CAF Konfederasyon Kupası

Resmi adı Total CAF Konfederasyon Kupası olan CAF Konfederasyon Kupası, 2004 yılından bu yana CAF tarafından düzenlenen yıllık bir kulüp federasyonu futbol yarışmasıdır. Kulüpler, ulusal liglerindeki ve kupa müsabakalarındaki performanslarına göre müsabakaya katılmaya hak kazanırlar. CAF Şampiyonlar Ligi'nin altında yer alan Afrika kulüp futbolunun ikinci kademe yarışmasıdır. Turnuvanın galibi, bir sonraki sezonun CAF Süper Kupası'nda CAF Şampiyonlar Ligi'nin galibi ile karşı karşıya.

Kuruluş 2004
Bölge Afrika (CAF)
Takım Sayısı 16 (Grup Aşaması)
59 (Toplam)
Elemeler CAF Super Cup
Bağlantılı Turnuva CAF Champions League
Son Şampiyon Raja Casablanca (2. zaferi)
En Başarılı Takım CS Sfaxien (3 zafer)
Website Official website
Şampiyonluk
CS Sfaxien3
Étoile du Sahel2
Raja Casablanca2
RS Berkane2
TP Mazembe2
FAR Rabat1
Hearts of Oak1
Stade Malien1
FUS Rabat1
MAS Fez1
AC Léopards1
Al Ahly1
Zamalek SC1
SezonFinal Ev Sahibi Stadyum, ŞehirŞampiyon Takım
(Manager)
Final SkorFinalist
2004Ohene Djan Stadium, AccraHearts of Oak1–1
Louis Agyeman / Michael Osei
Asante Kotoko
Baba Yara Stadium, Kumasi1–1
Charles Taylor / Lawrence Adjeh Tetteh (7-8 pen.)
Hearts of Oak
2005Liberation Stadium, Port HarcourtFAR Rabat3–0
Adil Serraj (2), Ahmed Ajraoui
Dolphins FC
Moulay Abdellah Stadium, Rabat1–0
Bola Bello
FAR Rabat
2006Moulay Abdellah Stadium, RabatÉtoile du Sahel0–0FAR Rabat
Stade Olympique de Sousse, Sousse1–1
Brahim El Bahri / Gilson Silva
Étoile du Sahel
2007Al-Merrikh Stadium, OmdurmanCS Sfaxien1–0Al-Merrikh
Stade Taïeb Mhiri, Sfax2–4CS Sfaxien
2008Stade Taïeb Mhiri, SfaxCS Sfaxien0–0Étoile du Sahel
Stade Olympique de Sousse, Sousse2–2
Emeka Opara, Aymen Abdennour / Agyeman Preppeh Opoku, Karim Nafti
CS Sfaxien
2009Stade 8 Mai 1945, SetifStade Malien2–0
Bakary Coulibaly, Bagayoko (3-2 pen.)
ES Setif
Stade Modibo Kéïta, Bamako2–0
Abdelmalek Ziaya (2)
Stade Malien
2010Moulay Abdellah Stadium, RabatFUS de Rabat0–0CS Sfaxien
Stade Taïeb Mhiri, Sfax2–3
Rouid, Kamel Zaiem / Abdelfettah Boukhriss, Rachid Rokki, Zouidi
FUS de Rabat
2011Stade 14 January, RadèsMAS Fez1–0
Tigana (6-5 pen.)
Club Africain
Fez Stadium, Fes1–0
Alexis Enam
MAS Fez
2012Stade 26 mars, BamakoAC Léopards2–1
Cesaire Gandze, Rudy Guelord Ndey / Salif Coulibaly
Djoliba AC
Stade Denis Sassou Nguesso, Dolisie2–2
Bagayoko, Salif Coulibaly / Kivouri, Ngouelou
AC Léopards
2013Stade Olympique de Radès, RadèsCS Sfaxien
Ruud Krol
2–0
Didier Ibrahim N'Dong, Taha Yassine Khenissi
TP Mazembe
Stade TP Mazembe, Lubumbashi2–1
Cheïbane Traoré, Mbwana Samatta / Fakhreddine Ben Youssef
CS Sfaxien
2014Stade Robert Champroux, AbidjanAl Ahly
Juan Carlos Garrido
1–0
Emad Motaeb
Séwé Sport
Cairo International Stadium, Cairo2–1
Kouame, Roger Assale / Trezeguet
Al Ahly
2015Stade Olympique de Sousse, SousseÉtoile du Sahel
Faouzi Benzarti
1–0
Ammar Jemal
Orlando Pirates
Orlando Stadium, Johannesburg1–1
Thamsanqa Gabuza / Ammar Jemal
Étoile du Sahel
2016Stade TP Mazembe, LubumbashiTP Mazembe
Hubert Velud
4–1
Jonathan Bolingi, Merveille Bokadi, Rainford Kalaba (2) / Khadir
MO Béjaïa
Stade Mustapha Tchaker, Blida1–1
Faouzi Yaya / Jonathan Bolingi
TP Mazembe
2017Stade TP Mazembe, LubumbashiTP Mazembe
Mihayo Kazembe
2–1
Adama Traoré, Daniel Nii Adjei / Sipho Mbule
SuperSport United
Lucas Masterpieces Moripe Stadium, Pretoria0–0TP Mazembe
2018Stade Mohammed V, CasablancaRaja Casablanca
Juan Carlos Garrido
3–0
Soufiane Rahimi (2), Mahmoud Benhalib
AS Vita Club
Stade des Martyrs, Kinshasa3–1
Jean Mark Makusu Mundele, Mukoko Batezadio, Fabrice Luamba Ngoma / Abdelilah Hafidi
Raja Casablanca
2018–19Borg El Arab Stadium, AlexandriaZamalek SC
Christian Gross
1–0
Mahmoud Alaa (5-3 pen.)
RS Berkane
Stade Municipal de Berkane, Berkane1-0
Kodjo Fo-Doh Laba
Zamalek SC
2019–20Prince Moulay Abdellah Stadium, RabatRS Berkane
Tarik Sektioui
1–0
Issoufou Sellsavon Dayo
Pyramids FC
2020–21Stade de l'Amitié, Cotonou, BeninRaja Casablanca
Lassaad Chabbi
2–1
Soufiane Rahimi, Ben Malango / Mohammed Zakaria Boulahia
JS Kabylie
2021–22Godswill Akpabio International Stadium, UyoRS Berkane
Florent Ibengé
1–1
Youssef El Fahli / Thembinkosi Lorch (4-5 pen.)
Orlando Pirates
2022–23