EHF Avrupa Kupası

EHF Avrupa Kupası, Avrupa Hentbol Federasyonu (EHF) tarafından düzenlenen yıllık bir erkek hentbol kulübü turnuvasıdır. EHF Şampiyonlar Ligi ve EHF Avrupa Ligi’nden sonra Avrupa kulüp hentbolunun üçüncü turnuvasıdır. 1993 yılında EHF Şehir Kupası olarak kurulan bu organizasyon, 2000 yılında EHF Challenge Cup olarak yeniden adlandırıldı ve 2020-21 sezonundan itibaren EHF Avrupa Kupası olarak düzenlenmektedir.

  Şampiyonluk 
CS UCM Reşiţa3
TuS Nettelstedt2
Skjern Handball2
Sporting CP2
ABC/UMinho1
IFK Skövde HK1
Drammen HK1
Wacker Thun1
AHC Potaissa Turda1
TUSEM Essen1
TV Niederwürzbach1
SG Flensburg-Handewitt1
TV Grosswallstadt1
RK Jugović Kać1
CSA Steaua București1
RK Cimos Koper1
AC Diomidis Argous1
SKA Minsk1
IK Sävehof1
HC Odorheiu Secuiesc1
CSM Bucuresti1
AEK Athens HC1
Nærbø IL1
SezonŞampiyon
(Baş Antrenör)
Final SkorFinalist/İkinci
1993–94TUSEM Essen27–17, 31–26HK Drott
1994–95TV Niederwürzbach26–29, 32–26Cadagua Gáldar
1995–96Drammen HK22–21, 27–21SG Hameln
1996–97TuS Nettelstedt32–19, 27–23KIF Kolding
1997–98TuS Nettelstedt24–22, 25–23IFK Skövde HK
1998–99SG Flensburg-Handewitt27–27, 26–21A.D.C. Ciudad Real
1999–00TV Grosswallstadt30–23, 27–32BM Valladolid
2000–01RK Jugović Kać27–27, 26–22Pfadi Winterthur
2001–02Skjern Handball20–27, 34–17RK Pelister
2002–03Skjern Handball27–30, 35–25Filippos Verias
2003–04IFK Skövde HK20–21, 27–24US Dunkerque HB
2004–05Wacker Thun29–24, 26–29ABC Braga
2005–06CSA Steaua București21–26, 34–27SC Horta
2006–07CS UCM Reşiţa26–26, 36–36Drammen HK
2007–08CS UCM Reşiţa28–29, 26–18Alpla Hard
2008–09CS UCM Reşiţa25–27, 25–20CSU Bucovina Suceava
2009–10Sporting CP27–25, 27–26MMTS Kwidzyn
2010–11RK Cimos Koper27–27, 31–27Benfica
2011–12AC Diomidis Argous26–23, 20–22Wacker Thun
2012–13SKA Minsk31–26, 32–24Handball Esch
2013–14IK Sävehof0-0, 37–26RK Metaloplastika Šabac
2014–15HC Odorheiu Secuiesc28–32, 32–25ABC/UMinho
2015–16ABC/UMinho28–22, 25–29Benfica
2016–17Sporting CP37–28, 30–24AHC Potaissa Turda
2017–18AHC Potaissa Turda33–22, 26–27AEK Athens
2018–19CSM Bucuresti
Paulo Pereira
22-22
26-20 (H)
AM Madeira Andebol SAD
2019–20COVİD-19 nedeniyle iptal edilmiştir.
2020–21AEK Athens HC
Dimitris Dimitroulias
54-46
(30-26, 24-20)
Ystads IF
2021–22Nærbø IL
Heine Ernst Jensen
56-51
(29-25, 27-26)
CS Minaur Baia Mare
2022–23

Şampiyon Takım Kadroları

Sezon/ŞampiyonTakım Kadroları
2018/2019 CSM BucurestiDaniel Ion Bera, Ionut Ciobanu, Allahkaram Esteki (IRA), Sajad Esteki (IRA), Goce Georgievski (MKD), Mihai Grigore, Jakub Krupa (CZE), Dan Andrei Lazar, Marouen Maggaiz (TUN), Constantin-Bogdan Manescu, Robert Mihai Militaru, Chike Osita Onyejekwe, Alexandro Pozzer (BRA), Ionur Emmanuel Ramba, Adrian Vladut Rotaru, Henrigue Selicani Teixeira (BRA), Leonardo Felipe Sampaio Santos (BRA), Ramon Alin Somlea, Alexander Tioumentsev Barabash (ESP), Faruk Vrazalic (BIH)
Baş Antrenör : Paulo Pereira
2019/2020COVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2020/2021Baş Antrenör :
2021/2022Halvor Elias Naerland (Kaleci), Vegard Bakken Qien (Kaleci),Andreas Horst Haugseng, Tord Haugseng, Theodor Svensgard, Jhon Thue, Lars Sigve Hamre, Ole Naerland, Rassin Haugseng, Tord Aksnes Lode, Atle Gudmestad, Torger Edland, Gustav Halvorsen, Lars Eirik Larsen, Lasse Hamann-Boeriths, Preben Leander Nord-Varhaug, Henning Knutsen, Mike Würtz Lonnei
Baş Antrenör : Heine Ernst Jensen