Avrupa Sürat Pateni Şampiyonası

Avrupa Hız Pateni Şampiyonası dizisidir uzun pist sürat pateni Avrupa’nın en iyi yönlü hız patenci belirlemek için her yıl düzenlenmektedir.

Uluslararası Paten Birliği düzenledi Erkekler için Avrupa Şampiyonası ve (resmi olmayan Şampiyonaları yıl 1891-1892 yılında yapılmıştır) 1893 yılından bu yana Kadınlar Avrupa Şampiyonası 1970’den beri 1990 yılından bu yana erkek ve bayanlar Avrupa Şampiyonası aynı anda düzenlenen edilmiştir ve mekan. 2017 yılında erkek ve bayanlar Avrupa Sprint Hız Pateni Şampiyonası aynı zaman ve mekanda gerçekleştirildi. 2018 yılında ilk Avrupa Tek Mesafe Hız Pateni Şampiyonası yerine yapıldı.

Erkekler Avrupa Sürat Pateni Şampiyonası

Allround Şampiyonları

     
SeneŞehirAltınGümüşBronz
1893Berlin Rudolf EricsonNone declaredNone declared
1894HamarNone declaredNone declaredNone declared
1895Budapest Alfred NæssNone declaredNone declared
1896Hamburg Julius SeylerNone declaredNone declared
1897Amsterdam Julius Seyler (2)None declaredNone declared
1898Helsingfors (Helsinki) Gustaf Estlander [2]None declaredNone declared
1899Davos Peder ØstlundNone declaredNone declared
1900Štrbské Pleso Peder Østlund (2)None declaredNone declared
1901Trondhjem (Trondheim) Rudolf GundersenNone declaredNone declared
1902Davos Johan SchwartzNone declaredNone declared
1903Kristiania (Oslo)None declaredNone declaredNone declared
1904Davos Rudolf GundersenNone declaredNone declared
1905Stockholm Johan Vikander [3]None declaredNone declared
1906Davos Rudolf Gundersen (3)None declaredNone declared
1907Davos Moje ÖholmNone declaredNone declared
1908Klagenfurt Moje Öholm (2) Oscar Mathisen Thomas Bohrer
1909Budapest Oscar Mathisen Thomas Bohrer Moje Öholm
1910Viipuri Nikolay Strunnikov Magnus Johansen Oscar Mathisen
1911Hamar Nikolay Strunnikov (2) Thomas Bohrer Otto Andersson
1912Stockholm Oscar Mathisen Gunnar Strömstén [4] Martin Sæterhaug
1913St. Petersburg Vasily Ippolitov Oscar Mathisen Nikita Naidenov
1914Berlin Oscar Mathisen (3) Vasily Ippolitov Bjarne Frang
1915-19211. Dünya Savaşı Nedeniye Yapılmadı
1922Helsingfors (Helsinki) Clas Thunberg Ole Olsen Asser Wallenius
1923Hamar Harald Strøm Clas Thunberg Roald Larsen
1924Kristiania (Oslo) Roald Larsen Clas Thunberg Oskar Olsen
1925St. Moritz Otto Polacsek Roald Larsen Oskar Olsen
1926Chamonix Julius Skutnabb Otto Polacsek Uuno Pietilä
1927Stockholm Bernt Evensen Clas Thunberg Ivar Ballangrud
1928Oslo Clas Thunberg Bernt Evensen Roald Larsen
1929Davos Ivar Ballangrud Clas Thunberg Roald Larsen
1930Nidaros (Trondheim) Ivar Ballangrud Michael Staksrud Thorstein Stenbek
1931Stockholm Clas Thunberg Ossi Blomqvist Dolf van der Scheer
1932Davos Clas Thunberg (4) Ossi Blomqvist Rudolf Riedl
1933Viipuri Ivar Ballangrud Birger Wasenius Kalle Paananen
1934Hamar Michael Staksrud Max Stiepl Karl Wazulek
1935Helsinki Karl Wazulek Bernt Evensen Birger Wasenius
1936Oslo Ivar Ballangrud (4) Charles Mathiesen Harry Haraldsen
1937Davos Michael Staksrud (2) Hans Engnestangen Birger Wasenius
1938Oslo Charles Mathiesen Harry Haraldsen Ivar Ballangrud
1939Riga Alfons Bērziņš Charles Mathiesen Aage Johansen
1940-19462. Dünya Savaşı Nedeniye Yapılmadı
1947Stockholm Åke Seyffarth Göthe Hedlund Sverre Farstad
1948Hamar Reidar Liaklev Göthe Hedlund Odd Lundberg
1949Davos Sverre Farstad Hjalmar Andersen Kornél Pajor
1950Helsinki Hjalmar Andersen Reidar Liaklev Sverre Haugli
1951Oslo Hjalmar Andersen Wim van der Voort Henry Wahl
1952Östersund Hjalmar Andersen (3) Kees Broekman Kornél Pajor [5]
1953Hamar Kees Broekman Wim van der Voort Ivar Martinsen
1954Davos Boris Shilkov Hjalmar Andersen Sigvard Ericsson
1955Falun Sigvard Ericsson Oleg Goncharenko Dmitry Sakunenko
1956Helsinki Yevgeny Grishin Knut Johannesen Sigvard Ericsson
1957Oslo Oleg Goncharenko Knut Johannesen Roald Aas
1958Eskilstuna Oleg Goncharenko (2) Vladimir Shilykovsky Knut Johannesen
1959Gothenburg Knut Johannesen Juhani Järvinen Toivo Salonen
1960Oslo Knut Johannesen (2) Boris Stenin Roald Aas
1961Helsinki Viktor Kosichkin Henk van der Grift André Kouprianoff
1962Oslo Robert Merkulov André Kouprianoff Boris Stenin
1963Gothenburg Nils Aaness Knut Johannesen Per Ivar Moe
1964Oslo Ants Antson Yuri Yumashev Per Ivar Moe
1965Gothenburg Eduard Matusevich Per Ivar Moe Viktor Kosichkin
1966Deventer Ard Schenk Kees Verkerk Valeri Kaplan
1967Lahti Kees Verkerk Valeri Kaplan Eduard Matusevich
1968Oslo Fred Anton Maier Eduard Matusevich Magne Thomassen
1969Inzell Dag Fornæss Kees Verkerk Göran Claeson
1970Innsbruck Ard Schenk Dag Fornæss Göran Claeson
1971Heerenveen Dag Fornæss (2) Ard Schenk Kees Verkerk
1972Davos Ard Schenk (3) Roar Grønvold Jan Bols
1973Grenoble Göran Claeson Hans van Helden Harm Kuipers
1974Eskilstuna Göran Claeson (2) Amund Sjøbrend Hans van Helden
1975Heerenveen Sten Stensen Harm Kuipers Piet Kleine
1976Oslo Kay Arne Stenshjemmet Sten Stensen Jan Egil Storholt
1977Larvik Jan Egil Storholt Kay Arne Stenshjemmet Amund Sjøbrend
1978Oslo Sergey Marchuk Sten Stensen Jan Egil Storholt
1979Deventer Jan Egil Storholt (2) Kay Arne Stenshjemmet Sergey Marchuk
1980Trondheim Kay Arne Stenshjemmet (2) Jan Egil Storholt Tom Erik Oxholm
1981Deventer Amund Sjøbrend Hilbert van der Duim Kay Arne Stenshjemmet
1982Oslo Tomas Gustafson Rolf Falk-Larssen Hilbert van der Duim
1983The Hague Hilbert van der Duim Yep Kramer Bjørn Nyland
1984Larvik Hilbert van der Duim (2) Rolf Falk-Larssen Frits Schalij
1985Eskilstuna Hein Vergeer Frits Schalij Oleg Bozhev
1986Oslo Hein Vergeer (2) Aleksandr Mozin Tomas Gustafson
1987Trondheim Nikolay Gulyayev Michael Hadschieff Hein Vergeer
1988The Hague Tomas Gustafson (2) Leo Visser Gerard Kemkers
1989Gothenburg Leo Visser Gerard Kemkers Geir Karlstad
1990Heerenveen Bart Veldkamp Tomas Gustafson Leo Visser
1991Sarajevo Johann Olav Koss Leo Visser Bart Veldkamp
1992Heerenveen Falko Zandstra Johann Olav Koss Rintje Ritsma
1993Heerenveen Falko Zandstra (2) Johann Olav Koss Rintje Ritsma
1994Hamar Rintje Ritsma Johann Olav Koss Falko Zandstra
1995Heerenveen Rintje Ritsma Falko Zandstra Roberto Sighel
1996Heerenveen Rintje Ritsma Ids Postma Martin Hersman
1997Heerenveen Ids Postma Rintje Ritsma Falko Zandstra
1998Helsinki Rintje Ritsma Roberto Sighel Vadim Sayutin
1999Heerenveen Rintje Ritsma Roberto Sighel Dmitry Shepel
2000Hamar Rintje Ritsma (6) Eskil Ervik Ids Postma
2001Baselga di Pinè Dmitry Shepel Bart Veldkamp [6] Ids Postma
2002Erfurt Jochem Uytdehaage Carl Verheijen Dmitry Shepel
2003Heerenveen Gianni Romme Rintje Ritsma Mark Tuitert
2004Heerenveen Mark Tuitert Carl Verheijen Jochem Uytdehaage
2005Heerenveen Jochem Uytdehaage (2) Sven Kramer Carl Verheijen
2006Hamar Enrico Fabris Eskil Ervik Håvard Bøkko
2007Collalbo Sven Kramer Enrico Fabris Carl Verheijen
2008Kolomna Sven Kramer Håvard Bøkko Enrico Fabris
2009Heerenveen Sven Kramer Håvard Bøkko Wouter olde Heuvel
2010Hamar Sven Kramer Enrico Fabris Ivan Skobrev
2011Collalbo Ivan Skobrev Jan Blokhuijsen Koen Verweij
2012Budapest Sven Kramer Jan Blokhuijsen Håvard Bøkko
2013Heerenveen Sven Kramer Jan Blokhuijsen Håvard Bøkko
2014Hamar Jan Blokhuijsen Koen Verweij Håvard Bøkko
2015Chelyabinsk Sven Kramer Koen Verweij Denis Yuskov
2016Minsk Sven Kramer Bart Swings Jan Blokhuijsen
2017Heerenveen Sven Kramer Jan Blokhuijsen Bart Swings
2019Collalbo Sven Kramer (10) Patrick Roest Sverre Lunde Pedersen
2021Heerenveen Patrick Roest Marcel Bosker Sverre Lunde Pedersen

Sprint Şampiyonları

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2017Heerenveen, HollandaKai Verbij (Hollanda)Kjeld Nuis (Hollanda)Nico Ihle (Almanya)
2019Collalbo, İtalyaKai Verbij (Hollanda)Håvard Holmefjord Lorentzen (Norveç)Henrik Fagerli Rukke (Norveç)
2021Heerenveen, HollandaThomas Krol (Hollanda)Hein Otterspeer (Hollanda)Joel Dufter (Almanya)

500 Metre

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaRonald Mulder (Hollanda)Mika Poutala (Finlandiya)Pavel Kulizhnikov (Rusya)
2020Heerenveen, HollandaPavel Kulizhnikov (Rusya)Dai Dai Ntab (Hollanda)Ruslan Murashov (Rusya)

1000 Metre

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaPavel Kulizhnikov (Rusya)Denis Yuskov (Rusya)Nico Ihle (Almanya)
2020Heerenveen, HollandaPavel Kulizhnikov (Rusya)Thomas Krol (Hollanda)Kai Verbij (Hollanda)

1500 Metre

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaDenis Yuskov (Rusya)Thomas Krol (Hollanda)Koen Verweij (Hollanda)
2020Heerenveen, HollandaThomas Krol (Hollanda)Denis Yuskov (Rusya)Patrick Roest (Hollanda)

5000 Metre

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaNicola Tumolero (İtalya)Aleksandr Rumyantsev (Rusya)Marcel Bosker (Hollanda)
2020Heerenveen, HollandaPatrick Roest (Hollanda)Sven Kramer (Hollanda)Denis Yuskov (Rusya)

Toplu Çıkış (Mass start)

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaJan Blokhuijsen (Hollanda)Andrea Giovannini (İtalya)Ruslan Zakharov (Rusya)
2020Heerenveen, HollandaBart Swings (Belçika)Arjan Stroetinga (Hollanda)Danila Semerikov (Rusya)

Takım Takip

SeneŞehir, ÜlkeAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaNetherlands
Jan Blokhuijsen
Marcel Bosker
Simon Schouten
Russia
Sergey Gryaztsov
Aleksandr Rumyantsev
Danila Semerikov
Poland
Zbigniew Bródka
Jan Szymański
Adrian Wielgat
2020Heerenveen, HollandaNetherlands
Marcel Bosker
Sven Kramer
Patrick Roest
Russia
Aleksandr Rumyantsev
Danila Semerikov
Denis Yuskov
Norway
Håvard Bøkko
Hallgeir Engebråten
Sverre Lunde Pedersen

Takım Sprint

SeneŞehir, ÜlkeAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaRussia
Pavel Kulizhnikov
Ruslan Murashov
Denis Yuskov
Finlandiya
Pekka Koskela
Harri Levo
Mika Poutala
Poland
Sebastian Klosinski
Piotr Michalski
Artur Nogal
2020Heerenveen, HollandaRussia
Pavel Kulizhnikov
Ruslan Murashov
Viktor Mushtakov
Norway
Odin By Farstad
Håvard Holmefjord Lorentzen
Bjørn Magnussen
Switzerland
Oliver Grob
Christian Oberbichler
Livio Wenger

Kadınlar Avrupa Sürat Pateni Şampiyonası

Allround Şampiyonları

SeneŞehirAltınGümüşBronz
1970Heerenveen Nina Statkevich Stien Kaiser Ans Schut
1971Leningrad Nina Statkevich (2) Lyudmila Titova Kapitolina Seregina
1972Inzell Atje Keulen-Deelstra Nina Statkevich Lyudmila Savrulina
1973Brandbu Atje Keulen-Deelstra Trijnie Rep Nina Statkevich
1974Alma-Ata Atje Keulen-Deelstra (3) Nina Statkevich Tatyana Shelekova-Rastopshina
1975-1980İlgisizlik nedeniyle yapılmadı
1981Heerenveen Natalya Petrusyova Karin Enke Gabi Zange
1982Heerenveen Natalya Petrusyova (2) Karin Busch Natalya Glebova
1983Heerenveen Andrea Schöne Karin Enke Natalya Petrusyova
1984Alma-Ata Gabi Zange Valentina Lalenkova-Golovenkina Olga Pleshkova
1985Groningen Andrea Schöne Yvonne van Gennip Sabine Brehm
1986Geithus Andrea Ehrig Yvonne van Gennip Natalya Artamonova-Kurova
1987Groningen Andrea Ehrig Yvonne van Gennip Jacqueline Börner
1988Kongsberg Andrea Ehrig (5) Gunda Kleemann Yvonne van Gennip
1989West Berlin Gunda Kleemann Constanze Moser-Scandolo Jacqueline Börner
1990Heerenveen Gunda Kleemann Jacqueline Börner Heike Schalling
1991Sarajevo Gunda Kleemann Heike Schalling Yvonne van Gennip
1992Heerenveen Gunda Niemann Emese Hunyady Heike Schalling
1993Heerenveen Emese Hunyady Heike Schalling Svetlana Bazhanova
1994Hamar Gunda Niemann Svetlana Bazhanova Emese Hunyady
1995Heerenveen Gunda Niemann Annamarie Thomas Tonny de Jong
1996Heerenveen Gunda Niemann Annamarie Thomas Claudia Pechstein
1997Heerenveen Tonny de Jong Gunda Niemann Barbara de Loor
1998Helsinki Claudia Pechstein Anni Friesinger Svetlana Bazhanova
1999Heerenveen Tonny de Jong (2) Claudia Pechstein Annamarie Thomas
2000Hamar Anni Friesinger Gunda Niemann-Stirnemann Renate Groenewold
2001Baselga di Pinè Gunda Niemann-Stirnemann (8) Claudia Pechstein Wieteke Cramer
2002Erfurt Anni Friesinger Claudia Pechstein Renate Groenewold
2003Heerenveen Anni Friesinger Claudia Pechstein Renate Groenewold
2004Heerenveen Anni Friesinger Claudia Pechstein Renate Groenewold
2005Heerenveen Anni Friesinger (5) Daniela Anschütz Claudia Pechstein
2006Hamar Claudia Pechstein Renate Groenewold Ireen Wüst
2007Collalbo Martina Sáblíková Ireen Wüst Renate Groenewold
2008Kolomna Ireen Wüst Paulien van Deutekom Martina Sáblíková
2009Heerenveen Claudia Pechstein (3) Daniela Anschütz-Thoms Martina Sáblíková
2010Hamar Martina Sáblíková Ireen Wüst Daniela Anschütz-Thoms
2011Collalbo Martina Sáblíková Ireen Wüst Marrit Leenstra
2012Budapest Martina Sáblíková Claudia Pechstein Ireen Wüst
2013Heerenveen Ireen Wüst Linda de Vries Diane Valkenburg
2014Hamar Ireen Wüst Yvonne Nauta Martina Sáblíková
2015Chelyabinsk Ireen Wüst Martina Sáblíková Linda de Vries
2016Minsk Martina Sáblíková (5) Ireen Wüst Antoinette de Jong
2017Heerenveen Ireen Wüst (5) Martina Sáblíková Antoinette de Jong
2019Collalbo Antoinette de Jong Martina Sáblíková Francesca Lollobrigida
2021Heerenveen Antoinette de Jong (2) Irene Schouten Martina Sáblíková

Sprint Şampiyonları

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2017Heerenveen, HollandaKarolina Erbanova (Çek Cumhuriyeti)Jorien ter Mors (Hollanda)Olga Fatkulina (Rusya)
2019Collalbo, İtalyaVanessa Hezog (Avusturya)Daria Kachanova (Rusya)Olga Fatkulina (Rusya)
2021Heerenveen, HollandaJutta Leerdam (Hollanda)Angelina Golikova (Rusya)Femke Kok (Hollanda)

500 Metre

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaVanessa Hezog (Avusturya)Angelina Golikova (Rusya)Karolina Erbanova (Çek Cumhuriyeti)
2020Heerenveen, HollandaOlga Fatkulina (Rusya)Vanessa Hezog (Avusturya)Angelina Golikova (Rusya)

1000 Metre

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaYekaterina Shikhova (Rusya)Vanessa Hezog (Avusturya)Marrit Leenstra (Hollanda)
2020Heerenveen, HollandaJutta Leerdam (Hollanda)Daria Kachanova (Rusya)Yekaterina Shikhova (Rusya)

1500 Metre

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaLotte van Beek (Hollanda)Yekaterina Shikhova (Rusya)Marrit Leenstra (Hollanda)
2020Heerenveen, HollandaIreen Wüst (Hollanda)Evgeniia Lalenkova (Rusya)Yekaterina Shikhova (Rusya)

3000 Metre

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaEsmee Visser (Hollanda)Carlijn Achtereekte (Hollanda)Natalya Voronina (Rusya)
2020Heerenveen, HollandaEsmee Visser (Hollanda)Natalya Voronina (Rusya)Francesca Lollobrigida (İtalya)

Toplu Çıkış (Mass Start)

SeneYer, ŞehirAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaFrancesca Lollobrigida (İtalya)Francesca Bettrone (İtalya)Vanessa Hezog (Avusturya)
2020Heerenveen, HollandaIrene Schouten (Hollanda)Francesca Lollobrigida (İtalya)Melissa Wijfje (Hollanda)

Takım Takip

SeneŞehir, ÜlkeAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaHollanda
Lotte van Beek
Marrit Leenstra
Melissa Wijfje
Russia
Olga Graf
Yekaterina Shikhova
Natalya Voronina
Germany
Roxanne Dufter
Gabriele Hirschbichler
Michelle Uhrig
2020Heerenveen, HollandaHollanda
Antoinette de Jong
Ireen Wüst
Melissa Wijfje
Russia
Elizaveta Kazelina
Evgeniia Lalenkova
Natalya Voronina
Belarus
Tatsiana Mikhailava
Yeugeniya Vorobyova
Maryna Zuyeva

Takım Sprint

SeneŞehir, ÜlkeAltınGümüşBronz
2018Kolomna, RusyaRussia
Olga Fatkulina
Angelina Golikova
Elizaveta Kazelina
Hollanda
Letitia de Jong
Mayon Kuipers
Sanneke de Neeling
Norveç
Anne Gulbrandsen
Sofie Haugen
Martine Ripsrud
2020Heerenveen, HollandaRussia
Olga Fatkulina
Angelina Golikova
Daria Kachanova
Hollanda
Letitia de Jong
Femke Kok
Ireen Wüst
Polonya
Natalia Czerwonka
Andżelika Wójcik
Kaja Ziomek