ATP U.S. Houston Clay Court Tenis Şampiyonası


ABD Erkekler Kil Kort Şampiyonası, 1910'da başlayan yıllık ATP Tour tenis turnuvasıdır. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nde toprak kortlarda oynanacak kalan son ATP Dünya Turu düzeyindeki turnuvadır.

Turnuva 1910'da Batı Çim Tenisi Derneği'nin (ABD Çim Tenisi Derneği'nin şu anda USTA/Midwest olarak bilinen bir bölümü) Ulusal Kil Kort Şampiyonası'nın Batı'da daha fazla toprak kort kurulmasına yardımcı olacağı konusunda USLTA'ya lobi yaptığında başladı. . Toprak kortların kurulumu ve bakımı çim kortlara göre daha ekonomikti ve kort inşaatıyla ilgili daha düşük maliyetlerin oyunun daha hızlı genişlemesine izin vereceği umuluyordu. İlk Ulusal Kil Kort Şampiyonası, finalleri izleyen 5.000 kişilik bir kalabalıkla Omaha Field Club'da yapıldı. Etkinlik ve diğerleri sonucunda katılım ve kil üzerinde oyun arttı ve 1914'te etkinlik Cincinnati Tenis Kulübü'ne taşındı. O zamandan beri, River Forest ve Indianapolis'te uzun süreler ile sayısız şehirde oynandı ve bugün Houston, Teksas'ta düzenleniyor. 1970 ve 1989 yılları arasında Grand Prix Super Series etkinliklerinin (1974–1977) bir parçası olarak Grand Prix Tenis Turunun bir parçasıydı. 1969'dan 1986'ya kadar Indianapolis'teki görev sırasında, turnuva kombine bir erkek ve kadın etkinliğiydi.
SeneEv Sahibi ŞehirŞampiyonFinalistFinal Skor
1910Omaha, Nebraska  Melville H. Long  Walter Merrill Hall6–0, 6–1, 6–1
1911Omaha, Nebraska  Walter T. Hayes  Percy D. Siverd7–5, 6–2, 6–1
1912Pittsburgh, Pennsylvania  Richard N. Williams  Walter T. Hayes6–3, 6–1, 8–6
1913Omaha, Nebraska  John R. Strachan  Walter Merrill Hall6–0, 6–4, 4–6, 6–4
1914Cincinnati, Ohio  Clarence Griffin  Elia Fottrell3–6, 6–8, 8–6, 6–0, 6–2
1915Pittsburgh, Pennsylvania  Richard N. Williams  Clarence GriffinDefault
1916Cleveland, Ohio  Willis E. Davis  Conrad B. Doyle6–2, 7–5, 6–3
1917Cleveland, Ohio  Samuel Hardy  Charles Garland3–6, 6–1, 6–3, 6–3
1918Chicago ,  Illinois  Bill Tilden  Charles Garland6–4, 6–4, 3–6, 6–2
1919Chicago ,  Illinois  William Johnston [4]  Bill Tilden6–0, 6–1, 4–6, 6–2
1920Chicago ,  Illinois  Roland Roberts  Vincent Richards6–3, 6–1, 6–3
1921Chicago ,  Illinois  Walter T. Hayes  Alexander Squair6–0, 6–2, 6–4
1922Indianapolis, Indiana  Bill Tilden  Zenzo Shimizu7–5, 6–3, 6–1
1923Indianapolis, Indiana  Bill Tilden  Manuel Alonso6–2, 6–8, 6–1, 7–5
1924St. Louis, Missouri  Bill Tilden  Harvey Snodgrass6–2, 6–1, 6–1
1925St. Louis, Missouri  Bill Tilden  George Lott3–6, 6–3, 2–6, 6–2, 8–6
1926Detroit ,  Michigan  Bill Tilden  Brian I. C. NortonDefault
1927Detroit ,  Michigan  Bill Tilden  John F. Hennessey6–4, 6–1, 6–2
1928Not Held
1929Indianapolis, Indiana  Emmett Pare  J. Gilbert Hall6–4, 6–3, 4–6, 3–6, 6–1
1930Kansas City, Missouri  Bryan Grant  Wilbur F. Coen, Jr.6–2, 6–4, 6–2
1931St. Louis, Missouri  Ellsworth Vines  Keith Gledhill6–3, 6–3, 6–3
1932Memphis, Tennessee  George Lott  Bryan Grant3–6, 6–2, 3–6, 6–3, 6–3
1933Chicago ,  Illinois  Frank Parker  Gene Mako6–3, 6–3, 6–3
1934Chicago ,  Illinois  Bryan Grant  Donald Budge6–2, 8–6, 6–3
1935Chicago ,  Illinois  Bryan Grant  Frank Parker4–6, 6–1, 3–6, 6–3, 6–0
1936River Forest, Illinois  Bobby Riggs  Frank Parker6–1, 6–8, 6–4
1937Chicago ,  Illinois  Bobby Riggs  Joe Hunt6–3, 4–6, 6–3, 6–4
1938River Forest, Illinois  Bobby Riggs  Gardnar Mulloy6–4, 5–7, 4–6, 6–1, 7–5
1939Chicago ,  Illinois  Frank Parker  Gardnar Mulloy6–3, 6–0, 5–7, 6–1
1940Chicago ,  Illinois  Donald McNeill  Bobby Riggs6–1, 6–4, 6–8, 6–3
1941River Forest, Illinois  Frank Parker  Bobby Riggs6–3, 7–5, 6–8, 4–6, 6–3
1942St. Louis, Missouri  Seymour Greenberg  Harris Everett5–7, 7–5, 7–9, 7–5
1943Detroit ,  Michigan  Seymour Greenberg  William Talbert6–1, 4–6, 6–3, 6–3
1944Detroit ,  Michigan  Pancho Segura  William Talbert6–3, 2–6, 7–5, 6–3
1945Chicago ,  Illinois  William Talbert  Pancho Segura6–4, 4–6, 6–2, 2–6, 6–2
1946River Forest, Illinois  Frank Parker  William Talbert6–4, 6–4, 6–2
1947Salt Lake City, Utah  Frank Parker  Ted Schroeder8–6, 6–2, 6–4
1948River Forest, Illinois  Pancho Gonzalez  Nick Carter7–5, 6–2, 6–3
1949River Forest, Illinois  Pancho Gonzalez  Frank Parker6–1, 3–6, 8–6, 6–3
1950River Forest, Illinois  Herbert Flam  Ted Schroeder6–1, 6–2, 6–2
1951River Forest, Illinois  Tony Trabert  Arthur Larsen6–8, 2–6, 6–4, 6–3, 8–6
1952River Forest, Illinois  Arthur Larsen  Richard Savitt4–6, 6–4, 6–2, 6–4
1953River Forest, Illinois  Vic Seixas  Hamilton Richardson6–2, 6–4, 6–3
1954River Forest, Illinois  Bernard Bartzen  Tony Trabert6–4, 4–6, 6–0, 6–2
1955Atlanta, Georgia  Tony Trabert  Bernard Bartzen10–8, 6–1, 6–4
1956River Forest, Illinois  Herbert Flam  Edward Moylan3–6, 6–3, 1–6, 6–3, 6–3
1957River Forest, Illinois  Vic Seixas  Herbert Flam1–6, 8–6, 6–1, 6–3
1958River Forest, Illinois  Bernard Bartzen  Sam Giammalva3–6, 7–5, 6–2, 6–2
1959River Forest, Illinois  Bernard Bartzen  Whitney Reed6–0, 8–6, 9–7
1960River Forest, Illinois  Barry MacKay  Bernard Bartzen4–6, 7–5, 6–4, 6–0
1961River Forest, Illinois  Bernard Bartzen  Donald Dell6–1, 2–6, 6–2, 6–0
1962Chicago ,  Illinois  Chuck McKinley  Fred Stolle6–3, 8–6, 6–4
1963River Forest, Illinois  Chuck McKinley  Dennis Ralston6–2, 6–2, 6–4
1964River Forest, Illinois  Dennis Ralston  Chuck McKinley6–2, 6–2, 6–1
1965River Forest, Illinois  Dennis Ralston  Cliff Richey6–4, 4–6, 6–4, 6–3
1966Milwaukee, Wisconsin  Cliff Richey  Frank Froehling II13–11, 6–1, 6–3
1967Milwaukee, Wisconsin  Arthur Ashe  Marty Riessen4–6, 6–3, 6–1, 7–5
1968Milwaukee, Wisconsin  Clark Graebner  Stan Smith6–3, 7–5, 6–0
1969Indianapolis, Indiana  Željko Franulović  Arthur Ashe8–6, 6–3, 6–4
1970Indianapolis, Indiana  Cliff Richey  Stan Smith6–2, 10–8, 3–6, 6–1
1971Indianapolis, Indiana  Željko Franulović  Cliff Richey6–3, 6–4, 0–6, 6–3
1972Indianapolis, Indiana  Bob Hewitt  Jimmy Connors7–6, 6–1, 6–2
1973Indianapolis, Indiana  Manuel Orantes  Georges Goven6–4, 6–1, 6–4
1974Indianapolis, Indiana  Jimmy Connors  Björn Borg5–7, 6–3, 6–4
1975Indianapolis, Indiana  Manuel Orantes  Arthur Ashe6–2, 6–2
1976Indianapolis, Indiana  Jimmy Connors  Wojtek Fibak6–2, 6–4
1977Indianapolis, Indiana  Manuel Orantes  Jimmy Connors6–1, 6–3
1978Indianapolis, Indiana  Jimmy Connors  José Higueras7–5, 6–1
1979Indianapolis, Indiana  Jimmy Connors  Guillermo Vilas6–1, 2–6, 6–4
1980Indianapolis, Indiana  José Luis Clerc  Mel Purcell7–5, 6–3
1981Indianapolis, Indiana  José Luis Clerc  Ivan Lendl4–6, 6–4, 6–2
1982Indianapolis, Indiana  José Higueras  Jimmy Arias7–5, 5–7, 6–3
1983Indianapolis, Indiana  Jimmy Arias  Andrés Gómez6–4, 2–6, 6–4
1984Indianapolis, Indiana  Andrés Gómez  Balázs Taróczy6–0, 7–6
1985Indianapolis, Indiana  Ivan Lendl  Andrés Gómez6–1, 6–3
1986Indianapolis, Indiana  Andrés Gómez   (2)  Thierry Tulasne6–4, 7–6
1987Indianapolis, Indiana  Mats Wilander  Kent Carlsson7–5, 6–3
1988Charleston, South Carolina  Andre Agassi  Jimmy Arias6–2, 6–2
1989Charleston, South Carolina  Jay Berger  Lawson Duncan6–4, 6–3
1990Kiawah Island, South Carolina  David Wheaton  Mark Kaplan6–4, 6–4
1991Charlotte, North Carolina  Jaime Yzaga  Jimmy Arias6–3, 7–5
1992Charlotte, North Carolina  MaliVai Washington  Claudio Mezzadri6–3, 6–3
1993Charlotte, North Carolina  Horacio de la Peña  Jaime Yzaga3–6, 6–3, 6–4
1994Birmingham, Alabama  Jason Stoltenberg  Gabriel Markus6–3, 6–4
1995Pinehurst, North Carolina  Thomas Enqvist  Javier Frana6–3, 3–6, 6–3
1996Pinehurst, North Carolina  Fernando Meligeni  Mats Wilander6–4, 6–2
1997Orlando, Florida  Michael Chang  Grant Stafford4–6, 6–2, 6–1
1998Orlando, Florida  Jim Courier  Michael Chang7–5, 3–6, 7–5
1999Orlando, Florida  Magnus Norman  Guillermo Cañas6–0, 6–3
2000Orlando, Florida  Fernando González  Nicolás Massú6–2, 6–3
2001Houston, Texas  Andy Roddick  Hyung-Taik Lee7–5, 6–3
2002Houston, Texas  Andy Roddick  (2)  Pete Sampras7–6 (11–9) , 6–3
2003Houston, Texas  Andre Agassi   (2)  Andy Roddick3–6, 6–3, 6–4
2004Houston, Texas  Tommy Haas  Andy Roddick6–3, 6–4
2005Houston, Texas  Andy Roddick   (3)  Sébastien Grosjean6–2, 6–2
2006Houston, Texas  Mardy Fish  Jürgen Melzer3–6, 6–4, 6–3
2007Houston, Texas  Ivo Karlović  Mariano Zabaleta6–4, 6–1
2008Houston, Texas  Marcel Granollers  James Blake6–4, 1–6, 7–5
2009Houston, Texas  Lleyton Hewitt  Wayne Odesnik6–2, 7–5
2010Houston, Texas  Juan Ignacio Chela  Sam Querrey5–7, 6–4, 6–3
2011Houston, Texas  Ryan Sweeting  Kei Nishikori6–4, 7–6 (7–3)
2012Houston, Texas  Juan MónacoJohn Isner (ABD)6–2, 3–6, 6–3
2013Houston, Texas  John Isner  Nicolás Almagro6–3, 7–5
2014Houston, Texas  Fernando Verdasco  Nicolás Almagro6–3, 7–6 (7–4)
2015Houston, TexasJack Sock (ABD)  Sam Querrey7–6 (11–9) , 7–6 (7–2)
2016Houston, Texas  Juan Mónaco   (2)Jack Sock (ABD)3–6, 6–3, 7–5
2017Houston, Texas  Steve Johnson  Thomaz Bellucci6–4, 4–6, 7–6 (7–5)
2018Houston, Texas  Steve Johnson   (2)  Tennys Sandgren7–6 (7–2) , 2–6, 6–4
2019Houston, Texas Christian Garín Casper Ruud7–6(7–4), 4–6, 6–3
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022John Isner (ABD)6–3, 7–6(9–7)
2023
ÇİFT ERKEKLER
1970  Arthur Ashe  
  Clark Graebner
  Ilie Năstase  
  Ion Țiriac
2–6, 6–4, 6–4
1971  Željko Franulović  
  Jan Kodeš
  Clark Graebner  
  Erik Van Dillen
7–6, 5–7, 6–3
1972  Bob Hewitt    Patricio Cornejo  6–2, 6–3
  Frew McMillan  Jaime Fillol
1973  Bob Carmichael    Manuel Orantes  6–3, 6–4
  Frew McMillan  Ion Țiriac
1974  Jimmy Connors    Jürgen Fassbender  6–7, 6–3, 6–4
  Ilie Năstase  Hans-Jürgen Pohmann
1975  Juan Gisbert    Wojciech Fibak  7–5, 6–0
  Manuel Orantes  Hans-Jürgen Pohmann
1976  Brian Gottfried    Fred McNair  6–2, 6–2
  Raúl Ramírez  Sherwood Stewart
1977  Patricio Cornejo    Dick Crealy  6–7, 6–4, 6–3
  Jaime Fillol  Cliff Letcher
1978  Gene Mayer    Jeff Borowiak  6–3, 6–1
  Hank Pfister  Chris Lewis
1979  Gene Mayer    Jan Kodeš  6–4, 7–6
  John McEnroe  Tomáš Šmíd
1980  Kevin Curren    Wojciech Fibak  3–6, 7–6, 6–4
  Steve Denton  Ivan Lendl
1981  Kevin Curren    Raúl Ramírez  6–3, 5–7, 7–5
  Steve Denton  Van Winitsky
1982  Sherwood Stewart    Robbie Venter  6–4, 7–5
  Ferdi Taygan  Blaine Willenborg
1983  Mark Edmondson    Carlos Kirmayr  6–3, 6–2
  Sherwood Stewart  Cássio Motta
1984  Ken Flach    Heinz Günthardt  7–6, 7–5
  Robert Seguso  Balázs Taróczy
1985  Ken Flach    Pavel Složil  6–4, 6–4
  Robert Seguso  Kim Warwick
1986  Andrés Gómez    John Fitzgerald  6–4, 6–3
  Hans Gildemeister  Sherwood Stewart
1987  Laurie Warder    Joakim Nyström  6–0, 6–3
  Blaine Willenborg  Mats Wilander
1988  Pieter Aldrich    Jorge Lozano  7–6, 6–3
  Danie Visser  Todd Witsken
1989  Mikael Pernfors    Agustín Moreno  6–4, 4–6, 7–5
  Tobias Svantesson  Jaime Yzaga
1990  Scott Davis    Jim Grabb  6–2, 6–3
  David Pate  Leonardo Lavalle
1991  Rick Leach    Bret Garnett  6–3, 2–6, 6–3
  Jim Pugh  Greg Van Emburgh
1992  Steve DeVries    Bret Garnett  6–4, 7–6
  David Macpherson  Jared Palmer
1993  Rikard Bergh    Javier Frana  6–1, 6–2
  Trevor Kronemann  Leonardo Lavalle
1994  Todd Woodbridge    Jared Palmer  6–2, 3–6, 6–3
  Mark Woodforde  Richey Reneberg
1995  Mark Woodforde    Alex O'Brien  6–2, 6–4
  Todd Woodbridge  Sandon Stolle
1996  Pat Cash    Ken Flach  6–2, 6–3
  Patrick Rafter  David Wheaton
1997  Mark Merklein    Alex O'Brien  6–4, 4–6, 6–4
  Vince Spadea  Jeff Salzenstein
1998  Grant Stafford    Michael Tebbutt  4–6, 6–4, 7–5
  Kevin Ullyett  Mikael Tillström
1999  Jim Courier    Bob Bryan  7–6 (7–4) , 6–4
  Todd Woodbridge  Mike Bryan
2000  Leander Paes    Justin Gimelstob  6–3, 6–4
  Jan Siemerink  Sébastien Lareau
2001  Mahesh Bhupathi    Kevin Kim  7–6 (7–4) , 6–2
  Leander Paes  Jim Thomas
2002  Mardy Fish    Jan-Michael Gambill  6–4, 6–4
  Andy Roddick  Graydon Oliver
2003  Mark Knowles    Jan-Michael Gambill  6–4, 6–3
  Daniel Nestor  Graydon Oliver
2004  Richey Reneberg    Brian MacPhie  2–6, 6–3, 6–2
  Christo van Rensburg  David Witt
2005  Mark Knowles    Martín García  6–3, 6–4
  Daniel Nestor  Luis Horna
2006  Michael Kohlmann    Julian Knowle  5–7, 6–4, 10–5
  Alexander Waske  Jürgen Melzer
2007Bob Bryan
Mike Bryan 
  Mark Knowles
  Daniel Nestor 
7–6 (7–3) , 6–4
2008  Ernests Gulbis    Pablo Cuevas  7–5, 7–6 (7–3)
  Rainer Schüttler  Marcel Granollers
2009Bob Bryan
Mike Bryan 
  Jesse Levine  
  Ryan Sweeting
6–1, 6–2
2010Bob Bryan
Mike Bryan 
  Stephen Huss  
  Wesley Moodie
6–3, 7–5
2011Bob Bryan
Mike Bryan 
  John Isner
  Sam Querrey 
6–7, 6–2, [10–5]
2012  James Blake  
  Sam Querrey
  Treat Conrad Huey
  Dominic Inglot 
7–6 (16–14) , 6–4
2013  Jamie Murray  
  John Peers
Bob Bryan
Mike Bryan 
1–6, 7–6 (7–3) , [12–10]
2014Bob Bryan
Mike Bryan 
  David Marrero
  Fernando Verdasco 
4–6, 6–4, [11–9]
2015  Ričardas Berankis
  Teymuraz Gabashvili  
  Treat Huey  
  Scott Lipsky
6–4, 6–4
2016  Bob Bryan  
  Mike Bryan
  Víctor Estrella Burgos  
  Santiago González
4–6, 6–3, [10–8]
2017  Julio Peralta
  Horacio Zeballos
  Dustin Brown
  Frances Tiafoe
4–6, 7–5, [10–6]
2018  Max Mirnyi  
  Philipp Oswald
  Andre Begemann  
  Antonio Šančić
6–7 (2–7) , 6–4, [11–9]
2019Santiago González
Aisam-ul-Haq Qureshi
Ken Skupski
Neal Skupski
3–6, 6–4, [10–6]
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Matthew Ebden
Max Purcell
Ivan Sabanov
Matej Sabanov
6–3, 6–3
2023