Belarusian Cup

TeamWinners
BATE Borisov4
Shakhtyor Soligorsk3
FC Dinamo Minsk3
Belshina Bobruisk3
FC Dynamo Brest3
Slavia Mozyr2
FC Gomel2
MTZ-RIPO Minsk2
Naftan Novopolotsk2
Neman Grodno1
FC Dinamo-93 Minsk1
FC Minsk1
Torpedo-BelAZ Zhodino1
Vitebsk1
YearWinnersScoreRunners-up
1992FC Dinamo Minsk
Mikhail Vergeyenko
6–1Dnepr Mogilev
1993FC Neman Grodno2–1Vedrich Rechitsa
1994FC Dinamo Minsk
Mikhail Vergeyenko
3–1Fandok Bobruisk
1995FC Dinamo-93 Minsk1–1
(7–6 pen.)
Torpedo Mogilev
1996MPKC Mozyr
Anatoliy Yurevich
4–1FC Dinamo Minsk
1997Belshina Bobruisk2–0Dinamo-93 Minsk
1998Lokomotiv-96 Vitebsk2–1 FC Dinamo Minsk
1999Belshina Bobruisk
Liudas Rumbutis
1–1
Andrey Mikalayevich Khlebasolaw / Valery Strypeykis (4–2 pen.)
Slavia Mozyr
2000Slavia Mozyr
Aleksandr Kuznetsov
2–1
Valery Strypeykis, Raman Vasilyuk / Syarhey Amelyanchuk
Torpedo-MAZ Minsk
2001Belshina Bobruisk
Vyacheslav Akshaev
1–0
Igor Gradoboyev
Slavia Mozyr
2002FC Gomel
Sergei Podpaly
2–
Viktor Borel, Dmitri Karsakov
BATE Borisov
2003Dinamo Minsk
Georgi Gyurov
2–0
Maksim Tsyhalka (2)
Lokomotiv Minsk
2004Shakhtyor Soligorsk
Yury Vyarheychyk
1–0
Roman Trepachkin
Gomel
2005MTZ-RIPO Minsk
Yuri Puntus
2–1
Denys Fedorov, Artem Kontsevoy / Alyaksandr Lebedzew
BATE Borisov
2006BATE Borisov
Igor Kriushenko
3–1
Dmitry Molosh, Pavel Platonaw, Gennadi Bliznyuk / Alyaksandr Klimenka
Shakhtyor Soligorsk
2007Dynamo Brest
Vladimir Gevorkyan
0–0
(4–3 pen.)
BATE Borisov
2008MTZ-RIPO Minsk
Yuri Puntus
2–1
Oleg Strakhanovich, Vyacheslav Hleb / Valery Strypeykis
Shakhtyor Soligorsk
2009FC Naftan Novopolotsk
Igor Kovalevich
2–1
Valery Strypeykis, Dmitry Verkhovtsov / Syarhey Kavalchuk
Shakhtyor Soligorsk
2010BATE Borisov
Viktor Goncharenko
5–0
Renan Bressan (2), Vitali Rodionov (2), Artem Kontsevoy
Torpedo Zhodino
2011FC Gomel
Oleg Kubarev
2–0
Alexandr Covalenco (og), Pavel Rybak (og)
Neman Grodno
2012FC Naftan Novopolotsk
Igor Kovalevich
2–2
Fiodor Cernych, Oleg Shkabara / Leonid Kovel, Raman Vasilyuk (4–3 pen.)
FC Minsk
2013FC Minsk
Vadim Skripchenko
1–1
Sergey Sosnovski / Hernán Figueredo (4–1 pen.)
Dinamo Minsk
2014Shakhtyor Soligorsk
Sergei Borovsky
1–0
Artem Starhorodskyi
Neman Grodno
2015BATE Borisov
Alyaksandr Yermakovich
4–1
Mikhail Gordeichuk, Vitali Rodionov, Alyaksandr Karnitsky, Mikalay Signevich / Dzmitry Kamarowski
Shakhtyor Soligorsk
2016Torpedo-BelAZ Zhodino
Igor Kriushenko
0–0
(3–2 pen.)
BATE Borisov
2017Dynamo Brest
Uladzimir Zhuravel
1–1
Alyaksey Dzmitryyevich Lyahchylin / Vitali Lisakovich (10–9 pen.)
Shakhtyor Soligorsk
2018Dynamo Brest
Sergey Kovalchuk
3–2
Artem Milevskiy, Joel Fameyeh, Pavel Nyakhaychyk / Mirko Ivanić (2)
BATE Borisov
2019Shakhtyor Soligorsk
Sergei Tashuyev
2–0
Darko Bodul, Nikola Antić
Vitebsk
2019-20BATE Borisov
Kirill Alshevsky
1-0
Zakhar Volkov
Dynamo Brest