Davis Cup

Davis Cup, erkek tenisinde önde gelen uluslararası takım etkinliğidir. Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF) tarafından yürütülür ve her yıl rakip ülkelerden takımlar arasında eleme formatında yapılır. Organizatörler tarafından "Dünya Tenis Kupası" olarak tanımlanır ve kazananlar Dünya Şampiyonu takımı olarak anılır. Yarışma, 1900'de Büyük Britanya ve Amerika Birleşik Devletleri arasında bir meydan okuma olarak başladı. 2016'ya kadar 135 ülke takımlarla yarışmaya katıldı.

Turnuva tarihindeki en başarılı ülkeler Amerika Birleşik Devletleri (32 şampiyonluk kazanan ve 29 kez ikinci olarak bitiren) ve Avustralya'dır (Avustralasya olarak Yeni Zelanda ile altısı dahil olmak üzere 28 şampiyonluk kazanan ve 19 kez ikinci olarak bitiren) ). Mevcut şampiyonlar, 2021'de üçüncü şampiyonluğunu kazanmak için Hırvatistan'ı yenen Rusya.

Davis Cup'ın kadınlardaki eşdeğeri, daha önce Fed Cup olarak bilinen Billie Jean King Cup'tır. Avustralya, Rusya, Çek Cumhuriyeti ve Amerika Birleşik Devletleri aynı yıl hem Davis Cup hem de Fed Cup şampiyonluklarını kazanan yegane ülkelerdir.

Davis Kupası, Açık Çağ'ın başlamasından beş yıl sonra, 1973'e kadar yalnızca amatörlerin ve ulusal kayıtlı profesyonel oyuncuların (1968'den itibaren) rekabet etmesine izin verdi.

Eylül 2022 itibariyle, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali nedeniyle Rusya ve Beyaz Rusya turnuvadan ihraç edildiler.
Logo Davis Cup.svg
Spor Tenis
Kuruluş 1900
Kurucu Dwight F. Davis
Takım Sayısı 18 (Dünya Grubu)
Ülkeler ITF üye ülkeler
Kıtalar Dünya çapında
Son Şampiyon Kanada (1. şampiyonluğu)
En Başarılı Ülke Amerika Birleşik Devletleri (32 şampiyonluk)
Official website www.daviscup.com Edit this at Wikidata

Turnuva Yapısı

Kategori Gruplar
1 Dünya Grubu

18 ülke

2 1. Grup Amerika Bölgesi

6 ülke

1. Grup Avrupa/Afrika Bölgesi

11 ülke

1. Grup Asya/Okyanusya Bölgesi

7 ülke

3 2. Grup Amerika Bölgesi

8 ülke

2. Grup Avrupa/Afrika Bölgesi

16 ülke

2. Grup Asya/Okyanusya Bölgesi

8 ülke

4 3. Grup Amerika Bölgesi

9 ülke

3. Grup Avrupa Bölgesi

15 ülke

3. Grup Afrika Bölgesi

10 ülke

3. Grup Asya/Okyanusya Bölgesi

9 ülke

5       4. Grup Asya/Okyanusya Bölgesi

11 ülke

Şampiyon ÜlkeŞampiyonluk
Amerika Birleşik Devletleri32
Avustralya28
Fransa10
Büyük Britanya10
İsveç7
İspanya6
Çek Cumhuriyeti3
Almanya3
Rusya3
Hırvatistan2
Arjantin1
İtalya1
Sırbistan1
Güney Afrika1
İsviçre1
Kanada1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon TakımFinal Skorİkinci/Finalist
1900Boston, Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri3–0Büyük Britanya
1901Yapılmadı.
1902New York City, Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri3–2Büyük Britanya
1903Boston, United StatesBüyük Britanya4–1Amerika Birleşik Devletleri
1904London, United KingdomBüyük Britanya5–0Belçika
1905London, United KingdomBüyük Britanya5–0Amerika Birleşik Devletleri
1906London, United KingdomBüyük Britanya5–0Amerika Birleşik Devletleri
1907London, United KingdomAvustralya3–2*Büyük Britanya
1908Melbourne, AustraliaAvustralya3–2Amerika Birleşik Devletleri
1909Sydney, AustraliaAvustralya5–0Amerika Birleşik Devletleri
1910Yapılmadı.
1911Christchurch, New ZealandAvustralya4–0Amerika Birleşik Devletleri
1912Melbourne, AustraliaBüyük Britanya3–2Avustralya
1913London, United KingdomAmerika Birleşik Devletleri3–2Büyük Britanya
1914New York City, Amerika Birleşik DevletleriAvustralya3–2Amerika Birleşik Devletleri
1915Yapılmadı.
1916Yapılmadı.
1917Yapılmadı.
1918Yapılmadı.
1919Sydney, AustraliaAvustralya4–1Büyük Britanya
1920Auckland, New ZealandAmerika Birleşik Devletleri5–0Fransa
1921New York City, United StatesAmerika Birleşik Devletleri5–0Japonya
1922New York City, United StatesAmerika Birleşik Devletleri4–1Avustralya
1923New York City, United StatesAmerika Birleşik Devletleri4–1Avustralya
1924Philadelphia, United StatesAmerika Birleşik Devletleri5–0Avustralya
1925Philadelphia, United StatesAmerika Birleşik Devletleri5–0Fransa
1926Philadelphia, United StatesAmerika Birleşik Devletleri4–1Fransa
1927Philadelphia, United StatesFransa3–2Amerika Birleşik Devletleri
1928Paris, FranceFransa4–1Amerika Birleşik Devletleri
1929Paris, FranceFransa3–2Amerika Birleşik Devletleri
1930Paris, FranceFransa4–1Amerika Birleşik Devletleri
1931Paris, FranceFransa3–2Büyük Britanya
1932Paris, FranceFransa3–2Amerika Birleşik Devletleri
1933Paris, FranceBüyük Britanya3–2Fransa
1934London, United KingdomBüyük Britanya4–1Amerika Birleşik Devletleri
1935London, United KingdomBüyük Britanya5–0Amerika Birleşik Devletleri
1936London, United KingdomBüyük Britanya3–2Avustralya
1937London, United KingdomAmerika Birleşik Devletleri4–1Büyük Britanya
1938Philadelphia, United StatesAmerika Birleşik Devletleri3–2Avustralya
1939Haverford, United StatesAvustralya3–2Amerika Birleşik Devletleri
1940Yapılmadı.
1941Yapılmadı.
1942Yapılmadı.
1943Yapılmadı.
1944Yapılmadı.
1945Yapılmadı.
1946Melbourne, AvustralyaAmerika Birleşik Devletleri5–0*Avustralya
1947New York City, United StatesAmerika Birleşik Devletleri4–1Avustralya
1948New York City, United StatesAmerika Birleşik Devletleri5–0Avustralya
1949New York City, United StatesAmerika Birleşik Devletleri4–1Avustralya
1950New York City, United StatesAvustralya4–1Amerika Birleşik Devletleri
1951Sydney, AvustralyaAvustralya3–2Amerika Birleşik Devletleri
1952Adelaide, AvustralyaAvustralya4–1Amerika Birleşik Devletleri
1953Melbourne, AvustralyaAvustralya3–2Amerika Birleşik Devletleri
1954Sydney, AvustralyaAmerika Birleşik Devletleri3–2Avustralya
1955New York City, United StatesAvustralya5–0Amerika Birleşik Devletleri
1956Adelaide, AvustralyaAvustralya5–0Amerika Birleşik Devletleri
1957Melbourne, AvustralyaAvustralya3–2Amerika Birleşik Devletleri
1958Brisbane, AustraliaAmerika Birleşik Devletleri3–2Avustralya
1959New York City, United StatesAvustralya3–2Amerika Birleşik Devletleri
1960Sydney, AustraliaAvustralya4–1İtalya
1961Melbourne, AustraliaAvustralya5–0İtalya
1962Brisbane, AustraliaAvustralya5–0Meksika
1963Adelaide, AustraliaAmerika Birleşik Devletleri3–2Avustralya
1964Cleveland, United StatesAvustralya3–2Amerika Birleşik Devletleri
1965Sydney, AustraliaAvustralya4–1İspanya
1966Melbourne, AustraliaAvustralya4–1Hindistan
1967Brisbane, AustraliaAvustralya4–1İspanya
1968Adelaide, AustraliaAmerika Birleşik Devletleri4–1*Avustralya
1969Cleveland, United StatesAmerika Birleşik Devletleri5–0Romanya
1970Cleveland, United StatesAmerika Birleşik Devletleri5–0Batı Almanya
1971Charlotte, United StatesAmerika Birleşik Devletleri3–2Romanya
1972Bucharest, RomaniaAmerika Birleşik Devletleri3–2Romanya
1973Cleveland, United StatesAvustralya5–0Amerika Birleşik Devletleri
1974Güney AfrikaHindistan
1975Stockholm, Swedenİsveç3–2Çekoslavakya
1976Santiago, Chileİtalya4–1Şili
1977Sydney, AustraliaAvustralya3–1İtalya
1978Rancho Mirage, United StatesAmerika Birleşik Devletleri4–1Büyük Britanya
1979San Francisco, United StatesAmerika Birleşik Devletleri5–0İtalya
1980Prague, CzechoslovakiaÇekoslavakya4–1İtalya
1981Cincinnati, United StatesAmerika Birleşik Devletleri3–1 Argentina
1982Grenoble, FranceAmerika Birleşik Devletleri4–1Fransa
1983Melbourne, AustraliaAvustralya3–2İsveç
1984Gothenburg, Swedenİsveç4–1Amerika Birleşik Devletleri
1985Munich, West Germanyİsveç3–2Batı Almanya
1986Melbourne, AustraliaAvustralya3–2İsveç
1987Gothenburg, Swedenİsveç5–0Hindistan
1988Gothenburg, SwedenBatı Almanya4–1İsveç
1989Stuttgart, West GermanyBatı Almanya3–2İsveç
1990St. Petersburg, United StatesAmerika Birleşik Devletleri3–2Avustralya
1991Lyon, FranceFransa3–1Amerika Birleşik Devletleri
1992Fort Worth, United StatesAmerika Birleşik Devletleri3–1İsviçre
1993Düsseldorf, GermanyAlmanya4–1Avustralya
1994Moscow, Russiaİsveç4–1Rusya
1995Moscow, RussiaAmerika Birleşik Devletleri3–2Rusya
1996Malmö, SwedenFransa3–2İsveç
1997Gothenburg, Swedenİsveç5–0Amerika Birleşik Devletleri
1998Milan, Italyİsveç4–1İtalya
1999Nice, FranceAvustralya3–2Fransa
2000Barcelona, Spainİspanya3–1Avustralya
2001Melbourne, AustraliaFransa3–2Avustralya
2002Paris, FranceRusya3–2Fransa
2003Melbourne, AustraliaAvustralya3–1İspanya
2004Seville, Spainİspanya3–2Amerika Birleşik Devletleri
2005Bratislava, SlovakiaHırvatistan3–2Slovakya
2006Moscow, RussiaRusya3–2Arjantin
2007Portland, United StatesAmerika Birleşik Devletleri4–1Rusya
2008Mar del Plata, Argentinaİspanya3–1Arjantin
2009Barcelona, Spainİspanya5–0Çek Cumhuriyeti
2010Belgrade, SerbiaSırbistan3–2Fransa
2011Seville, Spainİspanya3–1Arjantin
2012Prague, Czech RepublicÇek Cumhuriyeti3–2İspanya
2013Belgrade, SerbiaÇek Cumhuriyeti3–2Sırbistan
2014Lille, Franceİsviçre3–1Fransa
2015Ghent, BelgiumBüyük Britanya3–1Belçika
2016Zagreb, CroatiaArjantin3–2Hırvatistan
2017Lille, FranceFransa3–2Belçika
2018Lille, FranceHırvatistan3–1Fransa
2019Madrid, Spainİspanya2–0Kanada
2020–21Madrid, SpainRusya2–0Hırvatistan
2022Bologna, İtalyaKanada
Denis Shapovalov
Félix Auger-Aliassime
Vasek Pospisil
2–0Avustralya
2023