Cycling at the Summer Universiade

Road Cycling

Men’s Road Rice

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaSergio Scremin (İtaly)Pavel Muzhitskiy (Soviet Union)Shin Dea-Cheul (South Korea)
2011Shenzhen, ChinaBernhard Oberholzer (Switzerland)Patrick Schelling (Switzerland)Genki Yamamoto (Japan)

Men’s Time Trial

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaSoviet Union
Yuriy Kashirin
Sergey Navolokin
Sergey Voronin
Yevgeniy Korolkov
Netherlands
Henk Boeve
Maarten Ducrot
Willem Jennen
Tanke Kolkhuis
Italy
Ennio Minello
Roberto Paoletti
Fabio Sciamanna
Sergio Scremin
2011Shenzhen, ChinaRussia
Sergey Shilov
Valery Kaykov
Artur Ershov
Maksim Kozyrev
Germany
Christoph Pfingsten
Grischa Janorschke
Mathias Belka
Daniel Westmattelmann
South Korea
Jang Chan-Jae
Jang Sun-Jae
Park Sung-Baek
Im Jaeyeon

Women’s Road Rice

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaNadezhda Kibardina (Soviet Union)Tamara Polyakova (Soviet Union)Jeannie Longo (France)
2011Shenzhen, ChinaGu Sun-Geun (South Korea)Son Hee-Jung (South Korea)Anne Arnouts (Belgium)

Women’s Time Trial

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaTamara Polyakova (sov)L. Slepokurova (sov)Nadezhda Kibardina (sov)
2011Shenzhen, ChinaLithuania 
Eglė Zablockytė
Aušrinė Trebaitė
Aleksandra Sošenko
South Korea
Son Hee-Jung
Yu Seonha
Lee Aejung
Germany
Lina Kristin Schink
Romy Kasper
Jana Schemmer

Track Cycling

Men’s sprint

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaAleksey Dotsenko (URS)Yemzar Guelachvili (URS)Almenares Triana (CUB)

Men’s 1 km time trial

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaAleksandr Panfilov (URS)Stefano Baudino (ITA)Andris Zelch-Lotchmelis (URS)

Men’s individual pursuit

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaAleksandr Krasnov (URS)Viktor Manakov (URS)Alex Stieda (CAN)
2011Shenzhen, ChinaSergei Shilov (Russia)Artur Ershov (Russia)Jang Sun-Jae (South Korea)

Men’s individual sprint

YearHostGoldSilverBronze
2011Shenzhen, ChinaDenis Dmitriev (Russia)Pavel Yakushevskiy (Russia)Zhang Miao (China)

Men’s points race

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaViktor Manakov (URS)Gheorghe Lautara (ROM)Robert Spezzatti (FRA)
2011Shenzhen, ChinaArtur Ershov (Russia)Bernhard Oberholzer (Switzerland)Choi Seungwoo (South Korea)

Men’s Keirin

YearHostGoldSilverBronze
2011Shenzhen, ChinaZhang Miao (China)Pavel Yakushevskiy (Russia)Florian Vernay (France)

Women’s individual pursuit

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaNadezhda Kibardina (URS)Jeannie Longo (FRA)Tamara Polyakova (URS)
2011Shenzhen, ChinaVilija Sereikaitė (Lithuania)Lesya Kalytovska (Ukraine)Svitlana Halyuk (Ukraine)

Women’s individual sprint

YearHostGoldSilverBronze
2011Shenzhen, ChinaGuo Shuang (China)Victoria Baranova (Russia)Virginie Cueff (France)

Women’s points race

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaIsabelle Nicoloso (FRA)Erika Salumäe (URS)Yekaterina Starikova (URS)
2011Shenzhen, ChinaLesya Kalytovska (Ukraine)Anastasia Chulkova (Russia)Minami Uwano (Japan)

Women’s 500 m time trial

YearHostGoldSilverBronze
2011Shenzhen, ChinaGong Jinjie (China)Lyubov Shulika (Ukraine)Victoria Baranova (Russia)

Women’s sprint

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaErika Salumäe (URS)Isabelle Nicoloso (FRA)Yang Guiling (CHN)

Women’s 1 km time trial

YearHostGoldSilverBronze
1983Edmonton, CanadaErika Salumäe (URS)Isabelle Nicoloso (FRA)Nadezhda Kibardina (URS)

Mountain biking

Men’s cross-country

YearHostGoldSilverBronze
2011Shenzhen, ChinaPavel Pryadein (Russia)Silvio Buesser (Switzerland)Jiří Hudeček (Czech Republic)

Women’s cross-country

YearHostGoldSilverBronze
2011Shenzhen, ChinaKsenia Kirillova (Russia)Maaris Meier (Estonia)Melanie Gay (Switzerland)

BMX

Men’s

YearHostGoldSilverBronze
2011Shenzhen, ChinaEvgeni Kleshchenko (Russia)Kirill Yashkin (Russia)Tautvydas Biknius (Lithuania)

Women’s

YearHostGoldSilverBronze
2011Shenzhen, ChinaVilma Rimšaitė (Lithuania)Marina Beskhmelnova (Russia)Margarita Lomakova (Russia)