Cycling at the Asian Games

Women’s Track

Sprint

GamesGoldSilverBronze
1986 Seoul Zhou Suying (CHN) Zhou Shumin (CHN) Jun Mi-sook (KOR)
1990 Beijing Zhou Shumin (CHN) Wang Xuemei (CHN) Zhou Lingmei (CHN)
1994 Hiroshima Chang Yubin (CHN) Lu Jinhua (CHN) Yang Hsiu-chen (TPE)
1998 Bangkok Wang Yan (CHN) Jiang Cuihua (CHN) Fang Fen-fang (TPE)
2002 Busan Li Na (CHN) Maya Tachikawa (JPN) Ku Hyun-jin (KOR)
2006 Doha Guo Shuang (CHN) Gong Jinjie (CHN) You Jin-a (KOR)
2010 Guangzhou Guo Shuang (CHN) Lin Junhong (CHN) Lee Wai Sze (HKG)
2014 Incheon Lee Wai Sze (HKG) Zhong Tianshi (CHN) Lin Junhong (CHN)
2018 Jakarta–Palembang Lee Wai Sze (HKG) Lee Hye-jin (KOR) Cho Sun-young (KOR)

500 m time trial

GamesGoldSilverBronze
1990 BeijingZhou Lingmei (CHN)Zhao Yi (CHN)Nurhayati (INA)
2002 BusanJiang Yonghua (CHN)Sayuri Osuga (JPN)Lee Jong-ae (KOR)
2006 DohaGuo Shuang (CHN)Hsiao Mei-yu (TPE)You Jin-a (KOR)
2010 GuangzhouLee Wai Sze (HKG)Guo Shuang (CHN)Hsiao Mei-yu (TPE)

Keirin

GamesGoldSilverBronze
2014 IncheonLee Wai Sze (HKG)Fatehah Mustapa (MAS)Zhong Tianshi (CHN)
2018 Jakarta–PalembangLee Wai Sze (HKG)Lee Hye-jin (KOR)Zhong Tianshi (CHN)

Individual pursuit

GamesGoldSilverBronze
1990 Beijing Zhao Yi (CHN) Kim Jung-sin (KOR) Wakako Abe (JPN)
1994 Hiroshima Wang Quingzhi (CHN) Ma Huizhen (CHN) Seiko Hashimoto (JPN)
1998 Bangkok Wang Quingzhi (CHN) Zhao Haijuan (CHN) Kim Yong-mi (KOR)
2002 Busan Zhao Haijuan (CHN) Uyun Muzizah (INA) Lim Hyung-joon (KOR)
2006 Doha Lee Min-hye (KOR) Li Meifang (CHN) Wang Li (CHN)
2010 Guangzhou Jiang Fan (CHN) Lee Min-hye (KOR) Wu Chaomei (CHN)
2018 Jakarta–Palembang Lee Ju-mi (KOR) Wang Hong (CHN) Huang Ting-ying (TPE)

Points race

GamesGoldSilverBronze
2002 Busan Kim Yong-mi (KOR)Ayumu Otsuka (JPN)Santia Tri Kusuma (INA)
2006 DohaLi Yan (CHN)Lee Min-hye (KOR)Chanpeng Nontasin (THA)
2010 GuangzhouLiu Xin (CHN)Jamie Wong (HKG)Chanpeng Nontasin (THA)

Omnium

GamesGoldSilverBronze
2014 IncheonHsiao Mei-yu (TPE)Luo Xiaoling (CHN)Na Ah-reum (KOR)
2018 Jakarta–PalembangYumi Kajihara (JPN)Huang Ting-ying (TPE)Kim You-ri (KOR)

Madison

GamesGoldSilverBronze
2018 Jakarta–PalembangSouth Korea
Kim You-ri
Na Ah-reum
Hong Kong 
Yang Qianyu
Pang Yao
China
Liu Jiali
Wang Xiaofei

Team Sprint

GamesGoldSilverBronze
2014 IncheonChina
Gong Jinjie
Zhong Tianshi
South Korea
Kim Won-gyeong
Lee Hye-jin
Chinese Taipei 
Hsiao Mei-yu
Huang Ting-ying
2018 Jakarta–PalembangChina
Lin Junhong
Zhong Tianshi
Hong Kong
Li Yin Yin
Ma Wing Yu
Lee Wai Sze
South Korea
Kim Won-gyeong
Lee Hye-jin
Cho Sun-young

Team pursuit

GamesGoldSilverBronze
2014 IncheonChina
Zhao Baofang
Huang Dongyan
Jiang Wenwen
Jing Yali
South Korea 
Son Hee-jung
Kim You-ri
Lee Ju-mi
Na Ah-reum
Lee Min-hye
Rhee Chae-kyung
Chinese Taipei 
Hsiao Mei-yu
Huang Ting-ying
Tseng Hsiao-chia
I Fang-ju
2018 Jakarta–PalembangSouth Korea 
Kim You-ri
Na Ah-reum
Kim Hyun-ji
Lee Ju-mi
China
Liu Jiali
Wang Xiaofei
Wang Hong
Chen Qiaolin
Ma Menglu
Jin Chenhong
Japan
Yuya Hashimoto
Miho Yoshikawa
Kisato Nakamura
Yumi Kajihara
Nao Suzuki