European Artistic Gymnastics Championships

Men’s Championships

Team

All-around

YearLocationGoldSilverBronze
1955 Frankfurt Boris Shakhlin (URS) Albert Azaryan (URS) Helmut Bantz (FRG)
1957 Paris Joaquín Blume (ESP) Yuri Titov (URS) Max Benker (SUI)
1959 Copenhagen Yuri Titov (URS) Pavel Stolbov (URS) Phillip Furst (FRG)
1961 Luxembourg Miroslav Cerar (YUG) Yuri Titov (URS) Giovanni Carminucci (ITA)
1963 Belgrade Miroslav Cerar (YUG) Boris Shakhlin (URS) Vladimir Kerdemilidi (URS)
1965 Antwerp Franco Menichelli (ITA) Viktor Lisitsky (URS) Sergey Diomidov (URS)
1967 Tampere Mikhail Voronin (URS) Viktor Lisitsky (URS) Franco Menichelli (ITA)
1969 Varsovie Mikhail Voronin (URS) Viktor Klimenko (URS) Nikolai Kubica (POL)
1971 Madrid Viktor Klimenko (URS) Mikhail Voronin (URS) Nikolai Andrianov (URS)
1973 Grenoble Viktor Klimenko (URS) Nikolai Andrianov (URS) Klaus Köste (GDR)
1975 Bern Nikolai Andrianov (URS) Eberhard Gienger (FRG) Alexander Dityatin (URS)
1977 Vilna Vladimir Markelov (URS) Aleksandr Tkachyov (URS) Vladimir Tikhonov (URS)
1979 Essen Stoyan Deltchev (BUL) Bohdan Makuts (URS)
 Aleksandr Tkachyov (URS)
-
1981 Rome Aleksandr Tkachyov (URS) Yuri Korolyov (URS) Bohdan Makuts (URS)
1983 Varna Dmitry Bilozerchev (URS) Yuri Korolyov (URS) György Guczoghy (HUN)
1985 Oslo Dmitry Bilozerchev (URS) Valentin Mogilny (URS) Vladimir Gogoladze (URS)
1987 Moscow Valeri Liukin (URS) Yuri Korolyov (URS) György Guczoghy (HUN)
1989 Stockholm Ihor Korobchynskyi (URS) Valentin Mogilny (URS) Holger Behrendt (GDR)
1990 Lausanne Valentin Mogilny (URS) Sergey Kharkov (URS) Jury Chechi (ITA)
1992 Budapest Ihor Korobchynskyi (CIS) Zoltán Supola (HUN) Vitaly Scherbo (CIS)
1994 Prague Ivan Ivankov (BLR) Ihor Korobchynskyi (UKR) Yevgeniy Shabayev (RUS)
1996 Broendby Ivan Ivankov (BLR) Vitaly Scherbo (BLR) Aleksey Voropayev (RUS)
1998 Saint Petersburg Alexei Bondarenko (RUS) Dimitri Karbanenko (FRA) Alexei Nemov (RUS)
2000 Bremen Oleksandr Beresch (UKR) Ivan Ivankov (BLR) Marian Drăgulescu (ROM)
2002 Patras Dan Potra (ROM) Yordan Yovchev (BUL) Alexei Bondarenko (RUS)
2004 Ljubljana Marian Drăgulescu (ROM) Rafael Martínez (ESP) Denis Savenkov (BLR)
2005 Debrecen Rafael Martínez (ESP) Răzvan Șelariu (ROU) Denis Savenkov (BLR)
2006 VolosNo All-Around
2007 Amsterdam Maksim Devyatovskiy (RUS) Fabian Hambüchen (GER) Yuri Ryazanov (RUS)
2008 LausanneNo All-Around
2009 Milan Fabian Hambüchen (GER) Dan Keatings (GBR) Yuri Ryazanov (RUS)
2010 BirminghamNo All-Around
2011 Berlin Philipp Boy (GER) Flavius Koczi (ROU) Daniel Purvis (GBR)
 Nikolai Kuksenkov (UKR)
2012 MontpellierNo All-Around
2013 Moscow David Belyavskiy (RUS) Max Whitlock (GBR) Oleg Vernyayev (UKR)
2014 SofiaNo All-Around
2015 Montpellier Oleg Vernyayev (UKR) David Belyavskiy (RUS) Daniel Purvis (GBR)
2016 BernNo All-Around
2017 Cluj-Napoca Oleg Vernyayev (UKR) Artur Dalaloyan (RUS) James Hall (GBR)
2018 GlasgowNo All-Around
2019 Szczecin Nikita Nagornyy (RUS) Artur Dalaloyan (RUS) Marios Georgiou (CYP)
2020No All-Around
2021

Floor

Pommel horse

Rings

Vault

Parallel bars

Horizontal bar

Women’s Championships

Team

YearLocationGoldSilverBronze
1994Stockholm Romania
Simona Amânar
Gina Gogean
Lavinia Miloșovici
 Russia
Dina Kochetkova
Svetlana Khorkina
Oksana Fabrichnova
 Ukraine
Irina Bulakhova
Lilia Podkopayeva
Natalia Kalinina
1996Birmingham Romania
Lavinia Miloșovici
Gina Gogean
Simona Amânar
Ana Maria Bican
Andreea Cacovean
 Russia
Dina Kochetkova
Svetlana Khorkina
Rozalia Galiyeva
Oksana Lyapina
 Ukraine
Liubov Sheremeta
Anna Mirgorodskaya
Lilia Podkopayeva
1998Saint Petersburg Romania
Simona Amânar
Claudia Presăcan
Maria Olaru
Corina Ungureanu
Alexandra Dobrescu
 Russia
Svetlana Khorkina
Yevgeniya Kuznetsova
Ludmila Ezhova
Elena Zamolodchikova
Elena Dolgopolova
 Ukraine
Olha Teslenko
Viktoria Karpenko
Inha Shkarupa
Halina Tyryk
Natalia Sirenko
2000Paris Russia
Svetlana Khorkina
Elena Zamolodchikova
Yelena Produnova
Yekaterina Lobaznyuk
Yevgeniya Kuznetsova
 Ukraine
Viktoria Karpenko
Olha Rozshchupkina
Tetiana Yarosh
Natalia Horodniy
Alona Kvasha
 Romania
Andreea Răducan
Simona Amânar
Andreea Isărescu
Loredana Boboc
2002Patras Russia
Svetlana Khorkina
Natalia Ziganshina
Ludmila Ezhova
Elena Zamolodchikova
Ekaterina Shuster
 Netherlands
Verona van de Leur
Suzanne Harmes
Gabriëlla Wammes
Renske Endel
Monique Nuijten
 Italy
Maria Teresa Gargano
Ilaria Colombo
Monica Bergamelli
2004Amsterdam Romania
Nicoleta Daniela Șofronie
Cătălina Ponor
Monica Roșu
Alexandra Eremia
Silvia Stroescu
 Ukraine
Alina Kozich
Irina Yarotska
Iryna Krasnianska
Olga Sherbatykh
Alona Kvasha
 Russia
Svetlana Khorkina
Elena Zamolodchikova
Anna Pavlova
Polina Miller
Leysira Gabdrakmanova
2006Volos Italy
Vanessa Ferrari
Lia Parolari
Monica Bergamelli
Federica Macrì
Carlotta Giovannini
 Romania
Sandra Izbașa
Cătălina Ponor
Alina Stănculescu
Florica Leonida
Steliana Nistor
 Russia
Yulia Lozhechko
Irina Isayeva
Polina Miller
Anna Grudko
Nadezhda Ivanova
2008Clermont-Ferrand Romania
Steliana Nistor
Sandra Izbașa
Anamaria Tămârjan
Gabriela Drăgoi
Cerasela Pătrașcu
 Russia
Ksenia Semenova
Anna Pavlova
Svetlana Klyukina
Karina Myasnikova
Ksenia Afanasyeva
 France
Pauline Morel
Marine Petit
Laetitia Dugain
Cassy Vericel
Isabelle Severino
2010Birmingham Russia
Aliya Mustafina
Anna Myzdrikova
Ksenia Semyonova
Tatiana Nabieva
Ekaterina Kurbatova
 Great Britain
Becky Downie
Nicole Hibbert
Beth Tweddle
Niamh Rippin
Jocelyn Hunt
 Romania
Amelia Racea
Raluca Haidu
Ana Porgras
Diana Chelaru
2012Brussels Romania
Larisa Iordache
Cătălina Ponor
Diana Bulimar
Sandra Izbașa
Raluca Haidu
 Russia
Anastasia Grishina
Aliya Mustafina
Viktoria Komova
Anastasia Sidorova
Maria Paseka
 Italy
Erika Fasana
Vanessa Ferrari
Carlotta Ferlito
Francesca Deagostini
Giorgia Campana
2014Sofia Romania
Larisa Iordache
Diana Bulimar
Andreea Munteanu
Ștefania Stănilă
Silvia Zarzu
 Great Britain
Becky Downie
Ruby Harrold
Claudia Fragapane
Rebecca Tunney
Hannah Whelan
 Russia
Aliya Mustafina
Maria Kharenkova
Daria Spiridonova
Alla Sosnitskaya
Anna Rodionova
2016Bern Russia
Angelina Melnikova
Aliya Mustafina
Seda Tutkhalyan
Daria Spiridonova
Ksenia Afanasyeva
 Great Britain
Claudia Fragapane
Ruby Harrold
Ellie Downie
Gabrielle Jupp
Becky Downie
 France
Oréane Léchenault
Marine Boyer
Marine Brevet
Loan His
Alison Lepin
2018Glasgow Russia
Angelina Melnikova
Angelina Simakova
Lilia Akhaimova
Irina Alexeeva
Uliana Perebinosova
 France
Mélanie de Jesus dos Santos
Marine Boyer
Lorette Charpy
Coline Devillard
Juliette Bossu
Netherlands
Vera van Pol
Céline van Gerner
Tisha Volleman
Sanne Wevers
Naomi Visser
2020Mersin Ukraine
Anastasia Bachynska
Yelyzaveta Hubareva
Anastasia Motak
Angelina Radivilova
Diana Varinska
 Romania
Antonia Duță
Larisa Iordache
Silviana Sfiringu
Ioana Stănciulescu
Daniela Trică
 Hungary
Csenge Bácskay
Dorina Böczögő
Zsófia Kovács
Mirtill Makovits
Zója Székely

All-around

YearLocationGoldSilverBronze
1957 Bucharest Larisa Latynina Elena Leușteanu Sonia Iovan
1959 Krakow Natalia Kot Elena Leușteanu Sonia Iovan
1961 Leipzig Larisa Latynina Polina Astakhova Věra Čáslavská
 Ingrid Föst
1963 Paris Mirjana Bilić Solveig Egman-Andersson Ewa Rydell
1965 Sofia Věra Čáslavská Larisa Latynina Birgit Radochla
1967 Amsterdam Věra Čáslavská Zinaida Voronina Marianna Némethová-Krajčírová
1969 Landskrona Karin Büttner-Janz Olga Karasyova Ludmilla Tourischeva
 Erika Zuchold
1971 Minsk Tamara Lazakovich
 Ludmilla Tourischeva
- Erika Zuchold
1973 London Ludmilla Tourischeva Olga Korbut Kerstin Gerschau
1975 Skien Nadia Comăneci Nellie Kim Annelore Zinke
1977 Prague Nadia Comăneci Elena Mukhina Nellie Kim
1979 Copenhagen Nadia Comăneci Emilia Eberle Natalia Shaposhnikova
1981 Madrid Maxi Gnauck Cristina Elena Grigoraș Alla Misnik
1983 Gothenburg Olga Bicherova Lavinia Agache Ecaterina Szabo
 Albina Shishova
1985 Helsinki Yelena Shushunova Maxi Gnauck Oksana Omelianchik
1987 Moscow Daniela Silivaș Aleftina Pryakhina Diana Dudeva
 Yelena Shushunova
1989 Brussels Svetlana Boginskaya Daniela Silivaș Olga Strazheva
1990 Athens Svetlana Boginskaya Natalia Kalinina Henrietta Ónodi
1992 Nantes Tatiana Gutsu Gina Gogean Vanda Hădărean
1994 Stockholm Gina Gogean Svetlana Khorkina
 Dina Kochetkova
-
1996 Birmingham Lilia Podkopayeva Svetlana Boginskaya Lavinia Miloșovici
1998 Saint Petersburg Svetlana Khorkina Simona Amânar Claudia Presăcan
2000 Paris Svetlana Khorkina Elena Zamolodchikova Viktoria Karpenko
2002 Patras Svetlana Khorkina Verona van de Leur Alona Kvasha
2004 Amsterdam Alina Kozich Nicoleta Daniela Șofronie Elena Zamolodchikova
2005 Debrecen Marine Debauve Anna Pavlova Yulia Lozhechko
2007 Amsterdam Vanessa Ferrari Sandra Izbașa Alina Kozich
2009 Milan Ksenia Semyonova Ksenia Afanasyeva Ariella Käslin
2011 Berlin Anna Dementyeva Elisabeth Seitz Amelia Racea
2013 Moscow Aliya Mustafina Larisa Iordache Anastasia Grishina
2015 Montpellier Giulia Steingruber Maria Kharenkova Ellie Downie
2017 Cluj-Napoca Ellie Downie Zsofia Kovacs Mélanie de Jesus dos Santos
2019 Szczecin Mélanie de Jesus dos Santos Ellie Downie Angelina Melnikova
2020 Mersin Larisa Iordache (Romanya) Silviana Sfiringu (Romanya) Anastasia Motak (Ukrayna)
2021

Floor

YearLocationGoldSilverBronze
1957 Bucharest Larisa Latynina Elena Leușteanu Eva Bosáková
1959 Krakow Polina Astakhova Tamara Manina Eva Bosáková
1961 Leipzig Larisa Latynina Polina Astakhova Věra Čáslavská
1963 Paris Mirjana Bilić Solveig Egman-Andersson Tereza Kočiš
1965 Sofia Věra Čáslavská Larisa Latynina
 Birgit Radochla
-
1967 Amsterdam Věra Čáslavská Natalia Kuchinskaya Zinaida Voronina
1969 Landskrona Olga Karasyova Karin Büttner-Janz Ludmilla Tourischeva
 Jindra Košťálová
1971 Minsk Ludmilla Tourischeva Tamara Lazakovich Erika Zuchold
1973 London Ludmilla Tourischeva Angelika Hellmann Alina Goreac
1975 Skien Nellie Kim Nadia Comăneci Ludmilla Tourischeva
1977 Prague Elena Mukhina
 Maria Filatova
- Nellie Kim
1979 Copenhagen Nadia Comăneci Natalia Shaposhnikova
 Elena Mukhina
-
1981 Madrid Maxi Gnauck Alla Misnik Cristina Elena Grigoraș
1983 Gothenburg Ecaterina Szabo
 Olga Bicherova
- Boriana Stoyanova
1985 Helsinki Yelena Shushunova Oksana Omelianchik Daniela Silivaș
1987 Moscow Daniela Silivaș Camelia Voinea Aleftina Pryakhina
1989 Brussels Daniela Silivaș
 Svetlana Boginskaya
- Cristina Bontaș
 Henrietta Ónodi
1990 Athens Svetlana Boginskaya Tatiana Groshkova Henrietta Ónodi
 Milena Mavrodieva
1992 Nantes Gina Gogean Melanie Legros Tatiana Gutsu
1994 Stockholm Lilia Podkopayeva Lavinia Miloșovici Dina Kochetkova
 Gina Gogean
1996 Birmingham Lilia Podkopayeva
 Lavinia Miloșovici
- Dina Kochetkova
1998 Saint Petersburg Corina Ungureanu
 Svetlana Khorkina
- Simona Amânar
2000 Paris Ludivine Furnon Viktoria Karpenko
 Andreea Răducan
 Yelena Produnova
-
2002 Patras Alona Kvasha Natalia Ziganshina Verona van de Leur
2004 Amsterdam Cătălina Ponor Elena Gómez Maria Teresa Gargano
2005 Debrecen Isabelle Severino Suzanne Harmes Émilie Le Pennec
2006 Volos Sandra Izbașa Vanessa Ferrari Cătălina Ponor
2007 Amsterdam Vanessa Ferrari Beth Tweddle Alina Kozich
2008 Clermont-Ferrand Sandra Izbașa Beth Tweddle Anamaria Tămârjan
2009 Milan Beth Tweddle Vanessa Ferrari Ksenia Semyonova
2010 Birmingham Beth Tweddle Anna Myzdrikova Diana Chelaru
2011 Berlin Sandra Izbașa Diana Chelaru Yulia Belokobylskaya
2012 Brussels Larisa Iordache Cătălina Ponor Hannah Whelan
2013 Moscow Ksenia Afanasyeva Larisa Iordache Diana Bulimar
2014 Sofia Vanessa Ferrari
 Larisa Iordache
- Giulia Steingruber
2015 Montpellier Ksenia Afanasyeva Claudia Fragapane Giulia Steingruber
2016 Bern Giulia Steingruber Ellie Downie Cătălina Ponor
2017 Cluj-Napoca Angelina Melnikova Ellie Downie Eythora Thorsdottir
2018 Glasgow Mélanie de Jesus dos Santos Denisa Golgotă Axelle Klinckaert
2019 Szczecin Mélanie de Jesus dos Santos Eythora Thorsdottir Angelina Melnikova
2020 Mersin Larisa Iordache (Romanya) Göksu Üçtaş Şanlı (Türkiye) Lihie Raz (İsrail)

Uneven bars

YearLocationGoldSilverBronze
1957 Bucharest Larisa Latynina Elena Leușteanu Eva Bosáková
1959 Krakow Polina Astakhova Elena Leușteanu Ingrid Föst
1961 Leipzig Polina Astakhova Larisa Latynina Ingrid Föst
1963 Paris Thea Belmer Tereza Kočiš Solveig Egman-Andersson
1965 Sofia Věra Čáslavská Larisa Latynina
 Mariya Karashka
-
1967 Amsterdam Věra Čáslavská Karin Büttner-Janz Marianna Némethová-Krajčírová
1969 Landskrona Karin Büttner-Janz Olga Karasyova Ludmilla Tourischeva
1971 Minsk Tamara Lazakovich Ludmilla Tourischeva Angelika Hellmann
1973 London Ludmilla Tourischeva Angelika Hellmann Alina Goreac
1975 Skien Nadia Comăneci Annelore Zinke Nellie Kim
1977 Prague Elena Mukhina
 Nadia Comăneci
- Steffi Kräker
1979 Copenhagen Elena Mukhina Emilia Eberle Maxi Gnauck
1981 Madrid Maxi Gnauck Cristina Grigoraș
 Alla Misnik
-
1983 Gothenburg Ecaterina Szabo Lavinia Agache Jana Labáková
1985 Helsinki Maxi Gnauck
 Yelena Shushunova
- Oksana Omelianchik
1987 Moscow Daniela Silivaș Diana Dudeva Dörte Thümmler
1989 Brussels Henrietta Ónodi Daniela Silivaș
 Olga Strazheva
-
1990 Athens Svetlana Boginskaya
 Natalia Kalinina
 Mirela Pașca
--
1992 Nantes Tatiana Gutsu Tatiana Lysenko Yelena Grudneva
1994 Stockholm Svetlana Khorkina Oksana Fabrichnova Mercedes Pacheco
1996 Birmingham Svetlana Khorkina
 Lilia Podkopayeva
 Simona Amânar
--
1998 Saint Petersburg Svetlana Khorkina Viktoria Karpenko Claudia Presăcan
2000 Paris Svetlana Khorkina Viktoria Karpenko Yelena Produnova
2002 Patras Svetlana Khorkina Renske Endel Beth Tweddle
2004 Amsterdam Svetlana Khorkina Beth Tweddle Iryna Krasnianska
2005 Debrecen Émilie Le Pennec Tania Gener Dariya Zgoba
2006 Volos Beth Tweddle Jana Šikulová Lenika de Simone
2007 Amsterdam Dariya Zgoba Steliana Nistor Ekaterina Kramarenko
2008 Clermont-Ferrand Ksenia Semenova Steliana Nistor Dariya Zgoba
2009 Milan Beth Tweddle Ksenia Semyonova Anja Brinker
2010 Birmingham Beth Tweddle Aliya Mustafina Natalia Kononenko
2011 Berlin Beth Tweddle Tatiana Nabieva Kim Bui
2012 Brussels Viktoria Komova Anastasia Grishina Natalia Kononenko
2013 Moscow Aliya Mustafina Jonna Adlerteg Maria Paseka
2014 Sofia Becky Downie Aliya Mustafina Daria Spiridonova
2015 Montpellier Daria Spiridonova Becky Downie Sanne Wevers
2016 Bern Becky Downie Daria Spiridonova Aliya Mustafina
2017 Cluj-Napoca Nina Derwael Elena Eremina Ellie Downie
 Elisabeth Seitz
2018 Glasgow Nina Derwael Jonna Adlerteg Angelina Melnikova
2019 Szczecin Anastasia Ilyankova Angelina Melnikova Alice D'Amato
2020 Mersin Zsófia Kóvacs (Macaristan) Zója Székely (Macaristan) Barbora Mokošová (Slovakya)

Balance beam

YearLocationGoldSilverBronze
1957 Bucharest Larisa Latynina Sonia Iovan Tamara Manina
1959 Krakow Věra Čáslavská Sonia Iovan Natalia Kot
1961 Leipzig Polina Astakhova Larisa Latynina Ingrid Föst
1963 Paris Ewa Rydell Tereza Kočiš Mirjana Bilić
1965 Sofia Věra Čáslavská Larisa Latynina Birgit Radochla
 Larisa Petrik
1967 Amsterdam Věra Čáslavská Natalia Kuchinskaya Zinaida Voronina
1969 Landskrona Karin Büttner-Janz Olga Karasyova Jindra Košťálová
1971 Minsk Tamara Lazakovich Ludmilla Tourischeva Erika Zuchold
1973 London Ludmilla Tourischeva Kerstin Gerschau Anca Grigoraș
1975 Skien Nadia Comăneci Nellie Kim Alina Goreac
1977 Prague Elena Mukhina Nellie Kim Maria Filatova
1979 Copenhagen Natalia Shaposhnikova Emilia Eberle Nadia Comăneci
1981 Madrid Maxi Gnauck Natalia Ilienko Rodica Dunca
1983 Gothenburg Lavinia Agache Astrid Heese Mihaela Stănuleț
1985 Helsinki Oksana Omelianchik Hana Říčná Yelena Shushunova
1987 Moscow Daniela Silivaș Eugenia Golea Anja Wilhelm
1989 Brussels Olesya Dudnik
 Gabriela Potorac
- Daniela Silivaș
1990 Athens Svetlana Boginskaya Natalia Kalinina Maria Neculiță
1992 Nantes Svetlana Boginskaya Tatiana Gutsu Ludmilla Stovbchataya
1994 Stockholm Gina Gogean Lilia Podkopayeva Lavinia Miloșovici
1996 Birmingham Rozalia Galiyeva Gina Gogean Elena Piskun
1998 Saint Petersburg Evgeniya Kuznetsova Olha Teslenko Ludmila Ezhova
 Simona Amânar
2000 Paris Svetlana Khorkina Simona Amânar Elena Zamolodchikova
2002 Patras Ludmila Ezhova Svetlana Khorkina Verona van de Leur
2004 Amsterdam Cătălina Ponor Alexandra Eremia Svetlana Khorkina
2005 Debrecen Cătălina Ponor Marine Debauve Anna Pavlova
2006 Volos Cătălina Ponor Lenika de Simone Maryna Proskurina
 Sandra Izbașa
2007 Amsterdam Yulia Lozhechko Sandra Izbașa Stefani Bismpikou
 Steliana Nistor
2008 Clermont-Ferrand Ksenia Semyonova Sandra Izbașa
 Alina Kozich
-
2009 Milan Yana Demyanchuk Anamaria Tămârjan Gabriela Drăgoi
2010 Birmingham Amelia Racea Aliya Mustafina Raluca Haidu
2011 Berlin Anna Dementyeva Carlotta Ferlito Elisabetta Preziosa
2012 Brussels Cătălina Ponor Larisa Iordache Hannah Whelan
2013 Moscow Larisa Iordache Diana Bulimar Anastasia Grishina
2014 Sofia Maria Kharenkova Larisa Iordache Aliya Mustafina
2015 Montpellier Andreea Munteanu Becky Downie Claire Martin
2016 Bern Aliya Mustafina Marine Boyer Cătălina Ponor
2017 Cluj-Napoca Cătălina Ponor Eythora Thorsdottir Larisa Iordache
2018 Glasgow Sanne Wevers Nina Derwael Marine Boyer
2019 Szczecin Alice Kinsella Mélanie de Jesus dos Santos Lorette Charpy
2020 Mersin Larisa Iordache (Romanya) Silviana Sfiringu (Romanya) Anastasiia Motak (Ukrayna)

Vault

YearLocationGoldSilverBronze
1957 Bucharest Larisa Latynina Tamara Manina Sonia Iovan
1959 Krakow Natalia Kot Věra Čáslavská Ingrid Föst
1961 Leipzig Ute Starke Ingrid Föst Natalia Kot
1963 Paris Solveig Egman-Andersson Thea Belmer Jannie Vierstra
1965 Sofia Věra Čáslavská Ute Starke Larisa Latynina
1967 Amsterdam Věra Čáslavská Erika Zuchold Karin Büttner-Janz
1969 Landskrona Karin Büttner-Janz Erika Zuchold Olga Karasyova
1971 Minsk Ludmilla Tourischeva Tamara Lazakovich Erika Zuchold
1973 London Angelika Hellmann
 Ludmilla Tourischeva
- Uta Schorn
1975 Skien Nadia Comăneci Richarda Schmeißer Nellie Kim
 Alina Goreac
1977 Prague Nellie Kim Nadia Comăneci Elena Mukhina
1979 Copenhagen Nadia Comăneci Maxi Gnauck Natalia Shaposhnikova
1981 Madrid Cristina Elena Grigoraș Maxi Gnauck
 Birgit Senff
-
1983 Gothenburg Olga Bicherova Ecaterina Szabo Lavinia Agache
 Boriana Stoyanova
1985 Helsinki Elena Shushunova Ecaterina Szabo Dagmar Kersten
1987 Moscow Yelena Shushunova Daniela Silivaș Eugenia Golea
1989 Brussels Svetlana Boginskaya Milena Mavrodieva Cristina Bontaș
1990 Athens Svetlana Boginskaya Cristina Bontaș Eva Rueda
1992 Nantes Tatiana Gutsu Gina Gogean Silvia Mitova
1994 Stockholm Lavinia Miloșovici Elena Piskun Lilia Podkopayeva
1996 Birmingham Simona Amânar Gina Gogean Lilia Podkopayeva
1998 Saint Petersburg Adrienn Varga Maria Olaru
 Simona Amânar
-
2000 Paris Simona Amânar Elena Zamolodchikova Esther Moya
2002 Patras Natalia Ziganshina Verona van de Leur Oana Petrovschi
2004 Amsterdam Monica Roșu Anna Pavlova
 Elena Zamolodchikova
-
2005 Debrecen Francesca Benolli Anna Pavlova Aagje Vanwalleghem
2006 Volos Anna Grudko Olga Sherbatykh Katja Abel
2007 Amsterdam Carlotta Giovannini Oksana Chusovitina Anna Grudko
2008 Clermont-Ferrand Oksana Chusovitina Carlotta Giovannini Francesca Benolli
2009 Milan Ariella Käslin Yulia Berger Anna Kalashnyk
2010 Birmingham Ekaterina Kurbatova Youna Dufournet Tatiana Nabieva
2011 Berlin Sandra Izbașa Oksana Chusovitina Ariella Käslin
2012 Brussels Sandra Izbașa Oksana Chusovitina Giulia Steingruber
2013 Moscow Giulia Steingruber Larisa Iordache
 Noël van Klaveren
-
2014 Sofia Giulia Steingruber Anna Pavlova Larisa Iordache
2015 Montpellier Maria Paseka Giulia Steingruber Ksenia Afanasyeva
2016 Bern Giulia Steingruber Ellie Downie Ksenia Afanasyeva
2017 Cluj-Napoca Coline Devillard Ellie Downie Boglárka Dévai
2018 Glasgow Boglárka Dévai Angelina Melnikova Denisa Golgotă
2019 Szczecin Maria Paseka Coline Devillard Ellie Downie
2020 Mersin Zsófia Kóvacs (Macaristan) Larisa Iordache (Romanya) Anastasiia Motak (Ukrayna)

Men’s Junior Championships

Team

All-around

Floor

Pommel horse

Rings

Vault

Parallel bars

Horizontal bar

Women’s Junior Championships

Team

All-around

Floor

Uneven bars

Balance beam

Vault