CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi

Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonlar Ligi (European Champions’ League), CEV’e üye ülkelerin lig şampiyonlarının katıldığı bir turnuvadır. Bayanlarda 1961 yılında Şampiyon Kulüpler Kupası (Champions Cup) adıyla başlamıştır. 1973 yılında Kupa Galipleri Kupası (Cup Winners Cup) başlatılana kadar, Avrupa’daki kulüpler düzeyindeki tek turnuva olarak sürdürülmüştür. 2001 yılından başlayarak adı Avrupa Şampiyonlar Ligi (European Champions League) olarak değiştirilmiştir.

Önceki İsimleri

  • CEV Şampiyonlar Kupası (1960-2000)
  • CEV Şampiyonlar Ligi (2000-şimdiye kadar)

Şampiyonlar

  Şampiyonluk  
WVC Dynamo Moscow 11
Uralochka Ekaterinburg 8
Volley Bergamo 7
Vakıfbank SK 5
CSKA Moscow 3
Olimpia Teodora Ravenna 2
RC Cannes 2
Pallavolo Sirio Perugia 2
Rudá Hvězda Praha 2
VC CSKA Sofia 2
Pallavolo Femminile Matera 2
NIM-SE Budapest 1
Levski Sofia 1
HAOK Mladost 1
Fenerbahçe 1
Eczacıbaşı Istanbul 1
Burevestnik Odessa 1
Traktor Schwerin 1
ADK Alma-Ata 1
OK Dubrovnik 1
Volley Modena 1
CV Tenerife 1
WVC Dynamo Kasan 1
Volley Casalmaggiore 1
Volley Conegliano1
SezonFinal Ev Sahibi ŞehirŞampiyon
(Baş Antrenör)
Final Skor
(MVP)
Finalist
1960–61Varşova
Moskova
Dynamo Moscow 3–2
3–0
AZS AWF Warsaw
1961–62Odessa
Sofya
Burevestnik Odessa 3–1
3–0
Slavia Sofia
1962–63Moskova
Varşova
Dynamo Moscow 3–1
3–2
AZS AWF Warsaw
1963–64Sofya
Berlin
Levski Sofia 3–0
1–3
Dynamo Berlin
1964–65Moskova
Berlin
Dynamo Moscow 3–0
3–0
Dynamo Berlin
1965–66MoskovaCSKA Moscow 3–0
3–0
Dynamo Moscow
1966–67MoskovaCSKA Moscow 3–0
3–0
Dynamo Moscow
1967–68MoskovaDynamo Moscow 3–0
3–2
CSKA Moscow
1968–69MoskovaDynamo Moscow 3–1
3–2
CSKA Moscow
1969–70Moskova
Budapeşte
Dynamo Moscow 3–1
3–0
NIM-SE Budapest
1970–71Moskova
Tatran
Dynamo Moscow 3–0
3–0
Tatran Střešovice
1971–72La Louviere, BelçikaDynamo Moscow round robin Tatran Střešovice
1972–73Apeldoorn, HollandaNIM-SE Budapest round robin Dynamo Moscow
1973–74Varşova, PolonyaDynamo Moscow round robin NIM-SE Budapest
1974–75Catania, İtalyaDynamo Moscow round robin Levski-Spartak Sofia
1975–76Varşova, PolonyaRudá Hvězda Praha round robin Levski-Spartak Sofia
1976–77İzmir, TürkiyeDynamo Moscow round robin NIM-SE Budapest
1977–78Rheine, AlmanyaTraktor Schwerin round robin NIM-SE Budapest
1978–79İzmir, TürkiyeCSKA Sofia round robin NIM-SE Budapest
1979–80Gottwaldov, ÇekoslavakyaRudá Hvězda Praha round robin Eczacıbaşı Istanbul
1980–81Schaan, LiechesteinUralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
round robin Levski-Spartak Sofia
1981–82Ravenna, İtalyaUralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
round robin DVC Dokkum
1982–83Ankara, TürkiyeUralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
round robin Vasas Izzo Budapest
1983–84Münih, AlmanyaCSKA Sofia Olimpia Teodora Ravenna
1984–85Ravenna, İtalyaADK Alma-Ata Olimpia Teodora Ravenna
1985–86Uppsala, İsveçCSKA Moscow Olimpia Teodora Ravenna
1986–87Karlsruhe, AlmanyaUralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
Olimpia Teodora Ravenna
1987–88Selanik, YunanistanOlimpia Teodora Ravenna Uralochka Sverdlovsk
1988–89Brüksel, BelçikaUralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
Olimpia Teodora Ravenna
1989–90Forli, İtalyaUralochka Sverdlovsk
Nikolay Karpol
Olimpia Teodora Ravenna
1990–91Zagrep, HırvatistanMladost Zagreb 3–0 Uralochka Sverdlovsk
1991–92Ravenna, İtalyaOlimpia Teodora Ravenna 3–2 Mladost Zagreb
1992–93Bari, İtalyaParmalat Matera 3–1 Olimpia Teodora Ravenna
1993–94Zagrep, HırvatistanUralochka Ekaterinburg
Nikolay Karpol
3–2 Mladost Zagreb
1994–95Bari, İtalyaUralochka Ekaterinburg
Nikolay Karpol
3–0 CV Murcia
1995–96Viyana, AvusturyaParmalat Matera 3–2 Uralochka Ekaterinburg
1996–97Bergamo , İtalyaFoppapedretti Bergamo
Atanas Malinov
3–1 Uralochka Ekaterinburg
1997–98Ragusa, HırvatistanOK Dubrovnik 3–0 Vakıfbank Ankara
1998–99Bergamo , İtalyaFoppapedretti Bergamo
Marco Bonitta
3–0 Vakıfbank Ankara
1999–00Bursa, TürkiyeFoppapedretti Bergamo
Marco Bonitta
3–1 Uralochka Ekaterinburg
2000–01Sverdlovsk, RusyaVolley Modena 3–0 Capo Sud Reggio Calabria
2001–02İstanbul, TürkiyeRC Cannes
Yan Fang
3–1
Victoria Ravva (RC Cannes)
Foppapedretti Bergamo
2002–03Pila, PolonyaRC Cannes
Yan Fang
3–1
Victoria Ravva (RC Cannes)
Uralochka Ekaterinburg
2003–04Tenerife, İspanyaTenerife Marichal 3–2
Elena Godina (Tenerife Marichal)
Pallavolo Sirio Perugia
2004–05Tenerife, İspanyaRadio 105 Foppapedretti Bergamo
Giovanni Caprara
3–0
Lioubov Sokolova (Fopp. Bergamo)
Sant'Orsola Asystel Novara
2005–06Cannes, FransaPallavolo Sirio Perugia
Massimo Barbolini
3–1
Victoria Ravva (RC Cannes)
RC Cannes
2006–07Zürih, İsviçreFoppapedretti Bergamo
Marco Fenoglio
3–2
Angelina Grun (Fopp. Bergamo)
Dinamo Moscow
2007–08Murcia, İspanyaColussi Perugia
Emanuele Sbano
3–1
Simona Gioli (Colussi Perugia)
Zarechie Odintsovo
2008–09Perugia, ItalyaFoppapedretti Bergamo
Lorenzo Micelli
3–2
Serena Ortolani (Volley Bergamo)
Dinamo Moscow
2009–10Cannes, FransaFoppapedretti Bergamo
Lorenzo Micelli
3–2
Francesca Piccinini (Volley Bergamo)
Fenerbahçe Acıbadem
2010–11İstanbul, TürkiyeVakıfBank Güneş Sigorta Türk Telekom
Giovanni Guidetti
3–0
Malgorzata Glinka (Vakıfbank GS)
Rabita Baku
2011–12Bakü, AzerbaycanFenerbahçe Universal
Jose Roberto Guimaraes
3–0
Kin Yeon-Koung (F.Bahçe)
RC Cannes
2012–13İstanbul, TürkiyeVakıfbank SK
Giovanni Guidetti
3–0
Jovana Brakocevic (Vakıfbank)
Rabita Baku
2013–14Baku, AzerbaijanDinamo Kazan
Rishat Gilyazutdinov
3–0
Ekaterina Gamova (Dinamo Kazan)
Vakıfbank Istanbul
2014–15Szczecin, PolonyaEczacıbaşı VitrA
Giovanni Caprara
3–0
Jordan Larson (Eczacıbaşı Vitra)
Unendo Yamamay Busto Arsizio
2015–16Casalmaggiore , İtalyaPomì Casalmaggiore 3–0
Francesca Piccinini (Casalmaggiore)
Vakıfbank Istanbul
2016–17Treviso, ItalyaVakıfbank SK
Giovanni Guidetti
3–0
Zhu Ting (Vakıfbank)
Imoco Volley Conegliano
2017–18Bükreş, AlmanyaVakıfbank SK
Giovanni Guidetti
3–0
Gözde Kırdar Sonsırma (Vakıfbank)
CSM Volei Alba Blaj
2018-19Berlin, AlmanyaIgor Gorgonzola Novara
Massimo Barbolini
3-1
25-18, 25-17, 14-25, 25-22
Paola Ogechi Egonu (I.G.Novara)
Imoco Volley Conegliano
2019-20CPVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2020–21Verona, İtalyaA. Carraro Imoco Conegliano
Daniele Santarelli
3-2
(25-22, 25-21, 17-25, 15-25, 16-14)
Paola Ogechi Egonu (A. Carraro Imoco Conegliano)
Vakıfbank SK
2021–22Ljubljana, SlovenyaVakıfbank SK
Giovanni Guidetti
3-1
(25-22, 25-21, 23-25, 25-21)
Final MVP : Gabriela Guimaraes “Gabi” (Brezilya) (Vakıfbank SK)
A. Carraro Imoco Conegliano
2022–23

Şampiyon Takım Kadroları

SezonŞampiyon TakımŞampiyon Takım KadroSezon Ödülleri
2007/2008Colussi PerugiaHanka Pachale, Ana Grbać, Lucia Crisanti, Neli Marinova, Giulia Decordi, Chiara Arcangeli, Beatrice Sacco, Mirka Francia, Antonella Del Core, Tatiana Artmenko, Simona Gioli
Baş Antrenör : Emanuele Sbano
MVP:  Simona Gioli, Colussi Perugia
Best Scorer:  Katarzyna Skowrońska, Asystel Novara
Best Spiker:  Mirka Francia, Colussi Perugia
Best Receiver:  Nataša Osmokrović, Asystel Novara
Best Server:  Zhanna Pronicheva, Zarechie Odintsovo
Best Blocker:  Marisa Fernandez, Grupo 2002 Murcia
Best Setter:  Hélia Souza, Grupo 2002 Murcia
Best Libero:  Paola Cardullo, Asystel Novara
2008/2009Volley BergamoSerena Ortolani, Enrica Merlo, Katarzyna Gujska, Erika Araki, Alessandra Camarda, Jenny Barazza, Indre Sorokaite, Lucia Bacchi, Francesca Piccinini, Valentina Arrighetti, Eleonora Lo Bianco, Antonella Del Core
Baş Antrenör : Lorenzo Micelli
MVP Serena Ortolani (Volley Bergamo)
Best scorer Ekaterina Gamova (Dynamo Moscow)
Best spiker Simona Gioli (Dynamo Moscow)
Best server Lucia Crisanti (Colussi Sirio Perugia)
Best blocker Yevgeniya Dushkyevich (Colussi Sirio Perugia)
Best receiver Kim Willoughby (Colussi Sirio Perugia)
Best setter Irina Kirillova (Dynamo Moscow)
Best libero Enrica Merlo (Volley Bergamo)
2009/2010Volley BergamoSerena Ortolani, Caterina Fanzini, Sara Carrara, Christiane Fürst, Enrica Merlo, Lucia Bosetti, Valentina Serena, Francesca Piccinini, Valentina Arrighetti, Eleonora Lo Bianco, Antonella Del Core, Marina Zambelli
Baş Antrenör : Lorenzo Micelli
MVP Francesca Piccinini (Volley Bergamo)
Best scorer Yekaterina Gamova (Fenerbahçe Acıbadem)
Best spiker Nadia Centoni (RC Cannes)
Best server Nataša Osmokrović (Fenerbahçe Acıbadem)
Best blocker Victoria Ravva (RC Cannes)
Best receiver Antonella Del Core (Volley Bergamo)
Best setter Eleonora Lo Bianco (Volley Bergamo)
Best libero Enrica Merlo (Volley Bergamo)
2010/2011
2011/2012
2012/2013
2013/2014
2014/2015
2015/2016
2016/2017
2017/2018
2018/2019Igor Gorgonzola NovaraLauren Carlini, Federica Stufi, Letizia Camera, Celeste Plak, Paula Yamila Nizetich, Cristina Chirichella, Stefania Sansonna, Francesca Piccinini, Erblira Bici, Michelle Bartsch-Hackley, Giorgia Zannoni, Stefana Veljkoviç, Paola Ogechi Egonu, Alessia Bolzonetti, Alice Nardo, Sveva Angelica Maria Parini, Federica Piacentini, Giulia Picchi
Baş Antrenör : Massimo Barbolini
2019/2020COVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2020/2021A. Carraro Imoco ConeglianoLucille Gicquel (Fransa), Robin de Kruijf (Hollanda), Lara Caravello, Raphaela Folie, Sarah Luisa Fahr, Loveth Omoruyi, Monica De Gennaro, Bozana Butigan (Hırvatistan), Elise McKenzie Adams (ABD), Giulia Gennari, Joanna Wołosz (Polonya), Kimberly Hill (ABD), Miriam Sylla, Paola Egonu
Baş Antrenör : Daniele Santarelli
2021/2022VakıfBank SKAylin Sarıoğlu Acar, Cansu Özbay, Kübra Akman, Gabriela Guimaraes “Gabi” (Brezilya), Ayşe Melis Gürkaynak, Meryem Boz, Isabella Haak (İsveç), Selin Adalı, Chiaka Ogbogu (ABD), Ayça Aykaç, Buket Gülübay, Derya Cebecioğlu, Zehra Güneş, Michelle Bartsch-Hackley (ABD), Tuğba Şenoğlu, Karmen Aksoy
Baş Antrenör : Giovanni Guidetti