Bilbao Basket

RETAbet Bilbao Basket logo
Nickname Hombres de negro
(Men in Black)
Leagues Liga ACB
Founded 7 March 2000; 19 years ago
History Club Basket Bilbao Berri
(2000–present)
Arena Bilbao Arena
Capacity 10,014
Location Bilbao, Spain
Team colors Black, Silver         
Main sponsor RETAbet
President Koldo Mauraza

Sponsorship naming

  • Lagun Aro Bilbao Basket: 2004–07
  • iurbentia Bilbao Basket: 2007–09
  • Bizkaia Bilbao Basket: 2009–11
  • Gescrap Bizkaia Bilbao Basket: 2011–2012
  • Uxúe Bilbao Basket: 2012–2013
  • Dominion Bilbao Basket: 2015–2016
  • RETAbet Bilbao Basket: 2016–present

Home arenas

  • Pabellón La Casilla: (2000–09)
  • Bizkaia Arena: (2009–10), occasionally used for home games in 2007 and 2008
  • Bilbao Arena: (2010–present)

Honours

  • Liga ACB:
    • Runners-up (1): 2011
  • Supercopa de España:
    • Runners-up (1): 2007
  • EuroCup Basketball:
    • Runners-up (1): 2013
  • LEB Oro: (1)
    • 2004
  • Copa Princesa de Asturias:
    • Runners-up (2): 2002, 2019
  • LEB Plata: (1)
    • 2002
  • Copa LEB Plata: (1)
    • 2002

Team Roster

2019/2020 Team Roster2020/2021 Team Roster
(Updated 06-10-2020)
Head Coach : Alex MumbruHead Coach : Alex Mumbru
Ondrej Balvin (Czech Republic)Ondrej Balvin (Czech Republic)
Axel Bouteille
Unicaja (February 2020)
Felipe Dos Anjos (Brazil)
Palencia (July 2020)
Jaylon Brown (USA)Jaylon Brown (USA)
Ivan Cruz
Breogan (July 2020)
Ludwig Hakansson (Sweden)
Zastal Enea (July 2020)
Amoldas Kulboka (Lithuania)Amoldas Kulboka (Lithuania)
Ben Lammers
Alba Berlin (July 2020)
Jaroslaw Zyskowski (Poland)
Vechta (July 2020)
Rafa Martinez
Manresa (July 2020)
Aaron Jones (USA)
Crailsheim (July 2020)
Tomeu RigoTomeu Rigo
Sergio Rodriguez
Tenerife (July 2020)
Moses Kingsley (Nigeria)
Peristeri GS (July 2020)
Jonathan Rouselle (France)Jonathan Rouselle (France)
Thomas Schreiner
Free agent (July 2020)
Alejandro Reyes
Oviedo (July 2020)
Emir Sulejmanoviç
Tenerife (July 2020)
Inigo Betolaza
Estela (July 2020)
Tyler Haws
Huesca (January 2020)
Free agent (July 2020)
Quentin Serron (Belgium)
Strasbourg IG (January 2020)
Quentin Serron (Belgium)

Head coaches

  • Txutxo Sanz: 2000–2001
  • Pedro Zorrozua: 2001
  • Txus Vidorreta: 2001–2010
  • Rafa Pueyo: 2010, 2013–2014
  • Fotis Katsikaris: 2010–2013
  • Sito Alonso: 2014–2016
  • Carles Duran: 2016–2017
  • Veljko Mršić: 2017–2018
  • Jaka Lakovič: 2018
  • Álex Mumbrú: 2018–present