ATP Auckland Açık (Tenis)

ATP Auckland Açık, genellikle sponsorlu adı ASB Classic ile bilinir, Yeni Zelanda'nın Auckland kentinde düzenlenen profesyonel bir erkek tenis turnuvasıdır. Turnuva her yıl Parnell'deki ASB Tenis Merkezi'nde oynanır. Tenis Profesyonelleri Derneği (ATP) Dünya Turu'nun ATP Dünya Turu 250 serisinin bir parçasıdır. Turnuva her yıl Ocak ayında sezonun ilk Grand Slam turnuvası olan Avustralya Açık'tan bir hafta önce yapılır.

Auckland Açık'ın, Yeni Zelanda'ya gelen uluslararası ziyaretçiler için seyahat kısıtlamaları nedeniyle COVID-19 salgını nedeniyle 2021 ve 2022 etkinliklerinin iptal edilmesinin ardından 2023'te geri döndü.

Tek Erkekler

SeneŞampiyonFinalistFinal Skor
1956 Robert Perry Allan Burns6-4, 6-3, 6-3
1957Yağmur nedeniyle final oynanmadı.
1958 Trevor Fancutt Robert Mark2–6, 6–4, 6–2, 4–6, 6–3
1959 Jeff Robson Roy Emerson6–2, 6–4, 8–6
1960 Roy Emerson Ronald McKenzie6–3, 6–1, 6–1
1961 Rod Laver Roy Emerson4–6, 6–3, 6–2, 3–6, 7–5
1962 Ken Fletcher Lew Gerrard6–3, 8–10, 7–5, 6–2
1963 Fred Stolle Bob Hewitt2–6, 6–3, 6–1, 6–2
1964 Fred Stolle Lew Gerrard6–3, 6–1, 6–1
1965 Roy Emerson Pierre Barthes3–6, 8–6, 7–5, 6–3
1966 Roy Emerson Roger Taylor6–4, 6–3, 6–1
1967 Roy Emerson Owen Davidson6–4, 6–2, 7–5
1968 Barry Phillips-Moore Onny Parun6–3, 6–8, 1–6, 6–3, 6–2
1969 Tony Roche Rod Laver6–1, 6–4, 4–6, 6–3
1970 Roger Taylor Tom Okker6–4, 6–4, 6–1
1971 Robert Carmichael Allan Stone7–6, 7–6, 6–3
1972 Ray Ruffels John Alexander6–4, 6–4, 7–6
1973 Onny Parun Patrick Proisy4–6, 6–7, 6–2, 6–0, 7–6
1974 Björn Borg Onny Parun6–4, 6–3, 6–1
1975 Onny Parun Brian Fairlie4–6, 6–4, 6–4, 6–7, 6–4
1976 Onny Parun Brian Fairlie6–2, 6–3, 4–6, 6–3
1977 Vijay Amritraj Tim Wilkison7–6, 5–7, 6–1, 6–2
1978 Eliot Teltscher Onny Parun6–3, 7–5, 6–1
1979 Tim Wilkison Peter Feigl6–3, 6–7, 6–4, 2–6, 6–2
1980 John Sadri Tim Wilkison6–4, 3–6, 6–3, 6–4
1981 Bill Scanlon Tim Wilkison6–7, 6–3, 3–6, 7–6, 6–0
1982 Tim Wilkison Russell Simpson6–4, 6–4, 6–4
1983 John Alexander Russell Simpson6–4, 6–3, 6–3
1984 Danny Saltz Chip Hooper4–6, 6–3, 6–4, 6–4
1985 Chris Lewis Wally Masur7–5, 6–0, 2–6, 6–4
1986 Mark Woodforde Bud Schultz6–4, 6–3, 3–6, 6–4
1987 Miloslav Mečíř Michiel Schapers6–2, 6–3, 6–4
1988 Amos Mansdorf Ramesh Krishnan6–3, 6–4
1989 Ramesh Krishnan Amos Mansdorf6–4, 6–0
1990 Scott Davis Andrei Chesnokov4–6, 6–3, 6–3
1991 Karel Nováček Jean-Philippe Fleurian7–6(7–5), 7–6(7–4)
1992 Jaime Yzaga MaliVai Washington7–6(8–6), 6–4
1993 Alexander Volkov MaliVai Washington7–6(7–2), 6–4
1994 Magnus Gustafsson Patrick McEnroe6–4, 6–0
1995 Thomas Enqvist Chuck Adams6–2, 6–1
1996 Jiří Novák Brett Steven6–4, 6–4
1997 Jonas Björkman Kenneth Carlsen7–6, 6–0
1998 Marcelo Ríos Richard Fromberg4–6, 6–4, 7–6(7–3)
1999 Sjeng Schalken Tommy Haas6–4, 6–4
2000 Magnus Norman Michael Chang3–6, 6–3, 7–5
2001 Dominik Hrbatý Francisco Clavet6–4, 2–6, 6–3
2002 Greg Rusedski Jérôme Golmard6–7, 6–4, 7–5
2003 Gustavo Kuerten Dominik Hrbatý6–3, 7–5
2004 Dominik Hrbatý Rafael Nadal4–6, 6–2, 7–5
2005 Fernando González Olivier Rochus6–4, 6–2
2006 Jarkko Nieminen Mario Ančić6–2, 6–2
2007 David Ferrer Tommy Robredo6–4, 6–2
2008 Philipp Kohlschreiber Juan Carlos Ferrero7–6(7–4), 7–5
2009 Juan Martín del Potro Sam Querrey6–4, 6–4
2010 John Isner Arnaud Clément6–3, 5–7, 7–6(7–2)
2011 David Ferrer David Nalbandian6–3, 6–2
2012 David Ferrer Olivier Rochus6–3, 6–4
2013 David Ferrer Philipp Kohlschreiber7–6(7–5), 6–1
2014 John Isner Lu Yen-hsun7–6(7–4),7–6(9–7)
2015 Jiří Veselý Adrian Mannarino6–3, 6–2
2016 Roberto Bautista Agut Jack Sock6–1, 1–0, ret.
2017 Jack Sock João Sousa6–3, 5–7, 6–3
2018 Roberto Bautista Agut Juan Martín del Potro6–1, 4–6, 7–5
2019 Tennys Sandgren Cameron Norrie6–4, 6–2
2020 Ugo Humbert Benoît Paire7–6(7–2), 3–6, 7–6(7–5)
2021-2022COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2023Richard Gasquet (Fransa)Cameron Norrie (Büyük Britanya)4–6, 6–4, 6–4
2024

Çift Erkekler

SeneŞampiyonFinalistFinal Skor
1968 Dick Crealy
 Barry Phillips-Moore
1969 Raymond Moore Mal Anderson13–15, 6–3, 8–6, 8–6
 Roger Taylor Toomas Leius
1970 Dick Crealy
 Ray Ruffels
1971 Bob Carmichael Brian Fairlie6–3, 6–7, 6–4, 4–6, 6–3
 Ray Ruffels Raymond Moore
1972 Bob Carmichael
 Ray Ruffels
1973 Brian Fairlie
 Allan Stone
1974 Syd Ball Ray Ruffels6–1, 6–4
 Bob Giltinan Allan Stone
1975 Bob Carmichael Brian Fairlie7–6, RET.
 Ray Ruffels Onny Parun
1976Not Completed
1977 Chris Lewis Peter Langsford7–6, 6–4
 Russell Simpson Jonathan Smith
1978 Chris Lewis Rod Frawley6–1, 7–6
 Russell Simpson Karl Meiler
1979 Bernard Mitton Andrew Jarrett6–3, 2–6, 6–3
 Kim Warwick Jonathan Smith
1980 Peter Feigl John Sadri6–2, 7–5
 Rod Frawley Tim Wilkison
1981 Ferdi Taygan Tony Graham7–5, 6–1
 Tim Wilkison Bill Scanlon
1982 Andrew Jarrett Larry Stefanki7–5, 7–6
 Jonathan Smith Robert Van't Hof
1983 Chris Lewis David Graham7–6, 6–3
 Russell Simpson Laurie Warder
1984 Brian Levine Brad Drewett7–5, 6–2
 John Van Nostrand Chip Hooper
1985 John Fitzgerald Broderick Dyke7–6, 6–2
 Chris Lewis Wally Masur
1986 Broderick Dyke Karl Richter6–3, 6–4
 Wally Masur Rick Rudeen
1987 Kelly Jones Carl Limberger7–6, 7–6
 Brad Pearce Mark Woodforde
1988 Marty Davis Sammy Giammalva Jr.6–3, 3–6, 6–4
 Tim Pawsat Jim Grabb
1989 Steve Guy John Letts7–6, 7–6
 Shuzo Matsuoka Bruce Man-Son-Hing
1990 Kelly Jones Gilad Bloom7–6, 6–0
 Robert Van't Hof Paul Haarhuis
1991 Sergio Casal Grant Connell4–6, 6–3, 6–4
 Emilio Sánchez Glenn Michibata
1992 Wayne Ferreira Grant Connell6–4, 6–3
 Jim Grabb Glenn Michibata
1993 Grant Connell Alex Antonitsch6–3, 7–6
 Patrick Galbraith Alexander Volkov
1994 Patrick McEnroe Grant Connell6–2, 4–6, 6–4
 Jared Palmer Patrick Galbraith
1995 Grant Connell Luis Lobo6–4, 6–3
 Patrick Galbraith Javier Sánchez
1996 Marcos Ondruska Jonas BjörkmanW/O
 Jack Waite Brett Steven
1997 Ellis Ferreira Rick Leach6–4, 4–6, 7–6
 Patrick Galbraith Jonathan Stark
1998 Patrick Galbraith Tom Nijssen6–4, 6–2
 Brett Steven Jeff Tarango
1999 Jeff Tarango Jiří Novák7–5, 7–5
 Daniel Vacek David Rikl
2000 Ellis Ferreira Olivier Delaître7–5, 6–4
 Rick Leach Jeff Tarango
2001 Marius Barnard David Adams7–6, 6–4
 Jim Thomas Martín García
2002 Jonas Björkman Martín García7–6, 7–6
 Todd Woodbridge Cyril Suk
2003 David Adams Tomáš Cibulec7–6, 4–6, 6–3
 Robbie Koenig Leoš Friedl
2004 Mahesh Bhupathi Jiří Novák4–6, 7–5, 6–3
 Fabrice Santoro Radek Štěpánek
2005 Yves Allegro Simon Aspelin6–4, 7–6
 Michael Kohlmann Todd Perry
2006 Andrei Pavel Simon Aspelin6–3, 5–7, [10–4]
 Rogier Wassen Todd Perry
2007 Jeff Coetzee Simon Aspelin6–7, 6–3, [10–2]
 Rogier Wassen Chris Haggard
2008 Luis Horna Xavier Malisse6–4, 3–6, [10–7]
 Juan Mónaco Jürgen Melzer
2009 Martin Damm Scott Lipsky7–5, 6–4
 Robert Lindstedt Leander Paes
2010 Marcus Daniell Marcelo Melo7–5, 6–4
 Horia Tecău Bruno Soares
2011 Marcel Granollers Johan Brunström6–4, 7–6(8–6)
 Tommy Robredo Stephen Huss
2012 Oliver Marach František Čermák6–3, 6–2
 Alexander Peya Filip Polášek
2013 Colin Fleming Johan Brunström7–6(7–1), 7–6(7–2)
 Bruno Soares Frederik Nielsen
2014 Julian Knowle Alexander Peya4–6, 6–3, [10–5]
 Marcelo Melo Bruno Soares
2015 Raven Klaasen Dominic Inglot7–6(7–1), 6–4
 Leander Paes Florin Mergea
2016 Mate Pavić Eric Butorac7–5, 6–4
 Michael Venus Scott Lipsky
2017 Marcin Matkowski Jonathan Erlich1–6, 6–2, [10–3]
 Aisam-ul-Haq Qureshi Scott Lipsky
2018 Oliver Marach Max Mirnyi6–4, 5–7, [10–7]
 Mate Pavić Philipp Oswald
2019 Ben McLachlan Raven Klaasen6–3, 6–4
 Jan-Lennard Struff Michael Venus
2020 Luke Bambridge Marcus Daniell7–6(7–3), 6–3
 Ben McLachlan Philipp Oswald
2021-2022COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2023Nikola Mektić (Hırvatistan)
Mate Pavić (Hırvatistan)
Nathaniel Lammons (ABD)
Jackson Withrow (ABD)
6–4, 6–7(5–7), [10–6]
2024