Copa Amerika Plaj Futbolu


Copa América of Beach Soccer (İspanyolca'da Copa América de Fútbol Playa olarak anılır), CONMEBOL'un 10 üyesinin büyük erkek milli takımları arasında iki yılda bir düzenlenen uluslararası bir plaj futbolu turnuvasıdır. Ana sporu olan dernek futbolunda daha iyi bilinen Copa América'nın plaj futbolu versiyonudur.

Uzun süredir devam eden Dünya Kupası eleme turnuvasının yanı sıra, yalnızca Güney Amerika milli takımları tarafından tartışılan iki ana plaj futbolu şampiyonasından biridir.

Turnuva, kıtada plaj futbolunu geliştirmek için bir yıl önceki taahhütlerini takiben 2016'da etkinliği kuran Güney Amerika'daki futbol yönetim organı CONMEBOL tarafından düzenleniyor. Copa América başlığı altında düzenlenen sergi tarzı etkinlikler de 1994–99, 2003 ve 2012–14'te gerçekleşti, ancak Copa América'nın bu tamamen rekabetçi enkarnasyonu CONMEBOL tarafından resmi olarak onaylanan ve düzenlenen ilk olaydır, aynı zamanda dernek futbolu ve futsaldaki diğer resmi Copa América etkinliklerini de organize eder.

Brezilya şu anki şampiyon.
Şampiyon TakımŞampiyonluk
Brezilya2
Paraguay1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Manager)
Final SkorFinalist
2016Santos, BrezilyaBrezilya12–2Paraguay
2018Asia District, PeruBrezilya7–3
Felipe (2), Rodrigo (3), Rafinha, Antonio / Pedro Morán, González, Orlando Zayas
Paraguay
2020Rio de Janeiro, BrezilyaCOVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Luque, ParaguayParaguay
Joaquin Molas
3-2
Carlos Carballo (2), Miciades Medina / Igor, Lucas
Brezilya