Dwars door Vlaanderen

Dwars door Vlaanderen, Belçika'da 1945'ten beri her yıl düzenlenen yarı klasik bir yol bisikleti yarışıdır. Yarış, her ikisi de Batı Flanders'de, Roeselare'de başlar ve Waregem'de sona erer. 2017'den beri etkinlik UCI Dünya Turu'na dahildir.

Mart ayı sonlarında düzenlenen etkinlik, E3 Harelbeke, Gent – ​​Wevelgem ve Flanders Turu'nu da içeren Flaman Bisiklet Haftası'nın bir parçasıdır. Dwars kapısı Vlaanderen geleneksel olarak Milan-San Remo'dan dört gün sonra ve Flanders Turu'ndan bir buçuk hafta önce yapıldı. 2018'den itibaren yarış, uluslararası takvimde bir hafta arttı ve şimdi Çarşamba günü Flanders'ın en önemli bisiklet klasiği olan Flanders Bisiklet Turu'ndan önce Pazar günü düzenlenecek.

2012 yılından bu yana, Dwars kapı Vlaanderen'in kadın yarışması, erkekler yarışı ile aynı gün, yaklaşık 130 kilometre uzaklıkta, aynı yerde başlayıp bitiyor. Her iki etkinlik de Flanders Classics tarafından organize edilmektedir.

Erkekler Yarış Sonuçları

SeneŞampiyon SürücüTakımıİkinci SürücüÜçüncü Sürücü
1945Rik Van SteenbergenMercier-Hutchinson
1946Maurice DesimpelaereAlcyon-Dunlop
1947Albert SercuBertin-Wolber
1948André RosseelAlcyon-Dunlop
1949Raymond ImpanisAlcyon-Dunlop
1950André RosseelAlcyon-Dunlop
1951Raymond ImpanisAlcyon-Dunlop
1952André MaelbranckePeugeot-Dunlop
1953Briek SchotteAlcyon-Dunlop
1954Germain DeryckeAlcyon-Dunlop
1955Briek SchotteAlcyon-Dunlop
1956Lucien DemunsterElvé-Peugeot
1957Noël ForéGroene Leeuw
1958André VlayenElvé-Peugeot-Marvan
1959Roger BaensPeugeot-BP-Dunlop
1960Arthur DecabooterGroene Leeuw
1961Maurice MeulemanWiel's–Flandria
1962Martin Van GeneugdenFlandria–Faema–Clément
1963Clément RomanFaema-Flandria
1964Piet van EstTelevizier
1965Alfons HermansLamot-Libertas
1966Walter GodefrootWiel's-Groene Leeuw
1967Daniël VanryckeghemMann-Grundig
1968Walter GodefrootFlandria–De Clerck
1969Eric LemanFlandria–De Clerck–Krüger
1970Daniël VanryckeghemMann-Grundig
1971
1972Marc DemeyerBeaulieu–Flandria
1973Roger LoyschWatney-Maes
1974Louis VerreydtIJsboerke-Colner
1975Cees PriemFrisol-G.B.C.
1976Willy PlanckaertMaes-Rokado
1977Walter PlanckaertMaes-Mini Flat
1978Jos SchipperMarc Zeepcentrale-Superia
1979Gustaaf Van RoosbroeckIJsboerke-Warncke
1980Johan van der MeerHB Alarmsystemen
1981Frank HosteTI–Raleigh–Creda
1982Jan RaasTI–Raleigh–Campagnolo
1983Etienne De WildeLa Redoute-Motobécane
1984Walter PlanckaertPanasonic–Raleigh
1985Eddy PlanckaertPanasonic–Raleigh
1986Eric VanderaerdenPanasonic–Merckx–Agu
1987Jelle NijdamSuperconfex–Kwantum–Yoko–Colnago
1988John TalenPanasonic–Isostar–Colnago–Agu
1989Dirk De WolfHitachi
1990Edwig Van HooydonckBuckler–Colnago–Decca
1991Eric VanderaerdenBuckler–Colnago–Decca
1992Olaf LudwigPanasonic–Sportlife
1993Johan MuseeuwGB–MG Maglificio
1994Carlo BomansGB–MG Maglificio
1995Jelle NijdamTVM–Polis Direct
1996Tristan HoffmanTVM–Farm Frites
1997Andrei TchmilLotto–Mobistar–Isoglass
1998Tom Steels (Belçika)Mapei–Bricobi
1999Johan Museeuw (Belçika)Mapei–Quick-Step
2000Tristan HoffmanMemory Card–Jack & Jones
2001Niko Eeckhout (Belçika)Lotto–Adecco
2002Baden CookeFrançaise des Jeux
2003Robbie McEwenLotto–Domo
2004Ludovic Capelle (Belçika)Landbouwkrediet–Colnago
2005Niko Eeckhout (Belçika)Chocolade Jacques–T Interim
2006Frederik Veuchelen (Belçika)Chocolade Jacques–Topsport Vlaanderen
2007Tom Boonen (Belçika)Quick-Step–Innergetic
2008Sylvain Chavanel (Belçika)Cofidis
2009Kevin Van Impe (Belçika)Quick-Step
2010Matti BreschelTeam Saxo Bank
2011Nick Nuyens (Belçika)Saxo Bank–SunGard
2012Niki TerpstraOmega Pharma–Quick-Step
2013Oscar GattoVini Fantini–Selle Italia
2014Niki TerpstraOmega Pharma–Quick-Step
2015Jelle Wallays (Belçika)Topsport Vlaanderen–Baloise
2016Jens Debusschere (Belçika)Lotto–Soudal
2017Yves Lampaert (Belçika)Quick-Step Floors
2018Yves Lampaert (Belçika)Quick-Step Floors
2019Mathieu van der Poel (Hollanda)Corendon–Circus
2020COVİD-19 nedeniyle iptal edildi
2021Dylan van Baarle (Hollanda)Ineos GrenadiersChristophe Laporte (Fransa)Tim Merlier (Belçika)
2022

Kadınlar Yarış Sonuçları

SeneŞampiyon SürücüTakımıİkinci SürücüÜçüncü Sürücü
2012Monique van de Ree (Hollanda)Skil 1t4i
2013Kirsten Wild (Hollanda)Argos–Shimano
2014Amy Pieters (Hollanda)Giant–Shimano
2015Amy Pieters (Hollanda)Team Liv–Plantur
2016Amy Pieters (Hollanda)Wiggle High5
2017Lotta Lepistö (Finlandiya)Cervélo–Bigla Pro Cycling
2018Ellen van Dijk (Hollanda)Team Sunweb
2019Ellen van Dijk (Hollanda)Trek–SegafredoMarta Bastianelli (İtalya)Lucinda Brand (Hollanda)
2020
2021Annemiek van Vleuten (Hollanda)Movistar TeamKatarzyna Niewiadoma (Polonya)Alexis Ryan (ABD)
2020