Kış Olimpiyat Oyunları – Kros Kayağı

Kros kayağı, 1924'te Fransa'nın Chamonix kentinde düzenlenen ilk Kış Oyunlarından bu yana Kış Olimpiyat Oyunları'nda yarışıyor. Kadınlar yarışmaları ilk kez 1952 Kış Olimpiyatları'nda yapıldı.

Erkekler Kategorisi

18 km/15 km klasik

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
18 kilometres
1924 ChamonixThorleif Haug (Norveç)Johan Grøttumsbråten (Norveç)Tapani Niku (Finlandiya)
1928 St. MoritzJohan Grøttumsbråten (Norveç)Ole Hegge (Norveç)Reidar Ødegaard (Norveç)
1932 Lake PlacidSven Utterström (İsveç)Axel Wikström (İsveç)Veli Saarinen (Finlandiya)
1936 Garmisch-PartenkirchenErik Larsson (İsveç)Oddbjørn Hagen (Norveç)Pekka Niemi (Finlandiya)
1948 St. MoritzMartin Lundström (İsveç)Nils Östensson (İsveç)Gunnar Eriksson (İsveç)
1952 OsloHallgeir Brenden (Norveç)Tapio Mäkelä (Finlandiya)Paavo Lonkila (Finlandiya)
15 kilometres
1956 Cortina d'AmpezzoHallgeir Brenden (Norveç)Sixten Jernberg (İsveç)Pavel Kolchin (SSCB)
1960 Squaw ValleyHåkon Brusveen (Norveç)Sixten Jernberg (İsveç)Veikko Hakulinen (Finlandiya)
1964 InnsbruckEero Mäntyranta (Finlandiya)Harald Grønningen (Norveç)Sixten Jernberg (İsveç)
1968 GrenobleHarald Grønningen (Norveç)Eero Mäntyranta (Finlandiya)Gunnar Larsson (İsveç)
1972 SapporoSven-Åke Lundbäck (İsveç)Fyodor Simashev (SSCB)Ivar Formo (Norveç)
1976 InnsbruckNikolay Bazhukov (SSCB)Yevgeny Belyayev (SSCB)Arto Koivisto (Finlandiya)
1980 Lake PlacidThomas Wassberg (İsveç)Juha Mieto (Finlandiya)Ove Aunli (Norveç)
1984 SarajevoGunde Svan (İsveç)Aki Karvonen (Finlandiya)Harri Kirvesniemi (Finlandiya)
1988 CalgaryMikhail Devyatyarov (SSCB)Pål Gunnar Mikkelsplass (Norveç)Vladimir Smirnov (SSCB)
1992–1998Olimpiyat programına dahil edilmedi.
2002 Salt Lake CityAndrus Veerpalu (Estonya)Frode Estil (Norveç)Jaak Mae (Estonya)
2006 TurinAndrus Veerpalu (Estonya)Lukáš Bauer (Çek Cumhuriyeti)Tobias Angerer (Almanya)
2010 VancouverDario Cologna (İsviçre)Pietro Piller Cottrer (İtalya)Lukáš Bauer (Çek Cumhuriyeti)
2014 SochiDario Cologna (İsviçre)Johan Olsson (İsveç)Daniel Rickardsson (İsveç)
2018 PyeongchangDario Cologna (İsviçre)Simen Hegstad Krüger (Norveç)Denis Spitsov (Rusya Olimpiyat Komitesi)
2022 Beijing Iivo Niskanen (Finlandiya)Alexander Bolshunov (Rusya Olimpiyat Komitesi)Johannes Høsflot Klæbo (Norveç)
2026 Milano-Cortina

50 km toplu çıkış

OyunlarAltın Madalya Gümüş MadalyaBronz Madalya
1924 ChamonixThorleif Haug (Norveç)Thoralf Strømstad (Norveç)Johan Grøttumsbråten (Norveç)
1928 St. MoritzPer-Erik Hedlund (İsveç)Gustaf Jonsson (İsveç)Volger Andersson (İsveç)
1932 Lake PlacidVeli Saarinen (Finlandiya)Väinö Liikkanen (Finlandiya)Arne Rustadstuen (Norveç)
1936 Garmisch-PartenkirchenElis Wiklund (İsveç)Axel Wikström (İsveç)Nils-Joel Englund (İsveç)
1948 St. MoritzNils Karlsson (İsveç)Harald Eriksson (İsveç)Benjamin Vanninen (Finlandiya)
1952 OsloVeikko Hakulinen (Finlandiya)Eero Kolehmainen (Finlandiya)Magnar Estenstad (Norveç)
1956 Cortina d'AmpezzoSixten Jernberg (İsveç)Veikko Hakulinen (Finlandiya)Fyodor Terentyev (SSCB)
1960 Squaw ValleyKalevi Hämäläinen (Finlandiya)Veikko Hakulinen (Finlandiya)Rolf Rämgård (İsveç)
1964 InnsbruckSixten Jernberg (İsveç)Assar Rönnlund (İsveç)Arto Tiainen (Finlandiya)
1968 GrenobleOle Ellefsæter (Norveç)Vyacheslav Vedenin (SSCB)Josef Haas (İsviçre)
1972 SapporoPål Tyldum (Norveç)Magne Myrmo (Norveç)Vyacheslav Vedenin (SSCB)
1976 InnsbruckIvar Formo (Norveç)Gert-Dietmar Klause (Doğu Almanya)Benny Södergren (İsveç)
1980 Lake PlacidNikolay Zimyatov (SSCB)Juha Mieto (Finlandiya)Alexander Zavyalov (SSCB)
1984 SarajevoThomas Wassberg (İsveç)Gunde Svan (İsveç)Aki Karvonen (Finlandiya)
1988 CalgaryGunde Svan (İsveç)Maurilio De Zolt (İtalya)Andi Grünenfelder (İsviçre)
1992 AlbertvilleBjørn Dæhlie (Norveç)Maurilio De Zolt (İtalya)Giorgio Vanzetta (İtalya)
1994 LillehammerVladimir Smirnov (Kazakistan)Mika Myllylä (Finlandiya)Sture Sivertsen (Norveç)
1998 NaganoBjørn Dæhlie (Norveç)Niklas Jonsson (İsveç)Christian Hoffmann (Avusturya)
2002 Salt Lake CityMikhail Ivanov (Rusya)Andrus Veerpalu (Estonya)Odd-Bjørn Hjelmeset (Norveç)
2006 TurinGiorgio Di Centa (İtalya)Yevgeny Dementyev (Rusya)Mikhail Botvinov (Avusturya)
2010 VancouverPetter Northug (Norveç)Axel TeichmannJohan Olsson (İsveç)
2014 SochiAlexander Legkov (Rusya)Maxim Vylegzhanin (Rusya)Ilia Chernousov (Rusya)
2018 PyeongchangIivo Niskanen (Finlandiya)Alexander Bolshunov (Rusya Olimpiyat Komitesi)Andrey Larkov (Rusya Olimpiyat Komitesi)
2022 BeijingAlexander Bolshunov (Rusya Olimpiyat Komitesi)Ivan Yakimushkin (Rusya Olimpiyat Komitesi)Simen Hegstad Krüger (Norveç)
2026 Milano-Cortina

4 x 10 km bayrak

GamesGoldSilverBronze
1936 Garmisch-Partenkirchen Finland (FIN) Norway (NOR) Sweden (SWE)
Sulo NurmelaOddbjørn HagenJohn Berger
Klaes KarppinenOlaf HoffsbakkenErik Larsson
Matti LähdeSverre BrodahlArthur Häggblad
Kalle JalkanenBjarne IversenMartin Matsbo
1948 St. Moritz Sweden (SWE) Finland (FIN) Norway (NOR)
Nils ÖstenssonLauri SilvennoinenErling Evensen
Nils TäppTeuvo LaukkanenOlav Økern
Gunnar ErikssonSauli RytkyReidar Nyborg
Martin LundströmAugust KiuruOlav Hagen
1952 Oslo Finland (FIN) Norway (NOR) Sweden (SWE)
Heikki HasuMagnar EstenstadNils Täpp
Paavo LonkilaMikal KirkholtSigurd Andersson
Urpo KorhonenMartin StokkenEnar Josefsson
Tapio MäkeläHallgeir BrendenMartin Lundström
1956 Cortina d'Ampezzo Soviet Union (URS) Finland (FIN) Sweden (SWE)
Fyodor TerentyevAugust KiuruLennart Larsson
Pavel KolchinJorma KortelainenGunnar Samuelsson
Nikolay AnikinArvo ViitanenPer-Erik Larsson
Vladimir KuzinVeikko HakulinenSixten Jernberg
1960 Squaw Valley Finland (FIN) Norway (NOR) Soviet Union (URS)
Toimi AlataloHarald GrønningenAnatoly Shelyukhin
Eero MäntyrantaHallgeir BrendenGennady Vaganov
Väinö HuhtalaEinar ØstbyAlexey Kuznetsov
Veikko HakulinenHåkon BrusveenNikolay Anikin
1964 Innsbruck Sweden (SWE) Finland (FIN) Soviet Union (URS)
Karl-Åke AsphVäinö HuhtalaIvan Utrobin
Sixten JernbergArto TiainenGennady Vaganov
Janne StefanssonKalevi LaurilaIgor Voronchikhin
Assar RönnlundEero MäntyrantaPavel Kolchin
1968 Grenoble Norway (NOR) Sweden (SWE) Finland (FIN)
Odd MartinsenJan HalvarssonKalevi Oikarainen
Pål TyldumBjarne AnderssonHannu Taipale
Harald GrønningenGunnar LarssonKalevi Laurila
Ole EllefsæterAssar RönnlundEero Mäntyranta
1972 Sapporo Soviet Union (URS) Norway (NOR) Switzerland (SUI)
Vladimir VoronkovOddvar BråAlfred Kälin
Yuri SkobovPål TyldumAlbert Giger
Fyodor SimashevIvar FormoAlois Kälin
Vyacheslav VedeninJohs HarvikenEduard Hauser
1976 Innsbruck Finland (FIN) Norway (NOR) Soviet Union (URS)
Matti PitkänenPål TyldumYevgeny Belyayev
Juha MietoEinar SagstuenNikolay Bazhukov
Pertti TeurajärviIvar FormoSergey Savelyev
Arto KoivistoOdd MartinsenIvan Garanin
1980 Lake Placid Soviet Union (URS) Norway (NOR) Finland (FIN)
Vasily RochevLars Erik EriksenHarri Kirvesniemi
Nikolay BazhukovPer Knut AalandPertti Teurajärvi
Yevgeny BelyayevOve AunliMatti Pitkänen
Nikolay ZimyatovOddvar BråJuha Mieto
1984 Sarajevo Sweden (SWE) Soviet Union (URS) Finland (FIN)
Thomas WassbergAlexander BatyukKari Ristanen
Benny KohlbergAlexander ZavyalovJuha Mieto
Jan OttossonVladimir NikitinHarri Kirvesniemi
Gunde SvanNikolay ZimyatovAki Karvonen
1988 Calgary Sweden (SWE) Soviet Union (URS) Czechoslovakia (TCH)
Jan Ottosson (2)Vladimir SmirnovRadim Nyč
Thomas Wassberg (2)Vladimir SakhnovVáclav Korunka
Gunde Svan (2)Mikhail DevyatyarovPavel Benc
Torgny MogrenAlexey ProkurorovLadislav Švanda
1992 Albertville Norway (NOR) Italy (ITA) Finland (FIN)
Terje LangliGiuseppe PulièMika Kuusisto
Vegard UlvangMarco AlbarelloHarri Kirvesniemi
Kristen SkjeldalGiorgio VanzettaJari Räsänen
Bjørn DæhlieSilvio FaunerJari Isometsä
1994 Lillehammer Italy (ITA) Norway (NOR) Finland (FIN)
Maurilio De ZoltSture SivertsenMika Myllylä
Marco AlbarelloVegard UlvangHarri Kirvesniemi
Giorgio VanzettaThomas AlsgaardJari Räsänen
Silvio FaunerBjørn DæhlieJari Isometsä
1998 Nagano Norway (NOR) Italy (ITA) Finland (FIN)
Sture SivertsenMarco AlbarelloHarri Kirvesniemi
Erling JevneFulvio ValbusaMika Myllylä
Bjørn Dæhlie (2)Fabio MajSami Repo
Thomas AlsgaardSilvio FaunerJari Isometsä
2002 Salt Lake City Norway (NOR) Italy (ITA) Germany (GER)
Anders AuklandFabio MajJens Filbrich
Frode EstilGiorgio Di CentaAndreas Schlütter
Kristen Skjeldal (2)Pietro Piller CottrerTobias Angerer
Thomas Alsgaard (2)Cristian ZorziRené Sommerfeldt
2006 Turin Italy (ITA) Germany (GER) Sweden (SWE)
Fulvio ValbusaAndreas SchlütterMats Larsson
Giorgio Di CentaJens FilbrichJohan Olsson
Pietro Piller CottrerRené SommerfeldtAnders Södergren
Cristian ZorziTobias AngererMathias Fredriksson
2010 Vancouver Sweden (SWE) Norway (NOR) Czech Republic (CZE)
Daniel RickardssonMartin Johnsrud SundbyMartin Jakš
Johan OlssonOdd-Bjørn HjelmesetLukáš Bauer
Anders SödergrenLars BergerJiří Magál
Marcus HellnerPetter NorthugMartin Koukal
2014 Sochi Sweden (SWE) Russia (RUS) France (FRA)
Lars NelsonDmitry YaparovJean-Marc Gaillard
Daniel Rickardsson (2)Alexander BessmertnykhMaurice Manificat
Johan Olsson (2)Alexander LegkovRobin Duvillard
Marcus Hellner (2)Maxim VylegzhaninIvan Perrillat Boiteux
2018 Pyeongchang Norway (NOR) Olympic Athletes from Russia (OAR) France (FRA)
Didrik TønsethAndrey LarkovJean-Marc Gaillard
Martin Johnsrud SundbyAlexander BolshunovMaurice Manificat
Simen Hegstad KrügerAlexey ChervotkinClément Parisse
Johannes Høsflot KlæboDenis SpitsovAdrien Backscheider

Combined/Double pursuit/Skiathlon

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
10 km classical; then 15 km freestyle
1992 AlbertvilleBjørn Dæhlie (Norveç)Vegard Ulvang (Norveç)Giorgio Vanzetta (İtalya)
1994 LillehammerBjørn Dæhlie (Norveç)Vladimir Smirnov (Kazakistan)Silvio Fauner (İtalya)
1998 NaganoThomas Alsgaard (Norveç)Bjørn Dæhlie (Norveç)Vladimir Smirnov (Kazakistan)
10 km classical; then 10 km freestyle
2002 Salt Lake CityThomas Alsgaard  (Norveç)
Frode Estil (Norveç)
-Per Elofsson (İsveç)
15 km classical; then 15 km freestyle
2006 TurinYevgeny Dementyev (Rusya)Frode Estil (Norveç)Pietro Piller Cottrer (İtalya)
2010 VancouverMarcus Hellner (İsveç)Tobias Angerer (Almanya)Johan Olsson (İsveç)
2014 SochiDario ColognaMarcus Hellner (İsveç)Martin Johnsrud Sundby (Norveç)
2018 PyeongchangSimen Hegstad Krüger (Norveç)Martin Johnsrud Sundby (Norveç)Hans Christer Holund (Norveç)
2022 Beijing Alexander Bolshunov (Rusya Olimpiyat Komitesi) Denis Spitsov (Rusya Olimpiyat Komitesi) Iivo Niskanen (Finlandiya)
2026 Milano-Cortina   

Bireysel sprint

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2002 Salt Lake CityTor Arne Hetland (Norveç)Peter Schlickenrieder (Almanya)Cristian Zorzi (İtalya)
2006 TurinBjörn Lind (İsveç)Roddy Darragon (Fransa)Thobias Fredriksson (İsveç)
2010 VancouverNikita Kryukov (Rusya)Alexander Panzhinskiy (Rusya)Petter Northug (Norveç)
2014 SochiOla Vigen Hattestad (Norveç)Teodor Peterson (İsveç)Emil Jönsson (İsveç)
2018 PyeongchangJohannes Høsflot Klæbo (Norveç)Federico Pellegrino (İtalya)Alexander Bolshunov (Rusya Olimpiyat Komitesi)
2022 BeijingJohannes Høsflot Klæbo (Norveç)Federico Pellegrino (İtalya)Alexander Terentyev (Rusya Olimpiyat Komitesi)
2026 Milano-Cortina

Takım sprint

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2006 Turinİsveç
Thobias Fredriksson
Björn Lind
Norveç
Jens Arne Svartedal
Tor Arne Hetland
Rusya
Ivan Alypov
Vasily Rochev
2010 VancouverNorveç
Øystein Pettersen
Petter Northug
Almanya
Tim Tscharnke
Axel Teichmann
Rusya
Nikolay Morilov
Alexey Petukhov
2014 SochiFinlandiya
Iivo Niskanen
Sami Jauhojärvi
Rusya
Maxim Vylegzhanin
Nikita Kryukov
İsveç
Emil Jönsson
Teodor Peterson
2018 PyeongchangNorveç
Martin Johnsrud Sundby
Johannes Høsflot Klæbo
Rusya Olimpiyat Komitesi
Denis Spitsov
Alexander Bolshunov
Fransa
Maurice Manificat
Richard Jouve
2022 BeijingNorveç
Erik Valnes
Johannes Høsflot Klæbo
Finlandiya
Iivo Niskanen
Joni Mäki
Rusya Olimpiyat Komitesi
Alexander Bolshunov
Alexander Terentyev
2026 Milano-Cortina

Kadınlar Kategorisi

10 km klasik

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1952 OsloLydia Wideman (Finlandiya)Mirja Hietamies (Finlandiya)Siiri Rantanen (Finlandiya)
1956 Cortina d'AmpezzoLyubov Kozyreva (SSCB)Radya Yeroshina (SSCB)Sonja Edström (İsveç)
1960 Squaw ValleyMaria Gusakova (SSCB)Lyubov Kozyreva (SSCB)Radya Yeroshina (SSCB)
1964 InnsbruckKlavdiya Boyarskikh (SSCB)Yevdokiya Mekshilo (SSCB)Maria Gusakova (SSCB)
1968 GrenobleToini Gustafsson (İsveç)Berit Mørdre (Norveç)Inger Aufles (Norveç)
1972 SapporoGalina Kulakova (SSCB)Alevtina Olyunina (SSCB)Marjatta Kajosmaa (Finlandiya)
1976 InnsbruckRaisa Smetanina (SSCB)Helena Takalo (Finlandiya)Galina Kulakova (SSCB)
1980 Lake PlacidBarbara PetzoldHilkka Riihivuori (Finlandiya)Helena Takalo (Finlandiya)
1984 SarajevoMarja-Liisa Hämäläinen (Finlandiya)Raisa Smetanina (SSCB)Brit Pettersen (Norveç)
1988 CalgaryVida Vencienė (SSCB)Raisa Smetanina (SSCB)Marjo Matikainen (Finlandiya)
1992–1998Olimpiyat programına dahil edilmedi.
2002 Salt Lake CityBente Skari (Norveç)Yuliya Chepalova (Rusya)Stefania Belmondo (İtalya)
2006 TurinKristina Šmigun (Estonya)Marit Bjørgen (Norveç)Hilde Gjermundshaug Pedersen (Norveç)
2010 VancouverCharlotte Kalla (İsveç)Kristina Šmigun-Vähi (Estonya)Marit Bjørgen (Norveç)
2014 SochiJustyna Kowalczyk (Polonya)Charlotte Kalla (İsveç)Therese Johaug (Norveç)
2018 PyeongchangRagnhild Haga (Norveç)Charlotte Kalla (İsveç)Marit Bjørgen (Norveç)
Krista Pärmäkoski (Finlandiya)
2022 BeijingTherese Johaug (Norveç)Kerttu Niskanen (Finlandiya)Krista Pärmäkoski (Finlandiya)
2026 Milano-Cortina

20 /30 km toplu çıkış

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
20 km
1984 SarajevoMarja-Liisa Hämäläinen (Finlandiya)Raisa Smetanina (SSCB)Anne Jahren (Norveç)
1988 CalgaryTamara Tikhonova (SSCB)Anfisa Reztsova (SSCB)Raisa Smetanina (SSCB)
30 km
1992 AlbertvilleStefania Belmondo (İtalya)Lyubov Yegorova (SSCB)Yelena Välbe (SSCB)
1994 LillehammerManuela Di Centa (İtalya)Marit Wold (Norveç)Marja-Liisa Kirvesniemi (Finlandiya)
1998 NaganoYuliya Chepalova (Rusya)Stefania Belmondo (İtalya)Larisa Lazutina (Rusya)
2002 Salt Lake CityGabriella Paruzzi (İtalya)Stefania Belmondo (İtalya)Bente Skari (Norveç)
2006 TurinKateřina Neumannová (Çek CumhuriyetiYuliya Chepalova (Rusya)Justyna Kowalczyk (Rusya)
2010 VancouverJustyna Kowalczyk (Polonya)Marit Bjørgen (Norveç)Aino-Kaisa Saarinen (Finlandiya)
2014 SochiMarit Bjørgen (Norveç)Therese Johaug (Norveç)Kristin Størmer Steira (Norveç)
2018 PyeongchangMarit Bjørgen (Norveç)Krista Pärmäkoski (Finlandiya)Stina Nilsson (İsveç)
2022 Beijing Therese Johaug (Norveç)Jessie Diggins (ABD)Kerttu Niskanen (Finlandiya)
2026 Milano-Cortina

3 × 5 km and 4 × 5 km bayrak

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
3 × 5 km relay
1956 Cortina d'AmpezzoFinlandiyaSSCBİsveç
Sirkka PolkunenLyubov KozyrevaIrma Johansson
Mirja HietamiesAlevtina KolchinaAnna-Lisa Eriksson
Siiri RantanenRadya YeroshinaSonja Edström
1960 Squaw ValleyİsveçSSCBFinlandiya
Irma JohanssonRadya YeroshinaSiiri Rantanen
Britt StrandbergMaria GusakovaEeva Ruoppa
Sonja EdströmLyubov KozyrevaToini Pöysti
1964 InnsbruckSSCBİsveçFinlandiya
Alevtina KolchinaBarbro MartinssonSenja Pusula
Yevdokiya MekshiloBritt StrandbergToini Pöysti
Klavdiya BoyarskikhToini GustafssonMirja Lehtonen
1968 GrenobleNorveçİsveçSSCB
Inger AuflesBritt StrandbergAlevtina Kolchina
Babben Enger DamonToini GustafssonRita Achkina
Berit MørdreBarbro MartinssonGalina Kulakova
1972 SapporoSSCBFinlandiyaNorveç
Lyubov MukhachyovaHelena TakaloInger Aufles
Alevtina OlyuninaHilkka RiihivuoriAslaug Dahl
Galina KulakovaMarjatta KajosmaaBerit Mørdre
4 × 5 km relay
1976 InnsbruckSSCBFinlandiyaDoğu Almanya
Nina FyodorovaLiisa SuihkonenMonika Debertshäuser
Zinaida AmosovaMarjatta KajosmaaSigrun Krause
Raisa SmetaninaHilkka RiihivuoriBarbara Petzold
Galina Kulakova (2)Helena TakaloVeronika Hesse
1980 Lake PlacidDoğu AlmanyaSSCBNorveç
Marlies RostockNina FyodorovaBrit Pettersen
Carola AndingNina RochevaAnette Bøe
Veronika HesseGalina KulakovaMarit Myrmæl
Barbara PetzoldRaisa SmetaninaBerit Aunli
1984 SarajevoNorveçÇekoslavakyaFinlandiya
Inger Helene NybråtenDagmar ŠvubováPirkko Määttä
Anne JahrenBlanka PaulůEija Hyytiäinen
Brit PettersenGabriela SvobodováMarjo Matikainen
Berit AunliKvěta JeriováMarja-Liisa Hämäläinen
1988 CalgarySSCBNorveçFinlandiya
Svetlana NageykinaTrude DybendahlPirkko Määttä
Nina GavrylyukMarit WoldMarja-Liisa Kirvesniemi
Tamara TikhonovaAnne JahrenMarjo Matikainen
Anfisa ReztsovaMarianne DahlmoJaana Savolainen
1992 AlbertvilleUnified TeamNorveçİtalya
Yelena VälbeSolveig PedersenBice Vanzetta
Raisa Smetanina (2)Inger Helene NybråtenManuela Di Centa
Larisa LazutinaTrude DybendahlGabriella Paruzzi
Lyubov YegorovaElin NilsenStefania Belmondo
1994 LillehammerRusyaNorveçİtalya
Yelena Välbe (2)Trude DybendahlBice Vanzetta
Larisa Lazutina (2)Inger Helene NybråtenManuela Di Centa
Nina Gavrylyuk (2)Elin NilsenGabriella Paruzzi
Lyubov Yegorova (2)Anita MoenStefania Belmondo
1998 NaganoRusyaNorveçİtalya
Nina Gavrylyuk (3)Bente MartinsenKarin Moroder
Olga DanilovaMarit MikkelsplassGabriella Paruzzi
Yelena Välbe (3)Elin NilsenManuela Di Centa
Larisa Lazutina (3)Anita Moen-GuidonStefania Belmondo
2002 Salt Lake CityAlmanyaNorveçİsviçre
Manuela HenkelMarit BjørgenAndrea Huber
Viola BauerBente SkariLaurence Rochat
Claudia KünzelHilde Gjermundshaug PedersenBrigitte Albrecht-Loretan
Evi SachenbacherAnita MoenNatascia Leonardi Cortesi
2006 TurinRusyaAlmanyaİtalya
Natalya Baranova-MasalkinaStefanie BöhlerArianna Follis
Larisa KurkinaViola BauerGabriella Paruzzi
Yuliya ChepalovaEvi Sachenbacher-StehleAntonella Confortola
Yevgeniya Medvedeva-ArbuzovaClaudia KünzelSabina Valbusa
2010 VancouverNorveçAlmanyaFinlandiya
Vibeke SkofterudKatrin ZellerPirjo Muranen
Therese JohaugEvi Sachenbacher-StehleVirpi Kuitunen
Kristin Størmer SteiraMiriam GössnerRiitta-Liisa Roponen
Marit BjørgenClaudia NystadAino-Kaisa Saarinen
2014 SochiİsveçFinlandiyaAlmanya
Ida IngemarsdotterAnne KyllönenNicole Fessel
Emma WikénAino-Kaisa SaarinenStefanie Böhler
Anna HaagKerttu NiskanenClaudia Nystad
Charlotte KallaKrista LähteenmäkiDenise Herrmann
2018 PyeongchangNorveçİsveçRusya Olimpiyat Komitesi
Ingvild Flugstad ØstbergAnna HaagNatalya Nepryayeva
Astrid Uhrenholdt JacobsenCharlotte KallaYuliya Belorukova
Ragnhild HagaEbba AnderssonAnastasia Sedova
Marit BjørgenStina NilssonAnna Nechaevskaya
2022 BeijingRusya Olimpiyat Komitesi
Yuliya Stupak
Natalya Nepryayeva
Tatiana Sorina
Veronika Stepanova
Almanya
Katherine Sauerbrey
Katharina Hennig
Victoria Carl
Sofie Krehl
İsveç
Maja Dahlqvist
Ebba Andersson
Frida Karlsson
Jonna Sundling
2026 Milano-Cortina

Combined/double pursuit/Skiathlon

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
5 km klasik; 10 km serbest
1992 AlbertvilleLyubov Yegorova (Unified Team)Stefania Belmondo (İtalya)Yelena Välbe (Unified Team)
1994 LillehammerLyubov Yegorova (Rusya)Manuela Di Centa (İtalya)Stefania Belmondo (İtalya)
1998 NaganoLarisa Lazutina (Rusya)Olga Danilova (Rusya)Kateřina Neumannová (Çek Cumhuriyeti)
5 km klasik; 5 km serbest
2002 Salt Lake CityBeckie Scott (Kanada)Kateřina Neumannová (Çek Cumhuriyeti)Viola Bauer (Almanya)
 Canada Czech Republic Germany
7.5 km klasik; 7.5 km serbest
2006 TurinKristina Šmigun (Estonya)Kateřina Neumannová (Çek Cumhuriyeti)Yevgeniya Medvedeva-Arbuzova (Rusya)
2010 VancouverMarit Bjørgen (Norveç)Anna Haag (İsveç)Justyna Kowalczyk (Polonya)
2014 SochiMarit Bjørgen (Norveç)Charlotte Kalla (İsveç)Heidi Weng (Norveç)
2018 PyeongchangCharlotte Kalla (İsveç)Marit Bjørgen (Norveç)Krista Pärmäkoski (Finlandiya
2022 BeijingTherese Johaug (Norveç)Natalya Nepryayeva (Rusya Olimpiyat Komitesi)Teresa Stadlober (Avusturya)
2026 Milano-Cortina

Bireysel sprint

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2002 Salt Lake CityYuliya Chepalova (Rusya)Evi Sachenbacher (Almanya)Anita Moen (Norveç)
2006 TurinChandra Crawford (Kanada)Claudia Künzel (Almanya)Alyona Sidko (Rusya)
2010 VancouverMarit Bjørgen (Norveç)Justyna Kowalczyk (Polonya)Petra Majdič (Slovenya)
2014 SochiMaiken Caspersen Falla (Norveç)Ingvild Flugstad Østberg (Norveç)Vesna Fabjan (Slovenya)
2018 PyeongchangStina Nilsson (İsveç)Maiken Caspersen Falla (Norveç)Yuliya Belorukova (Rusya Olimpiyat Komitesi)
2022 BeijingJonna Sundling (İsveç)Maja Dahlqvist (İsveç)Jessie Diggins (ABD)
2026 Milano-Cortina

Takım sprint

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2006 Turinİsveç
Anna Dahlberg
Lina Andersson
Kanada
Sara Renner
Beckie Scott
Finlandiya
Aino-Kaisa Saarinen
Virpi Kuitunen
2010 VancouverAlmanya
Evi Sachenbacher-Stehle
Claudia Nystad
İsveç
Charlotte Kalla
Anna Haag
Rusya
Irina Khazova
Natalya Korostelyova
2014 SochiNorveç
Ingvild Flugstad Østberg
Marit Bjørgen
Finlandiya
Aino-Kaisa Saarinen
Kerttu Niskanen
İsveç
Ida Ingemarsdotter
Stina Nilsson
2018 PyeongchangABD
Kikkan Randall
Jessica Diggins
İsveç
Charlotte Kalla
Stina Nilsson
Norveç
Marit Bjørgen
Maiken Caspersen Falla
2022 BeijingAlmanya
Katharina Hennig
Victoria Carl
İsveç
Maja Dahlqvist
Jonna Sundling
Rusya Olimpiyat Komitesi
Yuliya Stupak
Natalya Nepryayeva
2026 Milano-Cortina

Yapılmayan Kategoriler

Erkekler 10 km

GamesGoldSilverBronze
1992 AlbertvilleVegard Ulvang (Norway)Marco Albarello (Italy)Christer Majbäck (Sweden)
1994 LillehammerBjørn Dæhlie (Norway)Vladimir Smirnov (Kazakhstan)Marco Albarello (Italy)
1998 NaganoBjørn Dæhlie (Norway)Markus Gandler (Austria)Mika Myllylä (Finland)

Erkekler 30 km

GamesGoldSilverBronze
1956 Cortina d'AmpezzoVeikko HakulinenSixten JernbergPavel Kolchin
 Finland Sweden Soviet Union
1960 Squaw ValleySixten JernbergRolf RämgårdNikolay Anikin
 Sweden Sweden Soviet Union
1964 InnsbruckEero MäntyrantaHarald GrønningenIgor Voronchikhin
 Finland Norway Soviet Union
1968 GrenobleFranco NonesOdd MartinsenEero Mäntyranta
 Italy Norway Finland
1972 SapporoVyacheslav VedeninPål TyldumJohs Harviken
 Soviet Union Norway Norway
1976 InnsbruckSergey SavelyevBill KochIvan Garanin
 Soviet Union United States Soviet Union
1980 Lake PlacidNikolay ZimyatovVasily RochevIvan Lebanov
 Soviet Union Soviet Union Bulgaria
1984 SarajevoNikolay Zimyatov (2)Alexander ZavyalovGunde Svan
 Soviet Union Soviet Union Sweden
1988 CalgaryAlexey ProkurorovVladimir SmirnovVegard Ulvang
 Soviet Union Soviet Union Norway
1992 AlbertvilleVegard UlvangBjørn DæhlieTerje Langli
 Norway Norway Norway
1994 LillehammerThomas AlsgaardBjørn DæhlieMika Myllylä
 Norway Norway Finland
1998 NaganoMika MyllyläErling JevneSilvio Fauner
 Finland Norway Italy
2002 Salt Lake CityChristian HoffmannMikhail BotvinovKristen Skjeldal
 Austria Austria Norway

Kadınlar 5 km

GamesGoldSilverBronze
1964 InnsbruckKlavdiya BoyarskikhMirja LehtonenAlevtina Kolchina
 Soviet Union Finland Soviet Union
1968 GrenobleToini GustafssonGalina KulakovaAlevtina Kolchina
 Sweden Soviet Union Soviet Union
1972 SapporoGalina KulakovaMarjatta KajosmaaHelena Šikolová
 Soviet Union Finland Czechoslovakia
1976 InnsbruckHelena TakaloRaisa SmetaninaNina Fyodorova
 Finland Soviet Union Soviet Union
1980 Lake PlacidRaisa SmetaninaHilkka RiihivuoriKvěta Jeriová
 Soviet Union Finland Czechoslovakia
1984 SarajevoMarja-Liisa HämäläinenBerit AunliKvěta Jeriová
 Finland Norway Czechoslovakia
1988 CalgaryMarjo MatikainenTamara TikhonovaVida Vencienė
 Finland Soviet Union Soviet Union
1992 AlbertvilleMarjut LukkarinenLyubov YegorovaYelena Välbe
 Finland Unified Team Unified Team
1994 LillehammerLyubov YegorovaManuela Di CentaMarja-Liisa Kirvesniemi
 Russia Italy Finland
1998 NaganoLarisa LazutinaKateřina NeumannováBente Martinsen
 Russia Czech Republic Norway

Kadınlar 15 km

GamesGoldSilverBronze
1992 AlbertvilleLyubov YegorovaMarjut LukkarinenYelena Välbe
 Unified Team Finland Unified Team
1994 LillehammerManuela Di CentaLyubov YegorovaNina Gavrylyuk
 Italy Russia Russia
1998 NaganoOlga DanilovaLarisa LazutinaAnita Moen-Guidon
 Russia Russia Norway
2002 Salt Lake CityStefania BelmondoKateřina NeumannováYuliya Chepalova
 Italy Czech Republic Russia