ATP İsveç Açık Bastad

İsviçre Açık (şu anda J. Safra Sarasin tarafından desteklenmektedir ve J. Safra Sarasin Swiss Open Gstaad olarak adlandırılmaktadır) ve başlangıçta İsviçre Uluslararası Şampiyonası olarak bilinir ve Gstaad, İsviçre'de düzenlenen bir tenis turnuvasıdır. 1898'den beri düzenlenen turnuva, açık toprak kortlarda oynanır. 1970 ve 1989 yılları arasında Grand Prix tenis devresinin bir etkinliğiydi ve şimdi bir ATP Tour 250 serisi etkinliği olarak ATP Tour programının bir parçası.

Turnuvanın ilki 1915 yılında, o zamanlar Royal Hotel, Winter & Gstaad Palace olarak bilinen ve Lawn Tennis Club (LTC) Gstaad ile işbirliği içinde düzenlenen Gstaad Palace Hotel'de oynandı. Toprak kortlarda oynanan müsabakayı Victor de Coubasch kazandı.

Gstaad, deniz seviyesinden 1.050 metre (3.450 fit) yükseklikte yer almaktadır. Her ikisi de And Dağları'nda düzenlenen Ekvador Açık ve eski Kolombiya Açık'tan daha düşük olmasına rağmen, Avrupa'daki ATP Tur etkinlikleri için en yüksek mekandır.

Tek Erkekler

SeneŞampiyonFinalistSetler
1948Eric SturgessEnrique Morea6–2, 7–5, 6–4
1949Eric SturgessTorsten Johansson6–1, 6–0, 6–4
1950Eric SturgessTorsten Johansson5–7, 7–5, 6–3, 6–4
1951Felicisimo AmponRaymundo Deyro9–7, 6–0, 6–1
1952Budge PattyMervyn Rose6–4, 6–3, 4–6, 6–3
1953Budge PattySven Davidson6–4, 7–5, 6–8, 6–4
1954Budge PattyRex Hartwig7–5, 2–6, 3–6, 8–6, 6–4
1955Ham RichardsonMervyn Rose4–6, 6–2, 6–4, 6–2
1956Ken RosewallKurt Nielsen7–5, 6–3, 6–1
1957Ulf SchmidtSven Davidson4–6, 6–4, 6–3, 6–3
1958Ashley CooperMervyn Rose2–6, 2–6, 6–3, 6–4, 6–3
1959Luis AyalaRamanathan Krishnan6–1, 6–1, 5–7, 6–1
1960Luis AyalaRamanathan Krishnan6–1, 6–0, 6–4
1961Ulf SchmidtNeale Fraser6–3, 6–4, 7–5
1962Manuel SantanaJan-Erik Lundqvist4–6, 5–7, 6–4, 7–5, 6–3
1963Jan-Erik LundqvistBoro Jovanović6–4, 7–5, 6–4
1964Roy EmersonNikola Pilić1–6, 7–5, 6–1, 6–2
1965Manuel SantanaRoy Emerson6–1, 6–1, 6–4
1966Alexander MetreveliManuel Santana3–6, 2–6, 6–1, 7–5, 6–4
1967Martin MulliganEmerson ,  Lundqvist ,  OkkerRound Robin
1968Martin MulliganIon Țiriac8–6, 6–4, 6–4
1969Manuel SantanaIon Țiriac8–6, 6–4, 6–1
1970Dick CrealyGeorges Goven6–3, 6–1, 6–1
1971Ilie NăstaseJan Leschly6–7, 6–2, 6–1, 6–4
1972Manuel OrantesIlie Năstase6–4, 6–3, 6–1
1973Stan SmithManuel Orantes6–4, 6–2, 7–6
1974Björn BorgAdriano Panatta6–3, 6–0, 6–7, 6–3
1975Manuel OrantesJosé Higueras6–0, 6–3
1976Antonio ZugarelliCorrado Barazzutti4–6, 7–5, 6–2
1977Corrado BarazzuttiBalázs Taróczy7–6, 6–7, 6–2
1978Björn BorgCorrado Barazzutti6–1, 6–2
1979Björn BorgBalázs Taróczy6–1, 7–5
1980Balázs TaróczyTony Giammalva6–3, 3–6, 7–6
1981Thierry TulasneAnders Järryd6–2, 6–3
1982Mats WilanderHenrik Sundström6–4, 6–4
1983Mats WilanderAnders Järryd6–1, 6–2
1984Henrik SundströmAnders Järryd3–6, 7–5, 6–3
1985Mats WilanderStefan Edberg6–1, 6–0
1986Emilio SánchezMats Wilander7–6, 4–6, 6–4
1987Joakim NyströmStefan Edberg4–6, 6–0, 6–3
1988Marcelo FilippiniFrancesco Cancellotti2–6, 6–4, 6–4
1989Paolo CanèBruno Orešar7–6, 7–6
1990Richard FrombergMagnus Larsson6–2, 7–6
1991Magnus GustafssonAlberto Mancini6–1, 6–2
1992Magnus GustafssonTomás Carbonell5–7, 7–5, 6–4
1993Horst SkoffRonald Agénor7–5, 1–6, 6–0
1994Bernd KarbacherHorst Skoff6–4, 6–3
1995Fernando MeligeniChristian Ruud6–4, 6–4
1996Magnus GustafssonAndriy Medvedev6–1, 6–3
1997Magnus NormanJuan Antonio Marín7–5, 6–2
1998Magnus GustafssonAndriy Medvedev6–2, 6–3
1999Juan Antonio MarínAndreas Vinciguerra6–4, 7–6 (7–4)
2000Magnus NormanAndreas Vinciguerra6–1, 7–6 (8–6)
2001Andrea GaudenziBohdan Ulihrach7–5, 6–3
2002Carlos MoyàYounes El Aynaoui6–3, 2–6, 7–5
2003Mariano ZabaletaNicolás Lapentti6–3, 6–4
2004Mariano ZabaletaGastón Gaudio6–1, 4–6, 7–6 (7–4)
2005Rafael NadalTomáš Berdych2–6, 6–2, 6–4
2006Tommy RobredoNikolay Davydenko6–2, 6–1
2007David FerrerNicolás Almagro6–1, 6–2
2008Tommy RobredoTomáš Berdych6–4, 6–1
2009Robin SöderlingJuan Mónaco6–3, 7–6 (7–4)
2010Nicolás AlmagroRobin Söderling7–5, 3–6, 6–2
2011Robin SöderlingDavid Ferrer6–2, 6–2
2012David FerrerNicolás Almagro6–2, 6–2
2013Carlos BerlocqFernando Verdasco7–5, 6–1
2014Pablo CuevasJoão Sousa6–2, 6–1
2015Benoît PaireTommy Robredo7–6 (9–7) , 6–3
2016Albert Ramos-ViñolasFernando Verdasco6–3, 6–4
2017David FerrerAlexandr Dolgopolov6–4, 6–4
2018Fabio FogniniRichard Gasquet6–3, 3–6, 6–1
2019Nicolás JarryJuan Ignacio Londero7–6(9–7), 6–4
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Casper Ruud (Norveç)Federico Coria (Arjantin)6–3, 6–3
2022Francisco Cerúndolo (Arjantin)Sebastián Báez (Arjantin)7–6(7–4), 6–2
2023

Çift Erkekler

SeneŞampiyonFinalistSetler
1954  Ken Rosewall  Tony Trabert12–14, 8–6, 6–1, 6–3
  Rex Hartwig  Budge Patty
1955-57 Yapılmadı.
1958  Mervyn Rose  Pancho Contreras6–2, 6–1, 6–2
  Ashley Cooper  Mario Llamas
1959  Luis Ayala  Sven Davidson7–5, 6–3, 3–6, 6–1
  Ramanathan Krishnan  Torsten Johansson
1960-68 Yapılmadı.
1969  Ilie Năstase  Manuel Orantes6–3, 6–4
  Ion Țiriac  Manuel Santana
1970  Dick Crealy  Željko Franulović6–2, 2–6, 12–10
  Allan Stone  Jan Kodeš
1971  Ilie Năstase  Jaime Pinto-Bravo7–6, 6–1
  Ion Țiriac  Butch Seewagen
1972 Yapılmadı.
1973  Nikola Pilić  Bob Carmichael2–6, 6–4, 6–4
  Stan Smith  Frew McMillan
1974  Paolo Bertolucci  Ove Nils Bengtson3–6, 6–2, 6–4
  Adriano Panatta  Björn Borg
1975  Ove Nils Bengtson  Juan Gisbert7–6, 7–5
  Björn Borg  Manuel Orantes
1976  Fred McNair  Wojtek Fibak6–3, 6–4
  Sherwood Stewart  Juan Gisbert
1977  Mark Edmondson  Jean-Louis Haillet6–4, 6–0
  John Marks  François Jauffret
1978  Bob Carmichael  Péter Szőke7–5, 6–4
  Mark Edmondson  Balázs Taróczy
1979  Heinz Günthardt  Mark Edmondson6–2, 6–2
  Bob Hewitt  John Marks
1980  Heinz Günthardt  John Feaver6–4, 6–4
  Markus Günthardt  Peter McNamara
1981  Mark Edmondson  Anders Järryd2–6, 7–5, 6–0
  John Fitzgerald  Hans Simonsson
1982  Anders Järryd  Joakim Nyström0–6, 6–3, 7–6
  Hans Simonsson  Mats Wilander
1983  Joakim Nyström  Anders Järryd1–6, 7–6, 7–6
  Mats Wilander  Hans Simonsson
1984  Jan Gunnarsson  Juan Avendaño6–0, 6–0
  Michael Mortensen  Fernando Roese
1985  Stefan Edberg  Sergio Casal6–0, 7–6
  Anders Järryd  Emilio Sánchez
1986  Sergio Casal  Craig Campbell6–4, 6–2
  Emilio Sánchez  Joey Rive
1987  Stefan Edberg  Emilio Sánchez7–6, 6–3
  Anders Järryd  Javier Sánchez
1988  Patrick Baur  Stefan Edberg6–7, 6–3, 7–6
  Udo Riglewski  Nicklas Kroon
1989  Per Henricsson  Josef Čihák7–5, 6–2
  Nicklas Utgren  Karel Nováček
1990  Ronnie Båthman  Jan Gunnarsson6–1, 6–4
  Rikard Bergh  Udo Riglewski
1991  Ronnie Båthman  Magnus Gustafsson6–4, 6–4
  Rikard Bergh  Anders Järryd
1992  Tomás Carbonell  Christian Bergström6–4, 7–5
  Christian Miniussi  Magnus Gustafsson
1993  Henrik Holm  Brian Devening6–1, 3–6, 6–3
  Anders Järryd  Tomas Nydahl
1994  Jan Apell  Nicklas Kulti6–2, 6–3
  Jonas Björkman  Mikael Tillström
1995  Jan Apell  Jon Ireland6–3, 6–0
  Jonas Björkman  Andrew Kratzmann
1996  David Ekerot  Joshua Eagle6–4, 3–6, 6–4
  Jeff Tarango  Peter Nyborg
1997  Nicklas Kulti  Magnus Gustafsson6–0, 6–3
  Mikael Tillström  Magnus Larsson
1998  Magnus Gustafsson  Lan Bale6–4, 6–2
  Magnus Larsson  Piet Norval
1999  David Adams  Nicklas Kulti7–6 (8–6) , 6–4
  Jeff Tarango  Mikael Tillström
2000  Nicklas Kulti  Andrea Gaudenzi4–6, 6–2, 6–3
  Mikael Tillström  Diego Nargiso
2001  Karsten Braasch  Simon Aspelin7–6(3), 4–6, 7–6 (7–5)
  Jens Knippschild  Andrew Kratzmann
2002  Jonas Björkman  Paul Hanley7–6 (8–6) , 6–4
  Todd Woodbridge  Michael Hill
2003  Simon Aspelin  Lucas Arnold6–7 (3–7) , 6–0, 6–4
  Massimo Bertolini  Mariano Hood
2004  Mahesh Bhupathi  Simon Aspelin4–6, 7–6 (7–2) , 7–6 (8–6)
  Jonas Björkman  Todd Perry
2005  Jonas Björkman  José Acasuso6–2 6–3
  Joachim Johansson  Sebastián Prieto
2006  Jonas Björkman  Christopher Kas6–3, 4–6, [10–4]
  Thomas Johansson  Oliver Marach
2007  Simon Aspelin  Martín García6–2, 6–4
  Julian Knowle  Sebastián Prieto
2008  Jonas Björkman  Johan Brunström6–2, 6–2
  Robin Söderling  Jean-Julien Rojer
2009  Jaroslav Levinský  Robert Lindstedt1–6, 6–3, [10–7]
  Filip Polášek  Robin Söderling
2010  Robert Lindstedt  Andreas Seppi6–4, 7–5
  Horia Tecău  Simone Vagnozzi
2011  Robert Lindstedt  Simon Aspelin6–3, 6–3
  Horia Tecău  Andreas Siljeström
2012  Robert Lindstedt  Alexander Peya6–3, 7–6 (7–5)
  Horia Tecău  Bruno Soares
2013  Nicholas Monroe  Carlos Berlocq6–2, 3–6, [10–3]
  Simon Stadler  Albert Ramos
2014  Johan Brunström  Jérémy Chardy4–6, 7–6 (7–5) , [10–7]
  Nicholas Monroe  Oliver Marach
2015  Jérémy Chardy  Juan Sebastián Cabal6–7 (6–8) , 6–3, [10–8]
  Łukasz Kubot  Robert Farah
2016  Marcel Granollers  Marcus Daniell6–2, 6–3
  David Marrero  Marcelo Demoliner
2017  Julian Knowle  Sander Arends6–2, 3–6, [10–7]
  Philipp Petzschner  Matwé Middelkoop
2018  Julio Peralta  Simone Bolelli6–3, 6–4
  Horacio Zeballos  Fabio Fognini
2019Sander Gillé
Joran Vliegen
Federico Delbonis
Horacio Zeballos
6–7(5–7), 7–5, [10–5]
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Sander Arends
David Pel
Andre Begemann
Albano Olivetti
6–4, 6–2
2022Rafael Matos (Brezilya)
David Vega Hernández (İspanya)
Simone Bolelli (İtalya)
Fabio Fognini (İtalya)
6–4, 3–6, [13–11]
2023