Copa Libertadores 2019

Copa Libertadores logo.svg

Qualifying stages

  First Stage 
22-01-2019Delfin SC3-0
Roberto Javier Ordóñez Ayoví (2), Carlos Jhon Garcés Acosta
Nacional
30-01-2019Nacional1-2
Juan Vieyra / Roberto Javier Ordóñez Ayoví, Carlos Jhon Garcés Acosta
Delfin SC
Delfin SC
Second Stage
23-01-2019Deportivo La Guaira1-0
Juan Azocar
Real Garcilasco
29-01-2019Real Garcilasco2-1
Reimond Orángel Manco, Hernán Rengifo Trigoso / Jose Balza
Deportivo La Guaira
Deportivo La Guaira
Second Stage
23-01-2019Club Bolivar2-4
Jorge Rolando Pereyra Díaz (2) / Martin Rabunal, Pablo Nicolas Lopez, Ignacio Laquintana, Álvaro Damián Navarro
Defensor Sporting
30-01-2019Defensor Sporting2-3
Martin Rabunal, Gonzalo Nápoli / Adrian Jusino, Juan Carlos Arce, Antonio Thomaz
Club Bolivar
Defensor Sporting
Second Stage
Second Stage
05-02-2019Danubio2-2
Federico Martín Rodríguez, Sergio Felipe /
Ricardo Oliveira (2)
Atletico Mineiro
12-02-2019Atletico Mineiro3-2
Luan Madson, Ricardo Oliveira (2) / Carlos Javier Grossmüller, Pablo Siles
Danubio
Atletico Mineiro
Third Round
05-02-2019FC Melgar1-0
Alexis Arias
Universidad de Chile
13-02-2019Universidad de Chile0-0FC Melgar
FC Melgar
Third Round
05-02-2019The Strongest1-1
Marvin Orlando Bejarano / Adrian Emmanuel Martinez
Libertad
13-02-2019Libertad5-1
Adrian Emmanuel Martinez (2), Oscar Cardozo, Ayrton Cougo / Adolfo Abdiel Machado
The Strongest
Libertad
Third Round
06-02-2019CD Palestino1-1
Julián Rodrigo Fernández / Germán Ezequiel Cano
İndependiente Medellin
12-02-2019İndependiente Medellin1-1
Jesus David Murillo / Luis Antonio Jiménez (1-4 p.)
CD Palestino
CD Palestino
Third Round
06-02-2019CA Tallares2-0
Juan Edgardo Ramírez, Tomás Pochettino
Sao Paulo
13-02-2019Sao Paulo0-0CA Tallares
CA Tallares
Third Round
06-02-2019Delfin SC1-1
Carlos Jhon Garcés / Bernardo Añor Acosta
Caracas FC
13-02-2019Caracas FC0-0Delfin SC
Caracas FC
Third Round
06-02-2019Defensor Sporting1-2
Álvaro Damián Navarro / Ely Jair Esterilla Castro, Xavier Ricardo Arreaga
Barcelona SC
13-02-2019Barcelona SC1-0
Matías "El Pony" Oyola
Defensor Sporting
Barcelona SC
Third Round
07-02-2019Deportivo La Guaira0-1
Sebastian Gomez
Atletico Nacional
14-02-2019Atletico Nacional0-0Deportivo La Guaira
Atletico Nacional
Third Round
Third Stage
20-02-2019Defensor Sporting0-2
Rever, Juan Cazares
Atlético Mineiro
26-28/02/2019Atlético Mineiro0-0Defensor Sporting
Atlético Mineiro
Group Stage
19-02-2019FC Melgar2-0
Angel Elias Romero, Hideyoshi Arakaki
Caracas
26-28/02/2019Caracas2-1
Eduardo Ferreira, Richard Celis / Bernardo Cuesta
FC Melgar
FC Melgar
Group Stage
21-02-2019Libertad 1-0
Oscar Cardozo
Atletico Nacional
26-28/02/2019Atletico Nacional1-0
Jeison Lucumi (4-5 p.)
Libertad
Libertad
Group Stage
20-02-2019CA Talleres 2-2
Dayro Moreno, Juan Ramirez / Cesar Cortes, Guillermo Soto
Palestino
26-28/02/2019Palestino2-1
Luis Antonio Jiménez Garcés, Cristóbal Andrés Jorquera / Dayro Mauricio Moreno
CA Talleres
Palestino
Group Stage

Groupe Stage

Group A

TAKIMLAROGBMAGYGPAÇIKLAMA
İnternacional 642011614Round of 16
River Plate
624010510Round of 16
Palestino 6213777Copa Sudamericano
Alianza Lima 6033493

Group B

TAKIMLAR OGBMAGYGP AÇIKLAMA
Cruzeiro650111215 Round of 16
Emelec 6231659 Round of 16
Deportivo Lara 61234105
Huracan6114594

Group C

TAKIMLAROGBMAGYGPAÇIKLAMA
Olimpia Asuncion 6231969Round of 16
Godoy Cruz 6231539Round of 16
Sporting Cristal 62138117Copa Sudamericano
Universidad de Concepcion 61329116

Group D

TAKIMLAROGBMAGYGPAÇIKLAMA
Flamengo631211510Round of 16
LDU Quito 631212810Round of 16
Penarol 63127510Copa Sudamericano
San Jose61147194

Group E

TAKIMLAROGBMAGYGPAÇIKLAMA
Cerro Porteno 641110513Round of 16
Nacional64115213Round of 16
Atletico Mineiro 62046106Copa Sudamericano
Zamora61056103

Group F

TAKIMLAROGBMAGYGPAÇIKLAMA
Palmerias 650113115Round of 16
San Lorenzo 63124210Round of 16
FC Melgar 6213297Copa Sudamericano
Junior6105183

Group G

TAKIMLAROGBMAGYGPAÇIKLAMA
Boca Juniors 632111611Round of 16
Atletico Paranaense 63031169Round of 16
Deportes Tolima 6222788Copa Sudamericano
Jorge Wilsterman61235145

Group H

TAKIMLAROGBMAGYGPAÇIKLAMA
Libertad 640211712Round of 16
Gremio 63128410Round of 16
Universidad Catolica 62137117Copa Sudamericano
Rosario Central61236105

Group Stage Matches

2019 Copa Libertadores Fixture

Week 1    
DATEGROUPEHOST TEAMSCOREAWAY TEAM
05-03-2019Group CGodoy Cruz0-0Club Olimpia
05-03-2019Group DSan José0-1
Gabriel Barbosa
Flamengo
05-03-2019Group FFBC Melgar0-0San Lorenzo
05-03-2019Group GDeportes Tolima1-0
Danovis Banguero
Athletico Paranaense
05-03-2019Group GJorge Wilstermann0-0Boca Juniors
05-03-2019Group HClub Libertad4-1
Adrian Emmanuel Martinez (2), Adrian Emmanuel Martinez, Adrian Emmanuel Martinez / Luciano Aued
Universidad Católica
06-03-2019Group ACD Palestino0-1
Rafael Sobis
Internacional
06-03-2019Group AAlianza Lima1-1
Jose Manzaneda / Cristian Ferreira
River Plate
06-03-2019Group CUniversidad de Concepción 5-4
Patricio Rubio (4), Nicolas Orellana / Christofer Gonzales, Cristian Palacios (2), Emanuel Herrera
Sporting Cristal
06-03-2019Group EAtlético Mineiro Brazil 0-1
Diego Churin
Cerro Porteño
06-03-2019Group EZamora0-1
Gonzalo Bergessio
Nacional
06-03-2019Group FAtletico Junior0-2
Gustavo Scarpa, Marcos Rocha
Palmeiras
06-03-2019Group HRosario Central 1-1
Fernando Zampedri / Everton
Grêmio
07-03-2019Group BCA Huracan0-1
Rodriguinho
Cruzeiro
07-03-2019Group DLDU Quito2-0
Nicolas Freire, Rodrigo Aguirre
Peñarol
08-03-2019Group BDeportivo Lara Venezuela 0-0Emelec
Week 2
12-03-2019Group COlimpia1-1
Tabare Viudez / Nicolas Orellana
Universidad de Concepción
12-03-2019Group CSporting Cristal1-1
Emanuel Herrera / Tomas Cardona
Godoy Cruz
12-03-2019Group ENacional1-0
Gonzalo Bergessio
Atlético Mineiro
12-03-2019Group FPalmeiras 3-0
Felipe Melo, Ricardo Goulart, Deyverson
Melgar
12-03-2019Group GBoca Juniors3-0
Marco Perez (og), Dario Benedetto, Mauro Zarate
Deportes Tolima
12-03-2019Group HGrêmio0-1
Antonio Bareiro
Libertad
13-03-2019Group HUniversidad Católica 2-1
Edson Puch, Luciano Aued / Duvan Vergara
Rosario Central
13-03-2019Group AInternacional2-0
Nico Lopez (2)
Alianza Lima
13-03-2019Group ARiver Plate0-0Palestino
13-03-2019Group DFlamengo3-1
Everton Ribeiro, Gabriel Barbosa, Fernando Uribe / Cristian Borja
LDU Quito
13-03-2019Group ECerro Porteño2-1
Nelson Haedo (2) / Guillermo Paiva
Zamora
13-03-2019Group FSan Lorenzo1-0
Roman Martinez
Junior
14-03-2019Group BEmelec0-0Huracán
14-03-2019Group DPeñarol4-0
Cristian Lema, Agustin Canobbio, Lucas Viatri (2)
San José
14-03-2019Group GAthletico Paranaense4-0
Marco Ruben, Tomas Andrade, Renan Lodi, Bruno Guimaraes
Jorge Wilstermann
27-03-2019Group BCruzeiro2-0
Rodriguinho, Jadson Alves Dos Santos
Deportivo Lara
Week 3
02-04-2019Palestino3-0
Francisco Duclos (og), Lucas Passerini, Fabian Ahumada
Alianza Lima
02-04-2019San Lorenzo1-0
Marcelo Herrera
Palmeiras
02-04-2019FC Melgar1-0
Giancarlo Carmona
Junior
02-04-2019San José3-3
Carlos Saucedo, Christian Cruz (og), Rodrigo Ramallo / Juan Luis Anangono, Cesar Mena (2 og)
LDU Quito
02-04-2019Cerro Porteño1-0
Victor Caceres
Nacional
02-04-2019Athletico Paranaense3-0
Marco Ruben (3)
Boca Juniors
03-04-2019Internacional 2-2
Nicolas Lopez, Edenilson / Lucas Pratto, Nicolas De La Cruz
River Plate
03-04-2019Emelec0-1
Rodriguinho
Cruzeiro
03-04-2019Deportivo Lara2-1
Bernaldo A.M.Baron, David Centeno / Bernaldo A.M.Baron (og)
Huracán
03-04-2019Universidad de Concepción0-0Godoy Cruz
03-04-2019Flamengo0-1
Lucas Viatri
Peñarol
03-04-2019Deportes Tolima2-2
Marco Perez (2) / Ricardo Pedriel (2)
Jorge Wilstermann
03-04-2019Atlético Mineiro3-2
Maicon Margues, Vinicius Barbosa, Fabio Santos / Erickson Gallardo, Guillermo Paiva
Zamora
04-04-2019Sporting Cristal 0-3
Roque Santa Cruz, William Mendieta, Juan Rodrigo Rojas
Olimpia
04-04-2019Universidad Católica1-0
Sebastian Saez
Grêmio
04-04-2019Libertad 2-0
Mathias David Espinoza, Jorge Eduardo Recalde
Rosario Central
Week 4
09-04-2019Internacional3-2
Patrick, Paolo Guerrero, Guilherme Parede / Julian Fernandez, Lucas passerini
Palestino
09-04-2019Olimpia2-1
Nestor Camacho (2) / Santiago Garcia
Godoy Cruz
09-04-2019Peñarol1-0
Cristian Rodriguez
LDU Quito
09-04-2019San Lorenzo 2-0
Gonzalo Rodriguez, Cristian Barrios
FC Melgar
09-04-2019Athletico Paranaense1-0
Bruno Guimaraes
Deportes Tolima
10-04-2019Nacional1-0
Gonzalo Bergessio
Zamora
10-04-2019Cerro Porteño4-1
Marcos Antonio Acosta Rojas, Federico Carrizo, Victor Caceres, Joaguin Larrivey / Ricardo Oliveira
Atlético Mineiro
10-04-2019Cruzeiro4-0
Fred Guedes (3), Dodo
Huracán
10-04-2019Sporting Cristal 2-0
Cristian Oalacios, Omar Merlo
Universidad de Concepción
10-04-2019Boca Juniors4-0
Emanuel Reynoso, Dario Benedetto, Mauro Zarate, Alex Sandro Da Silva
Jorge Wilstermann
10-04-2019Palmeiras3-0
Deyverson, Eduaordo Pereira Rodrigues, Hyoran Kaue Dalmoro
Junior
10-04-2019Grêmio3-1
Jean Pyerre, Leonardo Gomes (2) / Leonel Aguirre
Rosario Central
10-04-2019Universidad Católica2-3
Edson Puch, Sebastian Saez / Jorge Eduardo Recalde, Oscar Cardozo, Angel Cardozo
Libertad
11-04-2019River Plate3-0
Matias Suarez, Lucas Martinez Quarta, Nicolas De La Cruz
Alianza Lima
11-04-2019Emelec2-2
Brayan Angulo Tenorio (2) / Lorenzo Rodrigo Frutos, Freddy Vargas
Deportivo Lara
11-04-2019Flamengo6-1
Diego Ribas, Everton Ribeiro (2), Giorgian De Arrascaeta, Vitinho, Helmut Gutierrez (og) / Carlos Saucedo
San José
Week 5
23-04-2019Deportivo Lara0-2
Fred Guedes, Sassa
Cruzeiro
23-04-2019Huracán1-2
Lucas Gamba / Jordan Andres Jaime Plata, Brayan Angulo Tenorio
Emelec
23-04-2019Godoy Cruz2-0
Diego Viera, Juan Martin Lucero
Sporting Cristal
23-04-2019Universidad de Concepción3-3
Fernando Cordero, Patricio Rubio, Josepmir Ballon / Rogue Santa Cruz, Nestor Camacho, Richard Ortiz
Olimpia
23-04-2019Atlético Mineiro0-1
Felipe Carballo
Nacional
23-04-2019Libertad0-2
Everton Soares (2)
Grêmio
24-04-2019Palestino0-2
Javier Pinola, Ignacio Fernandez
River Plate
24-04-2019Alianza Lima0-1
Rodrigo Moledo
Internacional
24-04-2019San José3-1
Cesar Mena, Carlos Saucedo, Javier Sanguinetti / Cesar Mena (og)
Penarol
24-04-2019LDU Quito2-1
Juan Anangono, Andres Chicaiza / Bruno Henrique
Flamengo
24-04-2019Jorge Wilstermann3-2
Santos (og), Jorge Ortiz, Carlos Melgar / Marco Ruben, Ramiro Ballivian (og)
Athletico Paranaense
24-04-2019Rosario Central1-1
Jose Pedro Fuenzalida (og) / Cesar Fuentes
Universidad Católica
24-04-2019Deportes Tolima2-2
Alex Castro, Marco Perez/ Mauro Zarate, Dario Benedetto
Boca Juniors
25-04-2019Zamora2-1
Ignacio Gonzalez, Pedro Ramirez / Nelson Haedo
Cerro Porteño
25-04-2019FC Melgar0-4
Gustavo Scarpa (3), Moises
Palmeiras
25-04-2019Junior1-0
Michael Rangel
San Lorenzo
Week 6
07-05-2019River Plate 2-2
Julian Alvarez, Lucas Pratto / Rafael Sobis (2)
Internacional
07-05-2019Alianza Lima1-2
Ignacio Gonzalez (og) / Renato Tarifeno (2)
Palestino
07-05-2019Nacional1-1
Rodrigo Amaral / Santiago Arzamendia
Cerro Porteño
07-05-2019Zamora1-2
Ignacio Gonzalez / Alerrando (2)
Atlético Mineiro
08-05-2019Cruzeiro1-2
Sassa / Fabio (og), Brayan Angulo
Emelec
08-05-2019Huracán3-0
Lucas Gamba, Andres Chavez (2)
Deportivo Lara
08-05-2019Palmeiras1-0
Gustavo Scarpa
San Lorenzo
08-05-2019Junior 0-1
Bernardo Cuesta
FC Melgar
08-05-2019Peñarol0-0Flamengo
08-05-2019LDU Quito4-0
Christian Martinez, Anderson Julio (3)
San José
08-05-2019Rosario Central 2-1
Joaquin Pereyra, Claudio Riano / Oscar Cardozo
Libertad
08-05-2019Grêmio2-0
Alisson, Thaciano
Universidad Católica
09-05-2019Olimpia0-1
Cristian Palacios
Sporting Cristal
09-05-2019Godoy Cruz1-0
Angel Gonzalez
Universidad de Concepción
09-05-2019Boca Juniors 2-1
Lisandro Lopez, Carlos Tevez / Marco Ruben
Athletico Paranaense
09-05-2019Jorge Wilstermann0-2
Marco Perez, Alex Castro
Deportes Tolima

Final Stages

Round of 16

DateHost TeamScoreAway TeamQualification
23-06-2019River Plate0-0Cruzeiro
30-06-2019Cruzeiro0-0
(4-5 pen.)
River PlateRiver Plate
Quarters Finals
23-06-2019Godoy Cruz2-2
Santiago Garcia (2) / Felipe Melo, Miguel Borja
Palmeiras
30-06-2019Palmeiras4-0
Raphael Veiga, Miguel Angel Borja, Gustavo Scarpa, Dudu
Godoy CruzPalmeiras
Quarters Finals
24-06-2019Emelec2-0
Wilmer Javier Godoy, Romario Caicedo
Flamengo
31-06-2019Flamengo2-0
Gabriel Barbosa (2)
EmelecFlamengo
Quarters Finals
23-06-2019LDU Quito3-1
Jose Manuel Ayovi, Jhojan Julio, Rodrigo Aguirre / Juan Rodrigo Rojas
Olimpia
30-06-2019Olimpia1-1
William Mendieta / Jhojan Julio
LDU QuitoLDU Quito
Quarters Finals
24-06-2019Athletico Paranaense0-1
Alexis Mac Alliseter
Boca Juniors
31-06-2019Boca Juniors2-0
Ramon Abila, Eduardo Salvio
Athletico ParanaenseBoca Juniors
Quarters Finals
24-06-2019Nacional 0-1
Paolo Guerrero
Internacional
31-06-2019Internacional2-0
Rodrigo Moledo, Paolo Guerrero
Nacional Internacional
Quarters Finals
25-06-2019Grêmio2-0
Diego Tardelli, David Braz
Libertad
01-07-2019Libertad0-3
Jean Pyerre, Andre (2)
GrêmioGrêmio
Quarters Finals
24-06-2019San Lorenzo 0-0Cerro Porteño
31-06-2019Cerro Porteño2-1
Joaquin Larrivey, Oscar Ruiz / Adam Bareiro
San Lorenzo Cerro Porteño
Quarters Finals

Quarters Finals

DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAMNOTE
20-08-2019Grêmio0-1
Gustavo Scarpa
Palmeiras
27-08-2019Palmeiras1-2
Luiz Adriano / Everton, Alisson
GrêmioGrêmio
Semi Finals
21-08-2019Flamengo2-0
Bruno Henrique (2)
Internacional
28-08-2019Internacional1-1
Rodrigo / Gabriel
FlamengoFlamengo
Semi Finals
21-08-2019LDU Quito0-3
Ramon Abila, Emanuel Reynoso, Luis Caicedo Medina
Boca Juniors
28-08-2019Boca Juniors0-0LDU QuitoBoca Juniors
Semi Finals
22-08-2019River Plate2-0
Ignacio Fernandez, Rafael Borre
Cerro Porteño
29-08-2019Cerro Porteño1-1
Nelson Haedo / Nicolas De La Cruz
River PlateRiver Plate
Semi Finals

Semi Finals

DATEHOST TEAMSCOREAWAY TEAMQUALİFİCATİON
01-10-2019River Plate2-0
Rafael Borre, Ignacio Fernandez
Boca Juniors
22-10-2019Boca Juniors1-0
Jan Hurtado
River PlateRiver Plate
Final
02-10-2019Gremio1-1
Pepe / Bruno Henrique
Flamengo RJ
23-10-2019Flamengo RJ5-0
Bruno Henrique,
Gabriel Barbosa (2), Pablo Mari, Rodrigo Caio
Gremio
DateVenueChampionScoreRunner-up
23-11-2019Estadio Monumental, LimaCR Flamengo2-1
Gabriel Barbosa (2) / Rafael Santos Borre
River Plate

Goalscorers

Players (Club)Goals
Gabriel Barbosa (CR Flamengo)9
Adrian Martinez (Libertad)
Marco Ruben (Atletico Paranaense)
Gustavo Scarpa (Palmerias)
6

COPA Libertadores