CSKA Moscow

 
Nickname Армейцы (Red Army)
Кони (Horses)
Красно-синие (Red-Blue)
Leagues VTB United League
EuroLeague
Founded 23 April 1923; 96 years ago
History PBC CSKA Moscow
(1923–present)
Arena Universal Sports Hall CSKA
(capacity: 5,500)
Megasport Arena
(capacity: 13,344)
Location Moscow, Russia
Team colors Red, blue

Honours

  • USSR Premier League (defunct)
Winners (24): 1944–45, 1959–60, 1960–61, 1961–62, 1963–64, 1964–65, 1965–66, 1968–69, 1969–70, 1970–71, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1975–76, 1976–77, 1977–78, 1978–79, 1979–80, 1980–81, 1981–82, 1982–83, 1983–84, 1987–88, 1989–90
Runners-up (11): 1945–46, 1950–51, 1952–53, 1953–54, 1954–55, 1956–57, 1957–58, 1974–75, 1984–85, 1985–86, 1986–87
  • Russian League
Winners (26): 1992, 1992–93, 1993–94, 1994–95, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19
  • VTB United League
Winners (10): 2008, 2009–10, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19
Runners-up (1): 2010–11
  • USSR Cup (defunct)
Winners (3): 1971–72, 1972–73, 1981–82
  • Russian Cup
Winners (4): 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2009–10
Runners-up (3): 2002–03, 2003–04, 2007–08
  • EuroLeague
Winners (8): 1960–61, 1962–63, 1968–69, 1970–71, 2005–06, 2007–08, 2015–16, 2018–19
Runners-up (6)1964–65, 1969–70, 1972–73, 2006–07, 2008–09, 2011–12
Semifinalists (1): 1961–62
3rd place (8): 1965–66, 1976–77, 1995–96, 2003–04, 2009–10, 2012–13, 2014–15, 2016–17
4th place (7): 1982–83, 1984–85, 2000–01, 2002–03, 2004–05, 2013–14, 2017–18
Final Four (19): 1966, 1996, 2001, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019
  • FIBA Saporta Cup (defunct)
Semifinalists (2): 1985–86, 1986–87
  • FIBA Korać Cup (defunct)
Semifinalists (1): 1989–90
  • European Super Cup (semi-official, defunct)
3rd place (1): 1988
  • FIBA International Christmas Tournament (defunct)
Winners (1): 1998
  • Gomelsky Cup
Winners (9): 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2018, 2019
Runners-up (2): 2009, 2017
  • Gloria Cup
Winners (1): 2019
Runners-up (1): 2018
  • North European League (defunct)
Winners (1): 1999–00

Team roster

2018/2019 Team Roster2019/2020 Team Roster2020/2021 Team Roster
(Updated 27-02-2021)
Head Coach :Dimitrios ItoudisHead Coach :Dimitrios ItoudisHead Coach :Dimitrios Itoudis
Joel Bolomboy Joel BolomboyJoel Bolomboy
Aleksandr Khomenko Aleksandr KhomenkoAleksandr Khomenko
Cory Higgins
FC Barcelona (July 2019)
Mike James (USA)
Olimpia Milano (July 2019)
Mike James (USA)
Ivan Ukhov Ivan UkhovIvan Ukhov
Semyon Antonov Semyon AntonovSemyon Antonov
Nando De Colo
F.Bahçe (July 2019)
Janis Strelnieks
Olympiacos (July 2019)
Janis Strelnieks
Sergio Rodriguez
Olimpia Milano (July 2019)
Johannes Voigtmann
Baskonia (July 2019)
Johannes Voigtmann
Andrey Vorontsevich Andrey Vorontsevich
Free agent (July 2020)
Nikola Milutinov (Serbia)
Olympiacos (June 2020)
Will Clyburn (USA)Will Clyburn (USA)Will Clyburn (USA)
Daniel Hackett (İtaly)Daniel Hackett (İtaly)Daniel Hackett (İtaly)
Andrey Lopatin Andrey LopatinAndrey Lopatin
Mikhail Kulagin Mikhail Kulagin
Enisey Krasnoyarsk (July 2020)
Yury Umrikhin
Junior Team
Alec Peters
Anadolu Efes (July 2019)
Kosta Koufos (Greece)
Sacramento Kings (July 2019)
Free agent (July 2020)
Tornike Shengelia (Georgia)
Baskonia (June 2020)
Othello Hunter
Maccabi Tel Aviv (July 2019)
Darrun Hilliard (USA)
Baskonia (July 2019)
Darrun Hilliard (USA)
Nikita Kurbanov Nikita KurbanovNikita Kurbanov
Kyle Hynes Kyle Hynes
Olimpia Milano (June 2020)
Michael Eric (Nigeria)
Türk Telekom (February 2021)
Ron Baker
Washington Wizards (July 2019)
Free agent (July 2020)
Gabriel Lundberg (Denmark)
Zielona Gora (February 2021)
Howard Powell Sant-Roos (Cuba)
AEK Athens (January 2020)
Panathinaikos (July 2020) left.

Head coaches

Head CoachYears Titles
Victor Grigoriev1937–1948
Konstantin Travin1948–1952
Evgeny Alekseev1953–1959, 1960–1966
Vasily Kolpakov1959–1960
Armenak Alachachian1967–1969
Alexander Gomelsky1969–1980, 1985–1986
Yuri Selikhov1980–1981, 1982–1985, 1986–1989
Sergei Belov1981–1982, 1989–1990
Ivan Edeshko1990–1992
Stanislav Yeryomin1992–2000
Valeri Tikhonenko2000–2002
Dušan Ivković2002–2005
Ettore Messina2005–2009, 2012–2014
Evgeniy Pashutin2009–2010
Duško Vujošević2010
Dmitry Shakulin2010–2011
Jonas Kazlauskas2011–2012
Dimitrios Itoudis2014–presentEuroleague; 2016, 2019
VTB United League ; 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

,