Kış Olimpiyat Oyunları – Bobsleigh

Bobsleigh, Kış Olimpiyat Oyunlarında iki veya dört kişilik bir takımın özel olarak tasarlanmış bir kızağı bir buz pistinde sürdüğü ve kazanan takımın rotayı en hızlı sürede tamamladığı bir etkinliktir. Etkinlik, organizasyon komitesinin masrafları azaltmak için bir pist inşa etmemeye karar verdiği Squaw Valley'deki 1960 oyunları haricinde, Fransa'nın Chamonix kentinde 1924'teki ilk Kış Oyunlarından bu yana yer aldı. Bu istisna dışında, her oyunda dört kişilik bir müsabaka yapılmıştır (1928'de beş kişilik bir müsabakaydı). İki kişilik bir etkinlik 1932 Lake Placid oyunlarında tanıtıldı ve iki kadın bir etkinlik ilk olarak 2002 Salt Lake City Olimpiyatları'nda itiraz edildi.

Erkekler Dörtlü

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1924 ChamonixİsviçreBüyük BritanyaBelçika
Eduard ScherrerRalph BroomeCharles Mulder
Alfred NeveuThomas ArnoldRené Mortiaux
Alfred SchläppiAlexander RichardsonPaul Van den Broeck
Heinrich SchläppiRodney SoherVictor Verschueren
Henri Willems
1928 St. MoritzABDABDAlmanya
William FiskeJennison HeatonHanns Kilian
Nion TockerDavid GrangerHans Hess
Geoffrey MasonLyman HineSebastian Huber
Clifford GrayThomas DoeValentin Krempl
Richard ParkeJay O'BrienHanns Nägle
1932 Lake PlacidABDABDAlmanya
William Fiske (2)Henry HomburgerHans Mehlhorn
Eddie EaganPercy BryantMax Ludwig
Clifford Gray (2)Francis StevensHanns Kilian
Jay O'BrienEdmund HortonSebastian Huber
1936 Garmisch-PartenkirchenİsviçreİsviçreBüyük Britanya
Pierre MusyReto CapadruttFrederick McEvoy
Arnold GartmannHans AicheleJames Cardno
Charles BouvierFritz FeierabendGuy Dugdale
Joseph BeerliHans BütikoferCharles Green
1948 St. MoritzABDBelçikaABD
Francis TylerMax HoubenJames Bickford
Patrick MartinFreddy MansveldThomas Hicks
Edward RimkusLouis-Georges NielsDonald Dupree
William D'AmicoJacques MouvetWilliam Dupree
1952 OsloAlmanyaABDİsviçre
Andreas OstlerStanley BenhamFritz Feierabend
Friedrich KuhnPatrick MartinAlbert Madörin
Lorenz NieberlHoward CrossettAndré Filippini
Franz KemserJames AtkinsonStephan Waser
1956 Cortina d'AmpezzoİsviçreİtalyaABD
Franz KapusEugenio MontiArthur Tyler
Gottfried DienerUlrico GirardiWilliam Dodge
Robert AltRenzo AlveràCharles Butler
Heinrich AngstRenato MocelliniJames Lamy
1960 Squaw ValleyOlimpiyat orogramına dahil edilmedi.
1964 InnsbruckKanadaAvusturyaİtalya
Vic EmeryErwin ThalerEugenio Monti
Peter KirbyAdolf KoxederSergio Siorpaes
Douglas AnakinJosef NairzBenito Rigoni
John EmeryReinhold DurnthalerGildo Siorpaes
1968 GrenobleİtalyaAvusturyaİsviçre
Eugenio MontiErwin ThalerJean Wicki
Luciano de PaolisReinhold DurnthalerHans Candrian
Roberto ZandonellaHerbert GruberWilli Hofmann
Mario ArmanoJosef EderWalter Graf
1972 SapporoİsviçreİtalyaBatı Almanya
Jean WickiNevio de ZordoWolfgang Zimmerer
Edy HubacherGianni BonichonPeter Utzschneider
Hans LeuteneggerAdriano FrassinelliStefan Gaisreiter
Werner CarmichelCorrado dal FabbroWalter Steinbauer
1976 InnsbruckDoğu AlmanyaİsviçreBatı Almanya
Meinhard NehmerErich SchärerWolfgang Zimmerer
Jochen BabockUlrich BächliPeter Utzschneider
Bernhard GermeshausenRudolf MartiBodo Bittner
Bernhard LehmannJoseph BenzManfred Schumann
1980 Lake PlacidDoğu AlmanyaİsviçreDoğu Almanya
Meinhard Nehmer (2)Erich SchärerHorst Schönau
Bogdan MusiołUlrich BächliRoland Wetzig
Bernhard Germeshausen (2)Rudolf MartiDetlef Richter
Hans-Jürgen GerhardtJoseph BenzAndreas Kirchner
1984 SarajevoDoğu AlmanyaDoğu Almanyaİsviçre
Wolfgang HoppeBernhard LehmannSilvio Giobellina
Roland WetzigBogdan MusiołHeinz Stettler
Dietmar SchauerhammerIngo VogeUrs Salzmann
Andreas KirchnerEberhard WeiseRico Freiermuth
1988 CalgaryİsviçreDoğu AlmanyaSSCB
Ekkehard FasserWolfgang HoppeJānis Ķipurs
Kurt MeierDietmar SchauerhammerGuntis Osis
Marcel FässlerBogdan MusiołJuris Tone
Werner StockerIngo VogeVladimir Koslov
1992 AlbertvilleAvusturyaAlmanyaİsviçre
Ingo AppeltWolfgang HoppeGustav Weder
Harald WinklerBogdan MusiołDonat Acklin
Gerhard HaidacherAxel KühnLorenz Schindelholz
Thomas SchrollRené HannemannCurdin Morell
1994 LillehammerAlmanyaİsviçreAlmanya
Harald CzudajGustav WederWolfgang Hoppe
Karsten BrannaschDonat AcklinUlf Hielscher
Olaf HampelKurt MeierRené Hannemann
Alexander SzeligDomenico SemeraroCarsten Embach
1998 NaganoAlmanyaİsviçreFransa
Christoph LangenMarcel RohnerBruno Mingeon
Markus ZimmermannMarkus NüssliEmmanuel Hostache
Marco JakobsMarkus WasserÉric Le Chanony
Olaf Hampel (2)Beat SeitzMax Robert
Büyük Britanya
Sean Olsson
Dean Ward
Courtney Rumbolt
Paul Attwood
2002 Salt Lake CityAlmanyaABDABD
André LangeTodd HaysBrian Shimer
Enrico KühnRandy JonesMike Kohn
Kevin KuskeBill SchuffenhauerDoug Sharp
Carsten EmbachGarrett HinesDan Steele
2006 TurinAlmanyaRusyaSwitzerland
André Lange (2)Alexandr ZubkovMartin Annen
René HoppeFilipp YegorovThomas Lamparter
Kevin Kuske (2)Alexei SeliverstovBeat Hefti
Martin PutzeAlexey VoyevodaCedric Grand
2010 VancouverABDAlmanyaKanada
Steven HolcombAndré LangeLyndon Rush
Steve MeslerKevin KuskeDavid Bissett
Curt TomaseviczAlexander RödigerLascelles Brown
Justin OlsenMartin PutzeChris le Bihan
2014 SochiLetonyaABDBüyük Britanya
Oskars MelbārdisSteven HolcombJohn James Jackson
Arvis VilkasteSteven LangtonBruce Tasker
Daumants DreiškensCurtis TomaseviczStuart Benson
Jānis StrengaChristopher FogtJoel Fearon
2018 PyeongchangAlmanyaAlmanya-
Francesco FriedrichNico Walther
Candy BauerKevin Kuske
Martin GrothkoppAlexander Rödiger
Thorsten MargisEric Franke
Güney Kore
Won Yun-jong
Jun Jung-lin
Seo Young-woo
Kim Dong-hyun
2022 BeijingAlmanya
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
Candy Bauer
Alexander Schüller
Almanya
Johannes Lochner
Florian Bauer
Christopher Weber
Christian Rasp
Kanada
Justin Kripps
Ryan Sommer
Cam Stones
Ben Coakwell
2026 Milano-Cortina

Erkekler İkili

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1932 Lake PlacidABDİsviçreABD
Hubert StevensReto CapadruttJohn Heaton
Curtis StevensOscar GeierRobert Minton
1936 Garmisch-PartenkirchenABDİsviçreABD
Ivan BrownFritz FeierabendGilbert Colgate
Alan WashbondJoseph BeerliRichard Lawrence
1948 St. MoritzİsviçreİsviçreABD
Felix EndrichFritz FeierabendFrederick Fortune
Friedrich WallerPaul EberhardSchuyler Carron
1952 OsloAlmanyaABDİsviçre
Andreas OstlerStanley BenhamFritz Feierabend
Lorenz NieberlPatrick MartinStephan Waser
1956 Cortina d'Ampezzoİtalyaİtalyaİsviçre
Lamberto Dalla CostaEugenio MontiMax Angst
Giacomo ContiRenzo AlveràHarry Warburton
1960 Squaw ValleyOlimpiyat programına dahil edilmedi.
1964 InnsbruckBüyük BritanyaItalyItaly
Anthony NashSergio ZardiniEugenio Monti
Robin DixonRomano BonaguraSergio Siorpaes
1968 GrenobleİtalyaBatı AlmanyaRomanya
Eugenio MontiHorst FlothIon Panţuru
Luciano de PaolisPepi BaderNicolae Neagoe
1972 SapporoBatı AlmanyaBatı Almanyaİsviçre
Wolfgang ZimmererHorst FlothJean Wicki
Peter UtzschneiderPepi BaderEdy Hubacher
1976 InnsbruckDoğu AlmanyaBatı Almanyaİsviçre
Meinhard NehmerWolfgang ZimmererErich Schärer
Bernhard GermeshausenManfred SchumannJoseph Benz
1980 Lake PlacidİsviçreDoğu AlmanyaDoğu Almanya
Erich SchärerBernhard GermeshausenMeinhard Nehmer
Joseph BenzHans-Jürgen GerhardtBogdan Musioł
1984 SarajevoDoğu AlmanyaDoğu AlmanyaSSCB
Wolfgang HoppeBernhard LehmannZintis Ekmanis
Dietmar SchauerhammerBogdan MusiołVladimir Aleksandrov
1988 CalgarySSCBDoğu AlmanyaDoğu Almanya
Jānis ĶipursWolfgang HoppeBernhard Lehmann
Vladimir KoslovBogdan MusiołMario Hoyer
1992 AlbertvilleİsviçreAlmanyaAlmanya
Gustav WederRudolf LochnerChristoph Langen
Donat Acklinand ZimmermannGünther Eger
1994 Lillehammerİsviçreİsviçreİtalya
Gustav WederReto GötschiGünther Huber
Donat Acklin Guido AcklinStefano Ticci
1998 NaganoKanada-Almanya
Pierre LuedersChristoph Langen
David MacEachernMarkus Zimmermann
İtalya
Günther Huber
Antonio Tartaglia
2002 Salt Lake CityAlmanyaİsviçreİsviçre
Christoph LangenChristian ReichMartin Annen
Markus ZimmermannSteve AnderhubBeat Hefti
2006 TurinAlmanyaKanadaİsviçre
André LangePierre LuedersMartin Annen
Kevin KuskeLascelles BrownBeat Hefti
2010 VancouverAlmanyaAlmanyaRusya
André LangeThomas FlorschützAlexandr Zubkov
Kevin KuskeRichard AdjeiAlexey Voyevoda
2014 SochiİsviçreABDLetonya
Beat HeftiSteven HolcombOskars Melbārdis
Alex BaumannSteven LangtonDaumants Dreiskens
2018 PyeongchangKanada
Justin Kripps
Alexander Kopacz
Almanya
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
-Letonya
Oskars Melbārdis
Jānis Strenga
2022 BeijingAlmanya
Francesco Friedrich
Thorsten Margis
Almanya
Johannes Lochner
Florian Bauer
Almanya
Christoph Hafer
Matthias Sommer
2026 Milano-Cortina

Kadınlar İkili

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2002 Salt Lake CityABD
Jill Bakken
Vonetta Flowers
Almanya
Sandra Prokoff
Ulrike Holzner
Almanya
Susi Erdmann
Nicole Herschmann
2006 TurinAlmanya
Sandra Kiriasis
Anja Schneiderheinze
ABD
Shauna Rohbock
Valerie Fleming
İtalya
Gerda Weissensteiner
Jennifer Isacco
2010 VancouverKanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
Kanada
Helen Upperton
Shelley-Ann Brown
ABD
Erin Pac
Elana Meyers
2014 SochiKanada
Kaillie Humphries
Heather Moyse
ABD
Elana Meyers
Lauryn Williams
ABD
Jamie Greubel
Aja Evans
2018 PyeongchangAlmanya
Mariama Jamanka
Lisa Buckwitz
ABD
Elana Meyers Taylor
Lauren Gibbs
Kanada
Kaillie Humphries
Phylicia George
2022 BeijingAlmanya
Laura Nolte
Deborah Levi
Almanya
Mariama Jamanka
Alexandra Burghardt
ABD
Elana Meyers Taylor
Sylvia Hoffman
2026 Milano-Cortina

Kadınlar Monobob

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2022 BeijingKaillie Humphries (ABD)Elana Meyers (ABD)Christine de Bruin (Kanada)
2026 Milano-Cortina