Avustralya FFA Kupası

Eskiden 2021 sezonuna kadar FFA Kupası olarak bilinen Avustralya Kupası, Avustralya'daki ulusal futbol eleme kupası yarışmasıdır. Bu yıllık yarışma, 2020 yılına kadar eskiden Avustralya Futbol Federasyonu olarak bilinen Football Australia tarafından düzenlenmektedir.

Avustralya Kupası, Avustralya futbol ligi sistemindeki en üst ligdeki A-League'deki takımların yanı sıra alt kademelerdeki takımlardan oluşur. Takımlar, son 32'den başlayarak, uygun rekabetle sonuçlanan eleme turları ile aşamalı aşamalara girerler. Her eyalet ve bölge tabanlı üye federasyona, A-League'den kulüplere katılarak ana yarışmaya katılmak için bir takım tahsisi verilir. Avustralya merkezli her A-League kulübünün başlangıçta son 32'ye girme garantisi vardı; Ligin en son genişlemesinin ardından, sadece 10 A-Ligi takımının kalifiye olmasını sağlamak için en düşük sıradaki takımlar arasında play-off'lar yapılacak.

Avustralya futbol ligi sistemi şu anda birinci ve alt ligler arasında hiçbir yükselme ve küme düşme mekanizması sağlamadığından, rekabetin çekiciliğinin bir kısmı, A-Ligi ve alt kademe kulüplerin şu anda resmi rekabetçi maçlar oynayabilmesinin tek yolu olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. .

2021'den itibaren, yarışmanın galibi, bir sonraki yılın AFC kulüpleri yarışmaları için play-off noktalarından birine hak kazanacak. Bu, 2022 için 2022 AFC Şampiyonlar Ligi ve sonraki yıllarda AFC Kupası olacak. Bu, Wellington Phoenix kazanan olmadığı sürece, Okyanusya Futbol Konfederasyonu'nun bir parçası olan Yeni Zelanda'dan geldikleri için AFC müsabakalarına katılmaya hak kazanamayacaklarıdır.
Şampiyon TakımŞampiyonluk
Adelaide United3
Melbourne Victory2
Melbourne City1
Sydney FC1
SezonEv Sahibi Stadyum, ŞehirŞampiyon Takım
(Manager)
Final SkorFinalist
2014Hindmarsh StadiumAdelaide United 
Josep Gombau
1–0
Sergio Cirio
Perth Glory
2015Melbourne Rectangular StadiumMelbourne Victory
Kevin Muscat
2–0
Oliver Bozanic, Besart Berisha
Perth Glory
2016Melbourne Rectangular StadiumMelbourne City
John van ‘t Schip 
1–0
Tim Cahill
Sydney FC
2017Sydney Football StadiumSydney FC 
Graham Arnold
2–1
Miloš Ninković, Bobo Da Silva / Nikola Mileusnic
Adelaide United
2018Hindmarsh StadiumAdelaide United 
Marco Kurz
2–1
Craig Goodwin (2) / Adam le Fondre
Sydney FC
2019Hindmarsh StadiumAdelaide United 
Gertjan Verbeek
4-0
Al Hassan Toure, Ben Halloran, Nikola Mileusnic, Riley McGree
Melbourne City
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Melbourne Rectangular StadiumMelbourne Victory
Tony Popovic
2–1
Jason Davidson, Chris Ikonomidis / Oliver Bozanic
Central Coast Mariners
2022