BC Zenit Saint Petersburg

BK Zenit Saint Petersburg (eski adı ile Dynamo Moscow Region BC), Sankt-Peterburg, Rusya merkezli profesyonel basketbol takımı. Takım, PBL ve EuroLeague’te mücadele etmektedir. Maçlarını Sibur Arena’da oynamaktadır.

{{{ad}}} arması
Lig VTB Birleşik Ligi
EuroLeague
Kuruluş 2003
Eski ad(lar)ı Dynamo Moscow Region
(2003-2007)
Triumph Lyubertsy Moscow Region
(2007-2014)
BK Zenit Saint Petersburg
(2014-günümüz)
Salon Sibur Arena
(kapasite: 7,120)
Renkler Koyu Mavi – Beyaz   
Başkan Alexander Tserkovniy
Başantrenör Xavier Pascual
Resmî site enbasket.fc-zenit.ru

Başarıları

  • VTB Birleşik Ligi
    • Şampiyon (1) : 2021-22,
  • FIBA Europe Conference North
    • Şampiyon (2): 2004, 2005
  • FIBA EuroCup Challenge
    • İkinci (1): 2005
  • FIBA EuroChallenge
    • İkinci (1): 2014
    • Üçüncü (2): 2009, 2012

Takım Kadrosu

2019/2020 Takım Kadrosu 2020/2021 Takım Kadrosu 2021/2022 Takım Kadrosu
Güncelleme (31-05-2022)
Head Coach : Joan Plaza
(End of season)
Head Coach : Xavi PascualHead Coach : Xavi Pascual
Colton Iverson
Breakers (July 2020)
Denis Zakharov
Enisey Krasnoyarsk (June 2020)
Denis Zakharov
Andrew Albicy
Gran Canaria (July 2020)
Alex Poythress (ABD)
G.Saray (July 2020)
Alex Poythress (ABD)
Anton Ponkrashov
Free agent (July 2020)
Kevin Pangos (Canada)
Barcelona (June 2020)
Cleveland Cavaliers (Haziran 2021)
Dmitry Kulagin 
Lokomotif Kuban (Haziran 2021)
Austin Hollins (ABD)Austin Hollins (ABD)
Crvena Zvezda (Ağustos 2021)
Jordan Loyd (ABD)
Crvena Zvezda (Haziran 2021)
Thomas Will (ABD)Thomas Will (ABD)
UNİCS Kazan (Temmuz 2021)
Sergey Karasev
BC Khimki (Haziran 2021)
Alex Renfroe (BIH)
San Pablo Burgos (July 2020)
Arturas Gudaitis (Litvanya)
AIX Armani Milano (July 2020)
Arturas Gudaitis (Litvanya)
Napoli Basket (Mart 2022)
Dmitry KhvostovDmitry Khvostov
Nizhny Novgorod (Haziran 2021)
Jordan Mickey (ABD)
BC Khimki Moscow (Temmuz 2021)
Anton PushkovAnton PushkovAnton Pushkov
Vladislav TrushkinVladislav Trushkin
Serbest (Haziran 2021)
Conner Frankamp (ABD)
Murcia (Haziran 2021)
Promitheas Patras (18-04-2022)
Evgeny Voronov
BC Khimki (July 2020)
Billy Baron (ABD)
Crvena Zvezda (September 2020)
Billy Baron (ABD)
Andrey ZubkovAndrey ZubkovAndrey Zubkov
Tim Abromaitis
Unicaja Malaga (July 2020)
Vitaly Fridzon
Lok. Kuban (July 2020)
Serbest (Haziran 2021)
Mindaugas Kuzminskas (Litvanya)
Lokomotif Kuban (Temmuz 2021)
Serbest (Mart 222)
Mateusz Ponitka (Polonya)Mateusz Ponitka (Polonya)Mateusz Ponitka (Polonya)
Serbest (27-02222)
Gustavo Ayon
Astros (July 2020)
K. C. Rivers (USA)
BC Zalgiris (July 2020)
Bayern München (Aralık 2021)
Shabaz Napier (ABD)
Washington Wizards (Ağustos 2021)
Serbest (27-02222)
Igor Volkhin
BC Khimhi (September 2020)
Igor Volkhin
Maksim Karvanen
Zenit-Farm (July 2020)
Maksim Karvanen
Tarik Black (USA)
Maccabi Tel Aviv (14 January 2021)
Grand Rapids Gold (Haziran 2021)
Tyson Carter (ABD)
Lavrio (19-12-2021)
Eric Buckner (ABD)
Afyon Bld. (26-04-2022)

Head coaches

NameTenureTrophies
Vasily Karasev2012–2018
Joan Plaza2018–2020
Xavi Pascual2020–present