EHF Şampiyonlar Ligi

EHF Şampiyonlar Ligi, EHF tarafından düzenlenen, hentbol sporundaki Avrupa’nın en önemli kulüp organizasyonu. 1993 yılından bu yana düzenlenir. 2007-2008 sezonunda 32 takımın katılımıyla oynanmaktadır.

İlk olarak 1957 yılında Avrupa Kulüpler Şampiyonası adıyla Uluslararası Hentbol Federasyonu (IHF) tarafından başlatılan kupa, Avrupa liglerinin şampiyonlarının katıldığı bir organizasyondu. 1993’te Avrupa Hentbol Federasyonu’nun kurulmasıyla Şampiyonlar Ligi formatı oluşturulmuş ve UEFA’nın futbolda düzenlediği grup maçları sistemine benzer bir formatta oynanmaya başlanmıştır. 2003-04 sezonundan itibaren grup maçlarındaki takım sayısı 16’dan 32’ye yükseltilmiştir. 2007-08 sezonunda kupada mücadele eden toplam takım sayısı 40’ı bulmuştur.

  Şampiyonluk  
Barcelona11
VfL Gummersbach5
THW Kiel4
Dukla Prague3
Ciudad Real3
Magdeburg3
SKA Minsk3
RK Zagreb2
Steaua Bucureşti2
Frisch Auf Göppingen2
Metaloplastika2
TV Großwallstadt2
Montpellier2
RK Vardar2
Bjelovar1
CSKA Moscow1
Portland San Antonio1
Flensburg-Handewitt1
Dinamo Bucureşti1
MAI Moscow1
Borac Banja Luka1
Honvéd1
CB Cantabria1
Bidasoa Irún1
Redbergslids IK1
DHfK Leipzig1
ASK Frankfurt/Oder1
Celje1
HSV Hamburg1
Vive Targi Kielce1
SezonEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(MVP)
Finalist
1956–57Dukla Prague21–13Örebro SK
1958–59Redbergslids IK18–13Frisch Auf Göppingen
1959–60Frisch Auf Göppingen
Bernhard Kempa
18–13Aarhus GF
1961–62Frisch Auf Göppingen
Bernhard Kempa
13–11Partizan Bjelovar
1962–63Dukla Prague15–13Dinamo București
1964–65Dinamo București13–11Medveščak Zagreb
1965–66SC DHfK Leipzig
Hans-Gert Stein
16–14Budapest Honvéd
1966–67VfL Gummersbach
Horst Dreischang
17–13Dukla Prague
1967–68Steaua București13–11Dukla Prague
1969–70VfL Gummersbach
Horst Dreischang
14–11Dynamo Berlin
1970–71VfL Gummersbach
Horst Dreischang
17–16Steaua București
1971–72Partizan Bjelovar19–14VfL Gummersbach
1972–73MAI Moskva26–23Partizan Bjelovar
1973–74VfL Gummersbach
Heiner Frohwein 
19–17MAI Moskva
1974–75ASK Frankfurt/Oder
Hans Haberhauffe
Waldemar Pappusch
19–17RK Borac Banja Luka
1975–76RK Borac Banja Luka
Pero Janjiç
17–15Fredericia KFUM
1976–77Steaua București
Cornel Oțelea
21–20CSKA Moscow
1977–78SC Magdeburg
Klaus Miesner
28–22Śląsk Wrocław
1978–79TV Großwallstadt
Klaus Zöll
30–28 
(14-10 / 18-16)
SC Empor Rostock
1979–80TV Großwallstadt
Rüdiger-Felix Schmacke
21–12Valur Reykjavík
1980–81SC Magdeburg
Klaus Miesner
52–43 
(25-23 / 29-18)
Kolinska Slovan Ljubljana
1981–82Budapest Honvéd49–34 
(25-16 / 18-24)
TSV St. Otmar St. Gallen
1982–83VfL Gummersbach
Petre Ivănescu
32–29 
(15-19 / 13-14)
CSKA Moscow
1983–84Dukla Prague
Jiri Vicha
38–38 
(21-17 / 21-17)
Metaloplastika
1984–85RK Metaloplastika
Aleksandar Pavloviç  
49–32 
(19-12 / 20-30)
Atlético de Madrid
1985–86RK Metaloplastika
Aleksandar Pavloviç  
54–52 
(29-24 / 30-23)
Wybrzeże Gdańsk
1986–87SKA Minsk
Spartak P. Mironowitsch
62–49 
(32-24 / 25-30)
Wybrzeże Gdańsk
1987–88CSKA Moscow36–36 
(18-15 / 21-18)
TUSEM Essen
1988–89SKA Minsk
Spartak P. Mironowitsch
61–53 
(30-24 / 37-23)
Steaua București
1989–90SKA Minsk
Spartak P. Mironowitsch
53–50 
(26-21 / 29-27)
FC Barcelona
1990–91Barcelona
Valero Rivera Lopez
41–40 
(23-21 / 20-17)
Proleter Zrenjanin
1991–92Zagreb Loto
Zdravko Zovko
50–38 
(22-20 / 18-28)
TEKA Santander
1992–93Badel 1862 Zagreb
Zdravko Zovko
40–39 
(22-17 / 22-18)
SG Wallau-Massenheim
EHF CHAMPİONS LEAGUE
1993–94TEKA Santander
Julian Ruiz
45–43 
(22-22 / 23-21)
ABC Braga
1994–95Elgorriaga Bidasoa
Juantxo Villarreal
56–47 
(30-20 / 27-26)
Badel 1862 Zagreb
1995–96FC Barcelona
Valero Rivera Lopez
46–38 
(23-15 / 23-23)
Elgorriaga Bidasoa
1996–97Barcelona
Valero Rivera Lopez
61–45 
(31-22 / 23-30)
Badel 1862 Zagreb
1997–98FC Barcelona
Valero Rivera Lopez
56–40 
(28-18 / 22-28)
Badel 1862 Zagreb
1998–99FC Barcelona
Valero Rivera Lopez
51–40 
(22-22 / 29-18)
Badel 1862 Zagreb
1999–00FC Barcelona
Valero Rivera Lopez
54–52 
(28-25 / 29-24)
THW Kiel
2000–01Portland San Antonio
Francisco Equísoain
52–49 
(30-24 / 25-22)
FC Barcelona
2001–02SC Magdeburg
Alfreð Gíslason
51–48 
(23-21 / 30-25)
Veszprém KC
2002–03Montpellier HB
Patrice Canayer
50–46 
(27-19 / 31-19)
Portland San Antonio
2003–04RK Celje Pivovarna Lasko
Miro Pozun
62–58 
(34-28 / 30-28)
Flensburg-Handewitt
2004–05FC Barcelona
Francesc "Xesco" Espar
56–55 
(28-27 / 29-27)
Ciudad Real
2005–06Ciudad Real
Talant M. Dujshebaev
62–47 
(19-25 / 37-28)
Portland San Antonio
2006–07THW Kiel
Zvonimir Serdarušić
57–55 
(28-28 / 29-27)
Flensburg-Handewitt
2007–08Ciudad Real
Talant M. Dujshebaev
58–54 
(27-29 / 25-31)
THW Kiel
2008–09Ciudad Real
Talant M. Dujshebaev
67–66 
(39-34 / 33-27)
THW Kiel
2009–10Köln, AlmanyaTHW Kiel
Alfreð Gíslason
36–34Barcelona
2010–11Köln, AlmanyaFC Barcelona
Xavier Pascual Fuertes
27–24Ciudad Real
2011–12Köln, AlmanyaTHW Kiel
Alfreð Gíslason
26–21Atlético de Madrid
2012–13Köln, AlmanyaHSV Hamburg
Martin Schwalb
30–29Barcelona
2013–14Köln, AlmanyaFlensburg-Handewitt
Ljubomir Vranješ
30–28
Aron Palmarsson (ISL)
THW Kiel
2014–15Köln, AlmanyaFC Barcelona
Xavier Pascual Fuertes
28–23Veszprém KC
2015–16Köln, AlmanyaVive Tauron Kielce
Talant M. Dujshebaev
39–38 (pen.)Veszprém KC
2016–17Köln, AlmanyaRK Vardar
Raúl González Gutiérrez
24–23Paris Saint-Germain
2017–18Köln, AlmanyaMontpellier HB
Patrice Canayer
32–26
Diego Simonet (Montpellier)
HBC Nantes
2018–19Köln, AlmanyaRK Vardar
Roberto García Parrondo
27–24
Igor Karacic (RK Vardar)
MVM Veszprém KC
2019–20Köln, AlmanyaTHW Kiel
Filip Jicha
33–28
Hendrik Pekeler (THW Kiel)
Barça
2020–21Köln, AlmanyaFC Barcelona
Xavier Pascual Fuertes
36–23
Gonzalo Pérez de Vargas (FC Barcelona)
Aalborg Håndbold
2021–22Köln, AlmanyaFC Barcelona
Antonio Carlos Ortega
32–32
(5-3 pen.)
Artsem Karalek (Łomża Vive Kielce)
Łomża Vive Kielce
2022–23Köln, Almanya