Basketbol Erkekler Türkiye Kupası

Bitci Erkekler Türkiye Kupası (basketbol), Türk erkek basketbol takımları arasında oynanan kupa organizasyonudur. Basketbol Süper Ligi’nin ilk yarısını ilk 8 içinde tamamlayan takımlar bu kupada oynama hakkı kazanırlar.

 Şampiyonluk
ANADOLU EFES12
FENERBAHÇE6
ÜLKER3
GALATASARAY3
TOFAŞ3
İTÜ2
TÜRK TELEKOM1
BEŞİKTAŞ1
BANVİT1
PINAR KARŞIYAKA1
ALTINORDU1
PAŞABAHÇE1
TED ANKARA KOLEJLİLER1
   Şampiyonluk
 
ANADOLU EFES12
FENERBAHÇE6
ÜLKER3
GALATASARAY3
TOFAŞ3
İTÜ2
TÜRK TELEKOM1
BEŞİKTAŞ1
BANVİT1
PINAR KARŞIYAKA1
ALTINORDU1
PAŞABAHÇE1
TED ANKARA KOLEJLİLER1
SezonEv Sahibi ŞehirŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)

Final Skor
(MVP)
Finalist
1966-67Fenerbahçe
Samim Göreç
84-67
65-76
Muhafızgücü
1967-68Altınordu
Samim Göreç
71-56
63-67
Muhafızgücü
1968-69AnkaraİTÜ
Mehmet Baturalp
64-56Galatasaray
1969-70Galatasaray
Petar Simenov
86-83İTÜ
1970-71İTÜ
Şengül Kaplanoğlu
74-69Beşiktaş
1971-72TED Ankara Kolejiler64-68
68-56
Beşiktaş
1972-1991 Yapılmadı
1991-92Şişe Cam Paşabahçe
Mehmet Baturalp
79-71Nasaş
1992-93Tofaş90-64Nasaş
1993-94Efes Pilsen
Aydın Örs
81-76Fenerbahçe
1994-95Galatasaray
Aydan Siyavuş
66-54Ortaköy
1995-96Efes Pilsen
Aydın Örs
89-63Türk Telekom
1996-97Efes Pilsen
Aydın Örs
84-71Fenerbahçe
1997-98Efes Pilsen
Aydın Örs
71-67Türk Telekom
1998-99Tofaş
Jasmin Repesa
77-75Fenerbahçe
1999-00MersinTofaş
Tolga Öngören
72-54Ülker
2000-01BursaEfes Pilsen
Oktay Mahmuti
85-78Türk Telekom
2001-02İstanbulEfes Pilsen
Oktay Mahmuti
78-74Darüşşafaka
2002-03AnkaraÜlker79-63Türk Telekom
2003-04KonyaÜlker
Ergin Ataman
84-74Efes Pilsen
2004-05BursaÜlker
Ergin Ataman
73-41Pınar Karşıyaka
2005-06AdanaEfes Pilsen
Oktay Mahmuti
74-68Ülker
2006-07AntalyaEfes Pilsen
Oktay Mahmuti
73-59Banvit
2007-08AnkaraTürk Telekom
Ercüment Sunter
80-61Oyak Renault
2008-09İzmirEfes Pilsen
Ergin Ataman
79-70Erdemir
2009-10Fenerbahçe Ülker
Bogdan Tanjevic
72-68Mersin BŞB.
2010-11KayseriFenerbahçe Ülker
Neven Spahija
81-72
Emir Preldžič (Fenerbahçe Ülker)
Beşiktaş Cola Turka
2011-12KonyaBeşiktaş Milangaz
Ergin Ataman
78-74
Serhat Çetin (Beşiktaş Milangaz)
Banvit
2012-13EskişehirFenerbahçe Ülker
Simone Piangiani
63-57
David Andersen (Fenerbahçe Ülker)
Galatasaray Medikal Park
2013-14AnkaraPınar Karşıyaka
Ufuk Sarıca
66-65
Bobby Dixon (Pınar Karşıyaka)
Anadolu Efes
2014-15GaziantepAnadolu Efes
Dušan Ivković
70-60
Thomas Heurtel (Anadolu Efes)
Fenerbahçe Ülker
2015-16BursaFenerbahçe
Zeljko Obradoviç
67-65
Bogdan Bogdanović (F.Bahçe)
Darüşşafaka Doğuş
2016-17AnkaraBanvit
Sašo Filipovski
75-66
Jordan Theodore (Banvit)
Anadolu Efes
2017-18İstanbulAnadolu Efes
Ergin Ataman
78-61
Krunoslav Simon (Anadolu Efes)
Banvit
2018-19AnkaraFenerbahçe BEKO
Zeljko Obradoviç
80-70
Luigi Datome (F.Bahçe BEKO)
Anadolu Efes
2019-20AnkaraFenerbahçe BEKO
Zeljko Obradoviç
74-71
Luigi Datome (F.Bahçe BEKO)
Darüşşafaka Tekfen
2020-21COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021-22BursaAnadolu Efes
Ergin Ataman
86-72
Fenerbahçe BEKO
2022-23