European Road Championships

Competitions

YearCountryCity CategoryEvents
Road raceTime trial
1995Czech RepublicTrutnovUnder-232
1996United KingdomIsle of ManUnder-232
1997AustriaVillachUnder-234
1998SwedenUppsalaUnder-234
1999PortugalLisbonUnder-234
2000PolandKielceUnder-234
2001FranceApremontUnder-234
2002ItalyBergamoGrassobbioUnder-234
2003GreeceAthensVouliagmeniUnder-234
2004EstoniaOtepääUnder-234
2005RussiaMoscowMoscowUnder-23, Junior8
2006NetherlandsValkenburgHeerlen
Valkenburg
Under-23, Junior8
2007BulgariaSofiaUnder-23, Junior8
2008ItalyVerbania
Pallanza
Arona
Stresa
Under-23, Junior8
2009BelgiumHooglede-GitsUnder-23, Junior8
2010TurkeyAnkaraUnder-23, Junior8
2011ItalyOffidaUnder-23, Junior8
2012NetherlandsGoesUnder-23, Junior8
2013Czech RepublicOlomoucUnder-23, Junior8
2014SwitzerlandNyonUnder-23, Junior8
2015EstoniaTartuUnder-23, Junior8
2016FrancePlumelecElite, Under-23, Junior12
2017DenmarkHerningElite, Under-23, Junior12
2018Czech RepublicZlín Brno Under-23, Junior8
United KingdomGlasgow Elite4
2019NetherlandsAlkmaarElite, Under-23, Junior, Mixed13
2020FrancePlouay
2021ItalyTrento

Men’s events

Men’s road race

Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2016Peter SaganJulian AlaphilippeDaniel Moreno
2017Alexander KristoffElia VivianiMoreno Hofland
2018Matteo TrentinMathieu van der PoelWout van Aert
2019Elia Viviani (ITA)Yves Lampaert (BEL)Pascal Ackermann (GER)
2020Giacomo Nizzolo (ITA)Arnaud Démare (FRA)Pascal Ackermann (GER)
2021

Men’s time trial

Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2016Jonathan CastroviejoVictor CampenaertsMoreno Moser
2017Victor CampenaertsMaciej BodnarRyan Mullen
2018Victor CampenaertsJonathan CastroviejoMaximilian Schachmann
2019Remco EvenepoelKasper AsgreenEdoardo Affini
2020Stefan Küng (SUI)Rémi Cavagna (FRA)Victor Campenaerts (BEL)
2021

Men’s U23 road race

Year Gold medal Silver medal Bronze medal
1995  Mirko Celestino  Romāns Vainšteins  Giuliano Figueras
1996  Cândido Barbosa  Daniele Contrini  Sergei Ivanov
1997  Salvatore Commesso  Sven Montgomery  Gerrit Glomser
1998  Zoran Klemenčič  Andy Vidts  Raphael Schweda
1999  Michele Gobbi  Luca Paolini  Fabio Bulgarelli
2000  Graziano Gasparre  Stefan Adamsson  Lorenzo Bernucci
2001  Giampaolo Caruso  Eric Baumann  Roman Luhovyy
2002  Michael Albasini  Mikhail Timochine  Mathieu Sprick
2003  Giovanni Visconti  Jérémy Roy  Kristjan Fajt
2004  Kalvis Eisaks  Tom Veelers  Arturs Ansons
2005  František Raboň  Anders Lund  Nick Ingels
2006  Benoît Sinner  René Mandri  Francesco Gavazzi
2007  Andrey Klyuev  Ignatas Konovalovas  Normunds Lasis
2008  Cyril Gautier  Paul Voss  Timofey Kritskiy
2009  Kris Boeckmans  Jarosław Marycz  Sacha Modolo
2010  Piotr Gawronski  Nelson Oliveira  Arnaud Démare
2011  Julian Kern  Siarhei Novikau  Konstantin Klimiankou
2012  Jan Tratnik  Andžs Flaksis  Wouter Wippert
2013  Sean De Bie  Petr Vakoč  Toms Skujiņš
2014  Stefan Küng  Iuri Filosi  Anthony Turgis
2015  Erik Baška  Mamyr Stash  Davide Martinelli
2016  Alexandr Riabushenko  Bjorg Lambrecht  Andrea Vendrame
2017  Casper Pedersen  Benoit Cosnefroy  Marc Hirschi
2018  Marc Hirschi  Victor Lafay  Fernando Barceló
2019  Alberto Dainese  Niklas Larsen  Rait Ärm
2020Jonas Hvideberg (NOR)Anthon Charmig (DEN)Vojtěch Řepa (CZE)
2021

Men’s U23 time trial

Year Gold medal Silver medal Bronze medal
1997  Guillaume Auger  Fabio Malberti  Maurizio Caravaggio
1998  Oleg Joukov  Marco Pinotti  László Bodrogi
1999  Martin Cotar  Charly Wegelius  Nicolas Fritsch
2000  Evgeni Petrov  Pawel Zugaj  Dmitri Stemov
2001  Manuel Quinziato  Alexander Bespalov  Sebastian Lang
2002  Jonas Olsson  Alexander Bespalov  Jure Zrimšek
2003  Markus Fothen  Jure Zrimšek  Vladimir Gusev
2004  Christian Müller  Janez Brajkovič  Alexei Esin
2005  Dmytro Grabovskyy  Dominique Cornu  Janez Brajkovič
2006  Dmytro Grabovskyy  Jérôme Coppel  Dominique Cornu
2007  Maxim Belkov  Rein Taaramäe  Adriano Malori
2008  Adriano Malori  Timofey Kritskiy  Artem Ovechkin
2009  Marcel Kittel  Timofey Kritskiy  Rasmus Quaade
2010  Alex Dowsett  Geoffrey Soupe  Nelson Oliveira
2011  Yoann Paillot  Bob Jungels  Vegard Laengen
2012  Rasmus Quaade  Bob Jungels  Oleksandr Golovash
2013  Victor Campenaerts  Oleksandr Golovash  Jasha Sütterlin
2014  Stefan Küng  Davide Martinelli  Alexander Evtushenko
2015  Steven Lammertink  Marlen Zmorka  Maximilian Schachmann
2016  Lennard Kamna  Filippo Ganna  Rémi Cavagna
2017  Kasper Asgreen  Mikkel Bjerg  Corentin Ermenault
2018  Edoardo Affini  Izidor Penko  Markus Wildauer
2019  Johan Price-Pejtersen  Mikkel Bjerg  Stefan Bissegger
2020Andreas Leknessund (NOR)Stefan Bissegger (SUI)Ilan Van Wilder (BEL)
2021

Women’s events

Women’s road race

Year Gold medal Silver medal Bronze medal
2016  Anna van der Breggen  Katarzyna Niewiadoma  Elisa Longo Borghini
2017  Marianne Vos  Giorgia Bronzini  Olga Zabelinskaya
2018  Marta Bastianelli  Marianne Vos  Lisa Brennauer
2019  Amy Pieters  Elena Cecchini  Lisa Klein
2020Annemiek van Vleuten (NED)Elisa Longo Borghini (ITA)Katarzyna Niewiadoma (POL)
2021

Women’s time trial

YearGold medalSilver medalBronze medal
2016Ellen van Dijk (NED)Anna van der Breggen (NED) Olga Zabelinskaya
2017Ellen van Dijk (NED)Ann-Sophie DuyckAnna van der Breggen (NED)
2018Ellen van Dijk (NED)Anna van der Breggen (NED)Trixi Worrack
2019Ellen van Dijk (NED)Lisa KleinLucinda Brand
2020Anna van der Breggen (NED)Ellen van Dijk (NED)
2021

Women’s U23 road race

Year Gold medal Silver medal Bronze medal
1995  Regina Schleicher  Evi Gensheimer  Elena Unruh
1996  Hanka Kupfernagel  Diana Žiliūtė  Elisabeth Chevanne-Brunel
1997  Elisabeth Chevanne-Brunel  Tetyana Styazhkina  Izasqun Bengoa
1998  Susanne Ljungskog  Diana Žiliūtė  Mirella van Melis
1999  Tetyana Styazhkina  Oksana Saprykina  Nicole Brändli
2000  Alessandra D’Ettorre  Mirella van Melis  Vera Carrara
2001  Mirella van Melis  Angela Hennig-Brodtka  Sophie Creux
2002  Trixi Worrack  Evy Van Damme  Virginie Moinard
2003  María Isabel Moreno  Theresa Senff  Vera Koedooder
2004  Monica Holler  Bertine Spijkerman  Nathalie Tirard Collet
2005  Gessica Turato  Monica Holler  Modesta Vžesniauskaitė
2006  Marianne Vos  Tatiana Guderzo  Monica Holler
2007  Marianne Vos  Marta Bastianelli  Rasa Leleivytė
2008  Rasa Leleivytė  Lesya Kalytovska  Marta Bastianelli
2009  Chantal Blaak  Katie Colclough  Marianne Vos
2010  Noortje Tabak  Lesya Kalytovska  Aušrinė Trebaitė
2011  Larisa Pankova  Alena Amialiusik  Lucinda Brand
2012  Evelyn Arys  Barbara Guarischi  Kim de Baat
2013  Susanna Zorzi  Francesca Cauz  Hanna Solovey
2014  Sabrina Stultiens  Elena Cecchini  Annabelle Dreville
2015  Katarzyna Niewiadoma  Ilaria Sanguineti  Thalita de Jong
2016  Katarzyna Niewiadoma  Cecilie Uttrup Ludwig  Séverine Eraud
2017  Pernille Mathiesen  Susanne Andersen  Alice Barnes
2018  Nikola Nosková  Aafke Soet  Letizia Paternoster
2019  Letizia Paternoster  Marta Lach  Lonneke Uneken
2020Elisa Balsamo (ITA)Lonneke Uneken (NED)Emma Cecilie Norsgaard (DEN)
2021

Women’s U23 time trial

Year Gold medal Silver medal Bronze medal
1997  Diana Žiliūtė  Izasqun Bengoa  Jenny Algelid
1998  Diana Žiliūtė  Susanne Ljungskog  Rasa Mažeikytė
1999  Tetyana Styazhkina  Nicole Brändli  Ceris Gilfillan
2000  Lada Kozlíková  Ceris Gilfillan  Nicole Brändli
2001  Nicole Brändli  Lada Kozlíková  Olga Zabelinskaya
2002  Olga Zabelinskaya  Vera Carrara  Vera Koedooder
2003  Virginie Moinard  Madeleine Sandig  María Isabel Moreno
2004  Tatiana Guderzo  Madeleine Sandig  Anna Zugno
2005  Madeleine Sandig  Tatiana Guderzo  Anna Zugno
2006  Linda Villumsen  Tatiana Guderzo  Bianca Knoepfle
2007  Linda Villumsen  Svitlana Halyuk  Martina Sáblíková
2008  Ellen van Dijk  Svitlana Halyuk  Lesya Kalytovska
2009  Ellen van Dijk  Emilia Fahlin  Marianne Vos
2010  Alexandra Burchenkova  Emilia Fahlin  Katažina Sosna
2011  Mélodie Lesueur  Larisa Pankova  Katažina Sosna
2012  Anna van der Breggen  Mieke Kröger  Elisa Longo Borghini
2013  Hanna Solovey  Rossella Ratto  Ksenia Dobrynina
2014  Mieke Kröger  Séverine Eraud  Ramona Forchini
2015  Mieke Kröger  Olga Shekel  Corinna Lechner
2016  Anastasiia Iakovenko  Ksenyia Tuhai  Lisa Klein
2017  Pernille Mathiesen  Cecilie Uttrup Ludwig  Lisa Klein
2018  Aafke Soet  Lisa Klein  Nikola Nosková
2019  Hannah Ludwig  Maria Novolodskaya  Elena Pirrone
2020Hannah Ludwig (GER)Franziska Koch (GER)Marta Jaskulska (POL)
2021