Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası

Avrupa Erkekler Hentbol Şampiyonası, Avrupa'nın kıdemli erkek hentbol takımları için resmi yarışmadır ve 1994'ten beri iki yılda bir, Dünya Şampiyonası arasındaki çift sayılı yılda gerçekleşir. Turnuva, Avrupa şampiyonlarını taçlandırmanın yanı sıra, Olimpiyat Oyunları ve Dünya Şampiyonası için bir eleme turnuvası olarak da hizmet veriyor. En başarılı takım, dört şampiyonluk kazanan İsveç. 
Şampiyon TakımŞampiyonluk
İsveç5
Fransa3
Danimarka2
Almanya2
İspanya2
Rusya1
SeneEv Sahibi ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(Final MVP)
Finalist
1994Portekizİsveç
Bengt Johansson
34–21
Magnus Andersson (SWE)
Rusya
1996İspanyaRusya
Vladimir Maksimov
23–22İspanya
1998İtalyaİsveç
Bengt Johansson
25–23İspanya
2000Hırvatistanİsveç
Bengt Johansson
25–23Rusya
2002İsveçİsveç
Bengt Johansson
33–31Almanya
2004SlovenyaAlmanya
Heiner Brand
30–25
Ivano Balić (Hırvatistan)
Slovenya
2006İsviçreFransa
Claude Onesta
31–23İspanya
2008NorveçDanimarka
Ulrik Wilbek
24–20
Nikola Karabatić (Fransa)
Hırvatistan
2010AvusturyaFransa
Claude Onesta
25–21
Filip Jícha (Çek Cumhuriyeti)
Hırvatistan
2012SırbistanDanimarka
Ulrik Wilbek
21–19
Momir Ilić (Sırbistan)
Sırbistan
2014DanimarkaFransa
Claude Onesta
41–32
Nikola Karabatić (Fransa)
Danimarka
2016PolonyaAlmanya
Dagur Sigurðsson
24–17
Raúl Entrerríos (İspanya)
İspanya
2018Hırvatistanİspanya
Jordi Ribera
29–23
Jim Gottfridsson (İsveç)
İsveç
2020Avusturya/Norveç/ İsveçİspanya
Jordi Ribera
22–20
Domagoj Duvnjak (Hırvatistan)
Hırvatistan
2022Macaristan/Slovakyaİsveç
Glenn Solberg
27–26
Jim Gottfridsson (İsveç)
İspanya
2024Almanya

Şampiyon Takım Kadroları

Sene/ŞampiyonTakım Kadrosu
1994 İsveç
1996 RusyaAndrei Lavrov, Pavel Sukosian, Igor Lavrov, Stanislav Kulitschenko, Oleg Kuleschov, Denis Krivoshlykov, Oleg Kuleschov, Lev Voronin, Valeri Gopin, Vassili Kudinov, Dmitri Torgovanov, Vyacheslav Atavin, Oleg Grebnev, Oleg Kisseliev, Serguei Pogorelov, Dmitri Filipov.
Baş Antrenör : Vladimir Maksimov
1998 İsveç
2000 İsveç
2002 İsveç
2004 Almanya
2006 FransaYohann Plooquin, Jerome Fernandez, Didier Dinart, Guillaume Gille, Bertrand Gille, Daniel Narcisse, Olivier Girault, Nikola Karabatic, Christophe Kempe, Thierry Omeyer (GK), Joel Abati, Luc Abalo, Michael Guigou, Sebastien Bosquet
Baş Antrenör : Claude Onesta
2008 DanimarkaKasper Hvidt, Mikkel Holm Aagaard, Lasse Boesen, Lars T. Jørgensen, Jesper Jensen, Lars Rasmussen, Lars Christiansen, Lars Møller Madsen, Peter Henriksen, Bo Spellerberg, Michael V. Knudsen, Jesper Nøddesbo, Lars Krogh Jeppesen, Kasper Søndergaard, Joachim Boldsen, Hans Lindberg and Kasper Nielsen.
Baş Antrenör : Ulrik Wilbek
2010 FransaJérôme Fernandez, Rémi Calvel, Daniel Narcisse, Daouda Karaboué, Nikola Karabatić, Franck Junillon, Thierry Omeyer (G), Didier Dinart, Luc Abalo, Cédric Sorhaindo, Michael Guigou, Xavier Barachet, Sébastien Bosquet, Sébastien Ostertag, Gregoire Detrez, Cyril Dumoulin, Damien Waeghe, Bertrand Gille, Guillaume Joli, Audray Tuzolana, Yohann Ploquin, Bertrand Roine, William Accambray, Guillaume Gille, Cédric Paty, Olivier Marroux, Samuel Honrubia, Igor Anic
Baş Antrenör : Claude Onesta
2012 DanimarkaNiklas Landin, Thomas Mogensen, Mads Christiansen, Rasmus Lauge Schmidt, Lars Christiansen, , Andres Eggert, Bo Spellerberg, Lasse Sven Hansen, Hans Lindberg, Rene Toft Hansen, Marcus Cleverly (GK), Kasper Søndergaard, Henrik Toft Hansen, Mikkel Hansen, Kasper Nielsen.
Baş Antrenör : Ulrik Wilbek
2014 FransaCyril Dumoulin, Jerome Fernandez, Igor Anic, Daniel Narcisse, Guillaume Joli, Alix Nyokas, Samuel Honrubia, Vincent Gerard (GK), Nikola Karabatic, Mathieu Grebille, Thierry Omeyer (GK),William Accambray, Luc Abalo, Cedric Sorhaindo, Michael Guigou, Luka Karabatic, Valentin Porte
Baş Antrenör : Claude Onesta
2016 AlmanyaJohannes Sellin, Finn Lemke, Tobias Reichmann, Fabian Wiede, Hendrik Pekeler, Carsten Lichtlein, Steffen Weinhold, Martin Strobel, Erik Schmidt, Steffen Fath, Kai Hafner, Andreas Wolgg (GK), Rune Dahmke, Julius Kühn, Simon Ernst, Niclas Piecskowski, Christian Dissingier, Jannik Kohlbacher
Baş Antrenör Dagur Sigurðsson
2018 İspanyaEduardo Gurbindo, Angel Fenandez Perez, Valero Rivera Folch, Raul Entrerrios, Alex Dujshebaev, Daniel Sarmiento Melian, Julen Aguinagalde, Arpad Sterbik, Joan Canellas, Viran Mirros, Aitor Arino, Gedeon Guardiola, Iosu Goni Loez, Gonzalo Perez De Vargas, Rodrigo Corrales (GK), Ferran Sole, David Balaguer, Adria Figueras, Daniel Dujshebaev,
Baş Antrenör : Jordi Ribera
2020 İspanyaGonzalo Pérez de Vargas (GK), Rodrigo Corrales (GK), Jorge Maqueda, Ángel Fernández, Raúl Entrerríos, lex Dujshebaev, Daniel Sarmiento, Julen Aguinagalde, Ferrán Solé, Iosu Goñi Leoz, Adrià Figueras, Joan Cañellas, Viran Morros, Aleix Gómez, Aitor Ariño, Aitor Ariño, Gedeón Guardiola, Daniel Dujshebaev
Baş Antrenör : Jordi Ribera
2022
İsveç
Peter Johannesson (Kaleci), Andreas Palicka (Kaleci), Tobias Thulin (Kaleci), Jonathan Carlsbogård, Isak Persson, Emil Mellegård, Max Darj, Felix Möller, Niclas Ekberg, Daniel Pettersson, Hampus Wanne, Fredric Pettersson, Felix Claar, Lucas Pellas, Albin Lagergren, Jim Gottfridsson, Linus Persson, Jonathan Edvardsson, Oscar Bergendahl, Lukas Sandell, Eric Johansson, Karl Wallinius, Valter Chrintz
Baş Antrenör : Glenn Solberg