Dünya Kürek Kıyı (Coastal) Şampiyonası

Dünya Kürek Kıyı Şampiyonası, Dünya Kürek tarafından düzenlenen resmi bir kıyı kürek şampiyonası yarışmasıdır. Yarışma ilk olarak 2006 yılında Rowing Coastal World Challenge olarak düzenlendi ve başlangıçtan beri her yıl (2012, 2020 ve 2021 hariç) düzenlenen 2007'de resmi Dünya Şampiyonası statüsünü aldı. Bu şampiyonada, kafa kafaya eleme stilinin yarıştığı Dünya Kürek Sahil Sprint Finallerinin aksine, 4-6 km'lik yarışlarla dayanıklılık formatı, sahil boyunca kısa bir sprint ile yarışıyor.

Tek Erkekler

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2006Guernsey, Büyük BritanyaMr. Rousseau (Galler)Stewart Briggs (Guernsey)Sam Doran (İrlanda)
2007Cannes, Fransa
2008San Remo, İtalya
2009Plymouth, Büyük Britanya
2010İstanbul, Türkiye
2011Bari, İtalya
2013Helsingborg, İsveç
2014Selanik, Yunanistan
2015Lima, Peru
2016MonacoAdrián Miramón Quiroga (İspanya)Eduardo Linares (Peru)Dennis Gustavsson (İsveç)
2017Thonon-les-Bains, FransaSimone Martini (İtalya)Eduardo Linares (Peru)Adrián Miramón Quiroga (İspanya)
2018Sidney, KanadaEduardo Linares (Peru)Lars Wichert (Almanya)Simone Martini (İtalya)
2019Hong KongAdrián Miramón Quiroga (İspanya)Lars Wichert (Almanya)Simone Martini (İtalya)
2021Oeiras, PortekizJaime Canalejo Pazos (İspanya)Eduardo Gabriel Linares Ruiz (Almanya) Adrián Miramón Quiroga (İspanya)
2022Saundersfoot, Büyük Britanya

Çift Erkekler

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2006Guernsey, Büyük Britanya
2007Cannes, Fransa
2008San Remo, İtalya
2009Plymouth, Büyük Britanya
2010İstanbul, Türkiye
2011Bari, İtalya
2013Helsingborg, İsveç
2014Selanik, Yunanistan
2015Lima, Peru
2016Monacoİspanya
Noé Guzmán Del Castillo 
Antonio Guzmán Del Castillo
İtalya
Lorenzo Tedesco
Piero Sfiligoi
Monaco
Giuseppe Alberti
Quentin Antognelli
2017Thonon-les-Bains, FransaMacaristan
Adrian Juhasz
Bendeguz Peternari-Molinar 
Monaco
Mathieu Monfort
Quentin Antognelli
İtalya
Michele Ghezzo
Gustavo Ferrio 
2018Sidney, KanadaHollanda
Julien Bahain
Mitchel Steenman 
Fransa
Gael Chocheyras
Vincent Cavard 
İspanya
Antonio Guzmán Del Castillo
Patricio Rojas Aznar 
2019Hong Kongİspanya
Ander Martin
Carlos González 
Ukrayna
Yurly Ivanov
Andril Kachanov 
Monaco
Giuseppe Alberti
Mathieu Monfort
2021Oeiras, Portekizİsveç
2022Saundersfoot, Büyük Britanya

Dörtlü Erkekler

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2006Guernsey, Büyük BritanyaNova Group (Guernsey)Thames River Capital (Guernsey)Royal Bank of Scotland (Guernsey)
2007Cannes, Fransa
2008San Remo, İtalya
2009Plymouth, Büyük Britanya
2010İstanbul, Türkiye
2011Bari, İtalya
2013Helsingborg, İsveç
2014Selanik, Yunanistan
2015Lima, Peru
2016MonacoDukla Praha (Çek Cumhuriyeti)Circolo Cannotieri Saturnia I (İtalya)Elpis Genova (İtalya)
2017Thonon-les-Bains, FransaCC Saturnia (İtalya)Ita Uni (İtalya)Sporting Clube Portugal/Clube Fluvial Portuer (Portekiz)
2018Sidney, KanadaCC Saturnia (İtalya)SN Monaco (Monaco)Saint-Malo SNB (Fransa)
2019Hong KongRowing Club Genovese (İtalya)CC Saturnia (İtalya)Real Club de Regatas de Alicante (İspanya)
2021Oeiras, PortekizUkrayna
Çek CumhuriyetiBüyük Britanya
2022Saundersfoot, Büyük Britanya

Tek Kadınlar

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2006Guernsey, Büyük BritanyaP. Maltret (Fransa)Nina Reid (Yeni Zelenda)Paula van Katwyk (Guernsey)
2007Cannes, Fransa
2008San Remo, İtalya
2009Plymouth, Büyük Britanya
2010İstanbul, Türkiye
2011Bari, İtalya
2013Helsingborg, İsveç
2014Selanik, Yunanistan
2015Lima, Peru
2016MonacoMonika Dukarska (İrlanda)Alexandra Tsiavou (Yunanistan)Edwige Alfred (Fransa)
2017Thonon-les-Bains, FransaDiana Dymchenko (Ukrayna)Monika Dukarska (İrlanda)Edwige Alfred (Fransa)
2018Sidney, KanadaDiana Dymchenko (Ukrayna)Janneke van der Meulen (Hollanda)Jessica Berra (Fransa)
2019Hong KongDiana Dymchenko (Ukrayna)Jessica Berra (Fransa)Janneke van der Meulen (Hollanda)
2021Oeiras, PortekizStefania Gobbi (İtalya)Diana Dymchenko (Ukrayna)
2022Saundersfoot, Büyük Britanya

Çift Kadınlar

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2006Guernsey, Büyük BritanyaAlberdify Rowing Club (Galler)Killorglin Rowing Club (İrlanda)Exmouth Rowing Club (İngiltere)
2007Cannes, Fransa
2008San Remo, İtalya
2009Plymouth, Büyük Britanya
2010İstanbul, Türkiye
2011Bari, İtalya
2013Helsingborg, İsveç
2014Selanik, Yunanistan
2015Lima, Peru
2016Monacoİtalya
Federica Molinaro
Beatrice Millo 
Fransa
Diane Delalleau
Nathalie Collet
Tunus
Khadija Krimi
Nour El-Houda Ettaieb
2017Thonon-les-Bains, FransaRusya
Iuliia Volgina
Olga Khalaleeva
Fransa
Diane Delalleau
Nathalie Collet
İspanya
María Galván García
Natalia Miguel Gómez
2018Sidney, Kanadaİtalya
Eleonora Denich
Federica Molinaro
Fransa
Maya Cornut-Danjou
Josephine Cornut-Danjou
Fransa
Diane Delalleau
Nathalie Collet
2019Hong KongRusya
Hanna Prakatsen
Vasilisa Stepanova
Fransa
Maya Cornut-Danjou
Josephine Cornut-Danjou
Hong Kong
Ka Man Lee
Yuen Yin Lee
2021Oeiras, PortekizUkrayna
Kateryna Dudchenko
Anastasiia Kozhenkova
Ukrayna
Yevheniia Dovhodko
Daryna Verhogliad
2022Saundersfoot, Büyük Britanya

Dörtlü Kadınlar

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2006Guernsey, Büyük BritanyaKillorglin Ladies 4’s (İrlanda)Moore Stephens (Jersey)Geomarine (Guernsey)
2007Cannes, Fransa
2008San Remo, İtalya
2009Plymouth, Büyük Britanya
2010İstanbul, Türkiye
2011Bari, İtalya
2013Helsingborg, İsveç
2014Selanik, Yunanistan
2015Lima, Peru
2016MonacoClub Nautique de Nice (Fransa)GC Kaspiy (Rusya)Real Club de Regatas de Alicante (İspanya)
2017Thonon-les-Bains, FransaNautical Club of Thessaloniki (Yunanistan)CC Saturnia (İtalya)Erster Kieler RC v. 1862 e. V (Almanya)
2018Sidney, KanadaSHVSM VVS (Rusya)Real Club de Regatas de Alicante (İspanya)SN Monaco (Monaco)
2019Hong KongHong Kong Team (Hong Kong)SHVSM VVS (Rusya)Danske Studenters Roklub (Danimarka)
2021Oeiras, PortekizUkrayna
Olena Buryak
Yevheniia Dovhodko
Daryna Verhogliad
2022Saundersfoot, Büyük Britanya

Karışık Çiftler

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018Sidney, KanadaHollanda
Janneke van der Meulen
Mitchel Steenman 
Fransa
Edwige Alfred
Pierrick Ledard
İspanya
Kimberly Odette Forde
Ander Martin
2019Hong KongUkrayna
Diana Dymchenko
Yurly Ivanov 
Hollanda
Janneke van der Meulen
Mitchel Steenman
İspanya
Nadia Felipe García
Adrián Miramón Quiroga
2021Oeiras, Portekiz
2022Saundersfoot, Büyük Britanya