CEV Şampiyonlar Ligi

CEV Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonlar Ligi (European Champions’ League), CEV’e üye ülke şampiyonlarının katıldığı Avrupa’nın bir numaralı kupasıdır. 2002 yılından beri İndesit’in sporsorluğunda düzenlendiğinden İndesit Avrupa Şampiyonlar Ligi olarak adlandırılmaktadır. Daha önceki adı Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası’ydı. İlk kez 1960 yılında düzenlenmiştir.

  Winners  
CSKA Moscow13
Zenit-Kazan6
Sisley Treviso4
Panini Modena / Daytona Modena4
Lokomotiv-Belogor'e / Belogor'e3
Trentino3
Porto Ravenna3
Dinamo Bucarest3
Rapid Bucarest3
Lube Cucine Civitanova 2
Parma2
Brno2
Burevestnik Alma-Ata2
Leipzig1
CSKA Sofia1
Dukla Liberec1
Płomień Milowice1
VKP Bratislava1
Pallavolo Torino1
Paris Volley1
Tours VB1
Friedrichshafen1
Lokomotiv Novosibirsk1
SeasonFinal Four HostChampion
(Head Coach)
Score
(MVP)
Second place
1959–60Home&AwayCSKA Moscow
Georgy G. Mondzolevsky
3–0 & 1–3Rapid Bucureşti
1960–61Home&AwayRapid Bucureşti3–1 & 3–2CSKA Moscow
1961–62Home&AwayCSKA Moscow
Georgy G. Mondzolevsky
2–3 & 3–1Rapid Bucureşti
1962–63Home&AwayRapid Bucureşti3–1 & 3–0CSKA Moscow
1963–64Home&AwayLeipzig3–1 & 3–1Mladost
1964–65Home&AwayRapid Bucureşti1–3, 3–1 & 3–2Minyor Pernik
1965–66Home&AwayDinamo București3–1 & 3–2Rapid Bucureşti
1966–67Home&AwayDinamo București3–0, 1–3 & 3–1Rapid Bucureşti
1967–68Home&AwaySpartak ZJŠ Brno1–3, 3–0 & 3–1Dinamo București
1968–69Home&AwayCSKA Sofia3–0 & 3–2Steaua Bucureşti
1969–70Home&AwayBurevestnik Alma-Ata3–0 & 3–1Zetor Zbrojovka Brno
1970–71Home&AwayBurevestnik Alma-Ata2–3, 3–1 & 3–2Zetor Zbrojovka Brno
1971–72Brussels, BelgiumZetor Zbrojovka BrnoGroup StageAMVJ Amstelveen
1972–73BelgiumCSKA Moscow
Yuri Chesnokov
Group StageResovia Rzeszów
1973–74Paris, FranceCSKA Moscow
Yuri Chesnokov
Group StageDinamo București
1974–75Amstelveen, NetherlandsCSKA Moscow
Yuri Chesnokov
Group StageZbrojovka Brno
1975–76Brussels, BelgiumDukla LiberecGroup StageSlavia Sofia
1976–77Pieksämäki, FinlandCSKA MoscowGroup StageDinamo București
1977–78Basel, SwitzerlandPłomień MilowiceGroup StageStar Lift
1978–79Brussels, BelgiumČervená hvězda BratislavaGroup StageSteaua Bucureşti
1979–80Ankara, TurkeyKlippan TorinoGroup StageČervená hvězda Bratislava
1980–81Palma Mallorca, SpainDinamo BucureștiGroup StageCSKA Moscow
1981–82Paris, FranceCSKA MoscowGroup StageRobe di Kappa Torino
1982–83Parma, İtalyCSKA MoscowGroup StageCannes
1983–84Basel, SwitzerlandSantal ParmaGroup StageMladost
1984–85Brussels, BelgiumSantal ParmaGroup StageMladost
1985–86Parma, İtalyCSKA Moscow
Yuri Chesnokov
Group StageSantal Parma
1986–87'S-Hertogenbosch, NetherlandsCSKA Moscow
Yuri Chesnokov
Group StagePanini Modena
1987–88Lorient, FranceCSKA Moscow3–0Panini Modena
1988–89Pireus, GreeceCSKA Moscow3–1Panini Modena
1989–90Amstelveen, NetherlandsPhilips Modena3–2Fréjus
1990–91Modena, İtalyCSKA Moscow3–1Maxicono Parma
1991–92Pireus, Greeceil Messaggero Ravenna3–0Olympiacos
1992–93Pireus, GreeceEdilcuoghi Ravenna3–0Maxicono Parma
1993–94Brussels, BelgiumEdilcuoghi Ravenna3–0Maxicono Parma
1994–95Modena, İtalySisley Treviso3–0Edilcuoghi Ravenna
1995–96Bologna, İtalyLas Daytona Modena3–1Dachau
1996–97Vienna, AustriaLas Valtur Modena3–0Noliko Maaseik
1997–98Novi Sad, YugoslaviaCasa Modena Unibon3–0Unicaja
1998–99Almeria, SpainSisley Treviso3–0Noliko Maaseik
1999–00Treviso, İtalySisley Treviso3–1VfB Friedrichshafen
2000–01Paris, FranceParis Volley3–2Sisley Treviso
2001–02Opole, Czech RepublicLube Banca Marche Macerata3–1Olympiacos
2002–03Milano, İtalyLokomotiv Belgorod3–0Kerakoll Modena
2003–04Belgorod, RussiaLokomotiv Belgorod3–0Iskra Odintsovo
2004–05Thessaloniki, GreeceTours VB3–1
Vladimir Nikolov (Tours VB)
Iraklis Thessaloniki
2005–06Rome, İtalySisley Treviso3–1
Alessandro Fei (Sisley Treviso)
Iraklis Thessaloniki
2006–07Moscow, RussiaVfB Friedrichshafen3–1
Jochen Schöps (Friedrichshafen)
Tours VB
2007–08Łódź, PolandDynamo-Tattransgaz Kazan3–2
Clayton Stanley (Dynamo-Tattransgaz)
Copra Piacenza
2008–09Prague, Czech RepublicTrentino Volley3–1
Matey Kaziyski (Trentino Volley)
Iraklis Thessaloniki
2009–10Łódź, PolandBetClic Trentino3–0
Osmany Juantorena (Trentino BetClic)
Dynamo Moscow
2010–11Bolzano, ItalyBetClic Trentino3–1
Osmany Juantorena (Trentino BetClic)
Zenit-Kazan
2011–12Łódź, PolandZenit-Kazan
Vladimir Alekno
3–2
Mariusz Wlazły (PGE Skra Bełchatów)
PGE Skra Bełchatów
2012–13Omsk, RussiaLokomotiv Novosibirsk3–2
Marcus Nilsson (Novosibirsk)
Bre Banca Lannutti Cuneo
2013–14Ankara, TurkeyLokomotiv Belgorod3–1
Sergey Tetyukhin (Belogorie)
Halkbank Ankara
2014–15Berlin, GermanyZenit-Kazan
Vladimir Alekno
3–0
Wilfredo León (Zenit-Kazan)
Asseco Resovia Rzeszów
2015–16Kraków, PolandZenit-Kazan
Vladimir Alekno
3–2
Wilfredo León (Zenit-Kazan)
Trentino Diatec
2016–17Rome, ItalyZenit-Kazan
Vladimir Alekno
3–0
Maxim Mikhaylov (Zenit-Kazan)
SIR Sicoma Colussi Perugia
2017–18Kazan, RussiaZenit-Kazan
Vladimir Alekno
3–2
Maxim Mikhaylov (Zenit-Kazan)
Lube Cucine Civitanova
2018–19Berlin, GermanyLube Cucine Civitanova
Ferdinando De Giorgi
3-1
16-25, 25-15, 25-12, 25-19
Osmany Juantorena (Lube Cucine Civitanova)
Zenit-Kazan
2019–20Berlin, GermanyCancelled due to PANDEMİC CORONAVİRUS
2020–21

Şampiyon Takım Kadroları

SezonŞampiyon TakımTakım Kadrosu
2000-2001Lube Banca Marche MACERATA Pasguale Gravina, Marco Bracci, Kevin Barnett (USA), Mirko Corsano, Andrija Geric (SRB), Nicola Mazzonelli, Marco Meoni, Ivan Miljkoviç (SRB), Matteo Paoletti, Alessandro Paparoni, Manuele Ravellino, Wout Wijsman (BEL)
Baş Antrenör :
2014-2015VC Zenit KazanMatt Anderson, Nikolay Apalikov, Ivan Demakov, Evgeny Sivozhelez, Teodor Salparov (BUL), Saeid Marouf, Wilfredo León, Andrey Ashchev, Victor Poletaev, Igor Kobzar, Aleksandr Gutsalyuk, Alexey Spiridonov, Babichev, Maxim Mikhaylov
Baş Antrenör : Vladimir Alekno
2015-2016VC Zenit Kazan Matt Anderson, Aleksey Kuleshov, Ivan Demakov, Alexander Butko, Teodor Salparov (BUL), Wilfredo León, Andrey Ashchev, Victor Poletaev, Igor Kobzar, Aleksandr Gutsalyuk, Alexey Spiridonov, Babichev, Aleksey Verbov, Maxim Mikhaylov
Baş Antrenör : Vladimir Alekno
2016-2017VC Zenit Kazan Matthew Anderson, Valentin Krotkov, Ivan Demakov, Evgeny Sivozhelez, Teodor Salparov, Wilfredo León, Artem Volvich, Andrey Ashchev, Alexander Butko, Igor Kobzar, Alexander Gutsalyuk, Denis Zemchenok, Aleksey Verbov, Maxim Mikhaylov
Baş Antrenör : Vladimir Alekno
2017-2018VC Zenit Kazan Matthew Anderson, Artem Volvich, Loran Alekno, Igor Yudin, Maxim Pantoleymonenko, Nikita Alekseev, Wilfredo León, Aleksei Kononov, Valentin Krotkov, Ivan Demakov, Alexander Butko, Alexey Samoylenko, Alexander Gutsalyuk, Alexey Verbov, Maxim Mikhaylov
Baş Antrenör : Vladimir Alekno
2018-2019Cucine Lube CivitanovaTsvetan Sokolov, Matteo Ciccarelli, Jiri Kovar, Stijn D’Hulst, Andrea Marchisio, Osmany Juantorena, Jacopo Massari, Dragan Stankoviç, Enrico Diamantini, Yoandy Leal Hidalgo, Lee Brenden Sander, Diego Cantagalli, Enrico Cester, Robertlandy Simon Aties, Bruno Mossa De Rezende, Fabio Balaso
Baş Antrenör : Ferdinando De Giorgi
2019-2020COVİD-19 nedeniyle sezon iptal edilmiştir.
2020-2021