Avrupa Top-16 Kupası

Avrupa Top 16 Kupası olarak da bilinen ve daha önce Avrupa Top 12 olarak bilinen Avrupa Top 16, Avrupa Masa Tenisi Birliği (ETTU) tarafından her yıl düzenlenen ve Avrupa'nın en yüksek dereceli oyuncularını içeren bir masa tenisi turnuvasıdır.

Tek Erkekler

   Men Singles  
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaFinal SkorGümüş MadalyaBronz Madalya
1971  Zadar  István Jónyer  Antun Stipančić  Dragutin Šurbek
1972  Zagreb  Antun Stipančić  Stellan Bengtsson  Dragutin Šurbek
1973  Böblingen  Stellan Bengtsson  Dragutin Šurbek  Antun Stipančić
1974  Trollhättan  István Jónyer    Milan Orlowski  Stellan Bengtsson
1975  Vienna  Kjell Johansson  Antun Stipančić  István Jónyer
1976  Lübeck  Dragutin Šurbek  Kjell Johansson  Sarkis Sarkhoyan
1977  Sarajevo  Milan Orlowski  Dragutin Šurbek  Jacques Secrétin
1978  Prague  Gábor Gergely  Milan Orlowski  Stellan Bengtsson
1979  Kristianstad  Dragutin Šurbek  Desmond Douglas  Jacques Secrétin
1980  Munich  Stellan Bengtsson  Ulf Thorsell  Jacques Secrétin
1981  Miskolc  Tibor Klampár  Stellan Bengtsson  Dragutin Šurbek
1982  Nantes  Mikael Appelgren  Milan Orlowski  Desmond Douglas
1983  Cleveland  Milan Orlowski  Desmond Douglas  Mikael Appelgren
1984  Bratislava  Jan-Ove Waldner  Jindřich Panský  Mikael Appelgren
1985  Barcelona  Andrzej Grubba  Jindřich Panský  Mikael Appelgren
1986  Södertälje  Jan-Ove Waldner  Desmond Douglas  Erik Lindh
1987  Basel  Desmond Douglas  Jan-Ove Waldner  Jörgen Persson
1988  Ljubljana  Jan-Ove Waldner  Jörgen Persson  Andrzej Grubba
1989  Charleroi  Jan-Ove Waldner  Erik Lindh  Jörgen Persson
1990  Hannover  Mikael Appelgren  Jan-Ove Waldner  Andrzej Grubba
1991  's-Hertogenbosch  Erik Lindh  Jan-Ove Waldner  Jörgen Persson
1992  Vienna  Jörgen Persson  Jörg Roßkopf  Zoran Primorac
1993  Copenhagen  Jan-Ove Waldner  Peter Karlsson  Jörg Roßkopf
Jean-Michel Saive
1994  Arezzo  Jean-Michel Saive  Jan-Ove Waldner  Peter Karlsson
Zoran Primorac
1995  Dijon  Jan-Ove Waldner  Erik Lindh  Jean-Philippe
Gatien
Jean-Michel Saive
1996  Charleroi  Jan-Ove Waldner  Jean-Michel Saive  Jean-Philippe Gatien
Yang Min
1997  Eindhoven  Jean-Philippe Gatien  Vladimir Samsonov (Belarus)  Zoran Primorac
Jan-Ove Waldner
1998  Halmstad  Vladimir Samsonov (Belarus)  Peter Karlsson  Jean-Michel Saive
Jan-Ove Waldner
1999  Split  Vladimir Samsonov (Belarus)  Christophe Legoût  Jean-Philippe Gatien
Kalinikos Kreanga
2000  Alassio  Werner Schlager  Yang Min  Jean-Philippe Gatien
Jörg Roßkopf
2001  Wels  Vladimir Samsonov  Peter Karlsson  Petr Korbel
Jean-Michel Saive
2002  Rotterdam  Timo Boll (Germany)  Vladimir Samsonov (Belarus)  Patrick Chila
Damien Éloi
2003  Saarbrücken  Timo Boll (Germany)  Vladimir Samsonov (Belarus)  Michael Maze
Werner Schlager
2004  Frankfurt  Michael Maze (Denmark)  Werner Schlager  Petr Korbel
Alexey Smirnov
2005  Rennes  Alexey Smirnov  Vladimir Samsonov (Belarus) Timo Boll (Germany)
Damien Éloi
2006  CopenhagenTimo Boll (Almanya)  Werner Schlager  Michael Maze
Zoran Primorac
2007  ArezzoVladimir Samsonov (Belarus)Kalinikos Kreanga (Greece)Zoran Primorac
Alexey Smirnov
2008  FrankfurtWerner SchlagerVladimir Samsonov (Belarus)Jean-Michel Saive
Alexey Smirnov
2009  DüsseldorfTimo Boll (Almanya)Vladimir Samsonov (Belarus)Kalinikos Kreanga
Michael Maze (Denmark)
2010  DüsseldorfTimo Boll (Almanya)Vladimir Samsonov (Belarus)Chen Weixing
Kalinikos Kreanga
2011  LiègeKalinikos Kreanga (Greece)Vladimir Samsonov (Belarus)Werner Schlager
Alexey Smirnov
2012  LyonDimitrij Ovtcharov (Almanya)Kirill SkachkovChen Weixing
Vladimir Samsonov
2014  LausanneMarcos Freitas (PortekizMichael Maze (Denmark)Dimitrij Ovtcharov (Almanya)
2015  BakuDimitrij Ovtcharov (Almanya)Marcos Freitas (PortekizPanagiotis Gionis
2016  GondomarDimitrij Ovtcharov (Almanya)João Monteiro (Portugal)Alexander Shibaev
2017  AntibesDimitrij Ovtcharov (Almanya)Alexander ShibaevSimon Gauzy
2018Montreux, İsviçreTimo Boll (Almanya)Dimitrij Ovtcharov (Almanya)Jonathan Groth
2019Montreux, İsviçreDimitrij Ovtcharov (Almanya)4-3Vladimir Samsonov (Belarus)Timo Boll (Almanya)
2020Montreux, İsviçreTimo Boll (Almanya)4-1Darko Jorgić (Slovenia)Robert Gardos (Austria)
2021Selanik, YunanistanPatrick Franziska (Almanya)4-1Marcos Freitas (PortekizMattias Falck (İsveç)
Emmanuel Lebesson (Fransa)
2022Montreux, İsviçreDarko Jorgić (Slovenya)4-3
(8-11, 5-11, 11-9, 10-12, 11-1, 12-10, 12-10)
Truls Möregårdh (İsveç)Timo Boll (Almanya)
2023

Tek Kadınlar

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaFinal SkorGümüş MadalyaBronz Madalya
1971  Zadar  Beatrix Kisházi  Ilona Voštová  Alice Grofová
1972  Zagreb  Beatrix Kisházi  Maria Alexandru  Zoja Rudnova
1973  Böblingen  Beatrix Kisházi  Judit Magos  Ilona Voštová
1974  Trollhättan  Zoja Rudnova  Maria Alexandru  Judit Magos
1975  Vienna  Ann-Christin Hellman  Wiebke Hendriksen  Henriette Lotaller
1976  Lübeck  Ann-Christin Hellman  Ilona Uhlíková-Voštová  Eržebet Palatinuš
1977  Sarajevo  Beatrix Kisházi  Jill Hammersley  Ilona Uhlíková-Voštová
1978  Prague  Jill Hammersley  Bettine Vriesekoop  Valentina Popova
1979  Kristianstad  Gabriella Szabó  Maria Alexandru  Eržebet Palatinuš
1980  Munich  Jill Hammersley  Bettine Vriesekoop  Gabriella Szabó
1981  Miskolc  Jill Hammersley  Bettine Vriesekoop  Valentina Popova
1982  Nantes  Bettine Vriesekoop  Jill Hammersley  Marie Hrachová
1983  Cleveland  Olga Nemeș  Fliura Bulatova  Bettine Vriesekoop
1984  Bratislava  Marie Hrachová  Bettine Vriesekoop  Valentina Popova
1985  Barcelona  Bettine Vriesekoop  Zsuzsa Oláh  Marie Hrachová
1986  Södertälje  Fliura Bulatova  Olga Nemeș  Daniela Guergeltcheva
1987  Basel  Csilla Bátorfi  Edit Urban  Fliura Bulatova
1988  Ljubljana  Fliura Bulatova  Bettine Vriesekoop  Olga Nemeș
1989  Charleroi  Olga Nemeș  Csilla Bátorfi  Daniela Guergeltcheva
1990  Hannover  Gabriella Wirth  Olga Nemeș  Xiaoming Wang-Dréchou
1991  's-Hertogenbosch  Mirjam Hooman  Gabriella Wirth  Bettine Vriesekoop
1992  Vienna  Csilla Bátorfi  Marie Svensson  Otilia Bădescu
1993  Copenhagen  Emilia Ciosu  Olga Nemeș  Otilia Bădescu
Åsa Svensson
1994  Arezzo  Jie Schöpp  Otilia Bădescu  Mirjam Hooman
Nicole Struse
1995  Dijon  Otilia Bădescu  Emilia Ciosu  Jie Schöpp
Nicole Struse
1996  Charleroi  Ni Xialian  Csilla Bátorfi  Nicole Struse
Bettine Vriesekoop
1997  Eindhoven  Ni Xialian  Jie Schöpp  Otilia Bădescu
Olga Nemeș
1998  Halmstad  Ni Xialian  Nicole Struse  Csilla Bátorfi
Marie Svensson
1999  Split  Qianhong Gotsch  Jing Tian-Zörner  Tamara Boroš
  Ni Xialian
2000  Alassio  Qianhong Gotsch  Mihaela Steff  Ni Xialian
  Jie Schöpp
2001  Wels  Csilla Bátorfi  Ni Xialian  Otilia Bădescu
  Tamara Boroš
2002  Rotterdam  Tamara Boroš  Nicole Struse  Ni Xialian
  Viktoria Pavlovich
2003  Saarbrücken  Jie Schöpp  Tamara Boroš  Galina Melnik
  Krisztina Tóth
2004  Frankfurt  Nicole Struse  Jie Schöpp  Tamara Boroš
  Liu Jia
2005  Rennes  Liu Jia  Krisztina Tóth  Li Jiao
  Mihaela Steff
2006  Copenhagen  Tamara Boroš  Liu Jia  Li Jiao
  Mihaela Steff
2007  Arezzo  Li Jiao  Nikoleta Stefanova  Liu Jia
  Mihaela Steff
2008  Frankfurt  Li Jiao  Li Qian  Viktoria Pavlovich
  Wu Jiaduo
2009  Düsseldorf  Li Qian  Li Jie (Netherlands)  Liu Jia
  Wu Jiaduo
2010  Düsseldorf  Li JiaoLi Qian Li Jie (Netherlands)
Krisztina Tóth
2011  Liège  Li JiaoViktoria PavlovichMelek Hu (Turkey)Li Jie
2012  Lyon  Wu JiaduoLi Jie (Netherlands) Ni Xialian
Viktoria Pavlovich
2014Lozan, İsviçre  Liu Jia (Austria)Viktoria PavlovichLi Jiao
2015  Baku  Liu Jia (Austria)Petrissa Solja (Germany)Irene Ivancan
2016  Gondomar  Shen YanfeiMelek Hu (Trükiye)Liu Jia (Austria)
2017  Antibes  Li Jie (Netherlands)Petrissa Solja (Germany)Sabine Winter
2018Montreux, İsviçre Bernadette Szőcs (Romanya)  Li JieElizabeta Samara
2019Montreux, İsviçre Petrissa Solja (Almanya)4-3Bernadette Szőcs (Romanya)Sofia Polcanova (Austria)
2020Montreux, İsviçre Petrissa Solja (Almanya)4-2Britt Eerland (Netherlands)Sofia Polcanova (Austria)
2021Selanik, Yunanistan Nina Mittelham (Almanya)4-1Fu Yu (Portekiz)Hana Matelová (Çekoslavakya)
Bernadette Szőcs (Romanya)
2022Montreux, İsviçre Han Ying (Almanya)4-0
(11-8, 14-12, 13-11, 11-7)
Polina Mikhaylova (Rusya)Bernadette Szőcs (Romanya)
2023