Bobsleigh/Skeleton at the Winter Olympics

Bobsleigh

Four Man

GamesGoldSilverBronze
1924 ChamonixSwitzerlandGreat BritainBelgium
Eduard ScherrerRalph BroomeCharles Mulder
Alfred NeveuThomas ArnoldRené Mortiaux
Alfred SchläppiAlexander RichardsonPaul Van den Broeck
Heinrich SchläppiRodney SoherVictor Verschueren
Henri Willems
1928 St. MoritzUnited StatesUnited StatesGermany
William FiskeJennison HeatonHanns Kilian
Nion TockerDavid GrangerHans Hess
Geoffrey MasonLyman HineSebastian Huber
Clifford GrayThomas DoeValentin Krempl
Richard ParkeJay O'BrienHanns Nägle
1932 Lake PlacidUnited StatesUnited StatesGermany
William Fiske (2)Henry HomburgerHans Mehlhorn
Eddie EaganPercy BryantMax Ludwig
Clifford Gray (2)Francis StevensHanns Kilian
Jay O'BrienEdmund HortonSebastian Huber
1936 Garmisch-PartenkirchenSwitzerlandSwitzerlandGreat Britain
Pierre MusyReto CapadruttFrederick McEvoy
Arnold GartmannHans AicheleJames Cardno
Charles BouvierFritz FeierabendGuy Dugdale
Joseph BeerliHans BütikoferCharles Green
1948 St. MoritzUnited StatesBelgiumUnited States
Francis TylerMax HoubenJames Bickford
Patrick MartinFreddy MansveldThomas Hicks
Edward RimkusLouis-Georges NielsDonald Dupree
William D'AmicoJacques MouvetWilliam Dupree
1952 OsloGermanyUnited StatesSwitzerland
Andreas OstlerStanley BenhamFritz Feierabend
Friedrich KuhnPatrick MartinAlbert Madörin
Lorenz NieberlHoward CrossettAndré Filippini
Franz KemserJames AtkinsonStephan Waser
1956 Cortina d'AmpezzoSwitzerlandItalyUnited States
Franz KapusEugenio MontiArthur Tyler
Gottfried DienerUlrico GirardiWilliam Dodge
Robert AltRenzo AlveràCharles Butler
Heinrich AngstRenato MocelliniJames Lamy
1960 Squaw Valleynot competed at these Games
1964 InnsbruckCanadaAustriaItaly
Vic EmeryErwin ThalerEugenio Monti
Peter KirbyAdolf KoxederSergio Siorpaes
Douglas AnakinJosef NairzBenito Rigoni
John EmeryReinhold DurnthalerGildo Siorpaes
1968 GrenobleItalyAustriaSwitzerland
Eugenio MontiErwin ThalerJean Wicki
Luciano de PaolisReinhold DurnthalerHans Candrian
Roberto ZandonellaHerbert GruberWilli Hofmann
Mario ArmanoJosef EderWalter Graf
1972 SapporoSwitzerlandItalyWest Germany
Jean WickiNevio de ZordoWolfgang Zimmerer
Edy HubacherGianni BonichonPeter Utzschneider
Hans LeuteneggerAdriano FrassinelliStefan Gaisreiter
Werner CarmichelCorrado dal FabbroWalter Steinbauer
1976 InnsbruckEast GermanySwitzerlandWest Germany
Meinhard NehmerErich SchärerWolfgang Zimmerer
Jochen BabockUlrich BächliPeter Utzschneider
Bernhard GermeshausenRudolf MartiBodo Bittner
Bernhard LehmannJoseph BenzManfred Schumann
1980 Lake PlacidEast GermanySwitzerlandEast Germany
Meinhard Nehmer (2)Erich SchärerHorst Schönau
Bogdan MusiołUlrich BächliRoland Wetzig
Bernhard Germeshausen (2)Rudolf MartiDetlef Richter
Hans-Jürgen GerhardtJoseph BenzAndreas Kirchner
1984 SarajevoEast GermanyEast GermanySwitzerland
Wolfgang HoppeBernhard LehmannSilvio Giobellina
Roland WetzigBogdan MusiołHeinz Stettler
Dietmar SchauerhammerIngo VogeUrs Salzmann
Andreas KirchnerEberhard WeiseRico Freiermuth
1988 CalgarySwitzerlandEast GermanySoviet Union
Ekkehard FasserWolfgang HoppeJānis Ķipurs
Kurt MeierDietmar SchauerhammerGuntis Osis
Marcel FässlerBogdan MusiołJuris Tone
Werner StockerIngo VogeVladimir Koslov
1992 AlbertvilleAustriaGermanySwitzerland
Ingo AppeltWolfgang HoppeGustav Weder
Harald WinklerBogdan MusiołDonat Acklin
Gerhard HaidacherAxel KühnLorenz Schindelholz
Thomas SchrollRené HannemannCurdin Morell
1994 LillehammerGermanySwitzerlandGermany
Harald CzudajGustav WederWolfgang Hoppe
Karsten BrannaschDonat AcklinUlf Hielscher
Olaf HampelKurt MeierRené Hannemann
Alexander SzeligDomenico SemeraroCarsten Embach
1998 NaganoGermanySwitzerlandFrance
Christoph LangenMarcel RohnerBruno Mingeon
Markus ZimmermannMarkus NüssliEmmanuel Hostache
Marco JakobsMarkus WasserÉric Le Chanony
Olaf Hampel (2)Beat SeitzMax Robert
Great Britain
Sean Olsson
Dean Ward
Courtney Rumbolt
Paul Attwood
2002 Salt Lake CityGermanyUnited StatesUnited States
André LangeTodd HaysBrian Shimer
Enrico KühnRandy JonesMike Kohn
Kevin KuskeBill SchuffenhauerDoug Sharp
Carsten EmbachGarrett HinesDan Steele
2006 TurinGermany Russia (RUS)[50]Switzerland
André Lange (2)Alexandr ZubkovMartin Annen
René HoppeFilipp YegorovThomas Lamparter
Kevin Kuske (2)Alexei SeliverstovBeat Hefti
Martin PutzeAlexey VoyevodaCedric Grand
2010 VancouverUnited StatesGermanyCanada
Steven HolcombAndré LangeLyndon Rush
Steve MeslerKevin KuskeDavid Bissett
Curt TomaseviczAlexander RödigerLascelles Brown
Justin OlsenMartin PutzeChris le Bihan
2014 SochiLatviaUnited StatesGreat Britain
Oskars MelbārdisSteven HolcombJohn James Jackson
Arvis VilkasteSteven LangtonBruce Tasker
Daumants DreiškensCurtis TomaseviczStuart Benson
Jānis StrengaChristopher FogtJoel Fearon
2018 PyeongchangGermanyGermanyNone awarded
Francesco FriedrichNico Walther
Candy BauerKevin Kuske
Martin GrothkoppAlexander Rödiger
Thorsten MargisEric Franke
South Korea
Won Yun-jong
Jun Jung-lin
Seo Young-woo
Kim Dong-hyun

Two Man

GamesGoldSilverBronze
1932 Lake PlacidUnited StatesSwitzerlandUnited States
Hubert StevensReto CapadruttJohn Heaton
Curtis StevensOscar GeierRobert Minton
1936 Garmisch-PartenkirchenUnited StatesSwitzerlandUnited States
Ivan BrownFritz FeierabendGilbert Colgate
Alan WashbondJoseph BeerliRichard Lawrence
1948 St. MoritzSwitzerlandSwitzerlandUnited States
Felix EndrichFritz FeierabendFrederick Fortune
Friedrich WallerPaul EberhardSchuyler Carron
1952 OsloGermanyUnited StatesSwitzerland
Andreas OstlerStanley BenhamFritz Feierabend
Lorenz NieberlPatrick MartinStephan Waser
1956 Cortina d'AmpezzoItalyItalySwitzerland
Lamberto Dalla CostaEugenio MontiMax Angst
Giacomo ContiRenzo AlveràHarry Warburton
1960 Squaw Valleynot competed at these Games
1964 InnsbruckGreat BritainItalyItaly
Anthony NashSergio ZardiniEugenio Monti
Robin DixonRomano BonaguraSergio Siorpaes
1968 GrenobleItalyWest GermanyRomania
Eugenio MontiHorst FlothIon Panţuru
Luciano de PaolisPepi BaderNicolae Neagoe
1972 SapporoWest GermanyWest GermanySwitzerland
Wolfgang ZimmererHorst FlothJean Wicki
Peter UtzschneiderPepi BaderEdy Hubacher
1976 InnsbruckEast GermanyWest GermanySwitzerland
Meinhard NehmerWolfgang ZimmererErich Schärer
Bernhard GermeshausenManfred SchumannJoseph Benz
1980 Lake PlacidSwitzerlandEast GermanyEast Germany
Erich SchärerBernhard GermeshausenMeinhard Nehmer
Joseph BenzHans-Jürgen GerhardtBogdan Musioł
1984 SarajevoEast GermanyEast GermanySoviet Union
Wolfgang HoppeBernhard LehmannZintis Ekmanis
Dietmar SchauerhammerBogdan MusiołVladimir Aleksandrov
1988 CalgarySoviet UnionEast GermanyEast Germany
Jānis ĶipursWolfgang HoppeBernhard Lehmann
Vladimir KoslovBogdan MusiołMario Hoyer
1992 AlbertvilleSwitzerlandGermanyGermany
Gustav WederRudolf LochnerChristoph Langen
Donat Acklinand ZimmermannGünther Eger
1994 LillehammerSwitzerlandSwitzerlandItaly
Gustav WederReto GötschiGünther Huber
Donat Acklin Guido AcklinStefano Ticci
1998 NaganoCanadaNone awardedGermany
Pierre LuedersChristoph Langen
David MacEachernMarkus Zimmermann
Italy
Günther Huber
Antonio Tartaglia
2002 Salt Lake CityGermanySwitzerlandSwitzerland
Christoph LangenChristian ReichMartin Annen
Markus ZimmermannSteve AnderhubBeat Hefti
2006 TurinGermanyCanadaSwitzerland
André LangePierre LuedersMartin Annen
Kevin KuskeLascelles BrownBeat Hefti
2010 VancouverGermanyGermanyRussia
André LangeThomas FlorschützAlexandr Zubkov
Kevin KuskeRichard AdjeiAlexey Voyevoda
2014 SochiSwitzerlandUnited StatesLatvia
Beat HeftiSteven HolcombOskars Melbārdis
Alex BaumannSteven LangtonDaumants Dreiskens
2018 PyeongchangCanadaNone awardedLatvia
Justin KrippsOskars Melbārdis
Alexander KopaczJānis Strenga
Germany
Francesco Friedrich
Thorsten Margis

Two Woman

GamesGoldSilverBronze
2002 Salt Lake CityUnited StatesGermanyGermany
Jill BakkenSandra ProkoffSusi Erdmann
Vonetta FlowersUlrike HolznerNicole Herschmann
2006 TurinGermanyUnited StatesItaly
Sandra KiriasisShauna RohbockGerda Weissensteiner
Anja SchneiderheinzeValerie FlemingJennifer Isacco
2010 VancouverCanadaCanadaUnited States
Kaillie HumphriesHelen UppertonErin Pac
Heather MoyseShelley-Ann BrownElana Meyers
2014 SochiCanadaUnited StatesUnited States
Kaillie Humphries (2)Elana MeyersJamie Greubel
Heather Moyse (2)Lauryn WilliamsAja Evans
2018 PyeongchangGermanyUnited StatesCanada
Mariama JamankaElana Meyers TaylorKaillie Humphries
Lisa BuckwitzLauren GibbsPhylicia George

Skeleton

Men’s skeleton

GamesGoldSilverBronze
1928 St. MoritzJennison Heaton (United States)John Heaton (United States)David Carnegie (Great Britain)
1932–1936not included in the Olympic program
1948 St. MoritzNino Bibbia (Italy)John Heaton (United States)John Crammond (Great Britain)
1952–1998not included in the Olympic program
2002 Salt Lake CityJimmy Shea (United States)Martin Rettl (Austria)Gregor Stähli (Switzerland)
2006 TurinDuff Gibson (Canada)Jeff Pain (Canada)Gregor Stähli (Switzerland)
2010 VancouverJon Montgomery (Canada)Martins Dukurs (Latvia)Aleksandr Tretyakov (Russia)
2014 SochiAleksandr Tretyakov (Russia)Martins Dukurs (Latvia)Matthew Antoine (United States)
2018 PyeongchangYun Sung-bin (South Korea)Nikita Tregubov (Olympic Athletes from Russia)Dominic Parsons (Great Britain)
2022 Beijing   

Women’s skeleton

GamesGoldSilverBronze
2002 Salt Lake CityTristan Gale (United States)Lea Ann Parsley (United States)Alex Coomber (Great Britain)
2006 TurinMaya Pedersen (Switzerland)Shelley Rudman (Great Britain)Mellisa Hollingsworth-Richards (Canada)
2010 VancouverAmy Williams (Great Britain)Kerstin Szymkowiak (Germany)Anja Huber (Germany)
2014 SochiLizzy Yarnold (Great Britain)Noelle Pikus-Pace (United States)Elena Nikitina (Russia)
2018 PyeongchangLizzy Yarnold (Great Britain)Jacqueline Lölling (Germany)Laura Deas (Great Britain)
2022 Beijing