Copa Sudamericana

Copa Sudamericana, Güney Amerika’da 2002 yılından bu yana CONMEBOL tarafından organize edilen, Copa Libertadores‘ten sonra en üst seviyedeki futbol turnuvasıdır.

Turnuva’da 47 takım mücadele eder. CONMEBOL tarafından organize edilmesine rağmen 2004 ve 2008 yılları arasında, CONCACAF kulüpleride davet edilmiştir. Kulüpler turnuvaya kendi ulusal lig ve kupalarındaki başarı derecelerine göre katılabilmektedirler. Bu turnuvanın şampiyonu olan takım Recopa Sudamericano‘da Copa Libertadores şampiyonu ile oynar.

Güncel Copa Sudamericana resmi logosu, 2017’den beri kullanılmaktadır.
Kuruluş 2002
Konfederasyon Güney Amerika (CONMEBOL)
Takım Sayısı 47 (10 ülkeden)
Elemeler Recopa Sudamericana
Suruga Bank Championship
Bağlantılı Turnuvalar Copa Libertadores
Son Şampiyon Athletico Paranaense
(1. zaferi)
En Başarılı Kulüpler Boca Juniors
Independiente
(2 ‘şer kez zafer)
   
Website Official website

Turnuva Bilgileri

Team Winners  
Boca Juniors2
Independiente2
LDU Quito1
River Plate1
San Lorenzo1
Cienciano1
Pachuca1
Arsenal1
Internacional1
Universidad de Chile1
São Paulo1
CA Lanús1
Santa Fe1
Chapecoense1
Athletico Paranaense1
Independiente del Valle1
Defensa y Justicia1
YearWinner
(Coach)
ScoreRunner-upVenue
2002San Lorenzo
Rubén Darío Insúa
4–0 (A)
Diego Sebastian Saja, Michelini, Leandro Romagnoli, Rodrigo Astudillo
Atlético NacionalEstadio Atanasio Girardot ,  Medellín
0–0Estadio Pedro Bidegain ,  Buenos Aires
2003Cienciano
Freddy Ternero
3–3 (A)
Maxi Lopez (2), Marcelo Salas / Giuliano Portilla (2), German Carty
River PlateEstadio Antonio V. Liberti ,  Buenos Aires
1–0
Carlos Lugo
Estadio de la UNSA ,  Arequipa
2004Boca Juniors
Jorge José Benítez
0–1
Horacio Chiorazzo
BolívarEstadio Hernando Siles ,  La Paz
2–0
Martín Palermo, Carlos Tevez
Estadio Alberto J. Armando ,  Buenos Aires
2005Boca Juniors
Alfio Basile
1–1
Martín Palermo / Bruno Marioni (4-3 pen.)
UNAMEstadio Olímpico Universitario ,  Mexico City
1–1
Joaquín Botero / Rodrigo Palacio
Estadio Alberto J. Armando ,  Buenos Aires
2006Pachuca
Enrique Meza
1–1Colo-ColoEstadio Hidalgo ,  Pachuca
2–1Estadio Nacional ,  Santiago
2007Arsenal
Gustavo Alfaro
3-2 (A)
Aníbal Matellán, Alejandro Darío Gómez (2) / Alejandro Argüello, Salvador Cabañas
AméricaEstadio Azteca ,  Mexico City
1–2
Martín Andrizzi / Christian Díaz (oga
Estadio Juan Domingo Perón ,  Avellaneda
2008Internacional
Tite
1–0
Alex
EstudiantesEstadio Ciudad de La Plata ,  La Plata
1–1
Nilmar / Agustín Alayes
Estádio Beira-Rio ,  Porto Alegre
2009LDU Quito
Jorge Fossati
5–1
Édison Méndez (3), Ulises de la Cruz, Franklin Salas / Marquinho
FluminenseEstadio Casa Blanca ,  Quito
0–3
Diguinho, Fred, Wellington Gum
Maracanã ,  Rio de Janeiro
2010Independiente
Antonio Mohamed
0–2
Rafael Moura, Otacílio Neto
GoiásEstádio Serra Dourada ,  Goiânia
3–1
Julián Velázquez, Facundo Parra (2) / Rafael Moura
Estadio Libertadores de América ,  Avellaneda
2011Universidad de Chile
Jorge Sampaoli
1–0
Eduardo Vargas
LDU QuitoEstadio Casa Blanca ,  Quito
3–0
Eduardo Vargas (2), Gustavo Lorenzetti
Estadio Nacional Julio Martínez Prádanos ,  Santiago
2012São Paulo
Ney Franco
0–0TigreEstadio Alberto J. Armando ,  Buenos Aires
2–0
Lucas Moura, Osvaldo Lourenço Filho
Estádio do Morumbi ,  São Paulo
2013CA Lanús
Guillermo Barros Schelotto
1–1
Paolo Goltz / Fellipe Bastos
Ponte PretaEstádio do Pacaembu ,  São Paulo
2–0
Víctor Ayala, Ismael Blanco
Estadio Ciudad de Lanús ,  Lanús
2014River Plate
Marcelo Gallardo
1–1
Leonardo Pisculichi / Orlando Berrío
Atlético NacionalEstadio Atanasio Girardot ,  Medellín
2–0
Gabriel Mercado, Germán Pezzella
Estadio Antonio V. Liberti ,  Buenos Aires
2015İndependiente Santa Fe
Gerardo Pelusso
0–0HuracánEstadio Tomás Adolfo Ducó ,  Buenos Aires
0–0
(3-1 pen.)
Estadio El Campín ,  Bogotá
2016Chapecoense
Caio Júnior
Atlético NacionalEstadio Atanasio Girardot ,  Medellín
Estádio Couto Pereira ,  Curitiba
2017Independiente
Ariel Holan
2–1
Emmanuel Gigliotti, Maximiliano Meza / Rever
Flamengo   Estadio Libertadores de América ,  Avellaneda
1–1
Ezequiel Barco / Lucas Paquetá
Maracanã ,  Rio de Janeiro
2018Atlético Paranaense
Tiago Nunes
1–1
Pablo Felipe Teixeira / Yony González
Junior   Estadio Metropolitano ,  Barranquilla
1–1
Pablo Felipe Teixeira / Teófilo Gutiérrez (4-3 pen.)
Arena da Baixada ,  Curitiba
2019Independiente del Valle
Miguel Ángel Ramírez
3-1
Fernando León, Jhon Jairo Sánchez, Cristian Dájome / Emanuel Olivera
CA ColonEstadio General Pablo Rojas, Asunción
2020Defensa y Justicia
Hernan Crespo
3-0
Adonis Uriel Frías, Braian Romero, Washington Camacho
CA LanusEstadio Mario Alberto Kempes, Córdoba
2021

Top Scorers