Avrupa Satranç Takımlar Şampiyonası

Avrupa Takım Şampiyonası (genellikle metinlerde ve oyun veritabanlarında ETC olarak kısaltılır), satranç federasyonları 1.1 ila 1.9 bölgelerinde bulunan Avrupa ülkelerinin katılımına uygun uluslararası bir takım satranç etkinliğidir. Bu, Eurovision Şarkı Yarışması gibi diğer etkinliklerde kullanılan ve İsrail, Rusya ve eski Sovyet Devletlerini içeren daha geniş Avrupa tanımıyla aşağı yukarı uyumludur. Yarışma Avrupa Satranç Birliği (ECU) himayesinde yürütülmektedir.

Erkekler

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1957Vienna, AvusturyaSSCBYugoslavyaÇekoslavakya
Paul KeresSvetozar GligorićMiroslav Filip
David BronsteinAleksandar MatanovicLudek Pachman
Mikhail TalBorislav IvkovLadislav Alster
Boris SpasskyPetar TrifunovicFrantišek Zíta
Tigran PetrosianAndrija FudererJúlius Kozma
Vasily SmyslovNikola KaraklajicJán Šefc
Mark TaimanovSrecko NedeljkovicJiří Fichtl
Viktor KorchnoiBorislav MilicFrantišek Pithart
Alexander TolushMario BertokJosef Rejfir
Isaac BoleslavskyBraslav RabarJaroslav Ježek
Yuri AverbakhBožidar ĐuraševićFrantišek Blatný
Lev AroninTomislav RakicMaximilian Ujtelky
1961Oberhausen, AlmanyaSSCBYugoslavyaMacaristan
Mikhail BotvinnikSvetozar GligorićLászló Szabó
Mikhail TalPetar TrifunovicLajos Portisch
Paul KeresAleksandar MatanovicGedeon Barcza
Tigran PetrosianMario BertokIstván Bilek
Vasily SmyslovMilan MatulovićTibor Florian
Viktor KorchnoiMijo UdovcicKaroly Honfi
Efim GellerDragoljub CiricErvin Haag
Mark TaimanovBorislav MilicJózsef Pogáts
Lev PolugaevskySrecko NedeljkovicGyozo Forintos
Semen FurmanDragoljub MinicLevente Lengyel
Alexander TolushDražen MarovićJozsef Szily
Vladimir BagirovBožidar ĐuraševićLaszlo Navarovszky
1965Hamburg, AlmanyaSSCBYugoslavyaMacaristan
Tigran PetrosianBorislav IvkovLajos Portisch
Mikhail BotvinnikSvetozar GligorićLászló Szabó
Viktor KorchnoiAleksandar MatanovicIstván Bilek
Vasily SmyslovMilan MatulovićLevente Lengyel
David BronsteinBruno ParmaGedeon Barcza
Leonid SteinPetar TrifunovicGyozo Forintos
Mark TaimanovMato DamjanovicKaroly Honfi
Yuri AverbakhMijo UdovcicPeter Dely
Nikolai KrogiusDragoljub CiricJanos Flesch
Isaac BoleslavskyDragoljub MinicGyula Kluger
Anatoly LeinDražen MarovićJózsef Pogáts
Anatoly LutikovIvan BuljovcicLaszlo Navarovszky
1970Kapfenberg, AvusturyaSSCBMacaristanDoğu Almanya
Tigran PetrosianLajos PortischWolfgang Uhlmann
Viktor KorchnoiLevente LengyelBurkhard Malich
Lev PolugaevskyLászló SzabóReinhart Fuchs
Efim GellerGedeon BarczaArtur Hennings
Vasily SmyslovLaszlo BarczayHeinz Liebert
Mark TaimanovIstván BilekLothar Zinn
Mikhail TalPeter DelyFriedrich Baumbach
Paul KeresIstván CsomLutz Espig
Leonid SteinGyozo ForintosWerner Golz
Ratmir KholmovKaroly HonfiLothar Vogt
Yuri BalashovAndras AdorjanManfred Schöneberg
Aivars GipslisErvin HaagDetlef Neukirch
1973Bath, İngiltereSSCBYugoslavyaMacaristan
Boris SpasskySvetozar GligorićLajos Portisch
Tigran PetrosianBorislav IvkovLászló Szabó
Viktor KorchnoiLjubomir LjubojevićIstván Bilek
Anatoly KarpovAleksandar MatanovicZoltán Ribli
Mikhail TalBruno ParmaIstván Csom
Vasily SmyslovAlbin PlanincGyozo Forintos
Efim GellerDragoljub VelimirovicAndras Adorjan
Gennady KuzminMilan MatulovićGyula Sax
Vladimir TukmakovEnver BukicKaroly Honfi
Yuri BalashovDragoljub MinicJanos Tompa
1977Moscow, SSCBSSCBMacaristanYugoslavya
Anatoly KarpovLajos PortischLjubomir Ljubojević
Tigran PetrosianZoltán RibliSvetozar Gligorić
Lev PolugaevskyGyula SaxAleksandar Matanovic
Mikhail TalIstván CsomDragoljub Velimirovic
Yuri BalashovAndras AdorjanBruno Parma
Efim GellerIvan FaragoBorislav Ivkov
Oleg RomanishinLászló VadászEnver Bukic
Vitaly TseshkovskyLaszlo BarczayKrunoslav Hulak
Iosif DorfmanPeter LukacsMilorad Knezevic
Evgeny SveshnikovLaszlo HazaiSrdjan Marangunic
1980Skara, İsveçSSCBMacaristanİngiltere
Anatoly KarpovLajos PortischTony Miles
Mikhail TalZoltán RibliMichael Stean
Tigran PetrosianAndras AdorjanJohn Nunn
Lev PolugaevskyGyula SaxJonathan Speelman
Efim GellerIstván CsomRaymond Keene
Yuri BalashovIvan FaragoWilliam Hartston
Oleg RomanishinLászló VadászJonathan Mestel
Rafael VaganianJózsef PintérRobert Bellin
Artur YusupovPeter LukacsJohn Littlewood
Garry KasparovLaszlo HazaiSimon Webb
1983Plovdiv, BulgaristanSSCBYugoslavyaMacaristan
Anatoly KarpovLjubomir LjubojevićLajos Portisch
Lev PolugaevskySvetozar GligorićZoltán Ribli
Tigran PetrosianPredrag NikolićGyula Sax
Rafael VaganianVlatko KovačevićJózsef Pintér
Alexander BeliavskyBojan KurajicaAndras Adorjan
Vladimir TukmakovKrunoslav HulakIstván Csom
Lev PsakhisDusan RajkovicIvan Farago
Oleg RomanishinBozidar IvanovićAtilla Groszpeter
Artur YusupovStefan DjuricAtilla Schneider
Efim GellerMišo CebaloTamas Horvath
1989Haifa, İsrailSSCBYugoslavyaBatı Almanya
Valery SalovIvan SokolovRobert Hübner
Alexander BeliavskyKrunoslav HulakVlastimil Hort
Rafael VaganianBogdan LalićEric Lobron
Mikhail GurevichMiodrag TodorcevicStefan Kindermann
Boris GelfandVlatko KovačevićMatthias Wahls
Lev PolugaevskyDragan BarlovJoerg Hickl
Viacheslav EingornOgnen CvitanKlaus Bischoff
Vladimir TukmakovStefan DjuricStefan Mohr
1992Debrecen, MacaristanRusyaUkraynaİngiltere
Garry KasparovVassily IvanchukNigel Short
Evgeny BareevAlexander BeliavskyJonathan Speelman
Vladimir KramnikOleg RomanishinMichael Adams
Alexei DreevViacheslav EingornJohn Nunn
Alexey VyzmanavinIgor NovikovTony Miles
1997Pula, HırvatistanİngiltereRusyaErmenistan
Nigel ShortEvgeny BareevVladimir Akopian
Michael AdamsPeter SvidlerRafael Vaganian
Jonathan SpeelmanVadim ZvjaginsevSmbat Lputian
Matthew SadlerIgor GlekArtashes Minasian
Julian HodgsonYuri YakovichAshot Anastasian
1999Batum, GürcistanErmenistanMacaristanAlmanya
Smbat LputianPeter LekoArtur Yusupov
Artashes MinasianJudit PolgárRobert Hübner
Ashot AnastasianZoltán AlmásiRustem Dautov
Levon AronianAlexander CherninChristopher Lutz
Arshak PetrosianJózsef PintérChristian Gabriel
2001León, İspanyaHollandaFransaAlmanya
Loek van WelyÉtienne BacrotChristopher Lutz
Jeroen PiketJoël LautierRobert Hübner
Sergei TiviakovChristian BauerGerald Hertneck
Erik van den DoelJean-Marc DegraeveKlaus Bischoff
Friso NijboerLaurent FressinetRainer Buhmann
2003Plovdiv, BulgaristanRusyaİsrailGürcistan
Peter SvidlerBoris GelfandZurab Azmaiparashvili
Evgeny BareevIlia SmirinBaadur Jobava
Alexander GrischukEmil SutovskyMikheil Mchedlishvili
Alexander MorozevichBoris AvrukhGiorgi Kacheishvili
Alexander KhalifmanMichael RoizMerab Gagunashvili
2005Gothenburg, İsveçHollandaİsrailFransa
Loek van WelyBoris GelfandÉtienne Bacrot
Ivan SokolovEmil SutovskyJoël Lautier
Sergei TiviakovIlia SmirinIosif Dorfman
Jan TimmanBoris AvrukhLaurent Fressinet
Erik van den DoelSergey ErenburgChristian Bauer
2007Crete, YunanistanRusyaErmenistanAzerbaycan
Peter SvidlerLevon AronianTeimour Radjabov
Alexander MorozevichVladimir AkopianVugar Gashimov
Alexander GrischukGabriel SargissianQadir Huseynov
Evgeny AlekseevKaren AsrianShakhriyar Mamedyarov
Dmitry JakovenkoSmbat LputianRauf Mammadov
2009Novi Sad, SırbistanAzerbaycanRusyaUkrayna
Teimour RadjabovPeter SvidlerPavel Eljanov
Vugar GashimovAlexander MorozevichAndrei Volokitin
Qadir HuseynovDmitry JakovenkoZahar Efimenko
Shakhriyar MamedyarovEvgeny AlekseevYuri Drozdovskij
Rauf MammadovEvgeny TomashevskyYuriy Kryvoruchko
2011Porto Carras, YunanistanAlmanyaAzerbaycanMacaristan
Arkadij NaiditschTeimour RadjabovPeter Leko
Georg MeierVugar GashimovZoltán Almási
Daniel FridmanShakhriyar MamedyarovFerenc Berkes
Jan GustafssonQadir HuseynovCsaba Balogh
Rainer BuhmannEltaj SafarliZoltan Gyimesi
2013Warsaw, PolonyaAzerbaycanFransaRusya
Shakhriyar MamedyarovEtienne BacrotAlexander Grischuk
Teimour RadjabovMaxime Vachier-LagravePeter Svidler
Eltaj SafarliRomain EdouardDmitry Andreikin
Rauf MamedovVladislav TkachievAlexander Morozevich
Qadir HuseynovHicham HamdouchiEvgeny Tomashevsky
2015Reykjavik, İzlandaRusyaErmenistanMacaristan
Peter SvidlerLevon AronianPeter Leko
Alexander GrischukGabriel SargissianRichárd Rapport
Evgeny TomashevskySergei MovsesianZoltán Almási
Ian NepomniachtchiHrant MelkumyanFerenc Berkes
Dmitry JakovenkoKaren H. GrigoryanCsaba Balogh
2017Crete, YunanistanAzerbaycanRusyaUkrayna
Shakhriyar MamedyarovAlexander GrischukPavel Eljanov
Teimour RadjabovIan NepomniachtchiYuriy Kryvoruchko
Arkadij NaiditschNikita VitiugovRuslan Ponomariov
Rauf MamedovMaxim MatlakovYuriy Kuzubov
Gadir GuseinovDaniil DubovMartyn Kravtsiv
2019Batum, GürcistanRusyaUkraynaİngiltere
Dmitry AndreikinVassily IvanchukMichael Adams
Nikita VitiugovYuriy KuzubovLuke McShane
Kirill AlekseenkoAndrei VolokitinDavid Howell
Maxim MatlakovAlexander MoiseenkoGawain Jones
Daniil DubovVladimir OnischukNicholas Pert
2021Catez, SlovenyaUkrayna
Anton Korobov
Andrei Volokitin
Yuriy Kuzubov
Kirill Shevchenko
Volodymyr Onyshchuk
Fransa
Alireza Firouzja
Maxime Vachier-Lagrave
Etienne Bacrot
Maxime Lagarde
Jules Moussard
Polonya
Jan-Krzysztof Duda
Radoslaw Wojtaszek
Kacper Piorun
Wojciech Moranda
Paweł Teclaf

Kadınlar

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1992Debrecen, MacaristanUkraynaGürcistanAzerbaycan
Alisa GalliamovaKetevan ArakhamiaFiruza Velikhanli
Marta LitinskayaNino GurieliIlaha Kadimova
Irina ChelushkinaKetino Kachiani
1997Pula, HırvatistanGürcistanRomanyaİngiltere
Maia ChiburdanidzeCorina PeptanSusan Lalic
Nana IoselianiCristina FoisorHarriet Hunt
Ketevan ArakhamiaElena CosmaRuth Sheldon
1999Batum, GürcistanSlovakyaYugoslavyaRomanya
Zuzana HagarovaAlisa MarićCorina Peptan
Regina PokornaNatasa BojkovicSzidonia Vajda
Alena BekiarisovaMaria ManakovaElena Cosma
2001León, İspanyaFransaMoldovaİngiltere
Maria Nepeina-LeconteAlmira SkripchenkoHarriet Hunt
Marie SebagSvetlana PetrenkoJovanka Houska
Roza LallemandSusan Lalic
2003Plovdiv, BulgaristanErmenistanMacaristanRusya
Elina DanielianYelena DemboAlisa Galliamova
Lilit MkrtchianSzidonia VajdaSvetlana Matveeva
Nelly AginianAnita GaraAlexandra Kosteniuk
2005Gothenburg, İsveçPolonyaGürcistanRusya
Iweta RajlichMaia ChiburdanidzeAlexandra Kosteniuk
Monika SoćkoNino KhurtsidzeNadezhda Kosintseva
Jolanta ZawadzkaMaia LomineishviliEkaterina Kovalevskaya
Joanna DworakowskaNana DzagnidzeTatiana Kosintseva
Marta ZielinskaKetevan ArakhamiaAlisa Galliamova
2007Crete, YunanistanRusyaPolonyaErmenistan
Alexandra KosteniukMonica SockoElina Danielian
Tatiana KosintsevaIweta RajlichLilit Mkrtchian
Nadezhda KosintsevaJolanta ZawadzkaNelly Aginian
Ekaterina KovalevskayaJoanna DworakowskaSiranush Andriasian
Ekaterina KorbutMarta PrzezdzieckaLiana Aghabekian
2009Novi Sad, SırbistanRusyaGürcistanUkrayna
Alexandra KosteniukNana DzagnidzeKateryna Lahno
Tatiana KosintsevaLela JavakhishviliNatalia Zhukova
Nadezhda KosintsevaSopiko KhukhashviliAnna Ushenina
Marina RomankoNino KhurtsidzeInna Gaponenko
Valentina GuninaBela KhotenashviliNatalia Zdebskaya
2011Porto Carras, YunanistanRusyaPolonyaGürcistan
Nadezhda KosintsevaMonica SockoNana Dzagnidze
Tatiana KosintsevaJolanta ZawadzkaLela Javakhishvili
Valentina GuninaJoanna Majdan-GajewskaNazi Paikidze
Alexandra KosteniukKarina Szczepkowska-HorowskaNino Khurtsidze
Natalija PogoninaKatarzyna TomaSalome Melia
2013Warsaw, PolonyaUkraynaRusyaPolonya
Kateryna LahnoValentina GuninaMonika Socko
Anna UsheninaAlexandra KosteniukJolanta Zawadzka
Mariya MuzychukNatalija PogoninaJoanna Majdan-Gajewska
Natalia ZhukovaOlga GiryaIweta Rajlich
Inna GaponenkoAleksandra GoryachkinaKarina Szczepkowska-Horowska
2015Reykjavik, İzlandaRusyaUkraynaGürcistan
Alexandra KosteniukMariya MuzychukNana Dzagnidze
Kateryna LagnoAnna MuzychukBela Khotenashvili
Valentina GuninaNatalia ZhukovaLela Javakhishvili
Aleksandra GoryachkinaAnna UsheninaNino Batsiashvili
Anastasia BodnarukInna GaponenkoMeri Arabidze
2017Crete, YunanistanRusyaGürcistanUkrayna
Alexandra KosteniukNana DzagnidzeAnna Muzychuk
Kateryna LagnoNino BatsiashviliNatalia Zhukova
Valentina GuninaBela KhotenashviliAnna Ushenina
Olga GiryaLela JavakhishviliInna Gaponenko
Aleksandra GoryachkinaSalome MeliaIulija Osmak
2019Batum, GürcistanRusyaGürcistanAzerbaycan
Aleksandra GoryachkinaNana DzagnidzeGunay Mammadzada
Kateryna LagnoLela JavakhishviliKhanim Balajayeva
Olga GiryaBela KhotenashviliUlviyya Fataliyeva
Valentina GuninaMeri ArabidzeGulnar Mammadova
Alina KashlinskayaSalome MeliaTurkan Mamedjarova
2021Catez, SlovenyaRusya
Aleksandra Goryachkina
Kateryna Lagno
Valentina Gunina
Polina Shuvalova
Alina Kashlinskaya
Gürcistan
Nana Dzagnidze
Lela Javakhishvili
Meri Arabidze
Salome Melia
Sofio Gvetadze
Azerbaycan
Gunay Mammadzada
Gulnar Mammadova
Khanim Balajayeva
Ulviyya Fataliyeva
Govhar Beydullayeva