Kış Olimpiyat Oyunları – Körling

Curling, 1924'te Chamonix'te açılış Kış Olimpiyat Oyunları programına dahil edildi, ancak bu yarışmanın sonuçları 2006 yılına kadar Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından resmi olarak kabul edilmedi. Curling, 1932 Oyunlarında bir gösteri sporuydu. Körling nihayet 1998 Nagano Oyunları'nın resmi programına eklendi.

2018 yılına kadar erkek ve kadın yarışmaları çekişmeli idi. Ek bir etkinlik olan karma çiftler, 2010 yılı için Olimpiyat Program Komisyonunun yeterince gelişmediğini düşündüğü için reddedildi ancak Haziran 2015'teki bir IOC Yürütme Kurulu toplantısında 2018 Kış Olimpiyatları için onaylandı.

1998 Olimpiyatları'ndan bu yana Kanada, erkek takımlarının 2006, 2010 ve 2014'te altın, 1998 ve 2002'de gümüş madalya kazanmasıyla spora genel olarak hakim oldu. Kadın takımı 1998 ve 2014'te altın, 2010'da gümüş ve bronz madalya kazandı. 2002 ve 2006'da. Karışık çiftler takımı 2018'de altın madalya kazandı.

Erkekler Kategorisi

ÜlkeAltınGümüşBronz
Kanada321
Norveç111
Büyük Britanya120
İsveç110
İsviçre103
Amerika Birleşik Devletleri101
Finlandiya010
Fransa001
OyunlarAltın MadalyaSkorGümüş MadalyaBronz Madalya
1924 ChamonixBüyük Britanya
William Jackson
Robin Welsh
Thomas Murray
Laurence Jackson
D. G. Astley
Round robinİsveç
Johan Petter Åhlén
Carl August Kronlund
Ture Ödlund
Carl Wilhelm Petersén
Carl Axel Pettersson
Erik Severin
Karl Wahlberg
Victor Wetterström
Fransa
Henri Cournollet
Georges André
Armand Bénédic
Pierre Canivet
Robert Planque
Henri Aldebert
1928 → 1994Olimpiyat programına dahil edilmedi.
1998 Naganoİsviçre
Patrick Hürlimann
Patrik Lörtscher
Daniel Müller
Diego Perren
Dominic Andres
9-3Kanada
Mike Harris
Richard Hart
Collin Mitchell
George Karrys
Paul Savage
Norveç
Eigil Ramsfjell
Jan Thoresen
Stig-Arne Gunnestad
Tore Torvbråten
Anthon Grimsmo
2002 Salt Lake CityNorveç
Pål Trulsen
Lars Vågberg
Flemming Davanger
Bent Ånund Ramsfjell
Torger Nergård
6-5Kanada
Kevin Martin
Don Walchuk
Carter Rycroft
Don Bartlett
Ken Tralnberg
İsviçre
Andreas Schwaller
Christof Schwaller
Markus Eggler
Damian Grichting
Marco Ramstein
2006 TurinKanada
Brad Gushue
Mark Nichols
Russ Howard
Jamie Korab
Mike Adam
10-4Finlandiya
Markku Uusipaavalniemi
Wille Mäkelä
Kalle Kiiskinen
Teemu Salo
Jani Sullanmaa
Amerika Birleşik Devletleri
Pete Fenson
Shawn Rojeski
Joseph Polo
John Shuster
Scott Baird
2010 VancouverKanada
Kevin Martin
John Morris
Marc Kennedy
Ben Hebert
Adam Enright
6-3Norveç
Thomas Ulsrud
Torger Nergård
Christoffer Svae
Håvard Vad Petersson
Thomas Løvold
İsviçre
Ralph Stöckli
Jan Hauser
Markus Eggler
Simon Strübin
Toni Müller
2014 SochiKanada
Brad Jacobs
Ryan Fry
E. J. Harnden
Ryan Harnden
Caleb Flaxey
9-3Büyük Britanya
David Murdoch
Greg Drummond
Scott Andrews
Michael Goodfellow
Tom Brewster
İsveç
Niklas Edin
Sebastian Kraupp
Fredrik Lindberg
Viktor Kjäll
Oskar Eriksson
2018 PyeongchangAmerika Birleşik Devletleri
John Shuster
Tyler George
Matt Hamilton
John Landsteiner
Joe Polo
10-7İsveç
Niklas Edin
Oskar Eriksson
Rasmus Wranå
Christoffer Sundgren
Henrik Leek
İsviçre
Benoît Schwarz
Claudio Pätz
Peter de Cruz
Valentin Tanner
Dominik Märki
2022 Beijingİsveç
Niklas Edin
Oskar Eriksson
Rasmus Wranå
Christoffer Sundgren
Daniel Magnusson
5-4Büyük Britanya
Bruce Mouat
Grant Hardie
Bobby Lammie
Hammy McMillan Jr.
Ross Whyte
Kanada
Rachel Homan
John Morris
2026 Milano-Cortina

Kadınlar Kategorisi

ÜlkeAltınGümüşBronz
İsveç312
Kanada212
Büyük Britanya202
İsviçre020
Danimarka010
Güney Kore010
Japonya010
Çin001
Japonya001
OyunlarAltın MadalyaSkorGümüş MadalyaBronz Madalya
1998 NaganoKanada
Sandra Schmirler
Jan Betker
Joan McCusker
Marcia Gudereit
Atina Ford
7-5Danimarka
Helena Blach Lavrsen
Margit Pörtner
Dorthe Holm
Trine Qvist
Jane Bidstrup
İsveç
Elisabet Gustafson
Katarina Nyberg
Louise Marmont
Elisabeth Persson
Margaretha Lindahl
2002 Salt Lake CityBüyük Britanya
Rhona Martin
Deborah Knox
Fiona MacDonald
Janice Rankin
Margaret Morton
4-3İsviçre
Luzia Ebnöther
Mirjam Ott
Tanya Frei
Laurence Bidaud
Nadia Röthlisberger
Kanada
Kelley Law
Julie Skinner
Georgina Wheatcroft
Diane Nelson
Cheryl Noble
2006 Turinİsveç
Anette Norberg
Eva Lund
Cathrine Lindahl
Anna Svärd
Ulrika Bergman
7-6İsviçre
Mirjam Ott
Binia Beeli
Valeria Spälty
Michèle Moser
Manuela Kormann
Kanada
Shannon Kleibrink
Amy Nixon
Glenys Bakker
Christine Keshen
Sandra Jenkins
2010 Vancouverİsveç
Anette Norberg
Eva Lund
Cathrine Lindahl
Anna Le Moine
Kajsa Bergström
7-6Kanada
Cheryl Bernard
Susan O'Connor
Carolyn Darbyshire
Cori Bartel
Kristie Moore
Çin
Wang Bingyu
Liu Yin
Yue Qingshuang
Zhou Yan
Liu Jinli
2014 SochiKanada
Jennifer Jones
Kaitlyn Lawes
Jill Officer
Dawn McEwen
Kirsten Wall
6-3İsveç
Margaretha Sigfridsson
Maria Prytz
Christina Bertrup
Maria Wennerström
Agnes Knochenhauer
Büyük Britanya
Eve Muirhead
Anna Sloan
Vicki Adams
Claire Hamilton
Lauren Gray
2018 Pyeongchangİsveç
Anna Hasselborg
Sara McManus
Agnes Knochenhauer
Sofia Mabergs
Jennie Wåhlin
8-3Güney Kore
Kim Eun-jung
Kim Kyeong-ae
Kim Seon-yeong
Kim Yeong-mi
Kim Cho-hi
Japonya
Satsuki Fujisawa
Chinami Yoshida
Yumi Suzuki
Yurika Yoshida
Mari Motohashi
2022 BeijingBüyük Britanya
Eve Muirhead
Vicky Wright
Jennifer Dodds
Hailey Duff
Mili Smith
10-3Japonya
Satsuki Fujisawa
Chinami Yoshida
Yumi Suzuki
Yurika Yoshida
Kotomi Ishizaki
İsveç
Anna Hasselborg
Sara McManus
Agnes Knochenhauer
Sofia Mabergs
Johanna Heldin
2026 Milano-Cortina

Karışık Çiftler

ÜlkeAltınGümüşBronz
Kanada
İtalya
1
1
0
0
0
0
Norveç011
İsviçre010
İsveç001
OyunlarAltın MadalyaSkorGümüş MadalyaBronz Madalya
2018 PyeongchangKanada
Kaitlyn Lawes
John Morris
10-3İsviçre
Jenny Perret
Martin Rios
Norveç
Kristin Skaslien
Magnus Nedregotten
2022 Beijingİtalya
Stefania Constantini
Amos Mosaner
8-5Norveç
Kristin Skaslien
Magnus Nedregotten
İsveç
Almida de Val
Oskar Eriksson
2026 Milano-Cortina