Canoe sprint at the European Games

Men’s Event

C-1 200m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanHenrikas Žustautas (Lithuania)Valentin Demyanenko (Azerbaijan)Martin Fuksa (Czech Republic)
2019Minsk, BelarusArtsem Kozyr (Belarus)Nicolae Craciun (Italy)Alfonso Benavides (Spain)
2023Krakow, Poland

C-1 1000m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanSebastian Brendel (Germany)Martin Fuksa (Czech Republic)Attila Vajda (Hungary)
2019Minsk, BelarusTomasz Kaczor (Poland)Kirill Shamshurin (Russia)Sebastian Brendel (Germany)
2023Krakow, Poland

C-2 1000m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanBelarus
Andrei Bahdanovich
Aliaksandr Bahdanovich
Russia
Alexey Korovashkov
Ilya Pervukhin
Germany
Peter Kretschmer
Michael Mueller
2019Minsk, BelarusRomania
Cătălin Chirilă
Victor Mihalachi
Ukraine
Andrii Rybachok
Yurii Vandiuk
Russia
Ilya Pervukhin
Kirill Shamshurin
2023Krakow, Poland

K-1 200m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanPetter Menning (Sweden)Ed McKeever (Great Britain)Aleksejs Rumjancevs (Latvia)
Marko Dragosavljević (Serbia)
2019Minsk, BelarusMaxime Beaumont (France)Balázs Birkás (Hungary)Dzmitry Tratsiakou (Belarus)
2023Krakow, Poland

K-1 1000m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanMax Hoff (Germany)Fernando Pimenta (Portugal)Rene Holten Poulsen (Denmark)
2019Minsk, BelarusBálint Kopasz (Hungary)Fernando Pimenta (Portugal)Aleh Yurenia (Belarus)
2023Krakow, Poland

K-1 5000m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanMax Hoff (Germany)Fernando Pimenta (Portugal)Cyrille Carre (France)
2019Minsk, BelarusBálint Kopasz (Hungary)Fernando Pimenta (Portugal)Max Hoff (Germany)
2023Krakow, Poland

K-2 200m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanSerbia
Nebojša Grujić
Marko Novaković
Germany
Ronald Rauhe
Tom Liebscher
Hungary
Sándor Tótka
Péter Molnár
2019Minsk, BelarusNOT HELD
2023Krakow, Poland

K-2 1000m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanHungary
Zoltán Kammerer
Tamás Szalai
Germany
Max Rendschmidt
Marcus Gross
Belarus
Vitaliy Bialko
Raman Piatrushenka
2019Minsk, BelarusGermany
Max Hoff
Jacob Schopf
Ukraine
Oleh Kukharyk
Oleksandr Syromiatnykov
Russia
Roman Anoshkin
Vladislav Litovka
2023Krakow, Poland

K-4 1000m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanHungary
Zoltán Kammerer
Dávid Tóth
Tamás Kulifai
Dániel Pauman
Russia
Alexandr Sergeev
Vasily Pogreban
Anton Ryakhov
Vladislav Blintcov
Belarus
Pavel Miadzvedzeu
Aleh Yurenia
Vitaliy Bialko
Raman Piatrushenka
2019Minsk, Belarusnot held
2023Krakow, Poland

K-4 500m

YearHostGoldSilverBronze
2019Minsk, BelarusRussia
Artem Kuzakhmetov
Aleksandr Sergeyev
Oleg Gusev
Vitaly Ershov
Germany
Max Rendschmidt
Ronald Rauhe
Tom Liebscher
Max Lemke
Slovakia
Samuel Baláž
Erik Vlček
Csaba Zalka
Adam Botek
2023Krakow, Poland

Women’s Event

K-1 200m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanMarta Walczykiewicz (Poland)Natalia Podolskaya (Russia)Danuta Kozák (Hungary)
2019Minsk, BelarusEmma Jørgensen (Denmark)Danuta Kozák (Hungary)Marta Walczykiewicz (Poland)
2023Krakow, Poland

K-1 500m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanDanuta Kozák (Hungary)Yvonne Schuring (Austria)Ewelina Wojnarowska (Poland)
2019Minsk, BelarusVolha Khudzenka (Belarus)Danuta Kozák (Hungary)Emma Jørgensen (Denmark)
2023Krakow, Poland

K-1 5000m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanMaryna Litvinchuk (Belarus)Lani Belcher (Great Britain)Renáta Csay (Hungary
2019Minsk, BelarusMaryna Litvinchuk (Belarus)Dóra Bodonyi (Hungary)Marianna Petrušová (Slovakia)
2023Krakow, Poland

K-2 200m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanBelarus
Marharyta Makhneva
Maryna Litvinchuk
Serbia
Nikolina Moldovan
Olivera Moldovan
Ukraine
Mariya Povkh
Anastasiia Todorova
2019Minsk, BelarusUkraine
Mariya Povkh
Liudmyla Kuklinovska
Germany
Franziska John
Tina Dietze
Belarus
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk
2023Krakow, Poland

K-2 500m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanSerbia
Milica Starović
Dalma Ružičić-Benedek
Romania
Roxana Borha
Elena Meroniac
Hungary
Anna Kárász
Ninetta Vad
2019Minsk, BelarusBelarus
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk
Hungary
Anna Kárász
Danuta Kozák
Russia
Anastasia Panchenko
Kira Stepanova
2023Krakow, Poland

K-4 500m

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanHungary
Gabriella Szabó
Anna Kárász
Danuta Kozák
Ninetta Vad
Germany
Franziska Weber
Verena Hantl
Conny Wassmuth
Tina Dietze
Poland
Karolina Naja
Ewelina Wojnarowska
Edyta Dzieniszewska-Kierkla
Beata Mikołajczyk
2019Minsk, BelarusHungary
Anna Kárász
Danuta Kozák
Tamara Csipes
Erika Medveczky
Belarus
Marharyta Makhneva
Nadzeya Papok
Volha Khudzenka
Maryna Litvinchuk
Poland
Karolina Naja
Katarzyna Kołodziejczyk
Anna Puławska
Helena Wiśniewska
2023Krakow, Poland

C-1 200m

YearHostGoldSilverBronze
2019Minsk, BelarusAlena Nazdrova (Belarus)Lisa Jahn (Germany)Dorota Borowska (Poland)
2023Krakow, Poland

C-2 500m

YearHostGoldSilverBronze
2019Minsk, BelarusHungary
Virág Balla
Kincső Takács
Belarus
Nadzeya Makarchanka
Volha Klimava
Russia
Kseniia Kurach
Olesia Romasenko
2023Krakow, Poland