Avrupa Masa Tenisi Şampiyonlar Ligi

Avrupa Şampiyonlar Ligi (ECL), en yüksek dereceli Avrupa kulüp takımları için sezonluk masa tenisi yarışmasıdır ve Avrupa'daki en önemli uluslararası kulüp yarışması olarak kabul edilmektedir. Avrupa Masa Tenisi Birliği (ETTU) tarafından organize edilmektedir ve 1998/99 sezonundan bu yana bir önceki önemli kulüp yarışması olan Avrupa Kulüpler Şampiyonlar Kupası'nın (ECCC) yerini almıştır. Başlangıçta sadece bir erkek yarışması vardı; 2005/06 sezonunda bir kadın yarışması başlatıldı. Yarışma Eylül ayında başlıyor ve şampiyonlar son yıllarda genellikle Mayıs ayında belirleniyor.

Alman kulübü Borussia Düsseldorf, altı kez yarışmayı kazanan ve üç kez ikinci olan erkekler yarışması tarihindeki en başarılı kulüp olurken, Belçika kulübü La Villette Charleroi ve Rus kulübü Fakel Gazprom her ikisi de beş şampiyonluk kazandı.

Bayanlar müsabakasında Almanya'dan TTC Berlin Eastside ligi beş kez kazanarak en başarılı kulüp oldu.

Erkekler Masa Tenisi Şampiyonlar Ligi

  Şampiyonluk 
Borussia Düsseldorf7
Royal Villette Charleroi5
TTC Fakel Gazprom5
TTV RE-BAU Gönnern2
AS Pontoise Cergy2
SVS Niederösterreich1
Caen Tennis de Table Club1
SeneŞampiyon TakımFinal SkorFinalist
1998/1999Caen3:4 
4:3 
(20:18)
Borussia Düsseldorf
1999/2000Borussia Düsseldorf3:0 
3:0
Niederösterreich
2000/2001Royal Villette Charleroi3:0 
3:2
Niederösterreich
2001/2002Royal Villette Charleroi3:2 
3:1 
Niederösterreich
2002/2003Royal Villette Charleroi3:1 
3:2 
Zugbrücke Grenzau
2003/2004Royal Villette Charleroi3:1 
3:1
Zugbrücke Grenzau
2004/2005RE-BAU Gönnern1:3 
3:1
(18:13)
Royal Villette Charleroi
2005/2006RE-BAU Gönnern2:3 
3:1
Royal Villette Charleroi
2006/2007Royal Villette Charleroi3:1 
3:2
Niederösterreich
2007/2008Niederösterreich3:0 
3:2
Royal Villette Charleroi
2008/2009Borussia Düsseldorf2:3 
3:0
Liebherr Ochsenhausen
2009/2010Borussia Düsseldorf1:3 
3:0
Royal Villette Charleroi
2010/2011Borussia Düsseldorf3:0 
1:3
GAZPROM Fakel Orenburg
2011/2012Gazprom Orenburg3:0 
3:2
UMMC Ekaterinburg
2012/2013Gazprom Orenburg3:1 
1:3
(315:311)
Chartres
2013/2014[5]Pontoise-Cergy3:1 
1:3
(18:16)
Gazprom Orenburg
2014/2015Gazprom Orenburg1:3 
3:0
Borussia Düsseldorf
2015/2016Pontoise-Cergy1:3 
3:1
(15:14)
Eslövs AI BTK
2016/2017TTC Fakel Gazprom Orenburg
Dimitrij Ovtcharov, Jun Mizutani, Vladimir Samsonov, Alexey Smirnov
3:0 
3:2
Borussia Düsseldorf
2017/2018Borussia Düsseldorf
Timo Boll, Kristian Karlsson, Anton Kallberg, Stefan Fegerl
3:2 
3:1
TTC Fakel Gazprom Orenburg
2018/2019TTC Fakel Gazprom Orenburg
Dimitrij Ovtcharov, Yan An, Vladimir Samsonov
3-2
3-2
TTSC UMMC
2019/2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2020/2021Borussia Düsseldorf3-1FC Saarbrücken
2021/2022Borussia Düsseldorf

Kadınlar Masa Tenisi Şampiyonlar Ligi

  Şampiyonluk 
TTC Berlin Eastside5
Linz AG Froschberg2
MF Services Heerlen2
Sterilgarda TT Castelgoffredo2
Fenerbahçe1
Dr. Časl1
Enea Siarkopol Tarnobrzeg1
SeneŞampiyon TakımFinal SkorFinalist
2005/2006Sterilgarda Castel Goffredo3:2 
3:2 
Müllermilch Langweid
2006/2007Sterilgarda Castel Goffredo3:2 
3:2 
MF Services Heerlen
2007/2008MF Services Heerlen3:1 FSV Kroppach
2008/2009Linz AG Froschberg2:3 
3:21
FSV Kroppach
2009/2010MF Services Heerlen3:1 
3:20
Linz AG Froschberg
2010/2011İptal Edildi
2011/2012TTC Berlin Eastside3:2 
2:3
(19–18)
SVS Ströck
2012/2013Linz AG Froschberg3:1 
3:2 
Budaörsi SC
2013/2014TTC Berlin Eastside3:2 
3:0
Fenerbahçe
2014/2015Fenerbahçe3:2 
3:1
Linz AG Froschberg
2015/2016TTC Berlin Eastside3:2 
3:0
SPAR-Zamek Tarnobrzeg
2016/2017TTC Berlin Eastside
Petrissa Solja, Xiaona Shan, Georgina Pota
2:3
3:1 
KTS Enea Siarka Tarnobrzeg
2017/2018Dr. Časl
Hoi Kem Doo, Jie Li, Yu Fu,
3:2
3:0 
Bursa BŞB.
2018/2019KTS Enea Siarka Tarnobrzeg3-2Dr. Časl
2019/2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2020/2021Berlin Eastside3-2Linz AG Froschberg
2021/2022Enea Siarkopol Tarnobrzeg3:2
3:2
Berlin Eastside
2022/2023