Asya Voleybol Kulüpler Şampiyonası

Asya Erkekler Kulüp Voleybol Şampiyonası, daha önce AVC Kupası Erkekler Kulübü Turnuvası (1999-2002 arasında), sporun kıtasal yönetim organı olan Asya Voleybol Konfederasyonu (AVC) tarafından düzenlenen yıllık bir kıta kulüp voleybolu yarışmasıdır. Yarışma ilk kez 1999 yılında Çin'de düzenlendi. Sırasıyla 2002–2004 SARS salgını ve COVID-19 salgını nedeniyle 2003 ve 2020'de düzenlenmemiştir.

Asya Erkekler Kulüp Voleybol Şampiyonası'nın galibi, FIVB Voleybol Erkekler Kulüpler Dünya Şampiyonası'na katılmaya hak kazanır.

Erkekler Şampiyonası

  Şampiyonluk  
Paykan Tehran8
Samsung Fire2
Sarmayeh Bank Tehran2
Matin Varamin2
Al Arabi Qatar1
Rahat CSKA1
Sanam Tehran1
Kalleh Mazandaran1
Khatam Ardakan1
Sichuan Fulan1
Taichung Bank1
Foolad Sirjan 1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(Final MVP)
Finalist
1999HefeiSichuan FulanNo playoffs
Zhang Xiang (Sichuan Fulan)
Samsung Fire
2000SuphanburiSamsung Fire3–1
Kim Se-jin (Samsung Fire)
Paykan Tehran
2001ShehongSamsung Fire3–0
Shin Jin-sik (Samsung Fire)
Suntory Sunbirds
2002TehranPaykan Tehran3–1
Behnam Mahmoudi (Paykan Tehran)
Sanam Tehran
2004TehranSanam Tehran3–0
Mohammad Torkashvand (Sanam Tehran)
Paykan Tehran
2005IslamabadRahat CSKANo playoffsSaipa Tehran
2006HanoiPaykan Tehran
Mostafa Karkhaneh
3–1
Mohammad Soleimani (Paykan Tehran)
Rahat CSKA
2007ManamaPaykan Tehran
Mostafa Karkhaneh
3–0
Mohammad Soleimani (Paykan Tehran)
Al-Hilal
2008AlmatyPaykan Tehran
Mostafa Karkhaneh
3–1
Marat Imangaliyev
Almaty
2009DubaiPaykan Tehran3–0
Hicham Guemmadi (Al-Nasr Dubaï)
Al-Hilal
2010ZhenjiangPaykan Tehran
Peyman Akbari
3–1
Peiman Akbari (Paykan Tehran)
Al-Arabi
2011PalembangPaykan Tehran
Peyman Akbari
3–0
Hamzeh Zarini (Paykan Tehran)
Almaty
2012ShanghaiAl-Arabi3–1
Salvador Hidalgo (Shanghai Tang Dynasty)
Shanghai Tang Dynasty
2013TehranKalleh Mazandaran3–0
Hamzeh Zarini (Paykan Tehran)
Al-Rayyan
2014PasayMatin Varamin3–1
Shahram Mahmoudi (Matin Varamin)
Al-Rayyan
2015TaipeiTaichung Bank3–1
Huang Pei-Hung (Taichung Bank)
Al-Arabi
2016NaypyidawSarmayeh Bank Tehran3–1
Shahram Mahmoudi (Sarmayeh Bank Tehran)
Al Arabi
2017Nam Định  &  Ninh BìnhSarmayeh Bank Tehran3–0
Shahram Mahmoudi (Sarmayeh Bank Tehran)
Toyoda Gosei Trefuerza
2018NaypyidawKhatam Ardakan3–0
Hamzeh Zarini (Khatam Ardakan)
Atyrau
2019Tianjin, ÇinShahrdari Varamin
Rahman Mohammadi Rad
3-2
Alireza Jalali (Shahrdari Varamin)
Panasonic Panthers
2020Yapılmadı
2021Nakhon RatchasimaFoolad Sirjan
Saeid Rezaei
3–1
(25-19, 21-25, 25-23, 25-22)
Saber Kazemi (Foolad Sirjan)
Al-Arabi
2022Tahran, İranPaykan Tehran
Peyman Akbari
3–2
(21-25, 26-28, 25-18, 25-20, 15-12)
Saeid Marouf (Paykan Tehran)
Suntory Sunbirds
2023

Kadınlar Şampiyonası

  Şampiyonluk  
Tianjin Bohai Bank5
Hisamitsu Springs2
Shanghai Cable TV2
Federbrau2
Supreme Chonburi VC2
NEC Red Rockets1
Bangkok Glass1
Chang1
Rahat Almaty1
Guangdong Evergrande1
LG Caltex1
Rahat CSKA1
Altay VC1
Kuanysh VC1
SezonEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(MVP)
İkincisi/Finalist
1999Ubon RatchathaniLG CaltexRound Robin
Park Soo-jeong (LG Caltex)
Aero Thai
2000ShaoxingShanghaiRound RobinNEC Red Rockets
2001Ho Chi Minh CityShanghai3–2
Shen Hong (Shanghai)
Hisamitsu Springs
2002BangkokHisamitsu Springs3–0
Keiko Hara (Hisamitsu Springs)
BEC World
2004AlmatyRahat AlmatyRound Robin
Olga Grushko (Rahat Almaty)
Bayi Yiyang
2005Ninh BìnhTianjin BridgestoneRound Robin
Li Shan (Tianjin Bridgestone)
Chung Shan
2006ManilaTianjin BridgestoneRound Robin
Wang Li (Tianjin Bridgestone)
Chung Shan
2007Vĩnh YênRahat CSKARound Robin
Yelena Pavlova
Sang Som
2008Vĩnh YênTianjin Bridgestone3–2
Li Shan (Tianjin Bridgestone)
Sang Som
2009Nakhon PathomFederbrau
Kiattipong Radchatagriengkai
3–2
Onuma Sittirak (Federbrau)
Tianjin Bridgestone
2010GresikFederbrau
Kiattipong Radchatagriengkai
3–1
Nootsara Tomkom (Federbrau)
Zhetyssu Almaty
2011Vĩnh YênChang
Kiattipong Radchatagriengkai
3–0
Wilavan Apinyapong (Chang)
Tianjin Bridgestone
2012Nakhon RatchasimaTianjin Bridgestone3–2
Yin Na (Tianjin Bridgestone)
Toray Arrows
2013Buôn Ma ThuộtGuangdong Evergrande3–1
Xu Yunli (Guangdong Evergrande)
Zhetyssu Almaty
2014Nakhon PathomHisamitsu Springs3–0
Miyu Nagaoka (Hisamitsu Springs)
Tianjin Bohai Bank
2015Hà NamBangkok Glass
Kittipong Pornchartyingcheep
3–2
Pleumjit Thinkaow (Bangkok Glass)
Hisamitsu Springs
2016BiñanNEC Red Rockets
Akinori Yamada
3–0
Sarina Koga (NEC Red Rockets)
Ba'yi Shenzhen
2017Ust-KamenogorskSupreme Chonburi
Nataphon Srisamutnak
3–1
Fatou Diouck (Supreme Chonburi)
Hisamitsu Springs
2018Ust-KamenogorskSupreme Chonburi
Nataphon Srisamutnak
3–2
Ajcharaporn Kongyot (Supreme Chonburi)
NEC Red Rockets
2019TianjinTianjin Bohaibank
Chen Youquan
3-1
Li Yingying (Tianjin Bohaibank)
Generali Supreme Chonburi-E.Tech
2022COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Nakhon Ratchasima, TaylandAltay VC
Marko Grsic
3–0
(25-22, 25-22, 25-20)
Sana Anarkulova (Altay VC)
Nakhon Ratchasima QminC 
2022Semey, KazakistanKuanysh VC
Darko Dobreskov
3–2
(24-26, 21-25, 30-28, 25-23, 15-6)
Aleksandra Ćirović (Kuanysh)
Altay VC
2023