius (DEU) Yekaterina Ivakina (RUS)
2005Mersin Steffi Nerius (DEU) Lada Chernova (RUS) Marija Abakumova (RUS)
2006Tel-Aviv Mareike Rittweg (DEU) Lada Chernova (RUS) Mercedes Chilla (ESP)
2007Yalta Steffi Nerius (DEU) Goldie Sayers (GBR) Zahra Bani (ITA)
2008Split Goldie Sayers (GBR) Zahra Bani (ITA) Felicia Moldovan (ROU)
2009Tenerife Marija Abakumova (RUS) Moonika Aava (EST) Ásdís Hjálmsdóttir (ISL)
2010Arles Martina Ratej (SVN) Marija Abakumova (RUS) Linda Stahl (DEU)
2011Sofia Hanna Hatsko (UKR) Esther Eisenlauer (DEU) Ásdís Hjálmsdóttir (ISL)
2012Bar Martina Ratej (SVN) Goldie Sayers (GBR) Marina Maksimova (RUS)
2013Castellon Marija Abakumova (RUS) Vira Rebryk (UKR) Linda Stahl (DEU)
2014Leiria Linda Stahl (DEU) Katharina Molitor (DEU) Martina Ratej (SVN)
2015Leiria Martina Ratej (SVN) Linda Stahl (DEU) Katharina Molitor (DEU)
2016AradChristin Hussong (Almanya) Līna Mūze (LVA) Ásdís Hjálmsdóttir (ISL)
2017Las Palmas Martina Ratej (SLO) Ásdís Hjálmsdóttir (ISL)Christin Hussong (Almanya)
2018Leiria Sigrid Borge (NOR)Christin Hussong (Almanya) Katharina Molitor (Almanya)
2019ŠamorínTatsiana Khaladovich (Belarus)Christin Hussong (Almanya)Eda Tugsuz (Türkiye)
2021Split, HırvatistanMaria Andrejczyk (Polonya)Christin Hussong (Almanya)Tacciana Chaładowicz (Belarus)
2022Leiria, PortekizLīna Mūze (Letonya)Victoria Hudson (Avusturya)Marija Vučenović (Sırbistan)
2023Leiria, Portekiz