CEV Women’s Champions League

History
  • CEV Champions Cup (1960 to 2000)
  • CEV Champions League (2000 to present)
  Winners  
WVC Dynamo Moscow 11
Uralochka Ekaterinburg 8
Volley Bergamo 7
Vakıfbank SK 4
CSKA Moscow 3
Olimpia Teodora Ravenna 2
RC Cannes 2
Pallavolo Sirio Perugia 2
Rudá Hvězda Praha 2
VC CSKA Sofia 2
Pallavolo Femminile Matera 2
NIM-SE Budapest 1
Levski Sofia 1
HAOK Mladost 1
Fenerbahçe 1
Eczacıbaşı Istanbul 1
Burevestnik Odessa 1
Traktor Schwerin 1
ADK Alma-Ata 1
OK Dubrovnik 1
Volley Modena 1
CV Tenerife 1
WVC Dynamo Kasan 1
Volley Casalmaggiore 1
Year Final HostChampion Score Second place
1960–61Dynamo Moscow 3–2
3–0
AZS AWF Warsaw
1961–62Burevestnik Odessa 3–1
3–0
Slavia Sofia
1962–63Dynamo Moscow 3–1
3–2
AZS AWF Warsaw
1963–64Levski Sofia 3–0
1–3
Dynamo Berlin
1964–65Dynamo Moscow 3–0
3–0
Dynamo Berlin
1965–66CSKA Moscow 3–0
3–0
Dynamo Moscow
1966–67CSKA Moscow 3–0
3–0
Dynamo Moscow
1967–68Dynamo Moscow 3–0
3–2
CSKA Moscow
1968–69Dynamo Moscow 3–1
3–2
CSKA Moscow
1969–70Dynamo Moscow 3–1
3–0
NIM-SE Budapest
1970–71Dynamo Moscow 3–0
3–0
Tatran Střešovice
1971–72Dynamo Moscow round robin Tatran Střešovice
1972–73NIM-SE Budapest round robin Dynamo Moscow
1973–74Dynamo Moscow round robin NIM-SE Budapest
1974–75Dynamo Moscow round robin Levski-Spartak Sofia
1975–76Rudá Hvězda Praha round robin Levski-Spartak Sofia
1976–77Dynamo Moscow round robin NIM-SE Budapest
1977–78Traktor Schwerin round robin NIM-SE Budapest
1978–79CSKA Sofia round robin NIM-SE Budapest
1979–80Rudá Hvězda Praha round robin Eczacıbaşı Istanbul
1980–81Uralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
round robin Levski-Spartak Sofia
1981–82Uralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
round robin DVC Dokkum
1982–83Uralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
round robin Vasas Izzo Budapest
1983–84CSKA Sofia Olimpia Teodora Ravenna
1984–85ADK Alma-Ata Olimpia Teodora Ravenna
1985–86CSKA Moscow Olimpia Teodora Ravenna
1986–87Uralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
Olimpia Teodora Ravenna
1987–88Olimpia Teodora Ravenna Uralochka Sverdlovsk
1988–89Uralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
Olimpia Teodora Ravenna
1989–90Uralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
Olimpia Teodora Ravenna
1990–91Mladost Zagreb 3–0 Uralochka Sverdlovsk
1991–92Olimpia Teodora Ravenna 3–2 Mladost Zagreb
1992–93Parmalat Matera 3–1 Olimpia Teodora Ravenna
1993–94Uralochka Ekaterinburg
Nikolay Karpol
3–2 Mladost Zagreb
1994–95Uralochka Ekaterinburg
Nikolay Karpol
3–0 CV Murcia
1995–96Parmalat Matera 3–2 Uralochka Ekaterinburg
1996–97Foppapedretti Bergamo
Atanas Malinov
3–1 Uralochka Ekaterinburg
1997–98OK Dubrovnik 3–0 Vakıfbank Ankara
1998–99Foppapedretti Bergamo
Marco Bonitta
3–0 Vakıfbank Ankara
1999–00Foppapedretti Bergamo
Marco Bonitta
3–1 Uralochka Ekaterinburg
2000–01Volley Modena 3–0 Capo Sud Reggio Calabria
2001–02RC Cannes
Yan Fang
3–1
Victoria Ravva (RC Cannes)
Foppapedretti Bergamo
2002–03RC Cannes
Yan Fang
3–1
Victoria Ravva (RC Cannes)
Uralochka Ekaterinburg
2003–04Tenerife Marichal 3–2
Elena Godina (Tenerife Marichal)
Pallavolo Sirio Perugia
2004–05Radio 105 Foppapedretti Bergamo
Giovanni Caprara
3–0
Lioubov Sokolova (Fopp. Bergamo)
Sant'Orsola Asystel Novara
2005–06Pallavolo Sirio Perugia
Massimo Barbolini
3–1
Victoria Ravva (RC Cannes)
RC Cannes
2006–07Foppapedretti Bergamo
Marco Fenoglio
3–2
Angelina Grun (Fopp. Bergamo)
Dinamo Moscow
2007–08Colussi Perugia
Emanuele Sbano
3–1
Simona Gioli (Colussi Perugia)
Zarechie Odintsovo
2008–09Foppapedretti Bergamo
Lorenzo Micelli
3–2
Serena Ortolani (Volley Bergamo)
Dinamo Moscow
2009–10Foppapedretti Bergamo
Lorenzo Micelli
3–2
Francesca Piccinini (Volley Bergamo)
Fenerbahçe Acıbadem
2010–11VakıfBank Güneş Sigorta Türk Telekom
Giovanni Guidetti
3–0
Malgorzata Glinka (Vakıfbank GS)
Rabita Baku
2011–12BaküFenerbahçe Universal
Jose Roberto Guimaraes
3–0
Kin Yeon-Koung (F.Bahçe)
RC Cannes
2012–13Vakıfbank SK
Giovanni Guidetti
3–0
Jovana Brakocevic (Vakıfbank)
Rabita Baku
2013–14Dinamo Kazan
Rishat Gilyazutdinov
3–0
Ekaterina Gamova (Dinamo Kazan)
Vakıfbank Istanbul
2014–15Eczacıbaşı VitrA
Giovanni Caprara
3–0
Jordan Larson (Eczacıbaşı Vitra)
Unendo Yamamay Busto Arsizio
2015–16CasalmaggiorePomì Casalmaggiore 3–0
Francesca Piccinini (Casalmaggiore)
Vakıfbank Istanbul
2016–17Vakıfbank SK
Giovanni Guidetti
3–0
Zhu Ting (Vakıfbank)
Imoco Volley Conegliano
2017–18Vakıfbank SK
Giovanni Guidetti
3–0
Gözde Kırdar Sonsırma (Vakıfbank)
CSM Volei Alba Blaj
2018-19Berlin, GermanyIgor Gorgonzola Novara
Massimo Barbolini
3-1
25-18, 25-17, 14-25, 25-22
Paola Ogechi Egonu (I.G.Novara)
Imoco Volley Conegliano
2019-20Cancelled due to PANDEMİC CORONAVIRUS
2020–21

Champions Squads

SeasonChampion TeamChampion Squads
2018/2019Imoco Volley Conegliano (İta)
Lauren Carlini, Federica Stufi, Letizia Camera, Celeste Plak, Paula Yamila Nizetich, Cristina Chirichella, Stefania Sansonna, Francesca Piccinini, Erblira Bici, Michelle Bartsch-Hackley, Giorgia Zannoni, Stefana Veljkoviç, Paola Ogechi Egonu, Alessia Bolzonetti, Alice Nardo, Sveva Angelica Maria Parini, Federica Piacentini, Giulia Picchi Head Coach : Massimo Barbolini