EuroLeague

EuroLeague, sponsorluk adıyla Turkish Airlines EuroLeague, Avrupa’da 2000’den beri Euroleague Basketbol tarafından düzenlenen en üst düzeydeki ve kazananın Avrupa Şampiyonu olarak adlandırıldığı uluslararası profesyonel basketbol turnuvası.

2000 yılında başlamasıyla FIBA tarafından 1958’den beri düzenlenen FIBA EuroLeague turnuvasının (daha önce FIBA Avrupa Şampiyonlar Kupası ya da sadece Avrupa Kupası adıyla bilinen) yerini almıştır. Euroleague Basketbol rekor ve istatistik kayıtları sebebinden dolayı FIBA Avrupa Şampiyonlar Kupası ile EuroLeague aynı turnuva olarak sayılır.

EuroLeague dünyadaki en popüler profesyonel kapalı spor liglerinden biridir. 2016-17 sezonundaki lig maçlarında ortalama 8.472 seyirciyle dünyadaki profesyonel kapalı spor liglerinin en yüksek beşinci (ABD dışındaki en yükseği) ve profesyonel basketbol liglerinin en yüksek ikinci ortalamasına ulaşmıştır. Sadece NBA’in ortalaması daha yüksektir.

EuroLeague kupasını 21 farklı takım kazanabilmiştir, bunlardan 13 takımın birden fazla şampiyonluğu vardır. En başarılı takım 10 şampiyonlukla Real Madrid’dir.

Kuruluş FIBA dönemi
1958
Euroleague Basketbol dönemi
2000-01
Ülke FIBA Avrupa üyesi ülkeler
Konfederasyon FIBA Avrupa
Takım sayısı 18
Son şampiyon Anadolu Efes (2. kez)
En başarılı takım Real Madrid (10 kez)
TV yayıncısı EuroLeague TV
Yayıncı kanal listesi
Resmî site euroleague.net

EuroLeague Winner

  Şampiyonluk   
Real Madrid10
CSKA Moscow8
Maccabi Tel Aviv6
Panathinaikos6
Varese5
Olympiacos3
Olimpia Milano3
Rīgas ASK3
KK Split3
FC Barcelona2
Virtus Bologna2
Cantù2
KK Cibona2
Anadolu Efes2
Fenerbahçe1
Dinamo Tbilisi1
Joventut Badalona1
BC Žalgiris1
KK Bosna1
Virtus Roma1
Partizan1
Limoges CSP1
SezonEv Sahibi ŞehirŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(Final MVP)
FinalistSezon MVP
1958Riga  &  SofiaRīgas ASK
Alexander Gomelsky
86–81
84–71
Academic
1958–59Riga  &  SofiaRīgas ASK
Alexander Gomelsky
*79–58
Academic
1959–60Tbilisi  &  RigaRīgas ASK
Alexander Gomelsky
61–*51
*69–62
Dinamo Tbilisi
1960–61Moscow  &  RigaCSKA Moscow
Yevgeni Alekseyev
*61–66
87–*62
Rīgas ASK
1961–62GenevaDinamo Tbilisi
Otar Korkia
90–83Real Madrid
1962–63Madrid  &  MoscowCSKA Moscow
Yevgeni Alekseyev
69–*86
*91–74
*99–80
Real Madrid
1963–64Brno  &  MadridReal Madrid
Joaquín Hernández
99–*110
*84–64
Spartak ZJŠ Brno
1964–65Moscow  &  MadridReal Madrid
Pedro Ferrándiz
81–*88
*76–62
CSKA Moscow
1965–66BolognaSimmenthal Milano
Cesare Rubini
77–72Slavia VŠ Praha
1966–67MadridReal Madrid
Pedro Ferrándiz
91–83Simmenthal Milano
1967–68LyonReal Madrid
Pedro Ferrándiz
98–95Spartak ZJŠ Brno
1968–69BarcelonaCSKA Moscow
Armenak Alachachian
103–99 (2OT)Real Madrid
1969–70SarajevoIgnis Varese
Aca Nikolić
79–74CSKA Moscow
1970–71AntwerpCSKA Moscow
Alexander Gomelsky
67–53Ignis Varese
1971–72Tel AvivIgnis Varese
Aca Nikolić
70–69Jugoplastika
1972–73LiègeIgnis Varese
Aca Nikolić
71–66CSKA Moscow
1973–74NantesReal Madrid
Pedro Ferrándiz
84–82Ignis Varese
1974–75AntwerpIgnis Varese
Sandro Gamba
79–66Real Madrid
1975–76GenevaMobilgirgi Varese
Sandro Gamba
81–74Real Madrid
1976–77BelgradeMaccabi Elite Tel Aviv
Ralph Klein
78–77Mobilgirgi Varese
1977–78MunichReal Madrid
Lolo Sainz
75–67Mobilgirgi Varese
1978–79GrenobleKK Bosna
Bogdan Tanjević
96–93Emerson Varese
1979–80West BerlinReal Madrid
Lolo Sainz
89–85Maccabi Elite Tel Aviv
1980–81StrasbourgMaccabi Elite Tel Aviv
Rudy D'Amico
80–79Sinudyne Bologna
1981–82CologneSquibb Cantù
Valerio Bianchini
86–80Maccabi Elite Tel Aviv
1982–83GrenobleFord Cantù
Giancarlo Primo
69–68Billy Milano
1983–84GenevaBanco di Roma Virtus
Valerio Bianchini
79–73FC Barcelona
1984–85AthensKK Cibona
Mirko Novosel
87–78Real Madrid
1985–86BudapestKK Cibona
Željko Pavličević
94–82Žalgiris
1986–87LausanneTracer Milano
Dan Peterson
71–69Maccabi Elite Tel Aviv
1987–88GhentTracer Milano
Franco Casalini
90 –84
Bob McAdoo (Tracer Milano)
Maccabi Elite Tel Aviv
1988–89MunichJugoplastika
Božidar Maljković
75 –69
Dino Rađja (Jugoslaptika)
Maccabi Elite Tel Aviv
1989–90ZaragozaJugoplastika
Božidar Maljković
72 –67
Toni Kukoč (Jugoslaptika)
FC Barcelona
1990–91ParisPop 84 Split
Željko Pavličević
70 –65
Toni Kukoč (Pop 84 Split)
FC Barcelona
1991–92IstanbulKK Partizan
Željko Obradović
71 –70
Predrag Danilović (Partizan)
Montigalà Joventut
1992–93AthensLimoges CSP
Božidar Maljković
59 –55
Toni Kukoč (Benetton Treviso)
Benetton Treviso
1993–94Tel Aviv7up Joventut
Željko Obradović
59 –57
Žarko Paspalj (Olympiacos)
Olympiacos
1994–95ZaragozaReal Madrid Teka
Željko Obradović
73 –61
Arvydas Sabonis (Real Madrid Teka)
Olympiacos
1995–96ParisPanathinaikos
Božidar Maljković
67 –66
Dominique Wilkins (Panathinaikos)
Banca Catalana FC Barcelona
1996–97RomeOlympiacos
Dušan Ivković
73 –58
David Rivers (Olympiacos)
Banca Catalana FC Barcelona
1997–98BarcelonaKinder Bologna
Ettore Messina
58 –44
Zoran Savić (Kinder Bologna)
AEK
1998–99MunichBC Žalgiris
Jonas Kazlauskas
82 –74
Tyus Edney (Zalgiris)
Kinder Bologna
1999–00ThessalonikiPanathinaikos
Željko Obradović
73 –67
Željko Rebrača (Panathinaikos)
Maccabi Elite Tel Aviv
2000–01 ParisMaccabi Elite Tel Aviv
Pini Gershon
81 –67
Ariel McDonald (Maccabi Elite Tel Aviv)
Panathinaikos
2000–01 Home&AwayKinder Bologna
Ettore Messina
3-2 Series
Manu Ginóbili (Kinder Bologna)
Tau Cerámica
2001–02BolognaPanathinaikos
Željko Obradović
89 –83
Dejan Bodiroga (Panathinaikos)
Kinder Bologna
2002–03BarcelonaFC Barcelona
Svetislav Pešić
76 –65
Dejan Bodiroga (FC Barcelona)
Benetton Treviso
2003–04Tel AvivMaccabi Elite Tel Aviv
Pini Gershon
118 –74
Anthony Parker (Maccabi Elite Tel Aviv)
Skipper Bologna
2004–05MoscowMaccabi Elite Tel Aviv
Pini Gershon
90 –78
Šarūnas Jasikevičius (Maccabi Elite Tel Aviv)
Tau CerámicaAnthony Parker (Maccabi Elite Tel Aviv)
2005–06PragueCSKA Moscow
Ettore Messina
73 –69
Theo Papaloukas (CSKA Moscow)
Maccabi Elite Tel AvivAnthony Parker (Maccabi Elite Tel Aviv)
2006–07AthensPanathinaikos
Željko Obradović
93 –91
Dimitris Diamantidis (Panathinaikos)
CSKA MoscowTheo Papaloukas (CSKA Moscow)
2007–08MadridCSKA Moscow
Ettore Messina
91 –77
Trajan Langdon (CSKA Moscow)
Maccabi Elite Tel AvivRamūnas Šiškauskas (CSKA Moscow)
2008–09BerlinPanathinaikos
Željko Obradović
73 –71
Vassilis Spanoulis (Panathinaikos)
CSKA MoscowJuan Carlos Navarro (FC Barcelona)
2009–10ParisRegal FC Barcelona
Xavi Pascual
86 –68
Juan Carlos Navarro (Regal FC Barcelona)
OlympiacosMiloš Teodosić (Olympiacos)
2010–11BarcelonaPanathinaikos
Željko Obradović
78 –70
Dimitris Diamantidis (Panathinaikos)
Maccabi Electra Tel AvivDimitris Diamantidis (Panathinaikos)
2011–12IstanbulOlympiacos
Dušan Ivković
62 –61
Vassilis Spanoulis (Olympiacos)
CSKA MoscowAndrei Kirilenko (CSKA Moscow)
2012–13LondonOlympiacos
Georgios Bartzokas
100 –88
Vassilis Spanoulis (Olympiacos)
Real MadridVassilis Spanoulis (Olympiacos)
2013–14MilanMaccabi Electra Tel Aviv
David Blatt
98 –86 (OT)
Tyrese Rice (Maccabi Electra Tel Aviv)
Real MadridSergio Rodríguez (Real Madrid)
2014–15MadridReal Madrid
Pablo Laso
78 –59
Andrés Nocioni (Real Madrid)
OlympiacosNemanja Bjelica (F.Bahçe Ülker)
2015–16BerlinCSKA Moscow
Dimitrios Itoudis
101 –96 (OT)
Nando de Colo (CSKA Moscow)
FenerbahçeNando de Colo (CSKA Moscow)
2016–17IstanbulFenerbahçe
Željko Obradović
80 –64
Ekpe Udoh (F.Bahçe)
OlympiacosSergio Llull (Real Madrid)
2017–18BelgradeReal Madrid
Pablo Laso
85 –80
Luka Dončić (Real Madrid)
Fenerbahçe DoğuşLuka Dončić (Real Madrid)
2018–19VitoriaCSKA Moscow
Dimitrios Itoudis
91 –83
Will Clyburn (CSKA Moscow)
Anadolu EfesJan Vesely (F.Bahçe BEKO)
2019–20COVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2020–21Köln, AlmanyaAnadolu Efes
Ergin Ataman
86–81
Vasilije Micić (Anadolu Efes)
FC Barcelona BasguetVasilije Micić (Anadolu Efes)
2021–22Belgrad, SırbistanAnadolu Efes
Ergin Ataman
59–58
Vasilije Micić (Anadolu Efes)
Real MadridNikola Mirotic (FC Barca)
2022–23