CEV Challenge Kupası

CEV Challenge Cup, erkek Voleybol kulüpleri için her yıl Avrupa çapında üçüncü kademe seviyesinde bir yarışmadır. CEV Cup adıyla 1980–81 sezonunda başladı. 2007'de CEV Challenge Cup olarak yeniden adlandırıldı.
CEV Challenge Cup.png
Eski Adı CEV Cup
(1980–2007)
Spor Voleybol
Kuruluş 1980
Yönetim CEV
Takım Sayısı 32 (Ana Tur)
Ülkeler CEV ülkeleri
Kıta Avrupa
Son Şampiyon Italy Allianz Powervolley Milano
(1. zaferi)
En Başarılı Kulüp Italy Modena Volley
(5 zafer)
  • CEV Kupası : (1980–81-2006–07)
  • CEV Challenge Kupası : (2007–08-günümüze kadar)

Şampiyonlar

TakımŞampiyonluk
 Modena Volley5
 Volley Lube4
 Volley Treviso4
 Pallavolo Parma2
 Fakel Novy Urengoy2
 Avtomobilist Leningrad2
 Piemonte Volley2
 Pallavolo Padova1
 Volley Piacenza1
 Volley Gonzaga Milano1
 Ravenna Volley1
 Arkas Spor1
 Belogorie Belgorod1
 AS Cannes1
 Star Lift Voorburg1
 Pallavolo Falconara1
 Moerser SC1
 Palermo Volley1
 Roma Volley1
 Umbria Volley1
 AZS Częstochowa1
 Fenerbahçe Grundig1
 Vojvodina1
 Calzedonia Verona1
 Porto Robur Costa1
 Allianz Powervolley Milano1
SezonFinal Ev Sahibi ŞehirŞampiyon
(Baş Antrenör)
Skor/Setler
(MVP)
İkinci/Finalist
1980–81Cannes, FranceAS CannesAmare più Loreto
1981–82Voorburg, NetherlandsStar Lift VoorburgToseroni Roma
1982–83Leuven, BelgiumPanini Modena
Gian Paolo Guidetti
Orion Doetinchem
1983–84Jemep sur Sambre, BelgiumPanini Modena
Andrea Nannini
Casio Milano
1984–85Belgrade, YugoslaviaPanini Modena
Andrea Nannini
Partizan
1985–86Sarajevo, YugoslaviaKutiba Falconara
Marco Paolini
Bosna
1986–87Brussels, BelgiumEner-Mix Milano
Enrique Edelstein
Santal Parma
1987–88Dudelange, LuxembougAvtomobilist Leningrad
Vyacheslav Platonov
Ciesse Padova
1988–89Bordoeaux, FranceAvtomobilist Leningrad
Vyacheslav Platonov
Petrarca Padova
1989–90Moers, GermanyMoerserPartizan
1990–91Padova, İtalySisley Treviso
Gian Paolo Montali
Elektrotechnika
1991–92Parma, İtalyMaxicono Parma
Paulo De Freitas
Charro Padova
1992–93Montpellier, FranceSisley Treviso
Gian Paolo Montali
Charro Esperia Padova
1993–94Padova, İtalyIgnis Padova3–0Samotlor
1994–95Parma, İtalyCariparma Parma
Paulo De Freitas
3–0Orestiada
1995–96Paris, FranceAlpitour Traco Cuneo
Silvano Prandi
Edilcuoghi Ravenna
1996–97Cenevre, SwitzerlandArea Ravenna Volley
Daniele Ricci
Netaş Istanbul
1997–98Rieti, FranceSisley Treviso
Daniele Bagnoli
Knack Roeselare
1998–99San Benedetto del Tronto, İtalyIveco Palermo Volley
Raul Lozano
Knack Roeselare
1999–00Florence, İtalyPiaggio Roma Volley
Gian Paolo Montali
3-2
25-19, 23-25, 23-25, 25-20, 15-10
Casa Modena Unibon
2000–01Arezzo, İtalyLube Banca Marche Macerata
Silvano Prandi
Casa Modena Salumi
2001–02Cuneo, İtalyNoicom Brebanca Cuneo
Ferdinando De Giorgi
3–1Lokomotiv Belgorod
2002–03Jesolo, İtalySisley Treviso
Daniele Bagnoli
3–0Lube Banca Marche Macerata
2003–04Modena, İtalyKerakoll Modena
Maurizio Menarini
3–2Coprasystel Ventaglio Piacenza
2004–05SpainLube Banca Marche Macerata
Mauro Berruto
3–2Son Amar Palma de Mallorca
2005–06Padova, İtalyLube Banca Marche Macerata
Ferdinando De Giorgi
3–0Iskra Odintsovo
2006–07Urengoi, RussiaFakel Novy Urengoy
Boris Kolchin
3–0Copra Berni Piacenza
2007–08Athens, GreeceCimone Modena
Andrea Giani
3–1Lokomotiv Izoumroud
2008–09İzmir, TurkeyArkas Spor
Fernando Munoz Benitez
3–2Jastrzębski Węgiel
2009–10İkili MaçRpa-Luigibacchi.It Perugia
Vincenzo Di Pinto
3–0Mladost
2010–11İkili MaçLube Banca Marche Macerata
Mauro Berruto
3–0, 3–2Arkas Spor
2011–12İkili MaçTytan AZS Częstochowa
Marek Kardoš
3–1, 2–3
(GS 18–16)
Dawid Murek (Tytan AZS Częstochowa)
AZS Politechnika Warszawska
2012–13İkili MaçCopra Elior Piacenza
Luca Monti
3–0, 3–0Ural Ufa
2013–14İkili MaçFenerbahçe Grundig
Daniel Castellani
2–3, 3–0
Ivan Miljković (Fenerbahçe)
Andreoli Latina
2014–15İkili MaçVojvodina NS Seme Novi Sad
Strahinja Kozić
3–1, 2–3
Flávio Soares (SL Benfica)
Benfica
2015–16İkili MaçCalzedonia Verona
Andrea Giani
3–2, 3–2
Taylor Sander (Verona)
Fakel Novy Urengoy
2016–17İkili MaçFakel Novy Urengoy
Camillo Placi
3–1, 3–1Chaumont 52
2017–18İkili MaçBunge Ravenna
Fabio Soli
3–1, 3–1
Paul Buchegger (Ravenna)
Olympiacos
2018–19İkili MaçBelogorie Belgorod
Slobodan Kovac
3-0
27-25, 25-19, 25-19
2-3
27-29, 25-22, 22-25, 34-32, 12-15
Denis Zemchenol (Belogorie Belgorod)
Vero Volley Monza
2019–20COVID-19 nedeniyle iptal edildi
2020–21İkili MaçAllianz Powervolley Milano
Roberto Piazza
3-2
(22-25, 25-19, 18-25, 25-18, 15-9)
3-2
(25-23, 23-25, 16-25, 25-18, 15-8)
Jean Patry (Allianz Powervolley Milano)
Ziraat Bankkart
2021–22