Cycling at the Asian Games

BMX

Men’s race

GamesGoldSilverBronze
2010 GuangzhouSteven Wong (HKG)Akifumi Sakamoto (JPN)Masahiro Sampei (JPN)
2014 IncheonDaniel Caluag (PHI)Masahiro Sampei (JPN)Zhu Yan (CHN)
2018 Jakarta–PalembangYoshitaku Nagasako (JPN)I Gusti Bagus Saputra (INA)Daniel Caluag (PHI)

Women’s race

GamesGoldSilverBronze
2010 GuangzhouMa Liyun (CHN)Ayaka Miwa (JPN)Yue Cong (CHN)
2014 IncheonAmanda Mildred Carr (THA)Lu Yan (CHN)Peng Na (CHN)
2018 Jakarta–PalembangZhang Yaru (CHN)Chutikan Kitwanitsathian (THA)Wiji Lestari (INA)

Mountain bike

Men’s cross-country

GamesGoldSilverBronze
1998 BangkokAkihito Udagawa (JPN)Surajit Jirojwong (THA)Li Fuyu (CHN)
2002 BusanKenji Takeya (JPN)Zhu Yongbiao (CHN)Li Fuyu (CHN)
2010 GuangzhouChan Chun Hing (HKG)Kohei Yamamoto (JPN)Duan Zhiqiang (CHN)
2014 IncheonWang Zhen (CHN)Chan Chun Hing (HKG)Kohei Yamamoto (JPN)
2018 Jakarta–PalembangMa Hao (CHN)Lü Xianjing (CHN)Kirill Kazantsev (KAZ)

Men’s downhill

GamesGoldSilverBronze
1998 BangkokPhannarong Kongsamut (THA)Takashi Tsukamoto (JPN)Brian Cook (HKG)
2002 BusanJung Hyung-rae (KOR)Takashi Tsukamoto (JPN)Ryo Uchijima (JPN)
2018 Jakarta–PalembangKhoiful Mukhib (INA)Chiang Sheng-shan (TPE)Suebsakun

Women’s cross-country

GamesGoldSilverBronze
1998 BangkokMa Yanping (CHN)Kanako Kobayashi (JPN)Chantana Singupatham (THA)
2002 BusanMa Yanping (CHN)Yukari Nakagome (JPN)Zhang Na (CHN)
2010 GuangzhouRen Chengyuan (CHN)Shi Qinglan (CHN)Rie Katayama (JPN)
2014 IncheonShi Qinglan (CHN)Yang Ling (CHN)Yukari Nakagome (JPN)
2018 Jakarta–PalembangYao Bianwa (CHN)Li Hongfeng (CHN)Natalie Panyawan (THA)

Women’s downhill

GamesGoldSilverBronze
1998 BangkokSachiko Kamakura (JPN)Mami Masuda (JPN)Chen Ju-miao (TPE)
2002 BusanMio Suemasa (JPN)Mami Masuda (JPN)Risa Suseanty (INA)
2018 Jakarta–PalembangTiara Andini Prastika (INA)Vipavee Deekaballes (THA)Nining Porwaningsih (INA)

Road

Men’s road race

GamesGoldSilverBronze
1951 New Delhi Kihei Tomioka (JPN) Yuji Tachiiri (JPN) Takeo Sato (JPN)
1958 Tokyo Lee Hong-bok (KOR) Ro Do-chon (KOR) Kim Ho-soon (KOR)
1962 Jakarta Taworn Jirapan (THA) Masashi Omiya (JPN) Won Chung-ho (KOR)
1966 Bangkok Pairote Roongtonkit (THA) Ahn Byung-hoon (KOR) Choochart Warawoot (THA)
1970 Bangkok Ng Joo Ngan (MAS) Masato Abe (JPN) Jung Chong-jin (KOR)
1974 Tehran Hassan Arianfard (IRI) Gholam Hossein Kouhi (IRI) Behrouz Rahbar (IRI)
1978 Bangkok Yoshitaka Nihei (JPN) Saleem Shanati (IRQ) Jiang Ming (CHN)
1982 New Delhi Park Se-ryong (KOR) Tsedendambyn Ganbold (MGL) Ali Zangiabadi (IRI)
1986 Seoul Shin Dae-chul (KOR) Fanny Gunawan (INA) Oh Yoon-hwan (KOR)
1990 Beijing Tang Xuezhong (CHN) Wang Shusen (CHN) Dashnyamyn Tömör-Ochir (MGL)
1994 Hiroshima Andrey Kivilev (KAZ) Alexander Vinokourov (KAZ) Tang Xuezhong (CHN)
1998 Bangkok Wong Kam Po (HKG) Makoto Iijima (JPN) Victor Espiritu (PHI)
2002 Busan Sergey Krushevskiy (UZB) Alexander Vinokourov (KAZ) Wong Kam Po (HKG)
2006 Doha Wong Kam Po (HKG) Mehdi Sohrabi (IRI) Park Sung-baek (KOR)
2010 Guangzhou Wong Kam Po (HKG) Takashi Miyazawa (JPN) Zou Rongxi (CHN)
2014 Incheon Jang Kyung-gu (KOR) Arvin Moazzami (IRI) Leung Chun Wing (HKG)
2018 Jakarta–Palembang Alexey Lutsenko (KAZ) Fumiyuki Beppu (JPN) Navuti Liphongyu (THA)

Men’s open road race

GamesGoldSilverBronze
1962 JakartaHendrik Brocks (INA)Wanchai Wilasineekul (THA)Aming Priatna (INA)

Men’s individual time trial

GamesGoldSilverBronze
1998 BangkokGhader Mizbani (IRI)Dmitriy Fofonov (KAZ)Pavel Nevdakh (KAZ)
2002 BusanAndrey Teteryuk (KAZ)Eugen Wacker (KGZ)Sergey Krushevskiy (UZB)
2006 DohaSong Baoqing (CHN)Eugen Wacker (KGZ)Andrey Mizurov (KAZ)
2010 GuangzhouChoe Hyeong-min (KOR)Eugen Wacker (KGZ)Hossein Askari (IRI)
2014 IncheonAlexey Lutsenko (KAZ)Eugen Wacker (KGZ)Hossein Askari (IRI)
2018 Jakarta–PalembangAlexey Lutsenko (KAZ)Muradjan Khalmuratov (UZB)Fumiyuki Beppu (JPN)

Men’s team road race

GamesGoldSilverBronze
1958 TokyoSouth Korea
Kim Ho-soon
Lee Hong-bok
Ro Do-chon
JapanSouth Vietnam 
Lê Văn Trọng
Ngô Thành Liêm
Trần Văn Nên
1962 JakartaIndonesia
Hendrik Brocks
Aming Priatna
Wahju Wahdini
Thailand
Taworn Jirapan
Pitaya Kirdtubtin
Wanchai Wilasineekul
Malaysia 
Rosli Abdul Kadir
Jaafar Bibon
Mohamad Jaafar
1966 BangkokSouth Korea
Ahn Byung-hoon
Ahn Kwang-san
Lee Seon-bae
Thailand
Pairote Roongtonkit
Chainarong Sophonpong
Choochart Warawoot
South Vietnam 
Đào Văn Nam
Phạm Văn Thanh
Trần Gia Thu
1970 BangkokSouth Korea
Cho Sung-hwan
Hwang Bo-youn
Jung Chong-jin
Yoo Jae-myung
Malaysia 
Chow Teck Beng
Ng Joo Ngan
Azizan Ramli
Omar Haji Saad
Japan
Masato Abe
Toru Miyaichi
Takao Ono
Terue Yoshida

Men’s team time trial

GamesGoldSilverBronze
1962 JakartaIndonesiaSouth KoreaThailand
Hendrik BrocksShin Ki-chulWanchai Wilasineekul
Wahju WahdiniAhn Byung-hoonPreeda Chullamondhol
Hasjim RoesliSong Ung-ilSmaisuk Krisansuwan
Aming PriatnaWon Chung-hoPitaya Kirdtubtin
1966 BangkokJapanSouth KoreaIran
Yoshiharu KuboAhn Byung-hoonDavoud Akhlaghi
Kozo NishimuraCho Sung-hwanMehdi Doukchi
Takao OnoLee Seon-baeEsmaeil Hosseini
1970 BangkokJapanIranSouth Korea
Masato AbeHassan ArianfardCho Sung-hwan
Toru MiyaichiHossein BaharlooChun Sung-kook
Takao OnoAsghar DaroudiJung Chong-jin
Terue YoshidaKhosro HaghgoshaYoo Jae-myung
1974 TehranIranJapanMongolia
Hassan Arianfard
Gholam Hossein Kouhi
Behrouz Rahbar
Esmaeil Zeinali
1978 BangkokJapanSouth KoreaChina
Yoshitaka NiheiLee Young-kyuGuo Demao
Toshiaki NishizawaShin In-sooLi Jianmin
Tsutomu OkaboriShin Nam-sooSun Zhanbo
Katsuji TeraguchiYang Joon-sengWu Zengren
1982 New DelhiSouth KoreaJapanIran
Jang Yun-hoMasatoshi IchikawaMehrdad Afsharian
Kim Byung-sunHiroki SekineAbolfazl Khandaghi
Kim Chul-seokMatsuyoshi TakahashiMohammad Ali Mohammadi
Lee Jin-okMasatomo YabeAli Zangiabadi
1986 SeoulChinaJapanSouth Korea
Guo LongchenToshimi SatoKim Chul-seok
Han ShuxiangKyoshi MiuraJang Yun-ho
Wu WeipeiMatsuyoshi TakahashiKim Kwang-pil
Zhang ZhongluHiroshi DaimonLee Jin-ok
1990 BeijingChinaMongoliaSouth Korea
Guo LongchenDamdinjamtsyn JargalsaikhanCho Duk-haeng
Liu HongBatsükhiin KhayankhyarvaaChung Rai-jin
Tang XuezhongDashjamtsyn MönkhbatKwon Jung-ho
Wu WeipeiDashnyamyn Tömör-OchirPark Myung-soon
1994 HiroshimaKazakhstanChinaKyrgyzstan
Sergey LavrenenkoPan GuangchunDmitriy Chentsov
Andrey MizurovTang XuezhongAleksandr Dyadichkin
Mikhail TeteryukWang ZhengquanAleksandr Kaikin
Alexander VinokourovZhu ZhengjunEvgeny Tuzkov
2006 DohaKazakhstanIranJapan
Ilya ChernyshovHossein AskariYoshiyuki Abe
Alexandr DymovskikhAlireza HaghiKazuya Okazaki
Dmitriy GruzdevGhader MizbaniSatoshi Hirose
Andrey MizurovAbbas Saeidi TanhaKazuhiro Mori

Women’s road race

GamesGoldSilverBronze
1986 SeoulKim Kyung-sook (KOR)Wang Li (CHN)Son Yak-sun (KOR)
1990 BeijingLu Suyan (CHN)Zhang Shuzhen (CHN)Kyung Mi-ok (KOR)
1994 HiroshimaGuo Xinghong (CHN)Zhao Haijuan (CHN)Wang Shuqing (CHN)
1998 BangkokBanna Kamfoo (THA)Kaori Sakashita (JPN)Wang Shuqing (CHN)
2002 BusanKim Yong-mi (KOR)Uyun Muzizah (INA)Jiang Yanxia (CHN)
2006 DohaMayuko Hagiwara (JPN)Zhao Na (CHN)Han Song-hee (KOR)
2010 GuangzhouHsiao Mei-yu (TPE)Santia Tri Kusuma (INA)Zhao Na (CHN)
2014 IncheonJutatip Maneephan (THA)Nguyễn Thị Thật (VIE)Hsiao Mei-yu (TPE)
2018 Jakarta–PalembangNa Ah-reum (KOR)Pu Yixian (CHN)Eri Yonamine (JPN)

Women’s individual time trial

GamesGoldSilverBronze
1998 BangkokZhao Haijuan (CHN)Ma Huizhen (CHN)Ayumu Otsuka (JPN)
2002 BusanLi Meifang (CHN)Ayumu Otsuka (JPN)Lee Eun-joo (KOR)
2006 DohaLi Meifang (CHN)Zulfiya Zabirova (KAZ)Lee Min-hye (KOR)
2010 GuangzhouLee Min-hye (KOR)Jiang Fan (CHN)Chanpeng Nontasin (THA)
2014 IncheonNa Ah-reum (KOR)Li Wenjuan (CHN)Jamie Wong (HKG)
2018 Jakarta–PalembangNa Ah-reum (KOR)Eri Yonamine (JPN)Leung Wing Yee (HKG)

Track

Men’s Track

Women’s Track