Kadınlar Euro Lig

EuroLeague Women (resmi olarak FIBA ​​EuroLeague Women), kadın basketbol kulüpleri için Avrupa'nın en yüksek profesyonel basketbol ligidir.
Euroleague Women Logo.png
Spor Basketbol
Kuruluş 1958
Takım Sayısı 16 (Grup aşaması)
Ülkeler FIBA Avrupa Üyesi ülkeler
Kıta Avrupa
Son Şampiyon Sopron Basket (1. şampiyonluğu)
En Başarılı Takım Daugava Riga (18 zafer)
resmi website EuroLeague Women

Şampiyonluk
TTT Riga18
UMMC Ekaterinburg6
Vicenza5
Spartak Moscow Region4
Ros Casares Valencia3
CJM Bourges Basket3
Pool Comense 18722
Valenciennes Olympic2
Slavia Sofia2
Ružomberok2
Sparta Prague1
Brno1
Wuppertal Wings1
Crvena zvezda1
VBM-SGAU Samara1
Avenida1
Levski Sofia1
FIAT1
Unicar Cesena1
GS Trogylos Basket Priolo1
Sesto San Giovanni1
Jedinstvo Tuzla1
Galatasaray1
USK Praha1
Dynamo Kursk1
Sopron Basket1
SezonFinal Four Ev Sahibi ŞehirŞampiyon
(Baş Antrenör)
Final Skor
(MVP)
Finalist
1958–59Home&AwaySlavia Sofia
Dimitar Mitev
63–40 / 34–44Dynamo Moscow
1959–60Home&AwayDaugava Rīga
Oļģerts Altbergs
62–28 / 49–43Slavia Sofia
1960–61Home&AwayDaugava Rīga
Oļģerts Altbergs
76–77 / 72–37Slovan Orbis Prague
1961–62Home&AwayDaugava Rīga
Oļģerts Altbergs
55–38 / 48–44Spartak Leningrad
1962–63Home&AwaySlavia Sofia
Dimitar Mitev
52–57 / 60–49Slovan Orbis Prague
1963–64Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
63–58 / 40–43Spartak Sokolovo
1964–65Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
49–31 / 52–62Slavia Sofia
1965–66Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
62–39 / 73–56Slovan Orbis Prague
1966–67Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
56–41 / 55–52Sparta Prague
1967–68Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
76–45 / 58–47Sparta Prague
1968–69Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
62–48 / 82–57Chemie Halle
1969–70Home&AwayDaugava Daugava Rīga
Raimonds Karnitis
61–45 / 59–42Wisła Kraków
1970–71Home&AwayDaugava Daugava Rīga
Raimonds Karnitis
72–59 / 62–56Clermont
1971–72Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
80–59 / 86–59Sparta Prague
1972–73Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
64–44 / 83–60Clermont
1973–74Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
96–67 / 69–53Clermont
1974–75Home&AwayDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
87–59 / 72–56Sparta Prague
1975–76Home&AwaySparta Prague
Lubomír Dobrý
55–58 / 77–57Clermont
1976–77Barcelona, SpainDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
76–53Clermont
1977–78Nice, FranceSesto Geas San Giovanni
Dante Gurioli
74–66Sparta Prague
1978–79Bir Coruna, SpainCrvena zvezda
Strahinja Alagić
97–62BSE
1979–80Wittenheim, FranceFIAT Torino
Bruno Arrigone
75–66Minyor Pernik
1980–81Saint-Nazaire, FranceDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
83–65Crvena zvezda
1981–82Cologne, GermanyDaugava Rīga
Raimonds Karnitis
78–56Minyor Pernik
1982–83Venedik, İtalyZolu Vicenza
Piero Pasini
76–67Agon 08 Düsseldorf
1983–84Budapest, HungaryLevski Sofia
Stanislav Boyadzhiev
82–77Zolu Vicenza
1984–85Viterbo, İtalyFiorella Vicenza
Aldo Corno
63–55Daugava Rīga
1985–86Milano, İtalyPrimigi Vicenza
Aldo Corno
71–57Agon 08 Düsseldorf
1986–87Thessaloniki, GreecePrimigi Vicenza
Aldo Corno
86–73Dynamo Novosibirsk
1987–88Dusseldorf, GermanyPrimigi Vicenza
Aldo Corno
70–64Dynamo Novosibirsk
1988–89Florence, İtalyJedinstvo Tuzla
Miki Vuković
74–70Primigi Vicenza
1989–90Cesena, İtalyEnimont Libertas Trogylos
Santino Coppa
86–71CSKA Moscow
1990–91Barcelona, SpainConad Cesena
Paolo Rossi
84–66Arvika
1991–92Bari,, İtalyDorna Godella
Miki Vuković
66–56Dynamo Kiev
1992–93Liria, SpainDorna Godella
Miki Vuković
66–58Pool Comense
1993–94Poznan, PolandPool Comense
Aldo Corno
79–68Dorna Godella
1994–95Cantù, ItalyPool Comense
Aldo Corno
64–57Dorna Godella
1995–96Sofia, BulgariaWuppertal
Olaf Lange
76–62Pool Comense
1996–97Larissa, GreeceBourges
Vadim Kapranov
71–52Wuppertal
1997–98Bourges, FransaBourges
Vadim Kapranov
76–64Pool Getafe
1998–99Brno, Çek CumhuriyetiRužomberok
Natália Hejková
63–48Pool Comense
1999–00Ruzomberok, SlovakyaRužomberok
Natália Hejková
67–64Bourges
2000–01Messina, ItalyaBourges
Olivier Hirsch
73–71Valenciennes Olympic
2001–02Gdynia, PolonyaValenciennes Olympic
Laurent Buffard
78–72Lotos VBW Clima Gdynia
2002–03Bourges, FransaUMMC Ekaterinburg
Zoran Višić
82–80Valenciennes Olympic
2003–04Pecs, MacaristanValenciennes Olympic
Laurent Buffard
93–69Lotos VBW Clima Gdynia
2004–05Samara, RusyaVBM-SGAU Samara
Igor Grudin
69–66Gambrinus Brno
2005–06Brno, Çek CumhuriyetiGambrinus Brno
Jan Bobrovský
68–54VBM-SGAU Samara
2006–07Vidnoye, RusyaSpartak Moscow Region
Natália Hejková
76–62Ros Casares Valencia
2007–08Brno, Çek CumhuriyetiSpartak Moscow Region
Natália Hejková
75–60Gambrinus Brno
2008–09Salamanca, İspanyaSpartak Moscow Region
László Rátgéber
85–70Avenida
2009–10Valencia, İspanyaSpartak Moscow Region
Pokey Chatman
87–80Ros Casares Valencia
2010–11Yekaterinburg, RusyaHalcón Avenida Salamanca
Lucas Mondelo
68–59Spartak Moscow Region
2011–12İstanbul, TürkiyeRos Casares Valencia
Roberto Íñiguez
65–52Rivas Ecópolis
2012–13Yekaterinburg, RusyaUMMC Ekaterinburg
Olaf Lange
82–56Fenerbahçe
2013–14Yekaterinburg, RusyaGalatasaray
Ekrem Memnun
69–58
Alba Torrens (G.Saray)
Fenerbahçe
2014–15Praha, Çek CumhuriyetiUSK Praha
Natália Hejková
72–68
Kia Vaughn (USK Praha)
UMMC Ekaterinburg
2015–16İstanbul, TürkiyeUMMC Ekaterinburg
Olaf Lange
72–69
Diana Taurasi (UMMC)
Nadezhda Orenburg
2016–17Yekaterinburg, RusyaDynamo Kursk
Lucas Mondelo
77–63Fenerbahçe
2017–18Sopron, MacaristanUMMC Ekaterinburg
Miguel Méndez
72–53
Emma Meesseman (UMMC)
Sopron Basket
2018–19Sopron, MacaristanUMMC Ekaterinburg
Miguel Méndez
91-67
Brittney Griner (UMMC Ekaterinburg)
Dynamo Kursk
2019–20Sezon iptal edildi.
2020–21İstanbul, TürkiyeUMMC Ekaterinburg
Miguel Méndez
78-68
Breanna Stewart (UMMC Ekaterinburg)
Perfumerías Avenida
2021–22İstanbul, TürkiyeSopron Basket
Dávid Gáspár
60-55
Gabby Williams (Sopron Basket)
Fenerbahçe Safiport
2022–23

İstatistik Liderleri

SezonSayı KralıPPGRibaunt KralıRPGAsist KralıAPG
1991–92 Razija Mujanović27.3 Razija Mujanović9.1 Corinne Benintendi2.7
1992–93 Yelena Khudashova24.8 Katrina Johnson11.6 Corinne Benintendi5.1
1993–94 Razija Mujanović20.4 Katrina Johnson12.7 Corinne Benintendi5.2
1994–95 Clarissa Davis30.5 Yelena Baranova9.9 Teresa Weatherspoon6.0
1995–96 Clarissa Davis25.9 Venus Lacy12.7 Svetlana Antipova6.6
1996–97 Yolanda Griffith24.7 Yolanda Griffith17.1 Michele Timms5.7
1997–98 Jennifer Gillom21.8 Maria Stepanova12.4 Lyudmila Konovalova5.9
1998–99 Sandy Brondello19.5 Marlies Askamp12.3 Ana Belén Álvaro4.8
1999–00 Mila Nikolić19.1 Margo Dydek10.6 Aluma Goren4.4
2000–01 Ann Wauters20.9 Margo Dydek10.7 Iveta Bieliková5.7
2001–02 Albena Branzova20.8 Yolanda Griffith11.5 Ticha Penicheiro5.3
2002–03 Ana Joković21.1 Margo Dydek10.4 Audrey Sauret-Gillespie4.8
2003–04 Gordana Grubin20.5 Maria Stepanova12.2 Kristi Willoughby5.9
2004–05 Katie Douglas20.4 Michelle Snow13.6 Dalma Iványi6.9
2005–06 Katie Douglas20.8 Rebekkah Brunson11.3 Caroline Aubert6.1
2006–07 Tina Thompson21.1 DeLisha Milton-Jones10.9 Caroline Aubert6.0
2007–08 Lauren Jackson23.6 Nicole Ohlde9.5 Dalma Iványi5.7
2008–09 Diana Taurasi20.5 Laura Harper12.0 Dalma Iványi7.5
2009–10 Diana Taurasi24.9 Candice Dupree11.0 Anđa Jelavić6.7
2010–11 Penny Taylor19.2 Cheryl Ford14.2 Dalma Iványi5.4
2011–12 Diana Taurasi20.9 Cheryl Ford11.9 Sharnee Zoll-Norman6.6
2012–13 Tina Charles24.0 Tina Charles12.5 Laia Palau6.4
2013–14 Jantel Lavender20.3 Luca Ivanković11.1 Laia Palau6.8
2014–15 Nneka Ogwumike19.5 Candace Parker11.0 Laia Palau7.1
2015–16 Diana Taurasi20.9 Crystal Langhorne10.8 Laia Palau7.1
2016–17 Yvonne Turner18.8 Nneka Ogwumike10.2 Laia Palau7.8
2017–18 Kayla McBride18.7 Jantel Lavender8.6 Courtney Vandersloot9.0
2018–19 Breanna Stewart21.0 Brionna Jones10.9 Amel Bouderra6.9
2019–20Sezon İptal Edildi.
2020–21Alina Iagupova20.0Clarisa Dos Santos12.3 Courtney Vandersloot7.6
2021-22Kahleah Copper 21.4Natasha Howard11.00Pelin Derya Bilgiç6.4
2022-23