Arjantin Kupası (Copa Argentina

Sponsorluk nedeniyle resmi olarak "Copa Arjantin AXION enerjisi" olarak bilinen Copa Argentina (İngilizce: Arjantin Kupası), Arjantin Futbol Federasyonu (AFA) tarafından bir kulübün lige katılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen resmi bir futbol kupası yarışmasıdır. Copa Libertadores.

Şampiyonanın ilk edisyonları, Primera División'da oynayan ve bir sonraki yıl Copa Libertadores'a katılmaya hak kazanamayan takımlar ve bölgesel liglerde oynayan en iyi yerdeki kulüpler tarafından yarıştı.

Turnuva, Arjantin futbol ligi sistemini oluşturan tüm bölümlerden takımların şampiyonaya katılmasıyla 2011'de yeniden başlatıldı.[1][2] Arjantin Kupası'nın galibi Primera División'un hüküm süren şampiyonlarına karşı Arjantin Süper Kupası'na katılmaya hak kazandı.

Boca Juniors, kazandığı dört şampiyonlukla en başarılı takımlar.
Organizatör AFA
Kuruluş 1969
2011 (yeniden hayata geçirildi)
Ülke Arjantin
Takım Sayısı 64 (2021–22)
Qualifier for Copa Libertadores
Supercopa Arg
Bağlı turnuvalar Primera División
Supercopa Arg
Son Şampiyon Boca Juniors (2019–20)
En Başarılı Takım Boca Juniors (4 şampiyonluk)
Televizyon

 

List
Website copaargentina.org
  Şampiyonluk  
Boca Juniors4
River Plate3
Arsenal1
Huracán1
Rosario Central1
SezonEv Sahibi ŞehirŞampiyon Takım
(Manager)
Final SkorFinalist
1969Home&AwayBoca Juniors
Alfredo Di Stéfano
3–1 (H)
Ramón Ponce, Norberto Madurga, Ignacio Ramon Peña / Carlos de la Iglesia
0–1 (A)
Eduardo Collado
Atlanta
1970(No champion crowned) 
2011–12San JuanBoca Juniors
Julio César Falcioni
2–1
Santiago Silva, Lucas Viatri / Valentín Viola
Racing
2012–13CatamarcaArsenal
Gustavo Alfaro
3–0
Nicolás Aguirre, Mariano Echeverría, Emilio Zelaya
San Lorenzo
2013–14San JuanHuracán
Néstor Apuzzo
0–0
(5–4 p.)  
Rosario Central
2014–15CórdobaBoca Juniors
Rodolfo Arruabarrena
2–0
Nicolás Lodeiro, Andrés Chávez
Rosario Central
2015–16CórdobaRiver Plate
Marcelo Gallardo
4–3
Lucas Alario (3), Iván Alonso / Damián Musto, Marco Ruben (2)
Rosario Central
2016–17MendozaRiver Plate
Marcelo Gallardo
2–1
Ignacio Scocco, Ignacio Fernández / Luis Miguel Rodríguez
Atlético Tucumán
2017–18MendozaRosario Central
Edgardo Bauza
1–1
Fernando Zampedri / Lorenzo Faravelli (4–1 p.)  
Gimnasia y Esgrima (LP)
2018–19MendozaRiver Plate
Marcelo Gallardo
3–0
Ignacio Scocco, Ignacio Fernández, Julián Álvarez
Central Córdoba (SdE)
2019–20Santiago del EsteroBoca Juniors
Sebastián Battaglia
0–0
(5-4 pen.)
Tallares Cordoba
2021–22