Belarus 1. Ligi

Belarus Birinci Ligi, Beyaz Rusya'daki profesyonel futbolun ikinci aşamasıdır. Belarus'un bağımsızlığını takiben 1992'de kuruldu.
Ligin tipik formatı, 16 kulübün 30 maç günü boyunca çift sıralı bir turnuva oynamasını içerir (tek bir sıralı turnuvalar olan kısaltılmış 1992 ve 1995 sezonları hariç). Birkaç durumda, son dakika çekilmeleri ve değiştirilebilecek takım olmaması nedeniyle katılan takımların sayısı daha azdı (15 veya 14). Sezonların çoğunda en iyi iki takım Belarus Premier Ligi'ne yükselirken, en kötü iki takım Belarus İkinci Ligi'ne düşüyor.
SezonŞampiyon Takım
(Manager)
İkinciÜçüncü/Playoff kazananıGol Kralı (Takımı)Gol
1992Dinamo-2 MinskShinnik BobruiskKommunalnik Pinsk
1992–93Shinnik BobruiskPolesye MozyrSelmash Mogilev
1993–94Obuvschik LidaPolesye MozyrKommunalnik Pinsk
1994–95MPKC MozyrAtaka-Aura MinskKommunalnik Pinsk
1995Naftan-Devon NovopolotskKommunalnik Pinsk1Fomalgaut Borisov
1996Transmash MogilevKommunalnik SlonimKhimik Svetlogorsk
1997GomelBATE BorisovLida
1998LidaSvisloch-Krovlya OsipovichiPinsk-900
1999Kommunalnik SlonimVedrich-97 RechitsaDinamo-Yuni Minsk
2000MolodechnoLuninetsNeman Mosty
2001Torpedo ZhodinoZvezda-VA-BGU MinskDarida Minsk Raion
2002Darida Minsk RaionNaftan NovopolotskLokomotiv Minsk
2003Lokomotiv VitebskMTZ-RIPO MinskSmorgon
2004Lokomotiv MinskVedrich-97 Rechitsa2Smorgon
2005Belshina BobruiskLokomotiv VitebskSmorgon
2006MinskSmorgonKhimik Svetlogorsk
2007Savit MogilevGranit MikashevichiLokomotiv Minsk
2008MinskKhimik SvetlogorskBelshina Bobruisk
2009Belshina BobruiskVolna PinskDSK Gomel
2010GomelSKVICH Minsk1DSK Gomel
2011Slavia MozyrPartizan Minsk3Gorodeya
2012Dnepr MogilevGorodeya1Vitebsk
2013SlutskGorodeya1Vitebsk
2014Granit MikashevichiSlavia MozyrVitebsk
2015Isloch Minsk RaionGorodeyaKrumkachy Minsk
2016GomelDnepr MogilevGomelzheldortrans
2017Luch MinskSmolevichi-STITorpedo Minsk
2018Slavia MozyrEnergetik-BGU MinskBelshina Bobruisk
2019Belshina BobruiskSmolevichiRukh BrestAleksandr Yushin (Belshina Bobruisk)26
2020Sputnik Rechitsa
Vyacheslav Levchuk
FC GomelKrumkachyAndrey Solovey (Lokomotiv Gomel)20
2021Arsenal Dzerzhinsk
Pavel Kirylchyk
Belshina Bobruisk Dnepr MogilevDenis Kozlovskiy (Lokomotiv Gomel)29
2022Naftan Novopolotsk
Vyacheslav Geraschenko
Naftan Novopolotsk Shakhtyor PetrikovMaksim Kovalevich (Shakhtyor Petrikov)13
2023