Berlin Maratonu

Berlin Maratonu (Almanca: Berlin-Marathon, [bɛʁˈliːn ˈmaʁatɔn] olarak telaffuz edilir) her yıl Eylül ayının son hafta sonu Almanya'nın Berlin sokaklarında düzenlenen bir maraton etkinliğidir. 1974'ten beri her yıl düzenlenen etkinlik, erkekler ve kadınlar için elit düzeyde yol koşusu yarışmaları, halk için bir yarış, bir tekerlekli paten yarışı, tekerlekli sandalye yarışı da dahil olmak üzere 42.195 kilometrelik (26.219 mi) maraton mesafesi boyunca birden fazla yarış içerir.

Etkinlikler, koşu etkinliklerinden önce Cumartesi günü maraton parkurunda yarışan patenciler ile iki güne bölünür. Elektrikli yürüyüşçüler, el bisikletçileri, tekerlekli sandalye sürücüleri ve bir çocuk maratonu (4.2195 kilometre (2.6219 mil), normal mesafenin 1/10'u) de SCC EVENTS tarafından düzenlenen maraton haftasonunun bir parçasıdır. Seçkin koşu ve tekerlekli sandalye yarışları, 1 milyon dolarlık ödül sunan, yıllık bir dizi üst düzey yarış olan World Marathon Majors'ın bir parçasıdır. BMW, yarışın şu anki isim sponsoru.

Erkekler Kategorisi

SeneŞampiyonİkinciÜçüncü
1998Ronaldo Da Costa (Brazil)
1999
2000
2001Joseph Ngolepus (Kenya) Willy Cheruiyot Kipkirui (Kenya) William Kiplagat (Kenya)
2002Raymond Kipkoech (Kenya) Simon Biwott (Kenya) Vincent Kipsos (Kenya)
2003Paul Tergat (Kenya)Sammy Korir (Kenya) Titus Munji (Kenya)
2004Felix Limo (Kenya) Joseph Muriithi Riri (Kenya) Joshua Chelanga (Kenya)
2005Philip Manyim (Kenya) Peter Kiplagat Chebet (Kenya) Jackson Koech (Kenya)
2006Haile Gebrselassie (Ethiopia)Gudisa Shentema (Ethiopia) Kurao Umeki (Japonya)
2007Haile Gebrselassie (Ethiopia)Abel Kirui (Kenya) Salim Kipsang (Kenya)
2008Haile Gebrselassie (Ethiopia)James Kwambai (Kenya) Charles Kamathi (Kenya)
2009Haile Gebrselassie (Ethiopia)Francis Kiprop (Kenya) Negari Terfa (Ethiopia)
2010Patrick Makau Musyoki (Kenya)Geoffrey Mutai (Kenya)Bazu Worku (Ethiopia)
2011Patrick Makau Musyoki (Kenya)Stephen Kwelio Chemlany (Kenya) Edwin Kimaiyo (Kenya)
2012Geoffrey Mutai (Kenya) Dennis Kimetto (Kenya) (Kenya)Geoffrey Kipsang (Kenya)
2013Wilson Kipsang (Kenya) Eliud Kipchoge (Kenya)Geoffrey Kipsang (Kenya)
2014Dennis Kimetto (Kenya)Emmanuel Mutai (Kenya) Abera Kuma (Ethiopia)
2015Eliud Kipchoge (Kenya)Eliud Kiptanui (Kenya) Feyisa Lilesa (Ethiopia)
2016Kenenisa Bekele (Ethiopia)Wilson Kipsang (Kenya) Evans Chebet (Kenya)
2017Eliud Kipchoge (Kenya)Guye Adola (Ethiopia)Mosinet Geremew (Ethiopia)
2018Eliud Kipchoge (Kenya)Amos Kipruto (Kenya) Wilson Kipsang (Kenya)
2019Kenenisa Bekele (Ethiopia)Birhanu Legese (Ethiopia) Sisay Lemma (Ethiopia)
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Guye Adola (Ethiopia)Bethwel Yegon (Kenya)Kenenisa Bekele (Ethiopia)
2022Eliud Kipchoge (Kenya)Mark Korir (Kenya) Tadu Abate (Ethiopia)

Kadınlar Kategorisi

SeneŞampiyonİkinciÜçüncü
1977Christa Vahlensieck (West Germany)
1999Tegla Loroupe (Kenya)
2000
2001Naoko Takahashi (Japonya)Tegla Loroupe (Kenya) Kathrin Weßel (Almanya)
2002Naoko Takahashi (Japonya)Adriana Fernández (Meksika)Hellen Jemaiyo Kimutai (Kenya)
2003Yasuko Hashimoto (Japonya) Emily Chepar Kimuria (Kenya) Ornella Ferrara (İtalya)
2004Yoko Shibui (Japonya) Hiromi Ominami (Japonya) Sonja Oberem (Almanya)
2005Mizuki Noguchi (Japonya)Luminita Zaituc (Almanya) Askale Tafa (Ethiopia)
2006Gete Wami (Ethiopia)Salina Kosgei (Kenya) Monika Drybulska (Polonya)
2007Gete Wami (Ethiopia)Irina Mikitenko (Almanya)Helena Kirop (Kenya)
2008Irina Mikitenko (Almanya)Askale Tafa (Ethiopia)Helena Kirop (Kenya)
2009Atsede Habtamu (Ethiopia) Silviya Skvortsova (Rusya)Mamitu Daska (Ethiopia)
2010Aberu Kebede (Ethiopia)Bezunesh Bekele (Ethiopia) Tomo Morimoto (Japonya)
2011Florence Kiplagat (Kenya)Irina Mikitenko (Almanya)Paula Radcliffe (Büyük Britanya)
2012Aberu Kebede (Ethiopia)Tirfi Tsegaye (Ethiopia)Olena Shurkhno (Ukrayna)
2013Florence Kiplagat (Kenya)Sharon Cherop (Kenya) Irina Mikitenko (Almanya)
2014Tirfi Tsegaye (Ethiopia)Feyse Tadese (Ethiopia) Shalane Flanagan (ABD)
2015Gladys Cherono (Kenya)Aberu Kebede (Ethiopia)Meseret Hailu (Ethiopia)
2016Aberu Kebede (Ethiopia)Birhane Dibaba (Ethiopia) Ruti Aga (Ethiopia)
2017Gladys Cherono (Kenya)Ruti Aga (Ethiopia)Valary Aiyabei (Kenya)
2018Gladys Cherono (Kenya)Ruti Aga (Ethiopia)Tirunesh Dibaba (Ethiopia)
2019Ashete Bekere (Ethiopia) Mare Dibaba (Ethiopia) Sally Chepyego Kaptich (Kenya)
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Gotytom Gebreslase (Ethiopia)Hiwot Gebrekidan (Ethiopia) Helen Tola (Ethiopia)
2022Tigist Assefa (Ethiopia)Rosemary Wanjiru (Kenya)Tigist Abayechew (Ethiopia)