Cycling at the Asian Games

Men’s Track

Sprint

GamesGoldSilverBronze
1951 New Delhi Takeo Sato (JPN) Shoichiro Sugihara (JPN) Rohinton Noble (IND)
1958 Tokyo Seiki Hirama (JPN) Jafar Goltalab (IRI) Muhammad Shah Rukh (PAK)
1974 Tehran Shinpei Okajima (JPN) Motomi Shimamoto (JPN) Noh Hae-soo (KOR)
1978 Bangkok Yoshikazu Cho (JPN) Takashi Ebina (JPN) Park Il-woo (KOR)
1982 New Delhi Tsutomu Sakamoto (JPN) Katsuo Nakatake (JPN) Kim Young-soo (KOR)
1986 Seoul Norichika Shirai (JPN) Hiroshi Toyooka (JPN) Um Young-sup (KOR)
1990 Beijing Hideki Miwa (JPN) Hiroshi Toyooka (JPN) Toshinobu Saito (JPN)
1994 Hiroshima Toshinobu Saito (JPN) Hyun Byung-chul (KOR) Toshiyuki Ono (JPN)
1998 Bangkok Yuichiro Kamiyama (JPN) Noriaki Mabuchi (JPN) Hyun Byung-chul (KOR)
2002 Busan Takashi Kaneko (JPN) Josiah Ng (MAS) Akihiro Isezaki (JPN)
2006 Doha Tsubasa Kitatsuru (JPN) Choi Lae-seon (KOR) Tang Qi (CHN)
2010 Guangzhou Zhang Lei (CHN) Tsubasa Kitatsuru (JPN) Yudai Nitta (JPN)
2014 Incheon Seiichiro Nakagawa (JPN) Tomoyuki Kawabata (JPN) Bao Saifei (CHN)
2018 Jakarta–Palembang Azizulhasni Awang (MAS) Tomohiro Fukaya (JPN) Im Chae-bin (KOR)

1 km time trial

GamesGoldSilverBronze
1951 New Delhi Shoichiro Sugihara (JPN) Ryo Ishikawa (JPN) Netai Chand Bysack (IND)
1958 Tokyo Tetsuo Osawa (JPN) Jafar Goltalab (IRI) Trần Văn Nay (VNM)
1966 Bangkok Preeda Chullamondhol (THA) Takao Shimomura (JPN) Fan Yue-tao (ROC)
1970 Bangkok Takafumi Matsuda (JPN) Kim Kwang-sun (KOR) Daud Ibrahim (MAS)
1974 Tehran Shinpei Okajima (JPN) Lee Kwan-sun (KOR) Zhang Lihua (CHN)
1978 Bangkok Lee Kwan-sun (KOR) Takashi Ebina (JPN) Zhang Lihua (CHN)
1982 New Delhi Tsutomu Sakamoto (JPN) Kim Young-soo (KOR) Rodolfo Guaves (PHI)
1986 Seoul Mitsuo Ishii (JPN) Um Young-sup (KOR) Wang Jifu (CHN)
1990 Beijing Keiji Kojima (JPN) Hiroshi Toyooka (JPN) Um Young-sup (KOR)
1994 Hiroshima Masanaga Shiohara (JPN) Hong Suk-hwan (KOR) Won Chang-yong (KOR)
1998 Bangkok Ji Sung-hwan (KOR) Takanobu Jumonji (JPN) Chen Keng-hsien (TPE)
2002 Busan Lin Chih-hsan (TPE) Keiichi Omori (JPN) Kim Chi-bum (KOR)
2006 Doha Feng Yong (CHN) Yusho Oikawa (JPN) Kang Dong-jin (KOR)

Keirin

GamesGoldSilverBronze
2002 BusanShinichi Ota (JPN)Yuji Yamada (JPN)Hyun Byung-chul (KOR)
2006 DohaKang Dong-jin (KOR)Josiah Ng (MAS)Hiroyuki Inagaki (JPN)
2010 GuangzhouAzizulhasni Awang (MAS)Josiah Ng (MAS)Zhang Miao (CHN)
2014 IncheonMohammad Daneshvar (IRI)Kazunari Watanabe (JPN)Josiah Ng (MAS)
2018 Jakarta–PalembangJai Angsuthasawit (THA)Yudai Nitta (JPN)Azizulhasni Awang (MAS)

Individual pursuit

GamesGoldSilverBronze
1966 Bangkok Preeda Chullamondhol (THA) Masayuki Goto (JPN) Esmaeil Hosseini (IRI)
1970 Bangkok Kenichi Ono (JPN) Kwon Jung-hyun (KOR) Suriya Saechia (THA)
1974 Tehran Yoichi Machishima (JPN) Kim Sang-soo (KOR) Khosro Haghgosha (IRI)
1978 Bangkok Toshiaki Ikeura (JPN) Park Il-woo (KOR) Xu Yongqing (CHN)
1982 New Delhi Mitsugi Sarudate (JPN) Kim Ju-seok (KOR) Liu Xuezhong (CHN)
1986 Seoul Yoshihiro Tsumuraya (JPN) Koichi Azuma (JPN) Mehrdad Afsharian (IRI)
1990 Beijing Park Min-su (KOR) Masamitsu Ehara (JPN) Chou Tsung-te (TPE)
1994 Hiroshima Vadim Kravchenko (KAZ) Eugen Wacker (KGZ) Guo Longchen (CHN)
1998 Bangkok Vadim Kravchenko (KAZ) Noriyuki Iijima (JPN) Eugen Wacker (KGZ)
2002 Busan Vadim Kravchenko (KAZ) Suh Seok-kyu (KOR) Noriyuki Iijima (JPN)
2006 Doha Jang Sun-jae (KOR) Taiji Nishitani (JPN) Hwang In-hyeok (KOR)
2010 Guangzhou Jang Sun-jae (KOR) Cheung King Lok (HKG) Li Wei (CHN)
2018 Jakarta–Palembang Park Sang-hoon (KOR) Ryo Chikatani (JPN) Artyom Zakharov (KAZ)

Points race

GamesGoldSilverBronze
1982 New Delhi Akira Bando (JPN) Matsuyoshi Takahashi (JPN) Edgardo Pagarigan (PHI)
1986 Seoul Ali Zangiabadi (IRI) Yuichiro Kamiyama (JPN) Bernardo Rimarim (PHI)
1990 Beijing Park Min-su (KOR) Hsu Jui-te (TPE) Daisuke Imanaka (JPN)
1994 Hiroshima Cho Ho-sung (KOR) Vadim Kravchenko (KAZ) Akihiro Osawa (JPN)
1998 Bangkok Sergey Lavrenenko (KAZ) Cho Ho-sung (KOR) Amir Zargari (IRI)
2002 Busan Cho Ho-sung (KOR) Ma Yajun (CHN) Noriyuki Iijima (JPN)
2006 Doha Cheung King Wai (HKG) Vladimir Tuychiev (UZB) Ilya Chernyshov (KAZ)
2010 Guangzhou Vladimir Tuychiev (UZB) Wong Kam Po (HKG) Mehdi Sohrabi (IRI)

800 m mass start

GamesGoldSilverBronze
1966 BangkokPreeda Chullamondhol (THA)Kozo Nishimura (JPN)Trevor de Silva (CEY)
1970 BangkokKriengsak Varavudhi (THA)Kim Kwang-sun (KOR)Rolando Guaves (PHI)

1600 m mass start

GamesGoldSilverBronze
1966 BangkokSmaisuk Krisansuwan (THA)Claudio Romeo (PHI)Takao Shimomura (JPN)
1970 BangkokDaud Ibrahim (MAS)Somchai Chantarasamrit (THA)Roberto Querimit (PHI)

4800 m mass start

GamesGoldSilverBronze
1966 BangkokPreeda Chullamondhol (THA)Liu Cheng-tao (ROC)Trevor de Silva (CEY)
1970 BangkokKriengsak Varavudhi (THA)Rolando Guaves (PHI)Kwon Jung-hyun (KOR)

10000 m mass start

GamesGoldSilverBronze
1966 BangkokMasanori Tsuji (JPN)Chainarong Sophonpong (THA)Claudio Romeo (PHI)
1970 BangkokChainarong Sophonpong (THA)Kwon Jung-hyun (KOR)Ng Joo Pong (MAS)

Omnium

GamesGoldSilverBronze
2014 IncheonEiya Hashimoto (JPN)Cho Ho-sung (KOR)Cheung King Lok (HKG)
2018 Jakarta–PalembangEiya Hashimoto (JPN)Leung Chun Wing (HKG)Artyom Zakharov (KAZ)

Tandem

GamesGoldSilverBronze
1958 TokyoJapan 
Takeo Kirigaya
Kiyoshi Ochi
Pakistan 
Muhammad Shah Rukh
Saleem Farooqi
None awarded

Madison

GamesGoldSilverBronze
2002 BusanSouth Korea 
Suh Seok-kyu
Cho Ho-sung
Japan
Makoto Iijima
Shinichi Fukushima
Hong Kong
Wong Kam Po
Ho Siu Lun
2006 DohaSouth Korea 
Jang Sun-jae
Park Sung-baek
Kazakhstan 
Ilya Chernyshov
Alexey Lyalko
Iran 
Mehdi Sohrabi
Amir Zargari
2018 Jakarta–PalembangHong Kong
Cheung King Lok
Leung Chun Wing
South Korea 
Park Sang-hoon
Kim Ok-cheol
Japan
Eiya Hashimoto
Shunsuke Imamura

Team sprint

GamesGoldSilverBronze
2002 BusanJapanSouth KoreaChinese Taipei
Yuichiro KamiyamaYang Hee-jinLin Kun-hung
Harutomo WatanabeCho Hyun-okChen Keng-hsien
Takashi KanekoKim Chi-bumLin Chih-hsan
2006 DohaJapanChinaSouth Korea
Kazuya NaritaFeng YongChoi Lae-seon
Yudai NittaLin FengKang Dong-jin
Kazunari WatanabeZhang LeiYang Hee-chun
2010 GuangzhouChinaJapanIran
Zhang LeiKazunari WatanabeFarshid Farsinejadian
Zhang MiaoYudai NittaMahmoud Parash
Cheng ChangsongKazuya NaritaHassan Ali Varposhti
2014 IncheonSouth KoreaChinaJapan
Son Je-yongHu KeTomoyuki Kawabata
Kang Dong-jinBao SaifeiKazunari Watanabe
Im Chae-binXu ChaoSeiichiro Nakagawa
2018 Jakarta–PalembangChinaMalaysiaJapan
Li JianxinAzizulhasni AwangKazuki Amagai
Xu ChaoShah Firdaus SahromYudai Nitta
Zhou YuFadhil ZonisTomohiro Fukaya

1600 m team time trial

GamesGoldSilverBronze
1966 BangkokJapan
Masayuki Goto
Morimasa Murakami
Junichi Onodera
Takao Shimomura
Thailand
Somchai Chantarasamrit
Preeda Chullamondhol
Narong Nilpecharat
Somkuan Seehapant
South Korea
Kim Jung-kil
Kim Kwang-sun
Kwon Jung-hyun
Sin Dong-in
1970 Bangkok Japan
Tsutomu Irimagawa
Seiichi Iwasaki
Takafumi Matsuda
Shinpei Okajima
Thailand
Somchai Chantarasamrit
Suriya Saechia
Chainarong Sophonpong
Kriengsak Varavudhi
South Korea
Kim Jung-kil
Kim Kwang-sun
Kwon Jung-hyun
Suh Jung-sub

Team pursuit

GamesGoldSilverBronze
1951 New Delhi Japan (JPN) India (IND)None awarded
Ryo IshikawaDhangar
Takeo SatoRaj Kumar Mehra
Yuji TachiiriMadan Mohan
Kihei TomiokaGurdev Singh
1958 Tokyo Japan (JPN) Pakistan (PAK) Republic of China (ROC)
Mitsunori AraiMuhammad AshiqChen Po-chung
Masao IkedaAbdul Razzaq BalochChen Shee-chuan
Masao KogaG. H. BalochHuang Tan-chie
Katsuya SaitoMuhammad Shah RukhLai Shuh-shong
1966 Bangkok Japan (JPN) Thailand (THA) South Korea (KOR)
Morimasa MurakamiSomchai ChantarasamritKim Jung-kil
Takao OnoPirom ChoonlahoonKim Kwang-sun
Junichi OnoderaPreeda ChullamondholKwon Jung-hyun
Smaisuk KrisansuwanSuh Jung-sub
1970 Bangkok Japan (JPN) Thailand (THA) Iran (IRI)
Tsutomu IrimagawaSomchai ChantarasamritHassan Arianfard
Seiichi IwasakiSuriya SaechiaHossein Baharloo
Takafumi MatsudaChainarong SophonpongManouchehr Daneshmand
Shinpei OkajimaKriengsak VaravudhiKhosro Haghgosha
1974 Tehran Japan (JPN) Iran (IRI) South Korea (KOR)
Hossein BaharlooKim Sang-soo
Manouchehr DaneshmandLee Kwan-sun
Khosro HaghgoshaNoh Hae-soo
Ali PourmehrYang Joon-seng
1978 Bangkok South Korea (KOR) China (CHN) Japan (JPN)
Lee Jong-moonHuang JunKazuhiro Arai
Lee Kwan-sunLiu FuToshiaki Ikeura
Park Il-wooMa JianminAkira Kunisue
Shin Nam-sooWu ShuchengHiroyashi Soeta
1982 New Delhi Japan (JPN) South Korea (KOR) Philippines (PHI)
Hisao HozumiKim Ju-seokDeograves Asuncion
Mitsugi SarudateKim Mak-dongJomel Lorenzo
Masashi SatoLee Yong-wooRenato Mier
Shigeru YoshidaOh Yoon-hwanDiomedes Panton
1986 Seoul Japan (JPN) South Korea (KOR) China (CHN)
Koichi AzumaAn U-hyeokJiang Xuehua
Mitsuo IshiiCho Keon-haengLin Xufang
Hiroichi KatoDo Eun-chulLiu Jun
Yoshihiro TsumurayaLee Ki-hanLiu Xuezhong
1990 Beijing Japan (JPN) China (CHN) South Korea (KOR)
Masamitsu EharaGuo LongchenChung Jum-sik
Keiji KojimaJin ShudaKim Yong-kyu
Fumiharu MiyamotoPan GuangchunLee Kyung-hwan
Yasuhiro YoshidaWu WeipeiPark Min-su
1994 Hiroshima South Korea (KOR) Kazakhstan (KAZ) Japan (JPN)
Chung Young-hoonSergey KonnovNaokiyo Hashisako
Hong Suk-hwanVadim KravchenkoMakio Madarame
Ji Sung-hwanSergey LavrenenkoSusumu Oikawa
Park Min-suAlexandr NadobenkoEiko Takahashi
1998 Bangkok South Korea (KOR) Kazakhstan (KAZ) China (CHN)
Hong Suk-hwanVadim KravchenkoWang Zhengquan
Noh Young-shikDmitriy MuravyevShi Guijun
Ji Sung-hwanVladimir BushanskiyPan Guangchun
Cho Ho-sungValeriy TitovMa Yajun
2002 Busan China (CHN) Iran (IRI) Kazakhstan (KAZ)
Guo JianbinHossein AskariVladimir Bushanskiy
Ma YajunAlireza HaghiAndrey Kashechkin
Shi GuijunAbbas Saeidi TanhaVadim Kravchenko
Wang FeiAmir ZargariDmitriy Muravyev
Mehdi Sohrabi
2006 Doha South Korea (KOR) Iran (IRI) China (CHN)
Hwang In-hyeokHossein NateghiChen Xiaoyong
Jang Sun-jaeAbbas Saeidi TanhaWang Youguo
Kim Dong-hunMehdi SohrabiWen Hairui
Park Sung-baekAmir ZargariZeng Zhaoyu
2010 Guangzhou South Korea (KOR) Hong Kong (HKG) China (CHN)
Cho Ho-sungCheung King LokJiang Xiao
Hwang In-hyeokCheung King WaiLi Wei
Jang Sun-jaeChoi Ki HoWang Mingwei
Park Seon-hoKwok Ho TingWang Jie
2014 Incheon China (CHN) South Korea (KOR) Japan (JPN)
Shi TaoIm Jae-yeonShogo Ichimaru
Yuan ZhongPark Sang-hoonKazushige Kuboki
Qin ChenluPark Seon-hoEiya Hashimoto
Liu HaoPark Keon-wooRyo Chikatani
Shen PinganJang Sun-jae
2018 Jakarta–Palembang China (CHN) Hong Kong (HKG) Japan (JPN)
Guo LiangLeung Chun WingShogo Ichimaru
Qin ChenluLeung Ka YuShunsuke Imamura
Xue ChaohuaMow Ching YinRyo Chikatani
Shen PinganCheung King LokEiya Hashimoto
Ko Siu WaiKeitaro Sawada