İspanya Copa del Rey

Copa del Rey de Baloncesto (İngilizce: King's Cup of Basketball), İspanya'nın en iyi profesyonel ligi Liga ACB tarafından düzenlenen İspanyol basketbol takımları için her yıl düzenlenen bir kupa müsabakasıdır.
   Şampiyonluk 
Real Madrid28
Barcelona27
Joventut8
Baskonia6
Estudiantes3
Laietà2
Zaragoza2
Rayo Club Madrid2
Picadero2
Valencia1
Societé Patrie1
L'Hospitalet1
Manresa1
Málaga1
Espanyol1
SezonFinal ŞehirŞampiyon
(Baş Antrenör)
Final Skor
(MVP)
Finalist/İkinci
1933MadridRayo Club Madrid21–11Madrid CF
1935BarcelonaSocieté Patrie23–19Rayo Club Madrid
1936MadridRayo Club Madrid23–20Societé Patrie
1940BarcelonaL'Hospitalet20–17Atlético Gracia
1941MadridEspañol35–20L'Hospitalet
1942ZaragozaLayetano30–28FC Barcelona
1943PalmaFC Barcelona27–25Layetano
1944VigoLayetano32–18Real Madrid
1945BarcelonaFC Barcelona37–34Layetano
1946BarcelonaFC Barcelona44–35Montgat
1947ZaragozaFC Barcelona39–25Canarias de Madrid
1948BurgosJuventud Badalona41–32Real Madrid
1949MadridFC Barcelona(play-off)Real Madrid
1950BarcelonaFC Barcelona46–39Juventud Badalona
1951San SebastiánReal Madrid47–36FC Barcelona
1952AlicanteReal Madrid43–31Juventud Badalona
1953ValladolidJuventud Badalona41–39Real Madrid
1954MadridReal Madrid56–41Juventud Badalona
1955BarcelonaJuventud Badalona59–44Real Madrid
1956MadridReal Madrid59–55Aismalíbar
1957VigoReal Madrid54–50Aismalíbar
1958ZaragozaJuventud Badalona74–69Real Madrid
1959BarcelonaFC Barcelona50–36Aismalíbar
1960MadridReal Madrid76–64Hesperia
1961BilbaoReal Madrid
Pedro Ferrándiz
76–51FC Barcelona
1962BarcelonaReal Madrid
Pedro Ferrándiz
80–66Estudiantes
1963San SebastiánEstudiantes94–90Real Madrid
1964LugoPicadero63–51Aismalíbar
1965SalamancaReal Madrid
Pedro Ferrándiz
102–82Náutico Tenerife
1966TerrassaReal Madrid
Pedro Ferrándiz
62–61Juventud Kalso
1967Vitoria-GasteizReal Madrid
Pedro Ferrándiz
82–80Kas Vitoria
1968GijónPicadero58–55Juventud Kalso
1969OurenseJuventud Nerva82–81Real Madrid
1970LeónReal Madrid102–90Juventud Nerva
1971Vitoria-GasteizReal Madrid
Pedro Ferrándiz
72–63Juventud Nerva
1972A CoruñaReal Madrid
Pedro Ferrándiz
92–77Juventud Schweppes
1973PaternaReal Madrid
Pedro Ferrándiz
123–79Estudiantes Monteverde
1974AlicanteReal Madrid
Pedro Ferrándiz
87–85Juventud Schweppes
1975JaénReal Madrid
Pedro Ferrándiz
114–85Estudiantes Monteverde
1976CartagenaJuventud Schweppes99–88Real Madrid
1977PalmaReal Madrid
Manuel "Lolo" Sainz
97–71FC Barcelona
1978ZaragozaFC Barcelona
Eduard Kucharski
103–96Real Madrid
1979PamplonaFC Barcelona
Eduard Kucharski
130–113Tempus
1980FerrolFC Barcelona
Antoni Serra
92–83Manresa EB
1981AlmeríaFC Barcelona
Antoni Serra
106–90Real Madrid
1982BadajozFC Barcelona
Antoni Serra
110–108Real Madrid
1983PalenciaFC Barcelona
Antoni Serra
125–93Inmobanco
1984ZaragozaCAI Zaragoza
Leon Najnudel
81–78FC Barcelona
1985BadalonaReal Madrid
Manuel "Lolo" Sainz
90–76Ron Negrita Joventut
1986BarcelonaReal Madrid
Manuel "Lolo" Sainz
87–79Ron Negrita Joventut
1987Santa Cruz de TenerifeFC Barcelona
Aíto García Reneses
110–102Ron Negrita Joventut
1988ValladolidFC Barcelona
Aíto García Reneses
84–83Real Madrid
1989A CoruñaReal Madrid
Manuel "Lolo" Sainz
85–81FC Barcelona
1990Las PalmasCAI Zaragoza
Jesús María Carrera
76–69
Mark Giles Davis
Ram Joventut
1991ZaragozaFC Barcelona
Božidar Maljković
67–65
Juan Antonio Orenga
Estudiantes Caja Postal
1992GranadaEstudiantes Caja Postal
Miguel Angel Martín
61–56
John Gabriel Pinone Jr.
CAI Zaragoza
1993A Coruña (2)Real Madrid Teka
Clifford Luyk
74–71
Joseph John "Joe" Arlauckas
Joventut Marbella
1994SevillaBanca Catalana FC Barcelona
Aíto García Reneses
86–75
Velimir Perasović
Taugrés
1995Granada (2)Taugrés
Manuel Comas Hortet
88–80
Pablo Laso Biurrún
AmWay Zaragoza
1996MurciaTDK Manresa
Salvador Maldonado
94–92
Joan "Chichi" Creus Molist
FC Barcelona
1997LeónFestina Joventut
Alfred Julbe Bosch
79–71
Andre Devalle Turner
Cáceres
1998Valladolid (2)Pamesa Valencia
Mihajlo Vukovic
89–75
José Ignacio "Nacho" Rodilla Gil
Pinturas Bruguer Badalona
1999ValenciaTau Cerámica
Sergio Scariolo
70–61
Elmer James Bennett
Caja San Fernando
2000Vitoria-GasteizAdecco Estudiantes
José Vicente Hernández
73–63
Alfonso Reyes Cabanas
Pamesa Valencia
2001MálagaFC Barcelona
Aíto García Reneses
80–77
Pau Gasol
Real Madrid Teka
2002Vitoria-Gasteiz (2)Tau Cerámica
Dusko Ivanovic
85–83
Dejan Tomašević
FC Barcelona
2003Valencia (2)FC Barcelona
Svetislav Pešić
84–78
Dejan Bodiroga
Tau Cerámica
2004Sevilla (2)Tau Cerámica
Dusko Ivanovic
81–77
Rodolfo "Rudy" Fernández
DKV Joventut
2005Zaragoza (2)Unicaja
Sergio Scariolo
80–76
Jorge Garbajosa
Real Madrid
2006MadridTau Cerámica
Velimir Perasovic
85–80
Pablo Prigioni
Pamesa Valencia
2007Málaga (2)Winterthur FC Barcelona
Duško Ivanović
69–53
Jordi Trias Feliu
Real Madrid
2008Vitoria-Gasteiz (3)DKV Joventut
Alejandro García Reneses
82–80
Rodolfo "Rudy" Fernández
Tau Cerámica
2009Madrid (2)Tau Cerámica
Dusko Ivanovic
100–98
Mirza Teletović
Unicaja
2010BilbaoRegal FC Barcelona
Xavi Pascual
80–61
Francisco Vázquez
Real Madrid
2011Madrid (3)Regal FC Barcelona
Xavi Pascual
68–60
Alan Jeffery Anderson
Real Madrid
2012BarcelonaReal Madrid
Pablo Laso
91–74
Sergio Llull Melià
FC Barcelona Regal
2013Vitoria-Gasteiz (4)FC Barcelona Regal
Xavi Pascual
85–69
Fenton Pete Mickeal
Valencia Basket
2014Málaga (3)Real Madrid
Pablo Laso
77–76
Nikola Mirotić
FC Barcelona
2015Las Palmas (2)Real Madrid
Pablo Laso
77–71
Rodolfo "Rudy" Fernández
FC Barcelona
2016A Coruña (3)Real Madrid
Pablo Laso
85–81
Gustavo Alfonso Ayón
Herbalife Gran Canaria
2017Vitoria-Gasteiz (5)Real Madrid
Pablo Laso
97–95
Sergio Llull Melià
Valencia Basket
2018Las Palmas (3)FC Barcelona Lassa
Svetislav Pešić
92–90
Thomas Heurtel
Real Madrid
2019Madrid (4)FC Barcelona Lassa
Svetislav Pešić
94–93
Thomas Heurtel
Real Madrid
2020MalagaReal Madrid
Pablo Laso
95–68
Facundo Campazzo (Real Madrid)
Unicaja
2021Madrid (5)FC Barcelona
Šarūnas Jasikevičius
88–73
Cory Higginis (Barcelona)
Real Madrid
2022GrandaFC Barcelona
Šarūnas Jasikevičius
64–59
Nikola Mirotić (FC Barcelona)
Real Madrid
2023