Avrupa Eskrim Şampiyonası

Avrupa Eskrim Şampiyonası, Avrupa Eskrim Konfederasyonu tarafından düzenlenen yıllık üst düzey bir Avrupa eskrim yarışmasıdır.
"Avrupa Eskrim Şampiyonası" adını taşıyan ilk yarışma 1921'de Paris'te yapıldı. Uluslararası Eskrim Federasyonu (FIE) o dönemde Amerika Birleşik Devletleri hariç sadece Avrupa federasyonlarından oluşuyordu. 1936'da, FIE'nin 25. yıldönümünde ve İtalyan federasyonunun talebi üzerine, FIE kongresi Avrupa Şampiyonalarını tüm ülkelere açmaya karar verdi ve Avrupa Şampiyonalarının geriye dönük olarak Dünya Şampiyonaları olarak tanınmasını sağladı.

1937'den sonra FIE, Dünya Eskrim Şampiyonalarının organizasyonuna odaklandı. Avrupa Şampiyonası talebi 1979 kongresinde ortaya çıktı, ancak Dünya Şampiyonalarını küçümseyecekleri veya zayıf bir eskrim seviyesi sunacakları gerekçesiyle reddedildi. Soru, ertesi yıl Yugoslav federasyonu tarafından, ilk yarışmayı düzenlemeyi teklif eden İtalyan federasyonunun desteğiyle tekrar gündeme getirildi. Kongre, yalnızca Dünya Şampiyonaları Avrupa dışı bir ülkede düzenlendiğinde yapılması şartıyla bu tür şampiyonalara izin vermeyi kabul etti. İlk edisyon 11 ve 12 Kasım 1981'de İtalya'nın Foggia kentinde gerçekleşti. 1981 Dünya Şampiyonalarına herhangi bir müdahaleye neden olmadıklarını kanıtladılar ve kısıtlama kaldırıldı.
Erkekler Avrupa Eskrim ŞampiyonasıKadınlar Avrupa Eskrim Şampiyonası