ATP Rotterdam Open


Rotterdam Açık (sponsor adı ABN AMRO Dünya Tenis Turnuvası olarak da bilinir), kapalı sert kortlarda oynanan profesyonel bir erkek tenis turnuvasıdır. ATP Tour'daki ATP Tour 500 serisinin bir parçasıdır ve her yıl Hollanda'nın Rotterdam kentindeki Rotterdam Ahoy'da düzenlenmektedir.
SeneŞampiyonFinalistFinal Skor
1972  Arthur Ashe  Tom Okker3–6, 6–2, 6–1
1973Yapılmadı
1974  Tom Okker  Tom Gorman3–6, 7–6 (7–2) , 6–1
1975  Arthur Ashe   (2)  Tom Okker3–6, 6–2, 6–4
1976  Arthur Ashe   (3)  Robert Lutz6–3, 6–3
1977  Dick Stockton  Ilie Năstase2–6, 6–3, 6–3
1978  Jimmy Connors  Raúl Ramírez7–5, 7–5
1979  Björn Borg  John McEnroe6–4, 6–2
1980  Heinz Günthardt  Gene Mayer6–2, 6–4
1981  Jimmy Connors   (2)  Gene Mayer6–1, 2–6, 6–2
1982  Guillermo Vilas  Jimmy Connors0–6, 6–2, 6–4
1983  Gene Mayer  Guillermo Vilas6–1, 7–6
1984 No winner  Ivan Lendl
Jimmy Connors
6–0, 1–0
Final interrupted
1985  Miloslav Mečíř  Jakob Hlasek6–1, 6–2
1986  Joakim Nyström  Anders Järryd6–0, 6–3
1987  Stefan Edberg  John McEnroe3–6, 6–3, 6–1
1988  Stefan Edberg   (2)  Miloslav Mečíř7–6, 6–2
1989  Jakob Hlasek  Anders Järryd6–1, 7–5
1990  Brad Gilbert  Jonas Svensson6–1, 6–3
1991  Omar Camporese  Ivan Lendl3–6, 7–6 (7–4) , 7–6 (7–4)
1992  Boris Becker  Alexander Volkov7–6 (9–7) , 4–6, 6–2
1993  Anders Järryd  Karel Nováček6–3, 7–5
1994  Michael Stich  Wayne Ferreira4–6, 6–3, 6–0
1995  Richard Krajicek  Paul Haarhuis7–6 (7–5) , 6–4
1996  Goran Ivanišević  Yevgeny Kafelnikov6–4, 3–6, 6–3
1997  Richard Krajicek   (2)  Daniel Vacek7–6 (7–4) , 7–6 (7–5)
1998  Jan Siemerink  Thomas Johansson7–6 (7–2) , 6–2
1999  Yevgeny Kafelnikov  Tim Henman6–2, 7–6 (7–3)
2000  Cédric Pioline  Tim Henman6–7 (3–7) , 6–4, 7–6 (7–4)
2001  Nicolas Escudé  Roger Federer7–5, 3–6, 7–6 (7–5)
2002  Nicolas Escudé   (2)  Tim Henman3–6, 7–6 (8–6) , 6–4
2003  Max Mirnyi  Raemon Sluiter7–6 (7–3) , 6–4
2004  Lleyton Hewitt  Juan Carlos Ferrero6–7 (1–7) , 7–5, 6–4
2005  Roger Federer  Ivan Ljubičić5–7, 7–5, 7–6 (7–5)
2006  Radek Štěpánek  Christophe Rochus6–0, 6–3
2007  Mikhail Youzhny  Ivan Ljubičić6–2, 6–4
2008  Michaël Llodra  Robin Söderling6–7 (3–7) , 6–3, 7–6 (7–4)
2009  Andy Murray  Rafael Nadal6–3, 4–6, 6–0
2010  Robin Söderling  Mikhail Youzhny6–4, 2–0, retired
2011  Robin Söderling   (2)  Jo-Wilfried Tsonga6–3, 3–6, 6–3
2012  Roger Federer   (2)  Juan Martín del Potro6–1, 6–4
2013  Juan Martín del Potro  Julien Benneteau7–6 (7–2) , 6–3
2014  Tomáš Berdych  Marin Čilić6–4, 6–2
2015  Stan Wawrinka  Tomáš Berdych4–6, 6–3, 6–4
2016  Martin Kližan  Gaël Monfils6–7 (1–7) , 6–3, 6–1
2017  Jo-Wilfried Tsonga  David Goffin4–6, 6–4, 6–1
2018  Roger Federer   (3)  Grigor Dimitrov6–2, 6–2
2019  Gaël Monfils  Stan Wawrinka6–3, 1–6, 6–2
2020  Gaël Monfils Félix Auger-Aliassime6–2, 6–4
2021Andrey RublevMárton Fucsovics7–6(7–4), 6–4
2022Félix Auger-AliassimeStefanos Tsitsipas6–4, 6–2
2023
2024
ATP Doubles
YearChampionsRunners-upScore
1972  Roy Emerson  Arthur Ashe6–2, 6–3
  John Newcombe  Robert Lutz
1974  Bob Hewitt  Pierre Barthès3–6, 6–4, 6–3
  Frew McMillan  Ilie Năstase
1975  Bob Hewitt   (2)  José Higueras6–2, 6–2
  Frew McMillan   (2)  Balázs Taróczy
1976  Rod Laver  Arthur Ashe6–1, 6–7 (4–7) , 7–6 (7–5)
  Frew McMillan   (3)  Tom Okker
1977  Wojtek Fibak  Vijay Amritraj6–4, 6–4
  Tom Okker  Dick Stockton
1978  Fred McNair  Robert Lutz6–2, 6–3
  Raúl Ramírez  Stan Smith
1979  Peter Fleming  Heinz Günthardt6–4, 6–4
  John McEnroe  Bernard Mitton
1980  Vijay Amritraj  Bill Scanlon6–4, 6–3
  Stan Smith  Brian Teacher
1981  Fritz Buehning  Gene Mayer7–6, 1–6, 6–4
  Ferdi Taygan  Sandy Mayer
1982  Mark Edmondson  Fritz Buehning7–5, 6–2
  Sherwood Stewart  Kevin Curren
1983  Fritz Buehning   (2)  Peter Fleming7–6, 4–6, 7–6
  Tom Gullikson  Pavel Složil
1984  Kevin Curren  Fritz Buehning6–4, 6–4
  Wojtek Fibak   (2)  Ferdi Taygan
1985  Tomáš Šmíd  Vitas Gerulaitis6–4, 6–4
  Pavel Složil  Paul McNamee
1986  Stefan Edberg  Wojtek Fibak2–6, 6–3, 6–2
  Slobodan Živojinović  Matt Mitchell
1987  Stefan Edberg   (2)  Chip Hooper3–6, 6–3, 6–4
  Anders Järryd  Mike Leach
1988  Patrik Kühnen  Magnus Gustafsson7–6, 7–6
  Tore Meinecke  Diego Nargiso
1989  Miloslav Mečíř  Jan Gunnarsson7–6, 6–0
  Milan Šrejber  Magnus Gustafsson
1990  Leonardo Lavalle  Diego Nargiso6–3, 7–6
  Jorge Lozano  Nicolás Pereira
1991  Patrick Galbraith  Steve DeVries7–6, 6–2
  Anders Järryd   (2)  David Macpherson
1992  Marc-Kevin Goellner  Paul Haarhuis6–2, 6–7, 7–6
  David Prinosil  Mark Koevermans
1993  Henrik Holm  David Adams6–4, 7–6
  Anders Järryd   (3)  Andrei Olhovskiy
1994  Jeremy Bates  Jacco Eltingh6–4, 6–1
  Jonas Björkman  Paul Haarhuis
1995  Martin Damm  Tomás Carbonell6–3, 6–2
  Anders Järryd   (4)  Francisco Roig
1996  David Adams  Hendrik Jan Davids6–3, 5–7, 7–6
  Marius Barnard  Cyril Suk
1997  Jacco Eltingh  Libor Pimek7–6 (7–5) , 6–4
  Paul Haarhuis  Byron Talbot
1998  Jacco Eltingh   (2)  Neil Broad7–6, 6–3
  Paul Haarhuis   (2)  Piet Norval
1999  David Adams   (2)  Neil Broad6–7 (5–7) , 6–3, 6–4
  John-Laffnie de Jager  Peter Tramacchi
2000  David Adams   (3)  Tim Henman5–7, 6–2, 6–3
  John-Laffnie de Jager   (2)  Yevgeny Kafelnikov
2001  Jonas Björkman   (2)  Petr Pála6–3, 6–0
  Roger Federer  Pavel Vízner
2002  Roger Federer   (2)  Mark Knowles4–6, 6–3, [10–4]
  Max Mirnyi  Daniel Nestor
2003  Wayne Arthurs  Roger Federer7–6 (7–4) , 6–2
  Paul Hanley  Max Mirnyi
2004  Paul Hanley   (2)  Jonathan Erlich5–7, 7–6 (7–5) , 7–5
  Radek Štěpánek  Andy Ram
2005  Jonathan Erlich  Cyril Suk6–4, 4–6, 6–3
  Andy Ram  Pavel Vízner
2006  Paul Hanley   (3)  Jonathan Erlich7–6 (7–4) , 7–6 (7–2)
  Kevin Ullyett  Andy Ram
2007  Martin Damm   (2)  Andrei Pavel6–3, 6–7 (5–7) , [10–7]
  Leander Paes  Alexander Waske
2008  Tomáš Berdych    Philipp Kohlschreiber7–5, 3–6, [10–7]
  Dmitry Tursunov  Mikhail Youzhny
2009  Daniel Nestor  Lukáš Dlouhý  6–2, 7–5
  Nenad Zimonjić  Leander Paes
2010  Daniel Nestor   (2)  Simon Aspelin  6–4, 4–6, [10–7]
  Nenad Zimonjić   (2)  Paul Hanley
2011  Jürgen Melzer  Michaël Llodra6–4, 3–6, [10–5]
  Philipp Petzschner  Nenad Zimonjić
2012  Michaël Llodra  Robert Lindstedt  4–6, 7–5, [16–14]
  Nenad Zimonjić   (3)  Horia Tecău
2013  Robert Lindstedt  Thiemo de Bakker5–7, 6–3, [10–8]
  Nenad Zimonjić   (4)  Jesse Huta Galung
2014  Michaël Llodra   (2)  Jean-Julien Rojer6–2, 7–6 (7–4)
  Nicolas Mahut  Horia Tecău
2015  Jean-Julien Rojer  Jamie Murray3–6, 6–3, [10–8]
  Horia Tecău  John Peers
2016  Nicolas Mahut   (2)  Philipp Petzschner7–6 (7–2) , 6–4
  Vasek Pospisil  Alexander Peya
2017  Ivan Dodig  Wesley Koolhof7–6 (7–5) , 6–3
  Marcel Granollers  Matwe Middelkoop
2018Pierre-Hugues Herbert
Nicolas Mahut
Oliver Marach
Mate Pavić
2–6, 6–2, [10–7]
2019Jérémy Chardy
Henri Kontinen
Jean-Julien Rojer
Horia Tecău
7–6(7–5), 7–6(7–4)
2020Pierre-Hugues Herbert
Nicolas Mahut
Henri Kontinen
Jan-Lennard Struff
7–6(7–5), 4–6, [10–7]
2021Nikola Mektić
Mate Pavić
Kevin Krawietz
Horia Tecău
7–6(9–7), 6–2
2022Robin Haase
Matwé Middelkoop
Lloyd Harris
Tim Pütz
4–6, 7–6(7–5), [10–5]
2023